Jacek Donda

Jacek Donda Senior Risk Analyst,
Sydney

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Eryk N.:

Widze, czyli zdecydowali sie na wydluzenie czasu pracy do 65r. zycia dla facetow


Chyba dla kobiet, bo faceci zawsze zasuwali dłużej ;)

... a wszystko przez nieustannie wydłużającą się długość życia i stale rosnącą rolę kobiet w społeczeństwie.

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Wiesz Jacku

Obecny system powstal w Dani, ktora dwala kazdemu kto dozyl 60tki emeryture z kasy panstwa. Catch: tylko 0.1% dozywal wiec bylo ich stac :)
Jacek Donda

Jacek Donda Senior Risk Analyst,
Sydney

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Eryk N.:
Wiesz Jacku

Obecny system powstal w Dani, ktora dwala kazdemu kto dozyl 60tki emeryture z kasy panstwa. Catch: tylko 0.1% dozywal wiec bylo ich stac :)


No tak, ale to było ponad 100 lat temu i przynajmniej w Australii, wypłata emerytury dla mężczyzn i kobiet (!!!) następowała po 65 roku, przy czym tak jak piszesz, średnia długość życia wynosiła 55(m) i 59(k) lat.

Btw, właśnie oglądam duński film i po raz kolejny muszę przyznać, że Duńczycy są mocno hmmm... pokręceni :)
Magda Dobra

Magda Dobra kelnerka, cafe plaza

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

WItam

Czy ktos jest w stanie mi pomoc w temacie mieszkania homestay?? Moze zna ktos rodzine ktora wynajmuje, udostepnia w ten sposób pokoje?? Prosze o pomocMagda Dobra edytował(a) ten post dnia 10.08.10 o godzinie 22:27

konto usunięte

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Setki jeśli nie tysiące ofert wynajmu pokoi znajdziesz na http://www.gumtree.com.au oraz http://geo.craigslist.org/iso/au
Niekoniecznie będzie to u rodziny (raczej u jakiejś młodej osoby szukającej współlokatora)

Pozdrawiam
Magda
Marcin Zych

Marcin Zych Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Witam Pani Magdo
Na poczatek chcialbym wyrazic swoje uznanie dla Pani za aktywnosc na forum oraz pomoc i informacje jakich Pani udziela. Wiele osob znalazlo odpowiedzi na swoje pytania wiec moze i mi sie uda;) aczkolwiek moje pytanie jest dosc specyficzne, mianowicie mam zamiar wyjechac na studia do Australii i po 1/1,5 roku uzyskac Master Degree of International Business lub na kierunku pokrewnym, czy majac takie wykrztalcenie i nie posiadajac doswiadczenia zawodowego z Polski bede mial szanse na znalezienie pracy w Australii (nie koniecznie w tym konkretnym kierunku)? Wiem ze po 2 latach nauki mozna starac sie o wize Skilled Graduate, czy istnieja jakies mozliwosci aby po moich 1/1,5 rocznych studiach kontynuowac nauke (kursy/dodatkowe szkoly) aby dociagnac do tych 2lat i wraz z moim wykrztalceniem spelnic wymogi tej wizy?
Serdecznie pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.Marcin Zych edytował(a) ten post dnia 12.09.10 o godzinie 19:11
Agnieszka Mańkowska

Agnieszka Mańkowska Demand Planning
Manager, Procter &
Gamble

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Czesc,
szukam informacji o pogodzie na polnocy AUstralii (Cairns, Darwin) w lutym/marcu.
Wiem, ze jest to pora deszczowa ale pytanie czy rzeczywiscie non stop pada deszcz czy tylko tak strasznie sie nazywa?
Jacek Donda

Jacek Donda Senior Risk Analyst,
Sydney

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Agnieszka Mańkowska:
Czesc,
szukam informacji o pogodzie na polnocy AUstralii (Cairns, Darwin) w lutym/marcu.
Wiem, ze jest to pora deszczowa ale pytanie czy rzeczywiscie non stop pada deszcz czy tylko tak strasznie sie nazywa?


Witaj Agnieszko,

Pomimo nieznacznych różnic w pozostałych miesiącach, od Stycznia do Marca klimat Darwin i Cairns ma jedną zasadniczą cechę wspólną – deszcz. Deszcz pada praktycznie codziennie i to w naprawdę sporych ilościach, średnio 300-400mm/m-c.

