Daniel Wysocki

Daniel Wysocki 8k Group, EXXTREME

Temat: wypowiedzenie umowy najmu (na czas określony)

Witam

Mam następujący dylemat.

Mam podpisaną umowę na wynajęcie lokalu (jestem najemcą) w której znalazły się dwie klauzule. Jedna, że lokal został wynajęty na czas określony (1 rok), druga natomiast brzmi:
"każda ze stron może wypowiedzieć niniejszą umowę z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia"

Sytuacja wygląda tak, że znalazłem lepszy lokal.

Moje pytanie brzmi: Czy jeżeli wypowiem umowę na podstawie w/w punktu, to będę zmuszony płacić wynajmującemu określoną w umowie kwotę do końca okresu najmowania roku, czy tylko przez te 3 miesiące?

Ja rozumiem ten punkt w taki sposób, że wypowiada on umowę, w której zawarty jest termin roku... tak więc umowa traci ważność. Tym samym czas określony wynajmowania?

Pilnie proszę o odpowiedź.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie umowy najmu (na czas określony)

wypowiadasz umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli od momentu wypowiedzenia jeszcze przez 3 msc. jesteś zobowiązany płacić.

Dużo zależy od wynajmującego - spróbuj się dogadać, ewentualnie znaleźć kogoś na swoje miejsce :)
Daniel Wysocki

Daniel Wysocki 8k Group, EXXTREME

Temat: wypowiedzenie umowy najmu (na czas określony)

tzn. sprawa jest nie do końca oczywista rozumiem? Skoro wiele zależy od wynajmującego, może on np. sądownie starać się wyegzekwować opłaty za pozostałe miesiące do końca roku? W tym wypadku 8 miesięcy okresu najmowania?

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie umowy najmu (na czas określony)

Daniel Wysocki:
Mam podpisaną umowę na wynajęcie lokalu (jestem najemcą) w której znalazły się dwie klauzule. Jedna, że lokal został wynajęty na czas określony (1 rok), druga natomiast brzmi:
"każda ze stron może wypowiedzieć niniejszą umowę z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia"

o ile dobrze rozumiem zapisy KC i orzeczenie SN, to ten punkt jest niezgodny z prawem

"Zwrócić należy uwagę, iż na tle nieobowiązującego stanu prawnego (przed wejściem w życie art. 693 § 3 kodeksu cywilnego) dominował pogląd, że strony umowy najmu lokalu użytkowego (jak i w umowie dzierżawy) zawartej na czas oznaczony nie mogły zastrzec możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 3 marca 1997 r., III CZP 3/97, a także w orzeczeniu z dnia 17 października 1997 r., I CKN 279/97. W motywach pierwszej z przywołanych uchwał Sąd Najwyższy stwierdził, że „zamieszczenie w umowie najmu takiego lokalu zawartej na czas oznaczony klauzuli o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania należałoby uznać za sprzeczne tak z ustawą, jak i z istotą samej umowy najmu na czas oznaczony. Klauzula taka uniemożliwiałaby właściwe zakwalifikowanie umowy oraz stwierdzenie, jakie przepisy o najmie miałyby zastosowanie do takiego mieszanego stosunku o wątpliwym charakterze prawnym”. W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził, że „ustawodawca wprowadził dualistyczną konstrukcję najmu lokali mieszkalnych - na czas oznaczony i nie oznaczony - w celu wzmożenia ochrony stron umowy, zapewniając najemcy używanie lokalu przez ściśle oznaczony czas, a wynajmującemu stałe dochody z tytułu czynszu. Intencją ustawodawcy było, aby najem lokalu na czas oznaczony był stosunkiem trwałym, który nie może być wcześniej rozwiązany, poza przypadkami wyraźnie przewidzianymi prawem. Dlatego też przepisy o najmie lokali mieszkalnych nie przewidują normalnego zakończenia przez wypowiedzenie umowy terminowej. Przepisy kodeksu cywilnego o najmie uznane zostały przez ustawodawcę w całości za przepisy iuris cogentis, a zatem art. 688 k.c. daje podstawę do postawienia, w drodze argumentacji a contrario, tezy o niedopuszczalności wypowiadania umów najmu lokalu zawartych na czas oznaczony”."
http://www.eprawnicy.pl/opinie-ekspertow/mozliwosci-wy...

Bylem w podobnej sytuacji, ale jako wynajmujący.
Jedynym wyjściem jest rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Temat: wypowiedzenie umowy najmu (na czas określony)

Paweł ma absolutną rację.

Umowa zawierana jest przez Strony na czas oznaczony w celu stabilizacji (pewności) i chroni jedną, jak i drugą stronę. Zgodnie z art. 58 k.c. czynność prawna sprzeczna z prawem jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek. W takim przypadku nieważny jest tylko zapis przewidujący możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony. W pozostałym zakresie umowa jest ważna i wywołuje wszyskie skutki prawne dla jej Stron. Jedyna możliwość to jej ewentualne rozwiązanie za porozumieniem Stron.
Łukasz Szolc

Łukasz Szolc Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: wypowiedzenie umowy najmu (na czas określony)

Mam problem dotyczący wypowiedzenia umowy najmu na czas oznaczony.

Umowę zawarłem 1 września 2010 i obowiązuje do dnia 31 sierpnia 2011, czyli jest roczna. Od razu powiem, że umowa nie zawiera klauzuli na temat wcześniejszego wypowiedzenia oprócz:

1. Wynajmujący zastrzega sobie możliwość rozwiązania Umowy najmu w trybie natychmiastowym w drodze pisemnego wypowiedzenia w przypadku gdy Najemca zalega
z należnym czynszem najmu, bądź tez z innymi obowiązującymi go opłatami wynikającymi z warunków niniejszej Umowy najmu za jeden pełny okres płatności lub dopuszcza się naruszenia innych postanowień tejże umowy i pomimo udzielenia dodatkowego 14 dniowego terminu zapłaty zaległych i bieżących należności nie uregulował swoich zobowiązań.


Mnie natomiast interesuje w jakim przypadku ja mogę wypowiedzieć umowę wynajmującemu?

Konkretnie chodzi mi o to, że trafiłem na współlokatorów, którzy mi nie odpowiadają. Wiecznie jest głośno, łamią ciszę nocną. Parokrotnie wzywana była już policja. Dochodzi do zniszczeń w obrębie części wspólnej lokalu. Czy w takim wypadku mogę wypowiedzieć umowę?

Dodam, że umowa zawiera taki paragraf:

10. Wynajmujący zapewnia Najemcy niezakłócone posiadanie i dostęp do Przedmiotu najmu przez cala dobę.


Jednak w tym przypadku wg mnie nie zapewnia. Ponieważ kilkukrotnie już zwracałem uwagę wynajmującego na uciążliwych lokatorów. Tak jak pisałem wcześniej sąsiedzi wzywali już nieraz Policję. Czy w takim wypadku mogę powołać się na ten zapis w umowie?

Za wszelkie rady serdecznie dziękuję.Łukasz Szolc edytował(a) ten post dnia 30.12.10 o godzinie 21:07

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie umowy najmu m...




Wyślij zaproszenie do