Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Potrzebuję dokonać transformacji układu współrzędnych z mapki, która obecnie wygląda tak:
Obrazek
do układu, który da mi mniej więcej taki efekt:
Obrazek

Pytanie brzmi: jakiego narzędzia w QGIS-ie użyć, by osiągnąć żądany efekt? Próbuję eksportować do nowego układu współrzędnych lub zdefiniować bieżący, ale nie udaje mi się uzyskać efektu, którego oczekuję.Michał Kucharczyk edytował(a) ten post dnia 09.12.10 o godzinie 21:53
Dawid Pyrdał

Dawid Pyrdał Specjalista ds. GIS

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Twój obecny układ współrzędnych to najprawdopodobniej WGS84 żeby wyglądała bardziej znajomo musisz ją przetransformować do układu np. 1992.

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

w wersji wyższej niż 1.4.0 przetransformujesz klikając prawym na warstwę -> zapisz jako... i tam w oknie dialogowym wybierzesz format + układ. Jak wspomniał Dawid - interesuje Cię puwg1992 (EPSG:2180)

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Michał Drożdż:
w wersji wyższej niż 1.4.0 przetransformujesz klikając prawym na warstwę -> zapisz jako... i tam w oknie dialogowym wybierzesz format + układ. Jak wspomniał Dawid - interesuje Cię puwg1992 (EPSG:2180)
Mam wersję 1.5.0. Robię tak jak mówisz, ale nie mogę znaleźć układu puwg1992 (EPSG:2180). Rozumiem, że w formacie mam pozostawić ERSI Shapefile; a co z kodowaniem?

Dopiero uczę się tego programu, stąd pewnie bardzo proste pytania.

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Nie musisz znać nazwy. W okienku, przy polu "układ współrzędnych" kliknij "przeglądaj". Tam jest wyszukiwarka po kodach epsg.

Po qgisowemu ten układ nazywa się ETRS89 / Poland CS92, jest jeszcze opcja z gdla compatibile, ale używa się jej tylko w wypadku nieco uszkodzonych plików shp...

Formatowanie. QGIS działa w UTF-8, więc tak będzie najlepiej.

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Zapisuję warstwę w takim oknie:
Obrazek
Niezależnie, czy wybiorę kodowanie "system", czy UTF-8, uzyskuję pustą przestrzeń, bądź efekt podobny do tego:
Obrazek
.Michał Kucharczyk edytował(a) ten post dnia 11.12.10 o godzinie 13:31
Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

A ja zapytam klasycznie, choć może zbędnie, jeśli tak to przepraszam.
Zaznaczyłeś Transformuj układ współrzędnych (właściwości projektu)?

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Łohoho - chyba warstwa jest "rypnięta". Skąd ją masz? Możesz ją gdzieś zawiesić w necie? Zobaczymy co da się zrobić.

Tak się dzieje, jak jest źle zdefiniowany wejściowy układ współrzędnych. Prawdopodobnie QGIS myśli, że to jest WGS84 a to wcale tak nie jest...Michał Drożdż edytował(a) ten post dnia 11.12.10 o godzinie 16:17
Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Michał Drożdż:
Tak się dzieje, jak jest źle zdefiniowany wejściowy układ współrzędnych. Prawdopodobnie QGIS myśli, że to jest WGS84 a to wcale tak nie jest...
Mnie się wydaje, że właśnie w tym leży problem. Zmiana układu w ustawieniach projektu i przeliczanie w locie powinno załatwić sprawę, niezależnie od tego w jakim układzie ma warstwę.

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Michał Drożdż:
Łohoho - chyba warstwa jest "rypnięta". Skąd ją masz? Możesz ją gdzieś zawiesić w necie? Zobaczymy co da się zrobić.

