Agnieszka Piotrowska

Agnieszka Piotrowska Sp. ds. Marketingu,
Vectra

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Witam Serdecznie...

Piszę w sprawie mojej sąsiadki- matka samotnie wychowująca córkę.

Sprawa wygląda następująco. W Maju, 19-letnia uczennica szkoły średniej- córka mojej znajomej, dostała mandat (112 zł) w autobusie za brak biletu. Mandat uznała za nie słuszny, jednak go podpisała. Niestety zataiła ten fakt przed matką i oczywiście mandatu nie zapłaciła. (córka to osoba nie pracująca).

W grudniu dostała pismo od firmy windykacyjnej, że ma do zapłaty już nie 112 zł, a 245 zł. Przestraszyła się tym, iż na piśmie dostała również ostrzeżenie, że jeśli nie zapłaci mandatu wraz z kosztami windykacyjnymi, to zostanie wszczęte postępowanie sądowe i pokazała to pismo matce...

Matka to osoba samotnie wychowująca córkę, będąca na rencie rodzinnej.
Teraz pytanie... Czy jest szansa, że matka zapłaci za córkę tylko mandat wraz z odsetkami firmie przewozowej pomijając koszty windykacji, a firma windykacyjna da jej spokój, czy też zobowiązana jest do zapłaty mandatu oraz kosztów windykacji- czyli 245 zł firmie windykacyjnej?

Na mandacie jest napisane, że w przypadku nie uregulowania mandatu w czasie 180 dni, to firma przewozowa sprzedaje mandat firmie windykacyjnej.

Proszę o poradę, co powinna zrobić ta biedna matka, aby zapłacić jak najmniejszą kwotę?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź...

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

jak przyszlo pismo od firmy windykacyjnej tz ze oni wykonali swoja prace... wiec nie odpuszcza, mysle ze w takim wypadku najrozsadniej byloby sprobowac rozlozyc kwote mandatu na raty.
Agnieszka Piotrowska

Agnieszka Piotrowska Sp. ds. Marketingu,
Vectra

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Też tak sądzę Arturze. Jednak liczyłam na to, że jest jakaś szansa obejścia tych bandyckich kosztów windykacyjnych.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Błąd dziewczyny...

Policzą sobie teraz, za koszty wykonania, działania i w ogóle.

Możecie równie dobrze zrobić tak, że teraz wpłacasz połowę, a kolejną za 179 dni, czyli no pól roku masz praktycznie :)

Niby rata:)

Nic nie ma o wpłaceniu całości. Wpłacasz, zbierasz kwitki i w ciągu 6 miesięcy wpłacisz całość i będziesz mieć na to papier.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Aleksander Olech:
Błąd dziewczyny...

Policzą sobie teraz, za koszty wykonania, działania i w ogóle.

Możecie równie dobrze zrobić tak, że teraz wpłacasz połowę, a kolejną za 179 dni, czyli no pól roku masz praktycznie :)

Niby rata:)

Nic nie ma o wpłaceniu całości. Wpłacasz, zbierasz kwitki i w ciągu 6 miesięcy wpłacisz całość i będziesz mieć na to papier.
a odsetki ?? lepiej to zrobić oficjalna droga, pisząc stosowne pismo.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Agnieszka Piotrowska:
Też tak sądzę Arturze. Jednak liczyłam na to, że jest jakaś szansa obejścia tych bandyckich kosztów windykacyjnych.
teraz to już po jagodach, wykonali swoja prace za co oczekują zapłaty i ściągną to... myślę ze nie ma co się stawiać w tym przypadku.

Wydaje mi się, że wcześniej powinno być pismo informujące o tym, że w przypadku zapłacenia mandatu w jakimś terminie, sprawa zostanie przekazana do windykacji, ale tego już nie jestem pewny.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

zrozumiałem, że jest to OSTATECZNA suma po windykacji i następnym krokiem nie będą kolejne odsetki, ale sprawa oddana do sądu :)

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

niech się wypowie jakiś prawnik.

Ale wg mnie dopóki dziewczyna nie pracuje to nic nie wyegzekwują. Matka dziewczyny jest poza sprawą bo córka już nie jest pod jej opieką wg prawa.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Andrzej T.:
niech się wypowie jakiś prawnik.