Z naszych osobistych doświadczeń (byliśmy w Darwin i Cairns w Styczniu) mogę Ci powiedzieć, że klimat Cairns był dla nas zdecydowanie bardziej do przyjęcia, a uciążliwy był jedynie sam deszcz.

W Darwin natomiast, do deszczu dochodzi jeszcze temperatura i potworna wilgotność powietrza. Zaraz po wyjściu z hotelu atakuje nieznośna wilgoć - sprzęty (aparat, telefon, okulary, etc.) momentalnie zaparowywują, wszystko zaczyna się lepić, po plecach spływają stróżki potu, nawet oddychanie przychodzi z trudem. Czujesz się jak w łaźni parowej.

Decydując się na Darwin w tym czasie, musisz się także liczyć z tym, że większość dróg w okolicznych Parkach Narodowych (w tym w Kakadu), jest permanentnie zamknięta z powodu wezbranych rzek. Poziomy wód są wyższe nawet o KILKA METRÓW, a pojedyncze rzeki i jeziorka zamieniają się w wielkie rozlewiska. Podobnie jest z przełomami (ang. gorge) – najlepszym przykładem jest Kathrine Gorge (Nitmiluk NP) - w porze suchej jest ich kilka, w porze deszczowej jest jeden wielki przełom.

Poza tym, nawet jeśli nie pada i wydaje się, że bez problemu można dojechać tu czy tam, należy zawsze pamietać, że pogoda tam jest tak zmienna, a deszcz tak obfity, że w ciągu kilku godzin sytuacja na drogach może się diametralnie zmienić. Sam pamiętam, jak podczas wyprawy z Jabiru w okolice Ziemi Arnhema musieliśmy zawrócić w połowie drogi, bo baliśmy się że z powodu padającego deszczu nie będziemy w stanie wrócić.

Dodatkową "atrakcją" NT w tym okresie są przewalające się wte i wewte krokodyle. Do zwyczajowych słodkowodnych dochodzą także słonowodne, którym przemieszczanie się w głąb lądu ułatwia właśnie wysoki poziom wód.

Podsumowując, zarówno okolice Darwin jak i Cairns są absolutnie przepiękne i każdy odwiedzający Australię powinien je zobaczyć. Jednak zdecydowana większość turystów (podobnie jak my swego czasu), ignoruje lub jest kompletnie nieświadoma tego co na nich czeka na miejscu. My dopiero tam zrozumieliśmy co tak naprawdę oznacza określenie "pora deszczowa". Zresztą podobnie było z Outback’iem.

Pozdr.
J.
Agnieszka Mańkowska

Agnieszka Mańkowska Demand Planning
Manager, Procter &
Gamble

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Czesc,
bardzo dziekuję za wyczerpującą odpowiedź. Ona niestety potwierdza, że termin przez nas pierwotnie wybrany nie jest zbyt szczęśliwy dla tej okolicy. A mozesz mi podpowiedzieć jaki miesiac jest najlepszy? Czy kwiecień/maj są już pozbawione tych "atrakcji", o których piszesz?
Pozdrawiam
Aga
Jacek Donda

Jacek Donda Senior Risk Analyst,
Sydney

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Już miałem napisać, że Darwin jak Darwin, ale do Cairns możesz jechać "w ciemno" o każdej porze roku, ale właśnie przeczytałem, że Australię czeka wyjątkowy sezon na cyklony. Nawiedzają one północną cześć Australii czyli m.in okolice Cairns i Darwin.

Sezon cyklonowy zaczyna się 1 listopada i trwa do końca kwietnia. Macie więc jakieś 5-6 miesięcy normalnej pogody.

Więcej informacji o nadchodzących cylkonach znajdziesz tutaj:
http://www.bom.gov.au/climate/ahead/tc.shtml
http://blogs.abc.net.au/weatherman/cyclone-season-2010...
http://en.wikipedia.org/wiki/2010%E2%80%9311_Australia...