Mateusz K.:
Michał Drożdż:
Tak się dzieje, jak jest źle zdefiniowany wejściowy układ współrzędnych. Prawdopodobnie QGIS myśli, że to jest WGS84 a to wcale tak nie jest...
Mnie się wydaje, że właśnie w tym leży problem. Zmiana układu w ustawieniach projektu i przeliczanie w locie powinno załatwić sprawę, niezależnie od tego w jakim układzie ma warstwę.
Faktycznie QGIS myśli, że układ to WGS84; na jaki układ powinienem zmienić, aby było dobrze?

Dane o podziale administracyjnym Polski ściągnąłem ze stronki Geovertical.
Mateusz K.

Mateusz K. Project manager and
python programmer

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

ETRS89 / Poland CS92 - nie pasuje?

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Ściągnąłem, przekonwertowałem do 92 i działa świetnie...
Może Twoje biblioteka proj4 (odpowiedzialna za konwersję plików wektorowych) jest uszkodzona... Przeinstalowanie qgisa może pomoże. i nie zajmie dużo czasu

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Michał Drożdż:
Ściągnąłem, przekonwertowałem do 92 i działa świetnie...
Może Twoje biblioteka proj4 (odpowiedzialna za konwersję plików wektorowych) jest uszkodzona... Przeinstalowanie qgisa może pomoże. i nie zajmie dużo czasu
Działa:) Dzięki za pomoc:)

Mam jeszcze jedno pytanko - czy w stworzonym wcześniej projekcie jestem w stanie zmienić współrzędnie układu na ETRS89? Mogę wszystko zrobić od nowa, ale gdyby tu też działała wyżej wymieniona opcja, byłoby świetnie:)Michał Kucharczyk edytował(a) ten post dnia 12.12.10 o godzinie 20:48

konto usunięte

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Tak, możesz zmienić we właściwościach projektu, z zaznaczeniem opcji "transformuj układ współrzędnych" warstwy zostaną przeliczone w locie do wybranego przez ciebie układu.

Ps. Quantum niestety ma pare bugów jeśli chodzi o przeliczanie: nie zawsze dobrze interpretuje układ otwieranej warstwy, i na różnych konfiguracjach systemowych, transformacja nawet poprawnie zdefiniowanych układów czasem kończy się fiaskiem. Być może kwestia czasu do osiągnięcia większej stabilności.Paweł Gajewski edytował(a) ten post dnia 13.12.10 o godzinie 10:40

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

QGIS najczęściej wypiernicza się na .shp zapisanych w niestandardowy sposób. Oparty jest na proj.4 (jak większość oprogramowania GIS) Niestety na to nie ma rady.

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Paweł Gajewski:
Tak, możesz zmienić we właściwościach projektu, z zaznaczeniem opcji "transformuj układ współrzędnych" warstwy zostaną przeliczone w locie do wybranego przez ciebie układu.

Ps. Quantum niestety ma pare bugów jeśli chodzi o przeliczanie: nie zawsze dobrze interpretuje układ otwieranej warstwy, i na różnych konfiguracjach systemowych, transformacja nawet poprawnie zdefiniowanych układów czasem kończy się fiaskiem. Być może kwestia czasu do osiągnięcia większej stabilności.Paweł Gajewski edytował(a) ten post dnia 13.12.10 o godzinie 10:40
Paweł Gajewski:
Tak, możesz zmienić we właściwościach projektu, z zaznaczeniem opcji "transformuj układ współrzędnych" warstwy zostaną przeliczone w locie do wybranego przez ciebie układu.

Ps. Quantum niestety ma pare bugów jeśli chodzi o przeliczanie: nie zawsze dobrze interpretuje układ otwieranej warstwy, i na różnych konfiguracjach systemowych, transformacja nawet poprawnie zdefiniowanych układów czasem kończy się fiaskiem. Być może kwestia czasu do osiągnięcia większej stabilności.Paweł Gajewski edytował(a) ten post dnia 13.12.10 o godzinie 10:40
Panowie, dziękuję raz jeszcze za podpowiedzi i wskazówki. Z Waszą pomocą radzę sobie w QGIS-ie coraz lepiej. Aktualnie pracuję nad dodaniem legendy do mapy tak, by wyświetlała się tuż przy niej, ale to mogę zrobić np. w GIMP-ie.

