Łukasz Wróblewski

Łukasz Wróblewski Pewnie, że "to
be".:)))

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Witam

Chcemy na naszej stronie internetowej (portalpodlaski.pl) zamieścić katalog firm i instytucji z Podlasia. Ktoś się może orientuje jak legalnie stworzyć taką bazę danych?

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Łukasz Wróblewski:
Witam

Chcemy na naszej stronie internetowej (portalpodlaski.pl) zamieścić katalog firm i instytucji z Podlasia. Ktoś się może orientuje jak legalnie stworzyć taką bazę danych?

dane firm są jawne...

konto usunięte

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Nie jestem pewien czy dysponujecie już tą bazą czy nie?

Stworzenie takiej bazy legalnie wcale nie jest proste - publicznie w jednym miejscu taka baza nie jest dostępna. W wyszukiwarce NIP/REGON na stronie GUSu należy podać NIP/REGON i wtedy dane o firmie się pojawiają. Pewnie można zdobyć jakiś wycinek danych z GUSu, trzeba by zadzwonić i zapytać co oferują. Pewnie trzeba będzie za to zapłacić.

pf.pl dysponuje wyszukiwarką, ale mają następującą klauzulę w regulaminie:

"Dane uzyskane w sposób, o którym mowa w
zdaniu poprzednim, z zastrzeżeniem innych postanowień Regulaminu, nie mogą służyć
do stworzenia innej bazy danych lub do właczenia do innej bazy danych"Adam Michalski edytował(a) ten post dnia 16.03.11 o godzinie 15:29

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Adam Michalski:
Nie jestem pewien czy dysponujecie już tą bazą czy nie?

Stworzenie takiej bazy legalnie wcale nie jest proste - publicznie w jednym miejscu taka baza nie jest dostępna. W wyszukiwarce NIP/REGON na stronie GUSu należy podać NIP/REGON i wtedy dane o firmie się pojawiają. Pewnie można zdobyć jakiś wycinek danych z GUSu, trzeba by zadzwonić i zapytać co oferują. Pewnie trzeba będzie za to zapłacić.

pf.pl dysponuje wyszukiwarką, ale mają następującą klauzulę w regulaminie:

"Dane uzyskane w sposób, o którym mowa w
zdaniu poprzednim, z zastrzeżeniem innych postanowień Regulaminu, nie mogą służyć
do stworzenia innej bazy danych lub do właczenia do innej bazy danych"Adam Michalski edytował(a) ten post dnia 16.03.11 o godzinie 15:29

można spokojnine kupić bazę od GUSu. co do regulaminu PF to z uwagi na fakt, iż dane przedsiębiorców są jawne, to z mojego punktu widzenia zapis jest co najmniej nieskuteczny. Ciekaw jestem jak PF chciała by wykazać, że tworząc bazę danych skorzystał Pan z danych przedsiębiorców ujętych w ich bazie, skoro są to dane jawne i występują w każdej innej bazie danych. mPozdrawiam

konto usunięte

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Konrad Pogoda:
można spokojnine kupić bazę od GUSu. co do regulaminu PF to z uwagi na fakt, iż dane przedsiębiorców są jawne, to z mojego punktu widzenia zapis jest co najmniej nieskuteczny. Ciekaw jestem jak PF chciała by wykazać, że tworząc bazę danych skorzystał Pan z danych przedsiębiorców ujętych w ich bazie, skoro są to dane jawne i występują w każdej innej bazie danych. mPozdrawiam

Jeśli ściągałbym systematycznie ich bazę z jednego województwa z jednego IP, to na podstawie logów mogliby wykazać, że to zrobiłem. Ale racja - od tego długa droga do wykazania, że dane, które pojawiły się na mojej hipotetycznej stronie pochodzą z ich bazy.
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Konrad Pogoda:

można spokojnine kupić bazę od GUSu. co do regulaminu PF to z uwagi na fakt, iż dane przedsiębiorców są jawne, to z mojego punktu widzenia zapis jest co najmniej nieskuteczny. Ciekaw jestem jak PF chciała by wykazać, że tworząc bazę danych skorzystał Pan z danych przedsiębiorców ujętych w ich bazie, skoro są to dane jawne i występują w każdej innej bazie danych. mPozdrawiam

Ok, a co z danymi przedsiębiorców - osób fizycznych? :) Też można je dowolnie przetwarzać?

