Temat: Ile urlopu ?

Witam !

Mam do Was pytanie:

Ile należy mi się urlopu pracę rozpocząłem 1 sierpnia 2010 r ?Paweł Nowakowski edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 17:28

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Jakby Pan jeszcze podał swoje wykształcenie i doświadczenie ( w znaczeniu staż pracy), to z pewnością prędzej Panu pomożemy.

Pozdrawiam :-)Anna K. edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 17:40

Temat: Ile urlopu ?

wykształcenie średnie + 2 szkoły policealne 2 letnie

pracę podjąłem 01.08.2010 umowa na czas określony do 2015 r chciałbym się zwolnić muszę zachować 2 tygodniowe wypowiedzenie (ile urlopu mi się należy) czy mogę ten urlop wykorzystać na okres wypowiedzenia ?

czy ciężkim naruszeniem obowiązków pracodawcy jest to że w liście obecności wszystkie soboty mam wolne a muszę w nie chodzić do pracy ?
(gdy to pracodawca ciężko naruszył podstawowe obowiązki. W takim wypadku rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może pracownik)

chciałbym rozwiązać umowę z pracodawcą ze skutkiem natychmiastowym, czasem również wytrzymałość pracownika osiągnie swój kres. „Ileż można znosić kiepskie warunki pracy, niskie wynagrodzenie, podłego szefa? No ileż?” nie chce dłużej czekać i chcę rozwiązać umowę natychmiast - jest to możliwe ?Paweł Nowakowski edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 17:54

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Paweł Nowakowski:
Ile należy mi się urlopu pracę rozpocząłem 1 sierpnia 2010 r ?

Przy średnim wykształceniu dzisiaj masz 7 dni urlopu.

Aktualnie umowa na czas określony może być zawarta maksymalnie na 24 miesiące - więc uznałbym, że masz umowę na czas nieokreślony (bo nawet gdyby nie ustawa antykryzysowa, to pięcioletnia miałaby sporą szansę zostać uznana przez sąd jako obchodzenie przepisów a umowa za zawartą na czas nieokreślony).
Ale jeżeli masz w umowie klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia to nie robi to w tej sytuacji istotnej różnicy.

Jeżeli pracodawca zgodzi się - możesz wykorzystać urlop w trakcie okresu wypowiedzenia.

Oczywiście wszystko powyżej dotyczy umowy o pracę.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 18:04

Temat: Ile urlopu ?

mogę jakoś się zwolnić bez okresu wypowiedzenia ? co z tymi sobotami ?

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Paweł Nowakowski:
mogę jakoś się zwolnić bez okresu wypowiedzenia ? co z tymi sobotami ?

Należy Ci się wynagrodzenie albo dni wolne.

Temat: Ile urlopu ?

ale jak to jest z tym ze w liście obecności mam wykreślone soboty i niedziele a w soboty muszę chodzić do pracy

w umowie napisane jest na czas określony do 31.07.2015 r - jest to umowa o pracę

Jeżeli pracodawca zgodzi się - możesz wykorzystać urlop w trakcie okresu wypowiedzenia. - nie zgodzi się ;PPaweł Nowakowski edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 21:25
Anita M.

Anita M. Szukam ciekawej
oferty..:)

Temat: Ile urlopu ?

Mariusz G.:
Paweł Nowakowski:
Ile należy mi się urlopu pracę rozpocząłem 1 sierpnia 2010 r ?

Przy średnim wykształceniu dzisiaj masz 7 dni urlopu.

Aktualnie umowa na czas określony może być zawarta maksymalnie na 24 miesiące - więc uznałbym, że masz umowę na czas nieokreślony (bo nawet gdyby nie ustawa antykryzysowa, to pięcioletnia miałaby sporą szansę zostać uznana przez sąd jako obchodzenie przepisów a umowa za zawartą na czas nieokreślony).
Ale jeżeli masz w umowie klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia to nie robi to w tej sytuacji istotnej różnicy.

Jeżeli pracodawca zgodzi się - możesz wykorzystać urlop w trakcie okresu wypowiedzenia.

Oczywiście wszystko powyżej dotyczy umowy o pracę.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 18:04


Jak Ci wyszło 7 dni urlopu??

sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień to 5 miesięcy pracy
20 dni urlopu za cały rok przez 12 miesięcy to..
1,66 x 5 miesięcy = 8,3 czyli pracownik ma do wykorzystania 9 dni urlopu.
Beata Kiełsa

Beata Kiełsa Ekspert (płace)

Temat: Ile urlopu ?

Jeśli pracodawca nie zgodzi się na urlop w okresie wypowiedzenia, wtedy należy Ci się wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (dlatego sądzę, że jednak pracodawca zgodzi się na urlop, pewnie będzie wolał to niż wypłatę ;).

Za soboty, w które pracowałeś (a nie powinieneś wg swojego czasu pracy) jak już wcześniej ktoś słusznie zauważył należą Ci się albo dni wolne, albo wypłata za nadgodziny.
Beata Kiełsa

Beata Kiełsa Ekspert (płace)

Temat: Ile urlopu ?

Anita Markiewicz:
Mariusz G.:
Paweł Nowakowski:
Ile należy mi się urlopu pracę rozpocząłem 1 sierpnia 2010 r ?

Przy średnim wykształceniu dzisiaj masz 7 dni urlopu.

