Marta M.

Marta M. SEO / Content
Marketing

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Rozwój nowoczesnych technologii w elektronice, informatyce i automatyce powoduje przenikanie ich do wielu innych dziedzin – między innymi do budownictwa. W latach osiemdziesiątych pojawił się termin „inteligentny budynek”. Pojęciem tym określa się budynki o różnym przeznaczeniu i różnej wielkości, np. budynki biurowe, handlowe, obiekty przemysłowe, banki, szkoły, szpitale, rezydencje, domy prywatne itp., mające zintegrowany system zarządzania i nadzoru. Istnieje wiele systemów sieciowych, które można zastosować w nowoczesnym obiekcie budowlanym. Szczególne znaczenie na rynku mają uniwersalne systemy, takie jak EIB, LCN, LonWorks, czy BACnet, których zasady działania zostały opisane tutaj
Sylwester M.

Sylwester M. Full stack developer

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Prosze rowniez zapoznac ludzi z tanszymi rozwiazaniami. "Inteligentny budynek" brzmi dosc modnie dzis ale placic za wlacznik do swiatla ponad 300PLN za to ze jest "inteligentny" ;) ?

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Zgadzam się z przedmówcą. Badając rynek systemów inteligentnych instalacji stweirdzam, że najlepszym rozwiązaniem jest integracja systemów SSWiN, CCTV, KD, SSP z wykorzystaniem np. sieci Ethernet

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Przede wszystkim "inteligentny budynek" to tak wyświechtana fraza, że trudno stwierdzic, o co tak naprawdę chodzi.

Jeśli dla przykładu weźmiemy pod lupę większą częśc obecnie dostępnych na rynku systemów, to w dobie postępu technologicznego, jakiego doświadczamy obecnie, nazywanie ich "inteligentymi" zakrawa na kpinę.

Ot prosty sterowniczek realizujący podstawowe funkcje, szumnie nazywany "inteligentym". To tak, jakby tylko dlatego przypisywac kurze inteligencję, że potrafi dziobac ziarno.

Od dłuższego czasu szukam na rynku systemu, który rzeczywiście byłby "inteligentny" i potrafiłby zrobic coś więcej, niż włączyc czy wyłączyc lampę lub rolety.

Efekt poszukiwań jest mizerny - systemy mają ogromne ograniczenia jeśli chodzi o programowanie. W wielu wypadkach zostały skonstruowane naście lat temu, co w technologiach elektronicznych jest wręcz prehistorią.

O jakiej więc "inteligencji" mówimy? :)
Sylwester M.

Sylwester M. Full stack developer

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Slowo "inteligencja" po prostu jest modne. Bardziej pasowaloby automatyka w budynku. Dla mnie najistotniejsza rzecza jest kontrola roznych mediow, tj. sterowanie piecem, czujniki wejsc, sterowanie oswietleniem. Np. Podglasnianie radia przez komputer...narazie sie z tym obejde.

Sylwester M.

Automatyka i sterowanie
http://www.madartsoft.com

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

jezely chodzi o systemy tzw. inteligentne to by oznaczalo, ze system sie umie sam uczyc (np. zawiera siec neuronow). takie systemy ciezko znalezc a w budownictwe w ogole. Natychmiast dalo by sie powiedziec, ze sie daja zrobic systemy polo inteligentne, gdzie system sie umie przygotowac z danych z przeslosci na sterowanie przyslosci. glownie zalezi na programatorowi. przyklad - moj kolega naprogramowal prognozu pogody w systemie sauter (gdzie inteligencja jest tylko na stronie programatora:), wedlug ktorej system przygotuje maszyny chlodu, resp. zbiorniky chlodu. obniza to zuzicie energii do wysokiej miary, bo maszyny sa duze a jest ich 5.

