Dariusz W.

Dariusz W. "Mów do ludzi i do
rzeczy, a zabierając
głos nie zabieraj...

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Pozwólcie że zadam dwa pytania w jednym maile prosząc o fachową poradę. 1) PODAWANIE RĘKI KOBIETOM PRZY PRZYWITANIU - jest różnica zdań pomiędzy mną i moim znajomym, na temat tego jak należy witać się z kobietami w szerszym gronie odnośnie podawania ręki. Ja uważam, że należy podać rękę najpierw każdej kobiecie, poczynając od najstarszej, a potem dopiero przywitać się z mężczyznami; znajomy uważa, że to błąd, że zarówno w towarzystwie jak też indywidualnie nie podaje się ręki kobietom a co najwyżej witamy się z tymi, z którymi wiąże nas głębsza relacja, poprzez cmoknięcie w policzek. Kto ma rację? 2) WRĘCZANIE NAPIWKÓW - załóżmy taką sytuację: jesteśmy w kawiarni obsługuje nas kelnerka niech jej będzie na imię Marta obsługuje nas miło i z uśmiechem, na koniec do rachunku doliczamy napiwek czyli w praktyce prosimy o niewydawanie reszty. Potem idziemy zrobić zakupy do sklepu gdzie za ladą obsługuje nas sprzedawczyni niech jej będzie na imię Krysia która również obsługuje nas miło i z uśmiechem a mimo to przy wydawaniu reszty nie wręczamy jej napiwku. Moje pytanie brzmi - dlaczego Panią Martę kelnerkę miałbym traktować lepiej niż Panią Krysię sprzedawczynię?

konto usunięte

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Darek, dżizas, nie podajesz ręki kobiecie pierwszy!
Monika Żaczek (Hunia)

Monika Żaczek (Hunia) właściciel, FHU
"PODIUM"

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Da®iusz W.:
Pozwólcie że zadam dwa pytania w jednym maile prosząc o fachową poradę. 1) PODAWANIE RĘKI KOBIETOM PRZY PRZYWITANIU - jest różnica zdań pomiędzy mną i moim znajomym, na temat tego jak należy witać się z kobietami w szerszym gronie odnośnie podawania ręki. Ja uważam, że należy podać rękę najpierw każdej kobiecie, poczynając od najstarszej, a potem dopiero przywitać się z mężczyznami; znajomy uważa, że to błąd, że zarówno w towarzystwie jak też indywidualnie nie podaje się ręki kobietom a co najwyżej witamy się z tymi, z którymi wiąże nas głębsza relacja, poprzez cmoknięcie w policzek. Kto ma rację? 2) WRĘCZANIE NAPIWKÓW - załóżmy taką sytuację: jesteśmy w kawiarni obsługuje nas kelnerka niech jej będzie na imię Marta obsługuje nas miło i z uśmiechem, na koniec do rachunku doliczamy napiwek czyli w praktyce prosimy o niewydawanie reszty. Potem idziemy zrobić zakupy do sklepu gdzie za ladą obsługuje nas sprzedawczyni niech jej będzie na imię Krysia która również obsługuje nas miło i z uśmiechem a mimo to przy wydawaniu reszty nie wręczamy jej napiwku. Moje pytanie brzmi - dlaczego Panią Martę kelnerkę miałbym traktować lepiej niż Panią Krysię sprzedawczynię?

Jeśli chodzi o podawanie ręki kobietom to uważam, że jest to jak najbardziej na miejscu. Podając ją tylko mężczyznom witasz się tylko z nimi "olewając" płeć żeńską. Osobiście bardzo nie lubie kiedy jestem w męskim gronie,panowie się witają, a ja stoję obok niezauważona.
Adam Maciej Fałkowski

Adam Maciej Fałkowski Medycyna i farmacja

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Odnośnie podawania ręki panie już się wypowiedziały i zgadzam się z nimi.
A co sądzicie o całowaniu w dłoń? Staromodne? Osobiście jestem przeciw.

Napiwki wręczamy generalnie przy usługach a nie przy sprzedaży.
Przy podaniu kawy w kawiarni czy obiadu w restauracji należy docenić miłą obsługę, inaczej jest w miejscach 'samoobsługowych'-tam zazwyczaj przy kasie jest pojemniczek na napiwki.
W takich miejscach jak sklep czy apteka nigdy nie zostawiamy napiwku! Nawet gdy coś kosztuje 9,99 zł i kładziemy banknot 10 zł to czekamy na ten grosik. Skądinąd coraz częściej sprzedawcy pytają: "Czy może być bez grosika?" a ich obowiązkiem jest wydać resztę!

