Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: Zdublowane punkty

Witam,
Posiadam warstwę, która zawiera zdublowane punkty. Poszukuję sposobu jak zaznaczyć obiekty, które są powielone – muszę zweryfikować, które pozostawić, które mają błędne atrybuty itp.
Dodałem już kolumny ze współrzędnymi, dysponuję qgis’em oraz ArcGis’em.
Pozdrawiam
Mateusz
Michał B.

Michał B. Digital Cartographer

Temat: Zdublowane punkty

Monika J.:
3. w związku z tym, ze w miejscach gdzie stykają poligony powstały podwójne/potrójne punkty należy wyeliminować duplikaty (np. zapytaniem w accessie, można też znaleźć dlla select distinct do arcmapa w necie)
gotowe!
Dawid Pyrdał

Dawid Pyrdał Specjalista ds. GIS

Temat: Zdublowane punkty

Rozwiązanie dla ArcInfo 10

1. Tworzysz geobazę,
2. w niej Feature Dataset,
3. importujesz tam swoją warstwę,
4. tworzysz topologię na tym zbiorze klas obiektów
5. w trakcie tworzenia topologii ustalasz regułę "Must Be Disjoint"
6. potwierdzasz zwalidowanie nowej topologii
7. uruchamiasz ArcMap'a i wciągasz do niego topologię
8. kolorem różowym masz zaznaczone punkty nakładające się.

Voilà :)Dawid Pyrdał edytował(a) ten post dnia 22.03.11 o godzinie 16:56
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: Zdublowane punkty

Excel:
- wklej do excela x,y
- posortuj po x,y
- zadaj w wolnej kolumnie warunek ("jeżeli") czy wiersz wyżej jest taka sama wartość w kolumnie =JEŻELI(ORAZ(B2=B1;C2=C1);"duplikat";"")
- skopiuj i przeklej wartości do następnej kolumny - posortuj po nowej kolumnie.
I po co Arcgis do takich operacji?
:):)
Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: Zdublowane punkty

Dawid Pyrdał:
Rozwiązanie dla ArcInfo 10
Mam 9.3

A po co ArcGis? żeby właśnie nie robić tego za każdym razem w excelu, bo jak pokazał Dawid w 10 da się to zrobić.
Michał B.

Michał B. Digital Cartographer

Temat: Zdublowane punkty

Jeśli chcesz wiedzieć które to punkty to je przetnij. Potem selekcja według położenia. Michał Blachowski edytował(a) ten post dnia 22.03.11 o godzinie 20:41
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: Zdublowane punkty

"A po co ArcGis? żeby właśnie nie robić tego za każdym razem w excelu, bo jak pokazał Dawid w 10 da się to zrobić. "

Przyjdzie zapłacić Ci za licencję na ArcInfo to bedziesz inaczej gadał.
Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: Zdublowane punkty

Karol Stachura:
"A po co ArcGis? żeby właśnie nie robić tego za każdym razem w excelu, bo jak pokazał Dawid w 10 da się to zrobić. "

Przyjdzie zapłacić Ci za licencję na ArcInfo to bedziesz inaczej gadał.

Dlatego też napisałem również o qgis. A jeśli nie chcę płacić to robię takie rzeczy w Open Office. Chodziło mi między innymi o to, że skoro pracuję na takim oprogramowaniu, które tyle kosztuje, to wypadałoby właśnie w nim rozwiązywać takie problemy - za coś, ktoś zapłacił te ciężkie pieniądze.
Dawid Pyrdał

Dawid Pyrdał Specjalista ds. GIS

Temat: Zdublowane punkty

Mateusz skoro studiujesz leśnictwo to zakładam, że masz dostęp albo słyszałeś o takim rozszerzeniu jak SprintMAP.LAS do ArcGIS'a. Kojarzę, że narzędzia do kontroli danych, które są tam zaimplementowane pozwalają na wyszukiwanie duplikatów.
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: Zdublowane punkty

A ja miałem na myśli metody bardziej proste od tworzenia topologii w sofcie za kilkadziesiąt tysięcy po to żeby wyciągnąć podwójne punkty. Ale oczywiście każdy lubi co innego jak np. zapytania sql z count i grupowaniem po x,y albo skrypt z IDataStatistics.Karol Stachura edytował(a) ten post dnia 22.03.11 o godzinie 20:58
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Zdublowane punkty

