Piotr Kopacz

Piotr Kopacz Logistyka, Altha
Powder Metallurgy

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Witam,
borykam się z takim tematem i nie umiem sobie poradzić. Zajmuje się planowaniem produkcji, nie posiadam żadnergo ERP tylko excel. Klient zamawia co tydzień jakąś partię materiału. Obecnie używam pliku który sprawdza cotygodniwe zamówienia klienta, porównuje ze stanem magazynowym i wskazuje w którym tygodniu braknie części na magazynie. Szukam rozwiązania które wskaże w którym tygodniu zacząć produkcję znając cykl produkcyjny by nie brakło detali na magazynie.
Mogę podesłać plik na którym pracuję.
Z góry serdecznie dziękuję.
Jacek Juras

Jacek Juras Specjalista
ERP/Systemy
zarządzania
produkcją, Stigo Sp.
...

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Witam,
Piotrze czy nie myślisz jednak, aby wspomóc się nawet najbardziej podstawową funkcjonalnością systemu ERP. Temat, który opisujesz to podstawa działania systemu Plan-de-CAMpagne. Polecam Ci przetestowanie wersji demonstracyjnej PDC BOX+, którą możesz zamówić na http://planowanieprodukcji.pl
System prowadzi gospodarkę magazynową, rezerwacje, minima magazynowe i jest to wszystko powiązane z uruchamianymi zleceniami. Dzięki temu dokładnie wiesz, kiedy możesz rozpocząć produkcję i kiedy powinieneś ją zakończyć przed finalną dostawą do klienta. Czasy transportu do klienta również są uwzględniane w czasie finalnej realizacji zamówienia.

konto usunięte

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Piotr Kopacz:
Witam,
borykam się z takim tematem i nie umiem sobie poradzić. Zajmuje się planowaniem produkcji, nie posiadam żadnergo ERP tylko excel. Klient zamawia co tydzień jakąś partię materiału. Obecnie używam pliku który sprawdza cotygodniwe zamówienia klienta, porównuje ze stanem magazynowym i wskazuje w którym tygodniu braknie części na magazynie. Szukam rozwiązania które wskaże w którym tygodniu zacząć produkcję znając cykl produkcyjny by nie brakło detali na magazynie.
Mogę podesłać plik na którym pracuję.
Z góry serdecznie dziękuję.

Może Pan albo zainwestować pieniądze w drogi uniwersalny produkt albo podpiąć pod swojego excel'a dedykowane tanie rozwiązanie. Jest wiele firm, które wykonują to drugie.

Pozdrawiam
MK

konto usunięte

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Myślę, że powinieneś zacząć od zastanowienia się nad danymi wejściowymi, potrzebnymi do wyznaczenia teoretycznej daty rozpoczęcia produkcji, ponieważ data "na kiedy potrzebne" może okazać się nie wystarczająca. Przede wszystkim: czy dostępne są materiały, z których produkujesz, czy dostępna jest maszyna oraz obsada. W zależności od tych podstawowych kryteriów można próbować określać datę rozpoczęcia produkcji. Jeśli będziesz miał to, będziesz mógł (prawdopodobnie z powodzeniem) sprzężyć jedno z drugim otrzymując całkiem kompletne rozwiązanie - i to za free. Gdybyś miał jakieś pytania lub potrzebował konkretów to pisz :)Kamil M. edytował(a) ten post dnia 28.04.11 o godzinie 10:10
Kamila Dawicka

Kamila Dawicka Koordynator
Planowania i
Zakupów, ASCO
Numatics

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Witam,

termin rozpoczęcia produkcji będzie zależeć od tego w jakim modelu planowania pracujesz. Jeśli harmonogramujesz produkcję wstecz datą kluczową będzie due date (termin na kiedy produkt ma być gotowy), na podstawie którego wyznaczysz najpóźniejszy możliwy termin rozpoczęcia produkcji. Na ten czas wszystkie komponenty powinny być już dostępne magazynie. Również proponuję zastosować rozwiązanie ERP, gdzie parametryzacja uwzględni total lead time na poszczególne komponenty a system MRP wyliczy i podpowie, kiedy zamówić materiał i ile , aby był dostępny przed rozpoczęciem produkcji. Z Twoim przykładem MRP na pewno poradzi sobie doskonale. Warto określić min jakie musisz utrzymywać na magazynie WG uwzględniając całkowity czas potrzebny na replenishment. MRP wygeneruje zlecenie produkcyjne za każdym razem kiedy zejdziesz poniżej tego minimum, a to zapewni dostępność towaru na magazynie i wysoki współczynnik obsługi klienta. Moim zdaniem robienie tego typu analiz w Excelu jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. Analizę dostępności materiału zostawmy MRP nastomiast analizę zdolności proponuję wykonać przy pomocy wykresów Gantta.