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Inteligentny budynek to tak naprawdę stwierdzenie marketingowe, potoczne. Należałoby raczej mówić o zintegrowanym systemie automatyki budynkowej, ale wtedy Klient nie wiedziałby o co chodzi, więc mówimy inteligentny budynek ;)
Systemów jest mnóstwo, coraz więcej małych firm tworzy swoje systemiki i naprawdę ciężko za tym nadążyć. Warto na pewno znać nowinki, ale myślę, że opieranie się na najbardziej znanych i rozpowszechnionych systemach w przyapdku dużych inwestycji jest najlepsze - wiadomo, że odbiorniki są kompatybilne i że nie będzie problemów, bo już wsyztsko sprawdziliśmy. Małe systemy mają więcej ograniczeń, aczkolwiek do wielu zastosowań mogą okazać się lepsze od systemów gigantów ;)

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Tomas Nyiregyhazki:
jezely chodzi o systemy tzw. inteligentne to by oznaczalo, ze system sie umie sam uczyc (np. zawiera siec neuronow).

Niekoniecznie muszą to byc sieci neuronowe. W wielu przypadkach wystarczyłby odpowiednik regulatora PID lub możliwośc implementacji logiki, która bierze pod uwagę większą ilośc danych, w tym również prognozy czy dane historyczne, a nie tylko aktualne stany.

Obecne systemy są pod tym względem bardzo ubogie. Oto przykład: Od kilku dni nie pada, więc gdy wilgotnośc gleby spadnie poniżej określonego poziomu, automatyka włączy podlewanie.

Rewelacja! Tyle że często okazuje się, że pół godziny po podlaniu ogródka zaczyna padac.

Praktycznie wszystkie systemy na rynku to prymitywne automaty, które na zmianę stanu/stanów określonego wejścia/wejśc, zmieniają stan wyjścia.

Od systemu za kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy złotych oczekiwałbym czegoś więcej. Czego? Ano tego, żeby pobrał z internetu i przeanalizował prognozę pogody, porównał z gradientem spadku wilgotności i na tej podstawie określił, czy podlewac czy nie.

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Zofia K.:
Należałoby raczej mówić o zintegrowanym systemie automatyki budynkowej, ale wtedy Klient nie wiedziałby o co chodzi, więc mówimy inteligentny budynek ;)

A może raczej zorientowałby się, że szumnie reklamowany system to prosty elektroniczny przełącznik?

Tak naprawdę dla użytkownika nie jest istotne, co tam w środku siedzi, tylko funkcjonalności, które system oferuje. Jeśli kogoś cieszy, że po naciśnięciu ikonki na telefonie gaśnie mu światło, to jego sprawa. Problem w tym, że często taki użytkownik nie do końca wie, co takie systemy _mogłyby_ oferowac, i uważa, że to co kupuje jest szczytem nowoczesności.

Brutalna prawda jest taka, że rozwój tego, nazywamy automatyką budynkową, praktycznie stoi w miejscu. Porównując rozwój tego typu produktów z rozwojem innych dziedzin elektroniki, większośc istniejących na rynku systemów wypada blado.

Dotykowe ekrany LCD, choc efektowne, to nie jest rzecz, którą można by nazwac jakimś szczególnym krokiem naprzód.

Warto na pewno znać nowinki, ale myślę, że opieranie się na najbardziej znanych i rozpowszechnionych systemach w przyapdku dużych inwestycji jest najlepsze - wiadomo, że odbiorniki są kompatybilne i że nie będzie problemów, bo już wsyztsko sprawdziliśmy.

Problem w tym, że często te "najbardziej znane systemy" praktycznie się nie rozwijają, bo zapewnienie kompatybilności modułów produkowanych przez X firm jest zdecydowanie trudniejsze, niż w przypadku systemów produkowanych przez jedną firmę.

Reprezentujesz firmę, która oferuje właśnie takie systemy - trudno oczekiwac bezstronnej oceny sytuacji ;) Piotr C. edytował(a) ten post dnia 15.04.11 o godzinie 14:30

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Moja firma wykorzystuje różne systemy, więc nie pisz mi proszę o stronniczości. Zawsze dopasowujemy system do wymagań klienta. Stosujemy też "małe" systemy, współpracujemy z twórcami takowych i nie uważam, że są złe - to klient decyduje, jaki chce mieć system.
Stwierdzenie, że warto opierać się na konkretnych systemach jest moją prywatną opinią opartą na doświadczeniu i osobistych odczuciach.

No i to nieprawda, że znane systemy się nie rozwijają... Muszą się rozwijać, muszą zwiększać swoją funkcjonalność, bo inaczej stracą odbiorców, którzy znajdą potrzebne funkcje w innych systemach.

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Zofia K.:
No i to nieprawda, że znane systemy się nie rozwijają...