To ja nieco przewrotnie...
Wiem, że pytanie było o arca, albo qgis, ale... Tak mnie podkusiło, jak zobaczyłem workflow Dawida ;-)

W manifoldzie robisz to tak:
transform toolbar -> remove duplicates
Dawid Pyrdał

Dawid Pyrdał Specjalista ds. GIS

Temat: Zdublowane punkty

Dominik wygrałeś :D

Ale... ;p

Twoje rozwiązanie nie spełnia do końca potrzeb Mateusza, bo:
Mateusz K.:
...muszę zweryfikować, które pozostawić, które mają błędne atrybuty itp.

Arc tylko wskazuje zduplikowane obiekty, a nie od razu je usuwa dając tym samym szanse operatorowi na weryfikacje.Dawid Pyrdał edytował(a) ten post dnia 22.03.11 o godzinie 21:10
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Zdublowane punkty

Wiem, wiem, tylko mnie głupawka złapała ;-)

Ale wracając do konkretów, ja zazwyczaj idę w tym kierunku (pseudo code):
SELECT DISTINCT
[X (I)],
[Y (I)],
[Column]
FROM [Table]

Jeżeli ilość wynikowych rekordów jest mniejsza od sumy rekordów, można zrobić joina do tablicy źródłowej po x i y i oznaczyć duplikaty, etc.
Podejście sql + baza danych daje elastyczność w filtrowaniu i wybieraniu danych, które mają zostać / zostać usunięte. A qgis chyba ładnie z postgisem gada ;-)
[edit] wyszedł mi mały bełkot, więc oryginalny post pozmieniany.Dominik Mikiewicz edytował(a) ten post dnia 22.03.11 o godzinie 22:49
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: Zdublowane punkty

select x,y,count(*) from [table] group by x,y
Tam gdzie count(*) jest różny od 1 są duplikaty.
Tomasz K.

Tomasz K. GIS, Leśnictwo

Temat: Zdublowane punkty

A może spróbuj tego narzędzia:
http://arcscripts.esri.com/details.asp?dbid=15138

Ne używałem tego narzędzia, ale wygląda na to że nim dasz radę usunąć duplikaty.Tomasz K. edytował(a) ten post dnia 23.03.11 o godzinie 07:29

konto usunięte

Temat: Zdublowane punkty

Rozwiązanie się już pojawiło (i to nie jedno ;) ) ale w uzupełnieniu dla innych szukających: w ArcGIS 10 nie zawsze trzeba iść drogą, którą opisał Dawid, można też pójść na skróty i zastosować funkcję Find Identical (lub bardziej definitywną Delete Identical):
http://help.arcgis.com/en/arcgisdesktop/10.0/help/inde...
która porównywać może nie tylko geometrię (również z zastosowaniem tolerancji xy i z), ale też atrybuty (pojedyncze kolumny, wiele kolumn, kolumny i grafika).

Drugi sposób, powiedzmy "dedykowany" do wyszukiwaniu duplikatów:
http://help.arcgis.com/en/arcgisdesktop/10.0/help/inde...
ale wymaga osobnego rozszerzenia Data Reviewer

Poza tym można znaleźć pomocne skrypty (również dla starszych wersji ArcGIS) np:
http://arcscripts.esri.com/details.asp?dbid=14014
http://arcscripts.esri.com/details.asp?dbid=14384
Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: Zdublowane punkty

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wykorzystałem rozwiązanie zaproponowane przez Krzysztofa - Find and/or Move Coincident Points.
Pozdrawiam
Mateusz
Alicja Głazek

Alicja Głazek Student,
Politechnika
Warszawska

Temat: Zdublowane punkty

Witam, odnośnie tego problemu - zastosowałam metodę geobazy, która utworzyła mi plik topologii z zaznaczonymi wadliwymi pokrywającymi się liniami. W jaki sposób mogę usunąć teraz te pokrywające się linie ? Czy można zrobić jakieś masowe zaznaczenie ?

Następna dyskusja:

punkty na postawie poligonu




Wyślij zaproszenie do