A tu lista najgorszych cyklonów jakie nawiedziły Australię:
http://www.ga.gov.au/hazards/cyclone/historic.jsp

Pozdr.
J.

konto usunięte

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Witam. Chciałbym wyjechać do australii, na stałe, mam nadzieję. Nie mam wyższego wykształcenia, dlatego mam zamiar studia skończyć właśnie tam, na jakim kierunku jeszcze nie wiem. Język znam bardzo dobrze, bez problemu dogadywałem się nawet ze Szkotami :)

i pojawiają się moje pytania, po pierwsze, jaki fundusz powinienem zgromadzić (wliczając wszystkie opłaty, przelot, wiza, czesne za rok studiów) aby bez większych zmartwień przeżyć tam dwa, trzy lata(jednocześnie pracując w Australii jako student) ?

będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi i wskazówek :)

pozdrawiam
Jacek Donda

Jacek Donda Senior Risk Analyst,
Sydney

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Przemek,

Zajrzyj tutaj: http://www.goldenline.pl/forum/1408764/edukacja-w-aust...
Monika Stabrowska

Monika Stabrowska handel i kasa
fiskalna

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Witaj Magdo :)

Maz dostal oferte pomocy w otrzymaniu vizy do australii i przyjazd cala rodzina. Zastanawiamy sie nad wyjazdem, ale najpier musimy pozbierac jak najwiecej informacji i zlapac kontakt z rodakami ktorzy juz tam sa by znac fakty realne :). Dlatego bardzo sie ciesz ze moge tu do Ciebie pisac ! :)

Mamy 2 malych dzieci jedno ma 6 miesiecy a drugie 2,6roku. dlatego nie mozemy wyjechac bez duzej bazy danych o realnym zyciu w Australii.

moje pytania to:

- Opieka lekarska. Nasz 6miesieczny synek urodzil sie z wrodzona, bardzo gleboka wada sluchu. Potrzebujemy wiedzec czy bedize mial dobra opieke lekarska. Wiem ze w Angli ( zylismy tam 2 lata ) jest pomoc dla dzieci w postaci benefitów czy w Australii tez to funkjonuje ? Czy wiesz moze jaka mozemy otrzymac pomoc dla Synka?...
- Jak wygladaja srednie zarobki na stanowiskach biorowych przy bardzo dobrym Anglielskim i duzym doswiadczeniu Pracy.
I ostatnie:
- utrzymanie sie czyli: wynajem domu ( co laczy sie z pytaniem o zarobki) rachunki i kwestja zywnosci (zakupow). Jakie sa ceny zywnosci, chemi, ubran itp.

Bardzo Ci dziekuje i czekam z niecirpliwoscia na odpowiedz:)
Monika Stabrowska

Monika Stabrowska handel i kasa
fiskalna

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Dziekuje Eryku :)

Czy Ty takze jestes w AU ?...

Jezeli tak to co mogl bys Nam powiedziec o zzyciu tam?..

Dziekujemy !:)
Monika Stabrowska

Monika Stabrowska handel i kasa
fiskalna

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Witaj.

Bardzo prosze o odpowiedz na wczorajszy wpis. Bardzo nam zalezy na tych i takich informacjach.

Licze ze niedlugo zalapiemy kontakt.

Pozdrawiam Monika:)

konto usunięte

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Monika - ceny wynajmu zobacz sobie tu: http://www.realestate.com.au/rent

Do którego miasta planujecie wyemigrować?
Monika Stabrowska

Monika Stabrowska handel i kasa
fiskalna

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Nie mamy jeszcze upatrzonego miasta. Pisalam wyzej o naszej sytułacji. czyli ze dostalismy oferte i narazie zbieramy informacje. ale napewno gdzie na poludniu.

jakie sa roznice cenowe do miesca?

Podrawiam Monia
Monika Stabrowska

Monika Stabrowska handel i kasa
fiskalna

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Witajcie !

Czy moge Prosic o odpowiedz na moj pierwszy wpis?

Goraco licze na wartosciowa i przydatna odpowiedz na reszte pytan poniewaz to dla nas bardzo wazne. Chce takze podziekowac za udzielone mi juz odpowiedzi.

Jezeli znacie jeszcze jakies forum badz strone tego typu prosze dajcie link.

Dziekuje i pozdrawiam! :)

Temat: 3 lata w Australii - chetnie odpowiem na wszelkie pytania

Monika Stabrowska:
Dziekuje Eryku :)

Czy Ty takze jestes w AU ?...

Jezeli tak to co mogl bys Nam powiedziec o zzyciu tam?..

Dziekujemy !:)

obecnie nie, a moje info pokrylo sie lekka patyna. Nie mialem "problemu dziecka" wiec nie znam szczegolow co do opieki.

Następna dyskusja:

Wyjazd do Australii - plan ...




Wyślij zaproszenie do