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Witam,

Pan Piotr wspomniał, ze nie dysponuje w firmie systemem ERP/MRP, dlatego dyskusje nad jego użyciem są czysto teoretyczne.
Poza tym, być może jego wdrożenie w tej firmie wcale nie jest potrzebne. Jeżeli BOM produktu nie jest bardzo złożony, z powodzeniem można zaimplementować rozwiązanie oparte na Excelu, o którym pisał p. Mariusz.
To odnośnie planowania potrzeb materiałowych.
Jeśli chodzi o planowanie produkcji i zdolności produkcyjnych, to nie spotkałem się jeszcze z systemem ERP który wspierałby w 100% planistę swoją funkcjonalnością (mam doświadczenie z MS Navision i SAP, w obu przypadkach Excel był niezbędny) Oczywiście, oba te systemy to środowiska otwarte i można je dostosować do indywidualnych potrzeb, ale to słono kosztuje, w dłuższej perspektywie chyba niż tanie rozwiązanie Excelowe.
Ponadto Excel ma tą zaletę że jest elastyczny :)

Edit:

Odnośnie samego problemu to jak najbardziej można to zrobić przy użyciu excela. Jest to jednak temat na tyle złożony, ze niemożliwe jest podanie gotowego rozwiązaniaMaciej Kraszewski edytował(a) ten post dnia 02.05.11 o godzinie 22:19
Adam S.

Adam S. Planista produkcji

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Witam,

Zgadzam się z powyższą opinią,iż żaden system ERP/MRP nie jest w stanie w 100% spełnić oczekiwań planisty produkcji. Jeśli nie chce Pan inwestować w tego rodzaju systemy proponuję stworzyć makro dla exela, które przeliczałoby potrzebne dane. Jest to niekosztowny sposób na usprawnienie i ułatwienie sobie pracy. Jeśli proces produkcji jest powtarzalny, makro powinno wystarczyć.

Pozdrawiam;)Adam S. edytował(a) ten post dnia 03.05.11 o godzinie 20:32

konto usunięte

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Adam S.:
Witam,

Zgadzam się z powyższą opinią,iż żaden system ERP/MRP nie jest w stanie w 100% spełnić oczekiwań planisty produkcji. Jeśli nie chce Pan inwestować w tego rodzaju systemy proponuję stworzyć makro dla exela, które przeliczałoby potrzebne dane. Jest to niekosztowny sposób na usprawnienie i ułatwienie sobie pracy. Jeśli proces produkcji jest powtarzalny, makro powinno wystarczyć.

Pozdrawiam;)

Makro może nie do końca, ze względu na ograniczone możliwości VBA, ale można próbować (-często z powodzeniem) podpiąć pod Excel'a coś, co da sobie radę z takim problemem.

Pozdrawiam
Mariusz
Daniel Grabowski

Daniel Grabowski Interaktywne
planowanie produkcji
on-line z MES

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Adam S.:
Witam,

Zgadzam się z powyższą opinią,iż żaden system ERP/MRP nie jest w stanie w 100% spełnić oczekiwań planisty produkcji.
Dlaczego?
Jakie wymagania ma Planista, że żadne oprogramowanie nie jest w stanie go spełnić?
No offence - z ciekawości pytam :)
Jeśli nie chce Pan inwestować w tego rodzaju systemy proponuję stworzyć makro dla exela, które przeliczałoby potrzebne dane. Jest to niekosztowny sposób na usprawnienie i ułatwienie sobie pracy. Jeśli proces produkcji jest powtarzalny, makro powinno wystarczyć.
Czy mógłbyś podać konkretny przykład takiego makra? Chodzi mi o krótki opis, co ono (makro/Excel/whatever) wyczynia takiego użytecznego?