Ale wg mnie dopóki dziewczyna nie pracuje to nic nie wyegzekwują. Matka dziewczyny jest poza sprawą bo córka już nie jest pod jej opieką wg prawa.
krajowy rejest ?

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Artur Kijewski:
Andrzej T.:
niech się wypowie jakiś prawnik.

Ale wg mnie dopóki dziewczyna nie pracuje to nic nie wyegzekwują. Matka dziewczyny jest poza sprawą bo córka już nie jest pod jej opieką wg prawa.
krajowy rejest ?

"Na jakiej podstawie, jako konsument, mogę zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów?

Na podstawie wszelkich niespłaconych zobowiązań, wynikających z dokonanej czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową. Są to np.: niespłacony kredyt lub pożyczka, odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego lub inne odszkodowanie stwierdzone orzeczeniem sądu; zadłużenia wynikające z opłat za gaz, prąd itd.; zobowiązania wynikające z opłat za studia, należności z tytułu kar bibliotecznych itd."


sąd odrzuci taką sprawę bez mrugnięcia okiem

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Agnieszka Piotrowska:
Mandat uznała za nie słuszny,

Na jakiej podstawie.

o ile się orientuję to nie jest to mandat w sensie karno=wykroczeniowym tylko opłata za przejazd bez ważnego biletu więc jeśli nałożono go niesłusznie to pozostaje czekać na wezwanie do sądu i udowadniać swoją niewinność.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Agnieszka Piotrowska:
Też tak sądzę Arturze. Jednak liczyłam na to, że jest jakaś szansa obejścia tych bandyckich kosztów windykacyjnych.

Nie musisz płacić żadnych kosztów windykacji - jedynie kwotę opłaty za jazdę bez biletu oraz odsetki. Nie ma żadnego przepisu, który pozwalałby jakiejkolwiek firmie windykacyjnej obciążać jej innymi kosztami ubocznymi niż odsetki.

Jedyne koszty dodatkowe, jakie mogą powstać, to koszty procesu, jeśli sprawa trafi do sądu i koszty egzekucji, jeśli sprawa trafi do komornika.

A to, że firmy windykacyjne potrafią naciągać ludzi na dodatkowe koszty, to już inna sprawa.

Ps. Jeśli córka ma argumenty merytoryczne, że opłata została na nią niesłusznie nałożona, to może je przedstawić w sądzie, jeśli zostanie pozwana. Podpisanie wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej za przejazd bez biletu (bo to nie jest mandat!), nie jest przyznaniem się do niczego, a w szczególności nie jest uznaniem długu.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Artur Kijewski:
Agnieszka Piotrowska:
Też tak sądzę Arturze. Jednak liczyłam na to, że jest jakaś szansa obejścia tych bandyckich kosztów windykacyjnych.
teraz to już po jagodach, wykonali swoja prace za co oczekują zapłaty i ściągną to... myślę ze nie ma co się stawiać w tym przypadku.
To podaj jeszcze podstawę prawną, na której firma windykacyjna może kogoś obciążyć kosztami swojej działalności i jesteśmy w domu ;)

Pytam, bo ja takiej podstawy nie znam.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Jarosław Markieta:
Artur Kijewski:
Agnieszka Piotrowska:
Też tak sądzę Arturze. Jednak liczyłam na to, że jest jakaś szansa obejścia tych bandyckich kosztów windykacyjnych.
teraz to już po jagodach, wykonali swoja prace za co oczekują zapłaty i ściągną to... myślę ze nie ma co się stawiać w tym przypadku.
To podaj jeszcze podstawę prawną, na której firma windykacyjna może kogoś obciążyć kosztami swojej działalności i jesteśmy w domu ;)

