konto usunięte

Temat: Scala

W związku z tym, że dyskusja w temacie co-bys-zrobil-z-tygodniem-przeznaczonym-na-self-development zahaczyła o temat Scali (którym mnie osobiście bardzo interesuje) postanowiłem stworzyć osobny temat co by nie robić tak popularnych na GL offtopów.

Pytanie było:

> Nie zrażają Cię dość bolesne zmiany w specyfikacji? Ostatnio się chyba coś
> tam poprzestawiało...

Tak zrażają mnie - uważam, że jest to jeden z większych problemów. Na szczęście Odersky zapowiedział przejście na model Pythonowy - kompatybilność w zakresie minor vesion (2.8 będzie kompatybilny z każdym kolejnym 2.x, natomiast już nie z 3.0). Z wypowiedzi Odersky'ego wynika, że sam jest trochę zniesmaczony nie utrzymywaniem kompatybilności.

> Jak z wydajnością? Testowałeś może czy dużo gorzej to wypada? Lepiej? Miałem
> w planach napisanie tego i owego (gra w oparciu o jMonkey Platform) - może
> użyję Scali ;)

Wydajności nie testowałem. Widziałem kiedyś porównania i wtedy Scala uchodziła za najszybszy język na JVM (wolniejszy od Javy o paręnaście procent bodajże). Linka nie mam, ale takim porównaniom i tak bym nie wierzył na słowo. Z drugiej strony obiegowa opinia też niesie, że Scala jest najszybsza ( z resztą na prezentacjach o Scali często jest ten "fakt" wymieniany). Tak czy owak, dla aplikacji, które piszemy prędkość języka jest mało istotna (i tak się zacinają zwykle na zapytaniach, a tam gdzie na aplikacji to raczej zwykle wina bardziej algorytmu niż języka) więc nigdy nie przykładałem do tej cechy zbyt dużo uwagi.

Mogę dodać, że przepisałem kiedyś małą aplikację na Androida na Scalę i gołym okiem różnicy w wydajności na telefonie nie było. Ale mam wrażenie, że aplikacja była sporo za prosta aby takowe zauważyć.

Poza powyższym do wad zaliczam też słabe IDE (mówię o Eclipse - moje ciało jest zintegrowane z tym IDE i przesiadka na co innego to dla mnie jak ucięcie kończyny). Ale i tu muszę dodać, że Miles Sabin robi kawał dobrej roboty - bugi znikają w tempie w jakim pojawiają się grzyby po deszczu (z tygodnia na tydzień praktycznie), a i performance jest coraz lepszy (w przeciągu miesiąca poprawił się z "używanie boli" do "jest prawie nieźle").

Zapraszam do dyskusji.

konto usunięte

Temat: Scala

Mnie interesuje ta wydajność, bo przy - nawet najmniejszej grze- jest to sprawa kluczowa. Wszak nie wytłumaczę graczowi (ani sobie), że musi być mniej FPS, bo używam Scali. Who cares ;)

Brak IDE to też spory problem, ale jako, że jestem przyzwyczajony pisać w N++ (np. PHP, Python), to jest to do przebolenia - z tym, że pozbywamy się po części plusów szybszej developerki.

Dobrze, że bez problemów można mieszać klasy Javy i Scali - część przykłdowego projektu stworzyłem w taki sposób, część w taki - ładnie się komponowało ;)

Jakkolwiek nie mam czasu na dalsze testy - przynajmniej na razie - więc mam nadzieję, że ktoś inny dorzuci swoje trzy grosze. Np. odnośnie technik, które można wykorzystać do optymalnego zagospodarowania mocy Scali.
Piotr Nowicki

Piotr Nowicki JFB Systems,
właściciel

Temat: Scala

Jest na GL grupa o Scali:
http://www.goldenline.pl/grupa/scala/

konto usunięte

Temat: Scala

Łukasz Karpuć:
Mnie interesuje ta wydajność, bo przy - nawet najmniejszej grze- jest to sprawa kluczowa. Wszak nie wytłumaczę graczowi (ani sobie), że musi być mniej FPS, bo używam Scali. Who cares ;)

Jest duża szansa, że jeśli rozważasz język na JVM, to Scala pod tym kątem jest najlepszym wyborem.
Piotr Nowicki:
Jest na GL grupa o Scali:
http://www.goldenline.pl/grupa/scala/

Tyle, że bez życia... 95 osób i ostatni post z wrześniaPawel Dolega edytował(a) ten post dnia 21.12.10 o godzinie 11:12

konto usunięte

Temat: Scala

Skoro o Scali to zapraszam na portal, który miał swój start wczoraj.
http://scala.net.pl

Dopiero go rozwijamy, a sami dopiero zaczynamy ze Scalą :)

konto usunięte

Temat: Scala

Maciej Rzepiński:
Skoro o Scali to zapraszam na portal, który miał swój start wczoraj.
http://scala.net.pl

Dopiero go rozwijamy, a sami dopiero zaczynamy ze Scalą :)

Ale bardzo dobrze, że coś takiego robicie. Nie potrzebujecie wsparcia? ;)

konto usunięte

Temat: Scala

Chwilowo nie potrzebujemy pomocy.
A o jakim wsparciu mowa? Tak z ciekawości :)

Z powodu naszej chwilowej absencji związanej z wypoczynkiem, portal zacznie się dalej rozwijać w przyszłym tygodniu.

konto usunięte

Temat: Scala

Zastanawiałem się, czy aby nie spróbować swoich sił w analizie i nauce tego języka i przekazaniu doświadczeń w formie artykułów.

konto usunięte

Temat: Scala

Łukasz Karpuć:
Zastanawiałem się, czy aby nie spróbować swoich sił w analizie i nauce tego języka i przekazaniu doświadczeń w formie artykułów.

