Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Korzyści z nadawania negatywnych ram

Korzyści z nadawania negatywnych ram

W środowisku NLP i rozwoju osobistego utarło się, że ramy należy nadawać wyłącznie pozytywne. Wszystko jest okazją, możliwością, wyzwaniem, jest łatwe, przyjemne, ciekawe, zabawne i w ogóle hip-hip-hurra!

W sumie, czemu nie? Ale skoro NLP koncentruje się na tym, co działa, to może warto byłoby się przyjrzeć sytuacjom, w których to negatywne ramy są tym, co działa i nauczyć się skutecznie korzystać z negatywnych ram?

Keith Johnstone, twórca Teatru Improwizacyjnego i ktoś, kogo prace bardzo wzbogaciły moje życie i warsztat, regularnie sugeruje, by nadawać przy niektórych ćwiczeniach ramy ćwiczenia trudnego, które prawdopodobnie nie wyjdzie za pierwszym razem. Osiąga dzięki temu wspaniałe wyniki. Dlaczego?

Ponieważ ludzie zwykle chcą uniknąć wypadnięcia źle. Jeśli powiesz im, że ćwiczenie jest łatwe, a im nie wyjdzie – będą źle wyglądali. Często już lęk przed taką sytuacją wystarczy, by zupełnie zblokować takie osoby. Z drugiej strony, jeśli wiedzą, że ćwiczenie jest trudne i może im nie wyjść, to jeśli poniosą porażkę, nie będzie to ich wina – pozwalają więc sobie na większą swobodę i elastyczność. W efekcie – sukces przychodzi im łatwiej. Określenie ćwiczenia jako trudnego przynosi odwrotny efekt – staje się ono łatwiejsze dla uczestników.

Gdzie jeszcze przydają się negatywne ramy?

Są cenne gdy oferujesz coś w nagrodę za coś. Standardowo cenimy rzeczy tym bardziej, im trudniej nam było je zdobyć. To heurystyka poznawcza, pozostałość bardzo pierwotnych mechanizmów oceny świata, od której trudno nam uciec. Po prostu, tak już zostaliśmy zbudowani. W związku z tym, jeśli chcesz by ludzie cenili to, co dostaną, warto nadać drodze do tego negatywne ramy, pokazując ją jako trudną i nieprzyjemną.

Są cenne, gdy chcemy podwyższyć czyjąś wartość i status w grupie – jeśli przedstawimy drogę do celu jako prostą i miłą, osiągnięcie tego celu nie świadczy zbyt dobrze o osobie, która to zrobiła. Jeśli jednak droga była trudna i groźna, to osoba, która ją pokonała musi być wyjątkowa i jej status w grupie rośnie.

To kilka przykładów, w których negatywne ramy pełnią bardzo pozytywną funkcje. Warto o tym pamiętać i zamiast podążać za automatem p.t. „tylko pozytywne podejście” nauczyć się wykorzystywać wszystkie możliwe zasoby.