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Adam Maciej Fałkowski:
Skądinąd coraz częściej sprzedawcy pytają: "Czy może być bez grosika?" a ich obowiązkiem jest wydać resztę!

Czasem zywcem nie maja z czego wydac, a nie moga sami podjac decyzji o tym - stad pytanie. Jesli powiesz, ze ma byc wydane, to prawdopodobnie dostaniesz dwa lub piec groszy - w zaleznosci, co tam akurat im w kasie zostalo.

Nie martw sie, palacow za to nie buduja.

Co do podawania reki kobietom, zgadzam sie z Monika, stanie posrod facetow i bycie wykluczona z powitania jest upokarzajace. Z drugiej strony, ja nie lubie witac sie przez podanie reki w nieformalnych sytuacjach, wole cmok w policzek, albo temu podobne gesty. Co innego jesli nie znam osoby i zostaje przedstawiona - wowczas uscisk dloni jest jak najbardziej na miejscu.
Olga Bajak

Olga Bajak specjalista ds.
marketingu, RM
GASTRO

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Co do całowania w dłoń, był już wątek na ten temat, gdzie większość pań wyraziła negatywną opinię o tym zwyczaju.
Jeśli chodzi o podawanie ręki, drogie Panie, pamiętajmy że to my wyciągamy rękę pierwsze i traktujmy to jako przywilej ;) Oczywiście dochodzi kwestia formalności spotkania, ale na oficjalnym spotkaniu kulturalny mężczyzna nie wyciągnie pierwszy ręki do kobiety, tylko jej pozostawi decyzję czy chce się w ten sposób przywitać, czy nie.
Słownie zawsze wita się jako pierwsza osoba przychodząca, natomiast rękę pierwsza wyciąga osoba wyższa rangą (spotkanie biznesowe) lub płci żeńskiej (spotkanie towarzyskie). Wg. podstawowych zasad precedencji osoba wyższa rangą/tytułem ma pierwszeństwo przed niższą, kobieta przed mężczyzną, osoba starsza przed młodszą, obecna przed przychodzącymi, grupa przed osobą pojedynczą, stojąca przed idącą, publiczna/honorowa przed niepubliczną/niehonorową.
Ciekawostka odnośnie piastowanego stanowiska - kiedy kobieta spotka swojego szefa w sytuacji nieformalnej, np. na wakacjach, to do niej należy decyzja o podaniu ręki.
Naturalnie, kiedy "ważność" całego towarzystwa jest na jednym poziomie, najpierw witamy się z kobietami.Olga Bajak edytował(a) ten post dnia 11.04.11 o godzinie 10:59
Arek R.

Arek R. Chyba czas na zmianę
- SAP (BW, BPC,
FICO) Development
Te...

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Da®iusz W.:
Moje pytanie brzmi - dlaczego Panią Martę kelnerkę miałbym traktować lepiej niż Panią Krysię sprzedawczynię?

A moje pytanie brzmi: ile jeszcze osób będzie pytało się o to samo (żeby nie powiedzieć: ile jeszcze ludzi będzie kompromitowało się takim pytaniem).
Dariusz W.

Dariusz W. "Mów do ludzi i do
rzeczy, a zabierając
głos nie zabieraj...

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Arek R.:
Da®iusz W.:
Moje pytanie brzmi - dlaczego Panią Martę kelnerkę miałbym traktować lepiej niż Panią Krysię sprzedawczynię?

A moje pytanie brzmi: ile jeszcze osób będzie pytało się o to samo (żeby nie powiedzieć: ile jeszcze ludzi będzie kompromitowało się takim pytaniem).

Panie Arku - a może lepiej będzie odpowiedzieć zgodnie z tym co mówią zasady SV w tym temacie niż odpowiadać w taki sposób kompletnie do tych zasad przeciwny...
Anna Wysocka-Gazda

Anna Wysocka-Gazda Anioł nigdy nie
upada. Diabeł upada
tak nisko, że nigdy
s...

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Monika Hunia POSZUKUJĘ PRACY:

Jeśli chodzi o podawanie ręki kobietom to uważam, że jest to jak najbardziej na miejscu. Podając ją tylko mężczyznom witasz się tylko z nimi "olewając" płeć żeńską. Osobiście bardzo nie lubie kiedy jestem w męskim gronie,panowie się witają, a ja stoję obok niezauważona.