Pozdrowenia!

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Nie chodzi o to, ze nie jest w stanie sprostać, bo jest, tylko o to za ile $$ jest w stanie to zrobić.
Zwykła niestandardowa maska w SAPie nie robiąca nic niezwykłego może kosztować u konsultanta np 4k.
Gościu robi to tydzień (gdzie prawdopodobnie zajmuje mu to max jeden dzień a reszta czasu jest po to żeby dać do zrozumienia, jak wielki jest nakład jego pracy oraz jak specjalistyczna jest wiedza której musiał użyć)
Kazda zmiana takiej maski - $
Nowe potrzeby - $

Wymagania wobec systemu się zmieniają, wraz ze zmianą potrzeb użytkowników - dużo prościej i taniej nadążyć za tymi potrzebami w środowisku excel/access etc niż oprogramowaniu specjalistycznym.
W praktycznie każdej firmie znajdzie się pracownik który zna VBA na tyle, ze jest w stanie się tym zająć

A już konkretnie jeśli chodzi o prace planistów i zintegrowane systemy zarządzania, problem z nimi jest taki, że bardzo często używają danych ze wszystkich modułów w najróżniejszych konfiguracjach. Ich potrzeby są tak różnorodne jak spektrum problemów spotykane w zakładach produkcyjnych, ponieważ planowanie z definicji jest dziedziną interdyscyplinarną.

Praca dajmy na to księgowej jest dużo bardziej powtarzalna i łatwiejsza do obsłużenia przez standardową wersje oprogramowania

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Daniel "wloochacz" Grabowski:
Adam S.:
Witam,

Zgadzam się z powyższą opinią,iż żaden system ERP/MRP nie jest w stanie w 100% spełnić oczekiwań planisty produkcji.
Dlaczego?
Jakie wymagania ma Planista, że żadne oprogramowanie nie jest w stanie go spełnić?
No offence - z ciekawości pytam :)

Każda firma działa na innych zasadach. Nie ma produktu uniwersalnego, choćby ze względu na fakt, że "wielka optymalizacja" zaszyta w tym produkcie, prawie zawsze legnie w gruzach po dodaniu jednego złośliwego ograniczenia.
Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze podczas wdrożenia następuje dorabianie różnych rzeczy, które naobiecywali sprzedawcy, a których niestety produkt nie posiada. Taka to "uniwersalność".

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

a moze jakis Open Source ERP sobie zaimplementuj..
Daniel Grabowski

Daniel Grabowski Interaktywne
planowanie produkcji
on-line z MES

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Mariusz Kozakiewicz:
/ciach/
Każda firma działa na innych zasadach. Nie ma produktu uniwersalnego, choćby ze względu na fakt, że "wielka optymalizacja" zaszyta w tym produkcie, prawie zawsze legnie w gruzach po dodaniu jednego złośliwego ograniczenia.
Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze podczas wdrożenia następuje dorabianie różnych rzeczy, które naobiecywali sprzedawcy, a których niestety produkt nie posiada. Taka to "uniwersalność".
Tyle to i ja wiem :)
Tylko mnie interesował ten konkretny przypadek - poza tym, mam nieodmienne wrażenie, że bardzo często myli się pojęcia planowania z harmonogramowaniem. To prawda, że te terminy są również bardzo często używane zamiennie - lecz jednak nie jest to to samo...

Poza tym, bardzo ciężko znaleźć prosty, wygodny, niedrogi, efektywny, elastyczny i "ładny" (sic!) system do harmonogramowania/planowania produkcji.
W ogóle nie jestem pewien czy coś takiego istnieje - za to jestem absolutnie pewien, że coś takiego powstaje ;-)
Z całym szacunkiem, ale Excel nie nadaje się do tego typu zadania - za to jest bardzo często używany jako narzędzie wspomagające proces harmonogramowania/planowania produkcji lub wręcz istnieje jako jedyne narzędzie usprawniające ten konkretny proces w konkretnej firmie...
Co nie oznacza, że się nie da - da się, a jakże! Tylko zawsze mam wrażenie, że to nie to...

