Sylwia C.

Sylwia C. Regional
Intercompany GP
Analyst

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Witam,
Próbuję odnaleźć informacje czy posługiwanie się numerami rejestracyjnymi pojazdów w ogłoszeniach dla członków wspólnoty mieszkaniowej narusza jakikolwiek z wymogów prawnych ochrony danych osobowych. Czy ktoś może podać mi podastawę prawną na podstawie, której można (lub nie można) narazić się na zarzut naruszenia danych osobowych w przypadku posługiwania się numerami tablic rejestracyjnych? Czy tego typu informacje podlegają wogóle pod tego typu ochornę? A może w takich sprawach zapadły już jakieś wyroki sądowe, które również byłyby nakierunkowaniem na właściwą drogę?
Z góry dziękuję :-)

konto usunięte

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

A coś bliższego można? Chce Pani np. wywiesić na klatce schodowej informację, że właściciel samochodu nr XY 1234 parkuje w niedozwolonym miejscu?
Sylwia C.

Sylwia C. Regional
Intercompany GP
Analyst

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Tak. Na terenie wspólnoty mieszkaniowej obowiązują wewnętrzne przepisy ustalone uchwałą. Niestety nie wszyscy mieszkańcy stosują się do tych przepisów - tak na marginesie zostały poustawiane stosowne znaki drogowe, które niestety na drogach wewnętrznych nie mają mocy prawnej, a tym samym nie ma możliwości interwencji ze strony Policji i/lub Straży Miejskiej (do czasu wprowadzenia przepisów wykonawczych).
Na chwilę obecną jedyną metodą walki z osobami nie stosującymi się do wewnętrznych ustaleń jest próba nawoływania ich do zmiany swojego postępowania. Ale dobrze byłoby to zrobić zgodnie z przepisami, w tym wypadku o ochronie danych osobowych...

konto usunięte

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Jakby na Pani życzenie: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/465806,spoldziel...
Sylwia C.

Sylwia C. Regional
Intercompany GP
Analyst

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Dziękuję za ten artykuł.
Jednak on nadal nie wyjaśnia czy numery tablic rejestracyjnych podlegają ochornie o danych osobowych. Znalazłam w internecie kilka sprzecznych ze sobą arykułów, gdzie w jednych autorzy twierdzą iż tablice rejestracyjne są jawne i nie podlegają ochornie, natomiast w innych wnioski były przeciwne.
Czy istnieją jakieś jednoznaczne regulacje tej właśnie kwestii?

konto usunięte

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Proszę jeszcze raz przeczytać tekst. Znajdzie Pani w nim taki fragment:

"Zgodnie z obecnymi przepisami za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, czyli takiej, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio. Przykładem może być powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka szczególnych cech takiej osoby.

– Nawet jeśli informacje znajdujące się na klatce schodowej nie wskazują wprost na tożsamość danego lokatora, to niewątpliwie pozwalają na jej ustalenie choćby w powiązaniu z innymi danymi, np. z informacjami ze spisu lokatorów – zaznacza Piotr Ostapa."

I teraz proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jak w klatce powiesi Pani informację, że właściciel samochodu o numerze XY 1234 mieszkający w tej klatce źle parkuje, to czy wskazuje Pani w ten sposób na tożsamość konkretnego mieszkańca, czy nie?

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Sylwia C.:
Dziękuję za ten artykuł.
Jednak on nadal nie wyjaśnia czy numery tablic rejestracyjnych podlegają ochornie o danych osobowych. Znalazłam w internecie kilka sprzecznych ze sobą arykułów, gdzie w jednych autorzy twierdzą iż tablice rejestracyjne są jawne i nie podlegają ochornie, natomiast w innych wnioski były przeciwne.
Czy istnieją jakieś jednoznaczne regulacje tej właśnie kwestii?

Problemem nie jest "podleganie" tablic rejestracyjnych ustawie o ochronie danych osobowych, bo w gruncie rzeczy nie o tablice tu chodzi, lecz o osoby, które pośrednio one identyfikują. W sytuacji, gdy obok numeru rejestracyjnego i kwoty zadłużenia (bądź innego rodzaju "naruszenia") pojawia się np. nazwisko właściciela, ewentualnie numer mieszkania, to mamy do czynienia z danymi osobowymi. Jeżeli wywiesza Pani taką informację w miejscu publicznym (np. przed blokiem), to udostępnia Pani te dane, w konsekwencji czego niezbędnym jest legitymowanie się przesłanką legalizującą to udostępnienie. Może nią być zgoda tej osoby, ewentualnie inna przesłanka wskazana w art. 23 ustawy o ochronie danych osobowych.