Aktualnie umowa na czas określony może być zawarta maksymalnie na 24 miesiące - więc uznałbym, że masz umowę na czas nieokreślony (bo nawet gdyby nie ustawa antykryzysowa, to pięcioletnia miałaby sporą szansę zostać uznana przez sąd jako obchodzenie przepisów a umowa za zawartą na czas nieokreślony).
Ale jeżeli masz w umowie klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia to nie robi to w tej sytuacji istotnej różnicy.

Jeżeli pracodawca zgodzi się - możesz wykorzystać urlop w trakcie okresu wypowiedzenia.

Oczywiście wszystko powyżej dotyczy umowy o pracę.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 18:04


Jak Ci wyszło 7 dni urlopu??

sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień to 5 miesięcy pracy
20 dni urlopu za cały rok przez 12 miesięcy to..
1,66 x 5 miesięcy = 8,3 czyli pracownik ma do wykorzystania 9 dni urlopu.

Tak, wychodzi 9 dni.

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Beata Kiełsa:
Anita Markiewicz:
Mariusz G.:
Paweł Nowakowski:
Ile należy mi się urlopu pracę rozpocząłem 1 sierpnia 2010 r ?

Przy średnim wykształceniu dzisiaj masz 7 dni urlopu.
[...]
Jak Ci wyszło 7 dni urlopu??

sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień to 5 miesięcy pracy
20 dni urlopu za cały rok przez 12 miesięcy to..
1,66 x 5 miesięcy = 8,3 czyli pracownik ma do wykorzystania 9 dni urlopu.

Tak, wychodzi 9 dni.

Na jakiej podstawie liczycie urlop za 5 miesięcy przed końcem grudnia (zwłaszcza mając informację, że pracownik chce rozwiązać umowę i nie dopracuje do końca grudnia)?

Art. 153.
§ 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu
roku.

1,66 x 4 = 7Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 11.12.10 o godzinie 00:56
Anita M.

Anita M. Szukam ciekawej
oferty..:)

Temat: Ile urlopu ?

Ale czy Paweł pisał, że to jego pierwsza praca?
Ja nie widzę takiej wzmianki.. można to założyć, ale w takim razie ja bym dopytała.

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Anita Markiewicz:
Ja nie widzę takiej wzmianki..

Ja widzę - na pytanie o wykształcenie i doświadczenie odpowiedział:

wykształcenie średnie + 2 szkoły policealne 2 letnie

pracę podjąłem 01.08.2010 umowa na czas określony do 2015 r chciałbym się zwolnić muszę

Temat: Ile urlopu ?

nie jest to moja 1 praca wcześniej na umowie pracowałem miesiąc gdzie indziej

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Paweł Nowakowski:
nie jest to moja 1 praca wcześniej na umowie pracowałem miesiąc gdzie indziej

W którym roku? Na umowę o pracę?
Agnieszka T.

Agnieszka T. Specjalista

Temat: Ile urlopu ?

Witam, mam pytanie do Was
odnośnie nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu.

Jeśli pracownik zmienił pracę w ciągu roku i załóżmy ze u nowego pracodawcy nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu, należy mu dodać 6 dni czy proporcjonalnie?

Z góry dziękuję.
Agnieszka
Anita M.

Anita M. Szukam ciekawej
oferty..:)

Temat: Ile urlopu ?

Agnieszka Tytkowska:
Witam, mam pytanie do Was
odnośnie nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu.

Jeśli pracownik zmienił pracę w ciągu roku i załóżmy ze u nowego pracodawcy nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu, należy mu dodać 6 dni czy proporcjonalnie?

Z góry dziękuję.
Agnieszka


Proporcjonalnie.:) a przynajmniej tak mi się wydawało, ale widzę sprzeczne informacje na ten temat w necie.. więc teraz w sumie jestem sama ciekawa, czy ktoś zna zdecydowanie dobrą odpowiedź?

Art. 158. Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Czyli jednak chyba całe 6 dni dodatkowo, bo o proporcjach tam nic nie ma. Ktoś potwierdzi?Anita Markiewicz edytował(a) ten post dnia 12.12.10 o godzinie 21:41
Beata Kiełsa

Beata Kiełsa Ekspert (płace)

Temat: Ile urlopu ?

Całe 6 dni od dnia nabycia, nie proporcjonalnie.

konto usunięte

Temat: Ile urlopu ?

Beata Kiełsa:
Całe 6 dni od dnia nabycia, nie proporcjonalnie.

W przypadku zmiany pracy przed nabyciem prawa do urlopu w wyższym wymiarze - proporcjonalnie.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego...

§ 3. Wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Czyli gdy ktoś np. od 1 czerwca zmienił pracę a w grudniu skończył 10 lat stażu pracy dostaje 7/12*26 od nowego pracodawcy (a od starego dostał 5/12*20).
Tak jest od 2003r - wcześniej było jeszcze mniej korzystnie, bo w przypadku zmiany pracy liczyło się proporcjonalnie od momentu uzyskania wyższego wymiaru (a nie od momentu zmiany pracy) - więc w tym przykładzie do końca 2002 roku byłoby 1/12*26+6/12*20 u nowego pracodawcy.
Beata Kiełsa

Beata Kiełsa Ekspert (płace)

Temat: Ile urlopu ?

Mariusz - racja, moja pomyłka.

Następna dyskusja:

ile dni urlopu za prace od ...




Wyślij zaproszenie do