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Adam Michalski:
Konrad Pogoda:
można spokojnine kupić bazę od GUSu. co do regulaminu PF to z uwagi na fakt, iż dane przedsiębiorców są jawne, to z mojego punktu widzenia zapis jest co najmniej nieskuteczny. Ciekaw jestem jak PF chciała by wykazać, że tworząc bazę danych skorzystał Pan z danych przedsiębiorców ujętych w ich bazie, skoro są to dane jawne i występują w każdej innej bazie danych. mPozdrawiam

Jeśli ściągałbym systematycznie ich bazę z jednego województwa z jednego IP, to na podstawie logów mogliby wykazać, że to zrobiłem. Ale racja - od tego długa droga do wykazania, że dane, które pojawiły się na mojej hipotetycznej stronie pochodzą z ich bazy.

hmmm a co w sytuacji gdy ktoś używa dynamicznego IP, albo jeszcze lepiej maskuje IP jako stałe. Albo ściągnie dane, skasuje dysk trybem NSA albo lepiej Gutmanem. itd itd itd

konto usunięte

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Konrad Pogoda:
Adam Michalski:
Konrad Pogoda:
można spokojnine kupić bazę od GUSu. co do regulaminu PF to z uwagi na fakt, iż dane przedsiębiorców są jawne, to z mojego punktu widzenia zapis jest co najmniej nieskuteczny. Ciekaw jestem jak PF chciała by wykazać, że tworząc bazę danych skorzystał Pan z danych przedsiębiorców ujętych w ich bazie, skoro są to dane jawne i występują w każdej innej bazie danych. mPozdrawiam

Jeśli ściągałbym systematycznie ich bazę z jednego województwa z jednego IP, to na podstawie logów mogliby wykazać, że to zrobiłem. Ale racja - od tego długa droga do wykazania, że dane, które pojawiły się na mojej hipotetycznej stronie pochodzą z ich bazy.

hmmm a co w sytuacji gdy ktoś używa dynamicznego IP, albo jeszcze lepiej maskuje IP jako stałe. Albo ściągnie dane, skasuje dysk trybem NSA albo lepiej Gutmanem. itd itd itd

Dynamiczne IP nie jest problemem. Dostawca usług internetowych jest zobowiązany zapisywać w bazie danych jaki numer IP w danym czasie został przydzielony do jakiej końcowki (w praktyce numer lokalu Jana Kowalskiego), z czego oczywiście nie wynika, że to hipotetyczny Jan Kowalski ściągnął te dane. Oczywiście masz rację odnośnie kasowania danych itp. itd.

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Adam Michalski:
Konrad Pogoda:
Adam Michalski:
Konrad Pogoda:
można spokojnine kupić bazę od GUSu. co do regulaminu PF to z uwagi na fakt, iż dane przedsiębiorców są jawne, to z mojego punktu widzenia zapis jest co najmniej nieskuteczny. Ciekaw jestem jak PF chciała by wykazać, że tworząc bazę danych skorzystał Pan z danych przedsiębiorców ujętych w ich bazie, skoro są to dane jawne i występują w każdej innej bazie danych. mPozdrawiam

Jeśli ściągałbym systematycznie ich bazę z jednego województwa z jednego IP, to na podstawie logów mogliby wykazać, że to zrobiłem. Ale racja - od tego długa droga do wykazania, że dane, które pojawiły się na mojej hipotetycznej stronie pochodzą z ich bazy.

hmmm a co w sytuacji gdy ktoś używa dynamicznego IP, albo jeszcze lepiej maskuje IP jako stałe. Albo ściągnie dane, skasuje dysk trybem NSA albo lepiej Gutmanem. itd itd itd

Dynamiczne IP nie jest problemem. Dostawca usług internetowych jest zobowiązany zapisywać w bazie danych jaki numer IP w danym czasie został przydzielony do jakiej końcowki (w praktyce numer lokalu Jana Kowalskiego), z czego oczywiście nie wynika, że to hipotetyczny Jan Kowalski ściągnął te dane. Oczywiście masz rację odnośnie kasowania danych itp. itd.

co do dyna,icznego IP to racja. tyle że zostaje jeszcze do wykazania kto te dane ściągnął, bo najemca nie koniecznie. ale to tak wychodzi ze mnie zboczenie zawodowe. a że lubię nowowczesne technologie i taki ze mnie informaty amator to cześto stykam się z prawnymi aspektami ..... sciągania baz danych ;-)
Łukasz Wróblewski

Łukasz Wróblewski Pewnie, że "to
be".:)))

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Bardzo dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Są one dla mnie bardzo cenne. Proszę o jeszcze:)