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Pobaw się w takim razie Menadżerem wydruków
Plik -> Nowy wydruk.

To dość zaawansowane narzędzie do tworzenia kompozycji mapowych
Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

witam,
w QGIS dla EPSG 31467 parametry różnią się od tych podanych na stronie spatialreference.org (http://www.spatialreference.org/ref/epsg/31467/).
Testując te dwa parametry (warstwa punktowa) na niewielkim obszarze miejskim różnica w położeniu punktów dochodzi do 4 m.
Co w parametrach z QGIS oznacza [... ellps=bessel +towgs84=...] i który z układów jest wiec prawidłowy?

QGIS - EPSG 31467
+proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=9 +k=1 +x_0=3500000 +y_0=0 +ellps=bessel +towgs84=582,105,414,1.04,0.35,-3.08,8.3 +units=m +no_defs

spatialreference.org - EPSG 31467
+proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=9 +k=1 +x_0=3500000 +y_0=0 +ellps=bessel +datum=potsdam +units=m +no_defs

P.S.
Ten sam problem występuje dla układu EPSG 3044

http://forum.grass-gis.pl/thread-680.html
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

Piotr Noszczyński:
witam,
w QGIS dla EPSG 31467 parametry różnią się od tych podanych na stronie spatialreference.org (http://www.spatialreference.org/ref/epsg/31467/).
Testując te dwa parametry (warstwa punktowa) na niewielkim obszarze miejskim różnica w położeniu punktów dochodzi do 4 m.
Co w parametrach z QGIS oznacza [... ellps=bessel +towgs84=...] i który z układów jest wiec prawidłowy?

QGIS - EPSG 31467
+proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=9 +k=1 +x_0=3500000 +y_0=0 +ellps=bessel +towgs84=582,105,414,1.04,0.35,-3.08,8.3 +units=m +no_defs

spatialreference.org - EPSG 31467
+proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=9 +k=1 +x_0=3500000 +y_0=0 +ellps=bessel +datum=potsdam +units=m +no_defs

P.S.
Ten sam problem występuje dla układu EPSG 3044

http://forum.grass-gis.pl/thread-680.html

Skoro nikt inny nie chce się podzielić wiedzą. Obie definicje są poprawne ale...
QGIS używa bibliotek GDAL a ta używa biblioteki Proj4. Wszystkie biblioteki używają definicji układów współrzędnych EPSG, które co jakiś czas są aktualizowane. Problem jest w tym, że na każdym etapie produkcji ktoś może używać różne wersje EPSG lub nadpisywać oryginalne swoimi (np. proj4 używa wersji X, GDAL wersji Y, autorzy QGIS stwierdzili, że nadpiszą wersje X wersją Z) co powoduje bałagan (ale jak się chce mieć coś za darmo to trzeba też pocierpieć). Biblioteka Proj4/GDAL obecnie nie potrafi samodzielnie wybrać odpowiedniej drogi transformacji między układami oraz obecnie nie ma jeszcze metody wymuszenia/zdefiniowania najlepszej transformacji przez użytkownika. Aby obejść ten problem stosuje się właśnie towgs84, który informuje, że do przechodzenia na inne odwzorowanie trzeba użyć WGS84 jako pośrednie. Tak to z grubsza działa.
Tomasz Jurczenko

Tomasz Jurczenko , Apator Rector

Temat: QGIS - transformacja układu współrzędnych

należy zaktualizować wtyczkę ftools- wtedy ->wektor-> narzędzia zarządzania danymi-> export to new projection- wybieramy nasza warstwe i zapisujemy w dowolnym układzie współrzędnych który nas interesuj, można to tez zrobic po przez projekcje w locie.

Następna dyskusja:

Transformacja z lokalnego u...




Wyślij zaproszenie do