Na poparcie powyższego zacytuję fragment decyzji GIODO (GI-DEC-DS-203/04) w tym przedmiocie:

Stosownie do brzmienia art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. W myśl art. 6 ust. 2 ustawy, osobą możliwą do zidentyfikowania jest natomiast osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności poprzez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne. Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż informacja w zakresie numeru lokalu wraz z kwotą i okresem zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych, podatku gruntowego oraz naliczonych od tych zaległości odsetek ustawowych, dotyczy możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Tym samym informacja ta – zgodnie z art. 6 ustawy – obejmuje dane osobowe.

Zalecam zapoznanie się z całością cytowanej decyzji. Nawet, jeżeli nie odzwierciedla ona w pełni stanu faktycznego, który Pani opisała, pokazuje sposób interpretacji tego problemu przez GIODO. Decyzję odnaleźć można pod tym adresem:

http://www.giodo.gov.pl/294/id_art/1171/j/pl/

Pozdrawiam,

Marcin Lewoszewski
Sylwia C.

Sylwia C. Regional
Intercompany GP
Analyst

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Dziękuję za te odpowiedzi.
Szkoda, że prawo zostało tak skonstruowane, że znowu chroni tych którzy "próbują być cwansi od pozostałych".
Z całości tego materiału nasunął mi się wniosek, że jeżeli za wycieraczkę auta zaparkowanego niezogdnie z wewnętrznymi przepisami włożę kartkę informującą o konieczności zaprzestania takiego działania to nie będzie to naruszenie żadnego z praw. Rozumiem też w takim przypadku pozostaje jedynie uporczywe napominanie łamiących reguły w sposób indywidualny.
Dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Sylwia C.:
Szkoda, że prawo zostało tak skonstruowane, że znowu chroni tych którzy "próbują być cwansi od pozostałych".

Nic bardziej mylnego. Prawo chroni prywatność osób fizycznych. Publiczne połajanki, samokrytyki i te sprawy to już były i się nie sprawdziły.

Z całości tego materiału nasunął mi się wniosek, że jeżeli za wycieraczkę auta zaparkowanego niezogdnie z wewnętrznymi przepisami włożę kartkę informującą o konieczności zaprzestania takiego działania to nie będzie to naruszenie żadnego z praw. Rozumiem też w takim przypadku pozostaje jedynie uporczywe napominanie łamiących reguły w sposób indywidualny.

Tak, nie będzie to naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych i zapewne będzie to zgodne z innymi przepisami prawa.
Grzegorz Sap

Grzegorz Sap asystent, usługi

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Witam
Mam pytanie z trochę innej beczki. Jeśli w danej klatce jest kilku dłużników to czy taka forma informacji pośredniej o tym czy ktoś jest zadłużony będzie zgodna z prawem:
"Spółdzielnia Mieszkaniowa ABC dziękuje mieszkańcom lokali nr 1,2,3,4 za regularne płatności czynszu oraz życzy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku."
Bez podawania numeru klatki ani informacji o stanie zadłużenia.

Pozdrawiam
Grzegorz
Konrad Śliwa

Konrad Śliwa radca prawny, ochr.
informacji

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

no to inny kazus- zagadka dla relaksu:

a gdyby wywiesić na klatce kartkę:
,,Uprasza się wszystkich lokatorów, w tym Pana Jana Kowalskiego spod czwórki, do zaprzestania parkowania na zieleńcu!''

to naruszona zostanie ustawa, czy nie?
:-)

pierwotny problem sam się zdaje się rozwiązał - zmiana prawa drogowego obejmująca też drogi prywatne
Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Moim zdaniem numer rejestracyjny niekoniecznie identyfikuje osobe bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Jest to oczywiście kryterium ocenne - co to są nadmierne koszty, czas, działania. Podobnie jak termin osoba której tożsamość możnak określić bezpośrednio lub pośrednio. "Pośrednio" jest bardzo pojemne :)

Np. ja u siebie na osiedlu nie byłbym w stanie zidentyfikować chyba żadnego z sąsiadów po numerze rejestracyjnym. Co najwyżej pamiętam pojedyncze osoby w wyglądu, jaka marką samochodu jeździ. Żeby dojść do tego, kto z nich jest tym złym, który nieprawidłowo parkuje, musiałbym chodzić z tą listą, porównywac numery rejestracyjne z markami znanych mi samochodów i możliwe że w którymś przypadku skojarzę sąsiada z konkretnym samochodem o danym numerze rejestracyjnym, a ten będzie na liście. Przy odrobinie szczęścia może trafię na osobę, o której wiem coś więcej - np. w którym mieszka lokalu i jak się nazywa. A przeciez na osiedlu moga jeszcze parkować samochody osób innych niż lokatorzy, np. gości.