Zastanawia mnie ponadto co by było jakbym taką bazę danych ściągnął od konkurencji na zasadzie kopiuj - wklej...
Jewgienij Liszczuk

Jewgienij Liszczuk Tłumacz języka
rosyjskiego,
ukraińskiego i
angielskiego

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

A jeśli mam niezabezpieczoną sieć WI-FI nikt mi nie udowodni, że to ja ściągałem dane. Bo może ktoś się po prostu podpiął pod sieć, a za to, chyba, nie odpowiadam

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

odpowiedzialność polega nie tylko na zasadzioe winy umyślnej, czyli sytuacji w której ktoś chce coś zrobić, ale również winy nieumyśłnej. mowa oczywiście przede wszystkim o odpowiedzialności karnej. Jeśli więc korzysta Pan z internetu, to nie można powiedzieć że jest Pan laikiem. a zatem powinien Pan sobie zdawać sprawę że niezabezpieczona sieć stanowi zagrożenie dla Pana samego. A jak Pan ma zabezpieczone połączenie to jak ktoś się włamie to wtedy może pan wyłączyc odpowiedzialność.
Łukasz Wróblewski

Łukasz Wróblewski Pewnie, że "to
be".:)))

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Dzwoniłem właśnie do białostockiego oddziału GUSu. Bardzo sympatyczna Pani poinformowała mnie, że owszem udostępniają odpłatnie adresy podlaskich firm. Co do ceny to ostatnio wynosiła 750 zł za 1000 adresów. Obecnie czekają na wytyczne co do sposobu udzielania takich informacji i aktualnej ceny. Wytyczne mają być najwcześniej w kwietniu...

Szkoda trochę tych pieniędzy...Może jest jakiś inny sposób?

konto usunięte

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Łukasz Wróblewski:
Dzwoniłem właśnie do białostockiego oddziału GUSu. Bardzo sympatyczna Pani poinformowała mnie, że owszem udostępniają odpłatnie adresy podlaskich firm. Co do ceny to ostatnio wynosiła 750 zł za 1000 adresów. Obecnie czekają na wytyczne co do sposobu udzielania takich informacji i aktualnej ceny. Wytyczne mają być najwcześniej w kwietniu...

Szkoda trochę tych pieniędzy...Może jest jakiś inny sposób?

Jest... czy legalny? - kwestia dyskusyjna i o tym dyskutowaliśmy powyżej.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Łukasz Wróblewski:
Dzwoniłem właśnie do białostockiego oddziału GUSu. Bardzo sympatyczna Pani poinformowała mnie, że owszem udostępniają odpłatnie adresy podlaskich firm. Co do ceny to ostatnio wynosiła 750 zł za 1000 adresów. Obecnie czekają na wytyczne co do sposobu udzielania takich informacji i aktualnej ceny. Wytyczne mają być najwcześniej w kwietniu...

Szkoda trochę tych pieniędzy...Może jest jakiś inny sposób?
Usiąść przy kompie, zrobić samemu taką bazę. Dane ogólnodostępne (np. w necie) nie podlegają pod giodo.
Łukasz Wróblewski

Łukasz Wróblewski Pewnie, że "to
be".:)))

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Pani Dagmaro danych w necie jest rzeczywiście sporo. Dostępne są np na stronach konkurencji. Obawiam się jednak, że wspomniana konkurencja może nie być zachwycona, gdy np posłużę się ich danymi:)
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Zależy jakimi. Jeśli je publikują i nie złamiesz praw autorskich to nic Ci nie grozi.
Łukasz Wróblewski

Łukasz Wróblewski Pewnie, że "to
be".:)))

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Załóżmy, że interesują mnie białostockie banki. Listę tychże, opublikowaną na swojej stronie ma konkurencja. Jeżeli taką listę skopiuję a następnie umieszczę na swoje stronie, naruszę ich prawa autorskie?

konto usunięte

Temat: Katalog firm i instytucji na stronie internetowej

Ja na pewnej stronie znalazłem przed chwilą listę firm, nie tylko banków. Może nie jest dokładna tak jak lista, którą dostaniesz z GUSu, ale jest w niej sporo, jakieś kilkaset stron. Wystarczy zautomatyzować pozyskiwanie danych, co trudne nie jest, ale na wszelki wypadek od razu mówię, że ja się tego nie podejmuję. Nie chciałbym mieć w razie czego sprawy w sądzie z tego powodu.Adam Michalski edytował(a) ten post dnia 17.03.11 o godzinie 16:43

Następna dyskusja:

Wykorzystanie publikacji na...




Wyślij zaproszenie do