Co się w nich rozwija? Co zmieniło się w dajmy na to w modułach LCN'a na przestrzeni ostatnich 2-3 lat?

Pisząc "rozwój", mam na myśli rzeczywiste zmiany w najistotniejszych elementach systemu, a nie dołożenie LCD czy kolejnego modułu wykonawczego o nieco innych parametrach.

Stosujemy też "małe" systemy, współpracujemy z twórcami takowych i nie uważam,
że są złe - to klient decyduje, jaki chce mieć system.

Klient z reguły jest nieświadomy i koncentruje się na elementach czy funkcjonalnościach, które _wydają_ się być istotne. Dość łatwo zatem przekonać go do "lepszego" pokazując mu parę bajerów w stylu panelu dotykowego LCD.
Sylwester M.

Sylwester M. Full stack developer

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Istotna rola w rozwijaniu sie systemow jest, np. wprowadzenie elementow sztucznej inteligencji, logiki rozmytej w sterownikach. Producenci nie interesuja sie tym zagadnieniem poniewaz wymaga to wchoniecia pieniedzy w opracowanie takich systemow. Taniej jest sprzedac wiekszy LCD lub super wypasionego pilota do zdalnego sterowania roleta albo swiatlem w garazu. Bo to klienci kupia szybko z dodatkiem dobrej reklamy.

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Sylwester M.:
Istotna rola w rozwijaniu sie systemow jest, np. wprowadzenie elementow sztucznej inteligencji, logiki rozmytej w sterownikach.

I o to właśnie mi chodzi :)

Właściwie to w miażdżącej większości obecnie produkowanych systemów brakuje nawet tak podstawowej rzeczy, jaką jest możliwość uruchamiania własnych aplikacji na urządzeniach. To w wielu przypadkach umożliwiłoby firmie wdrożeniowej zrobienie tego, co ze względu na swoją specyfikę nie ma szansy na realizację przez producenta.

Bo to klienci kupia szybko z dodatkiem dobrej reklamy.

Kilka miesięcy temu jeden ze sprzedawców wmawiał mi, że funkcje prawdziwej inteligencji są zupełnie niepotrzebnymi bajerami. Za to kilka rodzajów interfejsów z panelem dotykowym uznawał za rzecz absolutnie niezbędną.

Większość potencjalnych klientów, nie mając żadnego doświadczenia z tego typu systemami niestety wierzy w takie rzeczy. A potem, jak w przypadku mojego znajomego, ten superinteligentny system podlewa ogródek na godzinę przed ulewnym deszczem ;)
Wojciech Wronkowski

Wojciech Wronkowski przedstawiciel,
zhouse.pl

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Piotr C.:
Właściwie to w miażdżącej większości obecnie produkowanych systemów brakuje nawet tak podstawowej rzeczy, jaką jest możliwość uruchamiania własnych aplikacji na urządzeniach.

Dlatego właśnie nasza firma prze w kierunku z-wave. My takie możliwości mamy i jesteśmy niezależni od producentów.
Jeśli chodzi o wprowadzenie logiki rozmytej czy sieci neuronowych do sterowników w systemach inteligentnych domów to jeszcze sobie z tym poczekamy ponieważ te dziedziny ogólnie są słabo rozwinięte. To nie jest tylko kwestia inteligentnych domów. Chyba w żadnej dziedzinie naszego życia te technologie nie są popularne. Aktualnie nie wychodzą one spoza sfer badań.

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Wojciech Wronkowski:Chyba w żadnej dziedzinie naszego życia te technologie nie są popularne. Aktualnie nie wychodzą one spoza sfer badań.

Żartujesz, czy też po prostu nie masz pojęcia o czym piszesz? :)Piotr C. edytował(a) ten post dnia 19.04.11 o godzinie 14:25
Wojciech Wronkowski

Wojciech Wronkowski przedstawiciel,
zhouse.pl

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Rozumiem że to pytanie retoryczne wiec pozwolę sobie na nie nie odpowiedzieć :)

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Wojciech Wronkowski:
Rozumiem że to pytanie retoryczne wiec pozwolę sobie na nie nie odpowiedzieć :)

Czyli jednak żartowałeś? ;)

Algorytmy logiki wielowartościowej, w tym logiki rozmytej, stosowane są w praktycznych zastosowaniach już od wielu lat. Gdy pierwszy raz przeczytałem o logice rozmytej w wywiadzie z Lotfim Zadehem, a było to grubo ponad dekadę temu, już wtedy była ona stosowana w wielu dziedzinach, w tym np. w AGD.