W moim przekonaniu listę numerów rejestracyjnych i prośbę o prawidłowe można by opublikować.

Proponuję jednak na wszelki wypadek zadzwonić do:
Biuro GIODO (22) 860-73-93 - stosowanie przepisów o ochronie danych osobowych
i upewnić się, czy takie działanie będzie zgodne z ustawą. Aby GIODO pomogło należy przedstawić pełną koncepcję - jakie dane, w jaki sposób i gdzie chce spółdzielnia publikować.Leszek K. edytował(a) ten post dnia 14.03.11 o godzinie 01:53
Przemysław Osiak

Przemysław Osiak zarządzanie w IT /
project management/
project portfolio
...

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Leszek K.:
Moim zdaniem numer rejestracyjny niekoniecznie identyfikuje osobe bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Jest to oczywiście kryterium ocenne - co to są nadmierne koszty, czas, działania. Podobnie jak termin osoba której tożsamość możnak określić bezpośrednio lub pośrednio. "Pośrednio" jest bardzo pojemne :)

Tak, to prawda, dlatego też nie może być automatyzmu - w niektórych przypadkach trzeba po prostu podjąć pewien wysiłek w celu stwierdzenia, czy mamy do czynienia z danymi osobowymi, czy też nie. W jednym przypadku te same informacje mogą zostać uznane za dane osobowe, a w innym nie. Sztandarowym już chyba przykładem jest adres IP, który w przypadku dostawcy internetowego najprawdopodobniej pozwoli mu na zidentyfikowanie osoby fizycznej, a zatem będzie mógł zostać uznany za dane osobowe, a w przypadku "zwykłego" użytkownika internetu, najprawdopodobniej już nie.
Np. ja u siebie na osiedlu nie byłbym w stanie zidentyfikować chyba żadnego z sąsiadów po numerze rejestracyjnym.

A ja podam przykład, który pokazuje jak w dość prosty sposób można spróbować ustalić tożsamości właściciela (użytkownika) samochodu przy wykorzystaniu nr rejestracyjnego.
Wystarczy wgląd do księgi wieczystej garażu, w którym parkuje dany samochód. W księdze znajduje się informacja o miejscach parkingowych i przypisanych do nich osobach. Następnie wystarczy sprawdzić, na którym miejscu parkuje dany samochód... i gotowe. W taki oto sposób, bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań można zidentyfikować osobę fizyczną po numerze rejestracyjnym pojazdu.
A zatem, jak napisałem wyżej, nie powinno być automatyzmu w podejmowaniu decyzji, czy mamy do czynienia z danymi osobowymi, czy też nie. Zawsze należy zastanowić się, czy mając jakąś informację jesteśmy w stanie ustalić tożsamość osoby, której te informacje dotyczą. Ale warto też pamiętać, że jeśli ja nie potrafię czegoś zrobić, to nie oznacza wcale, że ktoś inny tego nie będzie potrafił.

konto usunięte

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Ja wywiesiłbym kartkę po kryjomu :)
Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: Tablice rejestracyjne a ochrona danych

Przemysław Osiak:

Np. ja u siebie na osiedlu nie byłbym w stanie zidentyfikować chyba żadnego z sąsiadów po numerze rejestracyjnym.

A ja podam przykład, który pokazuje jak w dość prosty sposób można spróbować ustalić tożsamości właściciela (użytkownika) samochodu przy wykorzystaniu nr rejestracyjnego.
Wystarczy wgląd do księgi wieczystej garażu, w którym parkuje dany samochód. W księdze znajduje się informacja o miejscach parkingowych i przypisanych do nich osobach. Następnie wystarczy sprawdzić, na którym miejscu parkuje dany samochód... i gotowe. W taki oto sposób, bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań można zidentyfikować osobę fizyczną po numerze rejestracyjnym pojazdu.
A zatem, jak napisałem wyżej, nie powinno być automatyzmu w podejmowaniu decyzji, czy mamy do czynienia z danymi osobowymi, czy też nie. Zawsze należy zastanowić się, czy mając jakąś informację jesteśmy w stanie ustalić tożsamość osoby, której te informacje dotyczą. Ale warto też pamiętać, że jeśli ja nie potrafię czegoś zrobić, to nie oznacza wcale, że ktoś inny tego nie będzie potrafił.

Owszem, możemy ustalić tożsamość, ale sama możliwość ustalenia tożsamości moim zdaniem nie przesądza o tym, że to dane osobowe, bo - art. 7 uodo --> Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań.Leszek K. edytował(a) ten post dnia 28.03.11 o godzinie 01:26

Następna dyskusja:

Po co ta ochrona danych oso...




Wyślij zaproszenie do