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Harmonogramowanie to również planowanie, na poziomie operacyjnym.

konto usunięte

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Tyle to i ja wiem :)
Tylko mnie interesował ten konkretny przypadek - poza tym, mam nieodmienne wrażenie, że bardzo często myli się pojęcia planowania z harmonogramowaniem. To prawda, że te terminy są również bardzo często używane zamiennie - lecz jednak nie jest to to samo...

Czy może Pan napisać, co to jest PLANOWANIE i czym się różni od HARMONOGRAMOWANIA, pomijając fakt, że przy planowaniu niektóre wielkości należy wyprognozować (przez co planowanie w moim rozumieniu jest trudniejsze niż harmonogramowanie)?
Dla mnie i jedno i drugie sprowadza się do znalezienia optymalnego (lub prawie optymalnego) rozwiązania zadania przy zdefiniowanych ograniczeniach i przy zdefiniowanych danych wejściowych z zaszytymi regułami biznesowymi.
Poza tym, bardzo ciężko znaleźć prosty, wygodny, niedrogi, efektywny, elastyczny i "ładny" (sic!) system do harmonogramowania/planowania produkcji.

No ja też :)
W ogóle nie jestem pewien czy coś takiego istnieje - za to jestem absolutnie pewien, że coś takiego powstaje ;-)

To jak to już napiszecie, to dajcie znać :D
Z całym szacunkiem, ale Excel nie nadaje się do tego typu zadania - za to jest bardzo często używany jako narzędzie wspomagające proces harmonogramowania/planowania produkcji lub wręcz istnieje jako jedyne narzędzie usprawniające ten konkretny proces w konkretnej firmie...

Ma Pan racje, Excel nie jest profesjonalnym narzędziem do tego typu celów, ale ma jedną zaletę: niestety WSZYSCY go używają. Każde nowe oprogramowanie to przerażenie w oczach pracowników, nawet jeśli jest banalnie proste w obsłudze, a excel'a nikt się nie boi :(

Pozdrawiam
Mariusz
Krzysztof Orlicz

Krzysztof Orlicz Hansei, Jidoka,
Kaizen - Pochyl się
nad problem, rozwiąż
...

Temat: planowanie terminu rozpoczęcia produkcji

Adam S.:
Witam,

Zgadzam się z powyższą opinią,iż żaden system ERP/MRP nie jest w stanie w 100% spełnić oczekiwań planisty produkcji. Jeśli nie chce Pan inwestować w tego rodzaju systemy proponuję stworzyć makro dla exela, które przeliczałoby potrzebne dane. Jest to niekosztowny sposób na usprawnienie i ułatwienie sobie pracy. Jeśli proces produkcji jest powtarzalny, makro powinno wystarczyć.

Pozdrawiam;)
Witam.
Nie zgodzę się z tym. Są na rynku systemu które są w stanie spełnić wymagania nawet najbardziej zatwardziałych planistów, rzecz w tym że w efekcie końcowym, po przeniesieniu całego know-how do systemu planista przestaje być wąskim gardłem w planowaniu i zaczyna sterować procesem, a to znacznie trudniejsza praca niż harmonogramowanie.

Makro w Excelu może sobie poradzi z linowym procesem, ale co będzie jak wrzucimy kilkanaście parametrów? Poza standardowym 'ma być na czas', jeszcze jak najszybciej, jak najkrócej, w oparciu o tablicę zastępstw, zasoby alternatywne, dostępność narzędzi specjalnych, przy uwzględnieniu przeglądów utrzymania ruchu, dostępności ludzi, obliczając przepływ partii materiału, zapotrzebowanie na surowce, itd...
Z moich doświadczeń z Excelem wiem że w takim momencie wyjdzie potwór, który będzie obgryzał kory drzew w okolicy:)
Maciej Kraszewski:
Harmonogramowanie to również planowanie, na poziomie operacyjnym.

Ja bym troszkę to zmodyfikował, bo planować można również w oparciu o harmonogramowanie. Powiedział bym że planowanie jest przede wszystkim na poziomie zarządzania strategicznego, harmonogramowanie na poziomie taktycznym.

Pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Planowanie produkcji na pod...




Wyślij zaproszenie do