Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Reaktor torowy

Podczas gdy Europa debatuje nad elektrowniami atomowymi a Stany Zjednoczone dofinansowują produkcję ropy, Chiny po cichu uruchomiły potężny program którego celem jest komercjalizowanie technologii wytwarzania energii w reaktorach torowych. Google inwestuje w badania w USA, a Norwegia jako posiadacz sporych złóż toru planuje swoją przyszłość w oparciu o eksport tegoż pierwiastka.

Technologia ta znana jest od lat 40stych ale została zarzucona ponieważ nie dało się w takich reaktorach wytwarzać plutonu do celów wojskowych. Tor jest łatwo dostępny jak ołów, a reaktory torowe są bezpieczniejsze i pod wieloma względami prostsze. Może zamiast jedynie zastanawiać cię czy wydać 5 mld PLN na kolejną elektrownię, warto wydać 0,5 mld na budowę własnego prototypu reaktora torowego?

http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevan...

http://www.youtube.com/watch?v=EHdRJqi__Z8

konto usunięte

Temat: Reaktor torowy

Ciekawy temat. Przypadkowo znalazłem wczoraj artykuł na temat takiej elektrowni, która funkcjonowała w latach 80-tych w Niemczech.
LINK

W Norwegii kilka lat temu było na ten temat głośno, teraz lobby protorowe ma swoje 5 minut.

Zgodnie z opinią niektórych naukowców, reaktory sterowane akceleratorami (Accelerator Driven System – ADS) zasilane torem mogą okazać się lekarstwem na bolączki światowej energetyki. Wykorzystują one tzw. wzmacniacz energii (energy amplifier), rozwiązanie zaproponowane na początku lat 90-tych przez Carlo Rubbia, za które otrzymał on Nagrodę Nobla. W rozwój energetyki jądrowej wykorzystującej tor być może zaangażuje się Norwegia, która posiada dość duże zasoby tego surowca.

Głównym orędownikiem takiego rozwiązania jest Egil Lillestol, profesor z uniwersytetu w Bergen w Norwegii, który przez ostatni rok przekonywał norweską opinię publiczną i władze o słuszności użycia toru w reaktorach jądrowych. Lillestol przedstawił dane, z których wynika, że zasoby toru w Norwegii wynoszą 180 tysięcy ton, co w przeliczeniu na obecny koszt ropy równa się 250 trylionom dolarów, albo tysiąckrotności norweskiego budżetu na zakup tego surowca. Z kolei światowe rezerwy toru powinny zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię przez kilka tysięcy lat.

Zdaniem Lillestol’a elektrownia wykorzystująca tor do produkcji energii jest dużo bezpieczniejsza i bardziej wydajna od pracujących obecnie elektrowni jądrowych. Według niego nie występuje tutaj ryzyko stopienia rdzenia jak miało to miejsce w Czarnobylu, elektrownia wytwarza również minimalne ilości odpadów radioaktywnych. Na większą wydajność elektrowni opartej na torze wpływa fakt, że można w niej przetwarzać odpady z plutonu pochodzące ze klasycznego reaktora jądrowego, oraz to, że z jednego kilograma toru można wytworzyć tyle energii, ile z czterech tysięcy ton węgla. Niewątpliwą zaletą toru jest fakt, że nie nadaje się on do produkcji broni jądrowej.

W przeprowadzonych do tej porty badaniach, potwierdzono korzyści energetyczne i zweryfikowano proces transmutacji odpadów. Wyniki badań zostały sprawdzone przez International Atomic Energy Agency. Dla wprowadzenia projektu w fazę końcową, konieczne jest wybudowanie prototypu reaktora wykorzystującego tor. Szacunkowy czas budowy takiego urządzenia to około 15 lat, a koszt może wynieść w przybliżeniu 550 mln euro. Zdaniem Lillestol’a budowa prototypu powinna być realizowana jako międzynarodowy projekt z przewodnią rolą Norwegii. Podejrzewa się, że przynajmniej kilka państw i instytucji było by skłonnych do współfinansowania i zapewnienia know-how dla tej inwestycji.

konto usunięte

Temat: Reaktor torowy

Na obecną chwilę, nie podchodził bym jeszcze tak entuzjastycznie to toru. Faktycznie jest on obiecujący, ma wiele zalet. Jak i w historii pracowało już kilka elektrowni na to paliwo. Jednak wciąż przysparza kilka problemów, takich jak przerób, czy wysoka gamma aktywność niektórych izotopów. Oczywiście są to wyzwania, które staramy się przezwyciężać. Stąd te liczne inicjatywy wspomniane powyżej.
Generalnym trendem, wciąż jest linia 6 systemów reaktorów jądrowych. Gdzie między innymi, jak wspomniał Patryk. K przewiduje się użycie toru w ADS-ach. Jak również, nie wyklucza się takich rozwiązań w innych typach, takich jak Very-High-Temperature Reactor (VHTR), czy Supercritical-Water-Cooled Reactor (SCWR).

Następna dyskusja:

Reaktor atomowy z fabryki




Wyślij zaproszenie do