8. plusików??
Dlaczego stoisz obok niezauważona na litość boską?
Toż to Ty wyciągasz rękę do witającego się mężczyzny. Jak ręki mu nie podasz powinien przywitać się z Tobą skinieniem głowy, uśmiechem czy hasłem "witam panią" - jeżeli tego nie zrobi albo pierwszy łapkę wyciągnie, to raczej niewiele wie o dobrym wychowaniu.
Chyba, że: patrz wyjątki (kwestia dużej różnicy wieku, stanowiska w tej samej firmie).
Monika Żaczek (Hunia)

Monika Żaczek (Hunia) właściciel, FHU
"PODIUM"

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Toż to Ty wyciągasz rękę do witającego się mężczyzny.

Nieraz jest tak, że wyciągnięcie ręki z mojej strony jest niezauważone, gdyż panowie zaczynają interesującą rozmowę we własnym gronie. Nie mam na myśli tu wszystkich mężczyzn a jedynie pewne grono.
Anna Wysocka-Gazda

Anna Wysocka-Gazda Anioł nigdy nie
upada. Diabeł upada
tak nisko, że nigdy
s...

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Monika Hunia POSZUKUJĘ PRACY:
Toż to Ty wyciągasz rękę do witającego się mężczyzny.

Nieraz jest tak, że wyciągnięcie ręki z mojej strony jest niezauważone, gdyż panowie zaczynają interesującą rozmowę we własnym gronie. Nie mam na myśli tu wszystkich mężczyzn a jedynie pewne grono.

Moim skromnym zdaniem należy zbanować panów, którzy nie zauważają kobiety... :)
Ewa P.

Ewa P. muzykolog, muzyk,
dziennikarz,
impresario,
muzykofil

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Drogie panie, zwyczajowe zachowanie a SV nie zawsze idą w parze. Jak już zostało wcześniej powiedziane, to kobieta wyciąga rękę do pana. Jeżeli pan przybywa na spotkanie i podaje rękę panom a pani nie to wcale nie znaczy, że jest gburem, tylko przestrzega zasad sv. To my, kobiety, wyciągamy rękę lub nie.
Magdalena Motylewska

Magdalena Motylewska Analityk
biznesowy/systemowy

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Ta.... Zgodnie z zasadami SV - zgadzam się. Powinnam JA wyciągnąć rękę.
Ale w sytuacjach "życiowych" to jest idiotyczne. Nie wiem w jakich grupach osób się obracacie - ale ja w typowo męskich. Ja sama i stado facetów. No i przychodzi dowolny kolega i wita się ze wszystkimi przez podanie dłoni a mnie ignoruje. I ja mam jak francuski piesek czekać z wyciągniętą łapką, żeby nie zostać zignorowana?
Standardem jest np. - wchodzi jakiś on do pokoju, mówi ogólnie "cześć" przy drzwiach - i podchodzi do każdego faceta i wita się z nim przez podanie ręki. Gdyby facetów było 2 a reszta kobiety - może nie wyglądało by to idiotycznie. Ale jak jest 5 facetów i jedna ja - moim zdaniem wygląda. Z drugiej strony - wszyscy na siedząco wyciągają rękę - nie rzucają się jakoś żeby go przywitać. Ja jako jedyna mam się zrywać i biec podać mu rękę? Czy może on ma podejść do biurka, stanąć grzecznie tuż przy mnie i sprawdzić czy mu rękę podam? Moim zdaniem jedyną "ludzko i kulturalnie" wyglądającą opcją jest podejście i podanie ręki również mnie :)

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Magdalena Motylewska:
Ta.... Zgodnie z zasadami SV - zgadzam się. Powinnam JA wyciągnąć rękę.
Ale w sytuacjach "życiowych" to jest idiotyczne. Nie wiem w jakich grupach osób się obracacie - ale ja w typowo męskich. Ja sama i stado facetów. No i przychodzi dowolny kolega i wita się ze wszystkimi przez podanie dłoni a mnie ignoruje. I ja mam jak francuski piesek czekać z wyciągniętą łapką, żeby nie zostać zignorowana?
Standardem jest np. - wchodzi jakiś on do pokoju, mówi ogólnie "cześć" przy drzwiach - i podchodzi do każdego faceta i wita się z nim przez podanie ręki. Gdyby facetów było 2 a reszta kobiety - może nie wyglądało by to idiotycznie. Ale jak jest 5 facetów i jedna ja - moim zdaniem wygląda. Z drugiej strony - wszyscy na siedząco wyciągają rękę - nie rzucają się jakoś żeby go przywitać. Ja jako jedyna mam się zrywać i biec podać mu rękę? Czy może on ma podejść do biurka, stanąć grzecznie tuż przy mnie i sprawdzić czy mu rękę podam? Moim zdaniem jedyną "ludzko i kulturalnie" wyglądającą opcją jest podejście i podanie ręki również mnie :)

Ludzko i kulturalnie ale do konca zgodnie z zasadami SV :|
Dariusz W.