Trudno więc zgodzić się z twierdzeniem, że "nie wychodzi ona poza sferę badań".

Podobnie z sieciami neuronowymi, które od ładnych 'nastu lat są wykorzystywane w rozmaitych zastosowaniach.

Jednak pisząc o "braku inteligencji" nie o sieci neuronowe mi chodziło. W większości systemów problemem jest rozwiązanie tak prostego przykładu, który podałem - niepodlewanie ogródka gdy za dwie godziny ma zacząć padać.Piotr C. edytował(a) ten post dnia 20.04.11 o godzinie 10:00
Sylwester M.

Sylwester M. Full stack developer

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Logika rozmyta to strefa badan lub sieci neuronowe???

Obecnie oferuje urzadzenia (sterowniki) ktore mozna oprogramowac bez profesjonalnej wiedzy w programowaniu. Dodatkowo moje urzadzenia posiadaja wbudowany algorytm logiki romzytej, oczywiscie zachowania urzadzenia nie sa wpisane na stale. Uzytkownik moze urzadzenie w dowolny sposob zmieniac ustawienia.

Moim nastepnym etapem jest implementacja sieci neuronowych w modul sterownika o wym. 10cmx10cm. Pierwsze pozytywne proby mam za soba. Urzadzenie potrafi samodzielnie ustawiac stan elementow wykonawczych (silowniki, oswietlenie) w sposob wczesniej NIEZDEFINIOWANY w programie w zaleznosci od informacji zbieranych przez sensory.

Glownym problemem jest to ze latwiej sprzedac "bardziej" kolorowy LCD niz zaawanowana technike. Tak jak juz wspomniano w tym watku. Marketing.

konto usunięte

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Sylwester M.:
Glownym problemem jest to ze latwiej sprzedac "bardziej" kolorowy LCD niz zaawanowana technike.

To tylko kwestia uświadomienia klienta. Gdy sercem urządzenia jest ośmiobitowy mikrokontroler oparty na przedpotopowej technologii z kilkoma kilobajtami RAM, zdecydowanie prostszą metodą jest dodanie do oferty kolejnego modułu zewnętrznego, niż grzebanie w fundamentach. Przekonanie klienta, że dotykowy LCD to obecnie szczyt nowoczesności, to już żaden problem.

Uważam, że zdecydowana większość klientów jest otwarta na
naprawdę _inteligentne_ rozwiązania. Problem jednak w tym, że nie mając nic do zaoferowania w tym zakresie, sprzedawcy zachwalają to, co zaoferować mogą - czyli kolejny bajer, którego później praktycznie się nie używa. Przemilczają przy tym funkcjonalności, z którymi mają problem (czyli bardzo często wszystko, co wykracza poza proste sterowanie).

Wypowiedzi dostawców systemów zdają się potwierdzać to, o czym piszę wyżej: nikt nie napisał "z inteligentnych funkcji możemy zaoferować to i to", a wszystkie wypowiedzi to ogólniki w postaci "to co my oferujemy jest lepsze od innych i w ogóle super".

A może się mylę? Czy ktoś ma w ofercie rozwiązanie, które nie podleje mi ogródka jeśli za dwie godziny zapowiadane są opady? (no i nie dopuści przy tym do zwiędnięcia roślin, jeśli prognoza okazałaby się błędną) :)Piotr C. edytował(a) ten post dnia 20.04.11 o godzinie 12:54
Sylwester M.

Sylwester M. Full stack developer

Temat: Jakie są systemy inteligentnych budynków?

Z tym ogrodkiem to ciekawy przyklad :) Nie wydaje mi sie to zbyt zlozony problem i warty jest implementacji. Fajnie brzmi rowniez jako haslo reklamowe produktow :)

Jesli klienci potrafia patrzec nie tylko na ladna obudowe i wyswietlacz LCD to wniosek jest taki, ze warto robic urzadzenia zaawansowane technicznie.



Wyślij zaproszenie do