Właśnie dzisiaj zaczynamy pracę nad 1 lekcją kursu Scala.
Sami się dopiero uczymy, więc pewnie nie będzie łatwo, tym bardziej, że to nasze
pierwsze doświadczenie tego typu.

konto usunięte

Temat: Scala

Maciej Rzepiński:
Łukasz Karpuć:
Zastanawiałem się, czy aby nie spróbować swoich sił w analizie i nauce tego języka i przekazaniu doświadczeń w formie artykułów.

Właśnie dzisiaj zaczynamy pracę nad 1 lekcją kursu Scala.
Sami się dopiero uczymy, więc pewnie nie będzie łatwo, tym bardziej, że to nasze
pierwsze doświadczenie tego typu.

Przydałyby się komentarze przy tych przykładach.

konto usunięte

Temat: Scala

Łukasz Karpuć:
Przydałyby się komentarze przy tych przykładach.

A co nie jest tam jasne? :) Komentarze są.Maciej Rzepiński edytował(a) ten post dnia 19.01.11 o godzinie 14:01

konto usunięte

Temat: Scala

Maciej Rzepiński:
Łukasz Karpuć:
Przydałyby się komentarze przy tych przykładach.

A co nie jest tam jasne? :) Komentarze są.Maciej Rzepiński edytował(a) ten post dnia 19.01.11 o godzinie 14:01

Ech.. Komentarzy nie ma. Są fragmenty kodu:


object Main {
def main(args: Array[String]) {
val res = for (a <- args) yield a.toUpperCase
println("Argumenty: " + res.toString)
}
}


które nie wiadomo co robią. Nawet jeśli to podstawy, to należy przynajmniej napisać jaki ma być efekt działania tego kodu. Niby co ma wynikać z powyższego?

konto usunięte

Temat: Scala

Ok, może nie do końca wszystko jest jasne, przyznaję.

Jak tylko skończy nam się sesja (tak tak, jeszcze studiujemy) to postaramy się znaleźć więcej czasu na przygotowanie wspomnianego już wcześniej kursu, w którym wszystkie te przykłady będą wyjaśnione.

konto usunięte

Temat: Scala

Maciej Rzepiński:
Ok, może nie do końca wszystko jest jasne, przyznaję.

Jak tylko skończy nam się sesja (tak tak, jeszcze studiujemy) to postaramy się znaleźć więcej czasu na przygotowanie wspomnianego już wcześniej kursu, w którym wszystkie te przykłady będą wyjaśnione.

No i dobrze ;) Ja tylko zwracam uwagę, co powinno się tam znaleźć, by przykłady lepiej spełniały swoje zadanie.

Tego wtrętu o studiach nie rozumiem jednak. Z tego co pamiętam, to na studiach są straszne luzy w porównaniu z tym co teraz (tak tak, ja już pracuję).

konto usunięte

Temat: Scala

Nie rozumiem też, dlaczego w dziale "Snippety" są przedstawione modele danych (np. jakieś hierarchie). Za moich czasów "snippet" to był fragment kodu, który do czegoś tam się przydawał. Taka ściągawka Ctrl-C Ctrl-V.

konto usunięte

Temat: Scala

'Snippety'.. w rozmowie na kanale #scala.pl wyszło, że powinniśmy właśnie tak nazwać ten "dział" na portalu. Jakaś inna propozycja? :)

Rozumiem. Jednak proszę mi wierzyć, że jest co robić u mnie na studiach. Praktycznie zero czasu wolnego dla siebie.

konto usunięte

Temat: Scala

Ja nie mówię, że nie ma co robić na studiach. Ja mówię, że jest więcej czasu i chęci niż po nich ;) Na pewno chęci.

A co do działu - z tego co widzę, to są tam ściągi. Więc może "ściągi"?
Anna T.

Anna T. Główny Specjalista
ds. Rekrutacji, Citi
(Alexander Mann S...

Temat: Scala

Witam

Osoby zainteresowane pracą związaną z programowaniem w języku Scala zapraszam do kontaktu!
Prv bądź bezpośrednio na mój adres mailowy: anna.adamczyk@people.com.pl

Pozdrawiam serdecznie
Anna Adamczyk
Piotr Jasiulewicz

Piotr Jasiulewicz PHP/Java
professional

Temat: Scala

Cos chyba ten portal nie smiga skoro przy tylu autorach ostatni wpis na poczatku maja?

Temat: Scala

Piotr J.:
Cos chyba ten portal nie smiga skoro przy tylu autorach ostatni wpis na poczatku maja?

Tym co piszą w Scali szkoda czasu na dyskusję, wolą pisać kod ;)



Wyślij zaproszenie do