Pytam, bo ja takiej podstawy nie znam.
sugerujesz ze firmy widykacyjne to naciagacze a dluznicy nie musza placic za ich "uslugi" ?? to nie powiedziadlbym "koszt" sciagniecia naleznosci ?? sygerujesz ze nie musimy placic za to ?? jesli tak to chetnie postawie Ci piwo za takie informacje bo moga sie przydac w przyszlosci jesli sa prawdziwe...
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Artur Kijewski:
Pytam, bo ja takiej podstawy nie znam.
sugerujesz ze firmy widykacyjne to naciagacze a dluznicy nie musza placic za ich "uslugi" ?? to nie powiedziadlbym "koszt" sciagniecia naleznosci ?? sygerujesz ze nie musimy placic za to ?? jesli tak to chetnie postawie Ci piwo za takie informacje bo moga sie przydac w przyszlosci jesli sa prawdziwe...
Opłaty za usługi windykatorów ponosi zlecający, no, chyba że oni pracują za darmo.
Osobą która mogłaby pozwać dłużnika o poniesienie kosztów windykacji jest wierzyciel a nie windykator.
W przeciwnym wypadku takie sprawy mogłyby trafiać na przykład to mafii, która za brak zapłaty za parkowanie mogłaby się domagać 100tys na poczet kosztów windykacyjnych...

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Sławomir Kuziak:
Artur Kijewski:
Pytam, bo ja takiej podstawy nie znam.
sugerujesz ze firmy widykacyjne to naciagacze a dluznicy nie musza placic za ich "uslugi" ?? to nie powiedziadlbym "koszt" sciagniecia naleznosci ?? sygerujesz ze nie musimy placic za to ?? jesli tak to chetnie postawie Ci piwo za takie informacje bo moga sie przydac w przyszlosci jesli sa prawdziwe...
Opłaty za usługi windykatorów ponosi zlecający, no, chyba że oni pracują za darmo.
Osobą która mogłaby pozwać dłużnika o poniesienie kosztów windykacji jest wierzyciel a nie windykator.
W przeciwnym wypadku takie sprawy mogłyby trafiać na przykład to mafii, która za brak zapłaty za parkowanie mogłaby się domagać 100tys na poczet kosztów windykacyjnych...
podsumujmy... windykacyjne firmy olewamy ??
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Artur Kijewski:
podsumujmy... windykacyjne firmy olewamy ??
Nie, nie olewamy.
Płacimy należną kwotę z odsetkami. Należną czyli kwota zobowiązania + odsetki. Prowizja windykatorów to inna bajka więc możemy ją olać.
Jeśli ktoś żąda więcej to go olewamy, chyba że podpisaliśmy z tym kimś umowę że zapłacimy karę w takim przypadku.

konto usunięte

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Ok.

Agnieszko chyba wprowadziłem Cie w błąd :( przepraszam.

(coś czuje, że nie będzie tak łatwo...)
Cezary Cichocki

Cezary Cichocki Konsultant SAP FI,
Certified
Application
Associate - Fina...

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Artur Kijewski:

sugerujesz ze firmy widykacyjne to naciagacze a dluznicy nie musza placic za ich "uslugi" ?? to nie powiedziadlbym "koszt" sciagniecia naleznosci ?? sygerujesz ze nie musimy placic za to ?? jesli tak to chetnie postawie Ci piwo za takie informacje bo moga sie przydac w przyszlosci jesli sa prawdziwe...

firma odkupuje dlug np 1000 jednostek placac za niego np 600 jednostek...
i na tym zarabia.
Bujalem sie troche z takimi firmami i nie ma ZADNYCH podstaw,
aby obarczali czymkolwiek wiecej niz zobowiazanie pierwotne plus odsetki.

Sa tez wyroki sadu w sprawie PTK Centertel - za niezaplacony rachunek kazali sobie placic % plus jakastam kare - nie moga.
Firmy windykacyjne tez.
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Proszę o pomoc... Mandat za brak biletu autobusowego.

Cezary Cichocki:
Sa tez wyroki sadu w sprawie PTK Centertel - za niezaplacony rachunek kazali sobie placic % plus jakastam kare - nie moga.
Firmy windykacyjne tez.
Tu nie byłbym tego taki pewien.
Wszystko zależy od zapisów umowy cywilno-prawnej.
No... chyba że PTK nie miał takich zapisów a dodatkowe koszty to efekt ich kreatywności ;)

Następna dyskusja:

Prosze o pomoc mandat za ja...




Wyślij zaproszenie do