Dariusz W. "Mów do ludzi i do
rzeczy, a zabierając
głos nie zabieraj...

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Magdalena Motylewska:
Ta.... Zgodnie z zasadami SV - zgadzam się. Powinnam JA wyciągnąć rękę.
Ale w sytuacjach "życiowych" to jest idiotyczne. Nie wiem w jakich grupach osób się obracacie - ale ja w typowo męskich. Ja sama i stado facetów. No i przychodzi dowolny kolega i wita się ze wszystkimi przez podanie dłoni a mnie ignoruje. I ja mam jak francuski piesek czekać z wyciągniętą łapką, żeby nie zostać zignorowana?
Standardem jest np. - wchodzi jakiś on do pokoju, mówi ogólnie "cześć" przy drzwiach - i podchodzi do każdego faceta i wita się z nim przez podanie ręki. Gdyby facetów było 2 a reszta kobiety - może nie wyglądało by to idiotycznie. Ale jak jest 5 facetów i jedna ja - moim zdaniem wygląda. Z drugiej strony - wszyscy na siedząco wyciągają rękę - nie rzucają się jakoś żeby go przywitać. Ja jako jedyna mam się zrywać i biec podać mu rękę? Czy może on ma podejść do biurka, stanąć grzecznie tuż przy mnie i sprawdzić czy mu rękę podam? Moim zdaniem jedyną "ludzko i kulturalnie" wyglądającą opcją jest podejście i podanie ręki również mnie :)

Dziękuję Pani Magdo za SENSOWNĄ wypowiedź, uwzględniającą wcale nierzadkie realia zawodowe bądź towarzyskie !

konto usunięte

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

pytanie nr1. http://www.savoir-vivre.com.pl/?powitanie-w-pracy,316

pytanie nr2. zarówno kelnerka jak i ekspedientka powinna wydać nam rachunek z kasy fiskalnej i resztę.
Jednak panuje taki zwyczaj, że zostawia się resztę w ramach napiwku w granicach 10% wartości rachunku z kawiarni czy restauracji.
I myślę, że żadna pani ekspedientka z osiedlowego spożywczaka nie pogniewała się pogniewała się za powiedzenie: reszty nie trzeba.

konto usunięte

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Chciałabym zadać pytanie, które pośrednio dotyczy tematu. Otóż pracuję w firmie, w której 95% zatrudnionych to mężczyźni. Przez biuro codziennie przetacza się kilkadziesiąt osób, które nie przychodzą bezpośrednio do mnie, tylko do osób siedzących obok. 50% panów, podchodzi do mnie podając mi rękę. Jak zwrócić im taktownie uwagę, że nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania, oraz że to kobieta sygnalizuje podanie ręki. Proszę o radę. :)

konto usunięte

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Martyna R.:
Jak zwrócić im taktownie uwagę, że nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania, oraz że to kobieta sygnalizuje podanie ręki. Proszę o radę. :)

Obawiam się, że nie istnieje taki sposób. :)) Pouczać możemy jedynie osoby małoletnie, pozostające pod naszą opieką.

konto usunięte

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Hmm, nie mam zamiaru nikogo pouczać, a jedynie zasygnalizować, że nie jest to gest przeze mnie oczekiwany. Potem pozostaje jedynie nadzieja, że będzie on respektowany. ;)

konto usunięte

Temat: podawanie ręki kobietom i wręczanie napiwków

Niestety, na jedno wychodzi. :)) Sygnał, który pragnie Pani wysłać jest taki: "zachowuje się pan niezgodnie z dobrym obyczajem, prawidłowe zachowanie to..." Przyjdzie Pani albo cierpieć w milczeniu, albo uciec się do jakiegoś fortelu, choć ryzyko bycia "zdemaskowaną" jest wysokie. :))

Trzeba też pamiętać, że w sytuacjach zawodowych nie zawsze to kobieta ma pierwszeństwo.:)Małgorzata K. edytował(a) ten post dnia 14.06.11 o godzinie 10:40

Następna dyskusja:

Podawanie ręki




Wyślij zaproszenie do