Jacek Pietkiewicz

Jacek Pietkiewicz manager, Consulting
/ Marketing

Andrzej Bukowski

Andrzej Bukowski manager, finanse

Temat: Stop loss

Fajnie że ci się chciało, niewatpliwie pouczające.
Jacek Pietkiewicz

Jacek Pietkiewicz manager, Consulting
/ Marketing

Temat: Stop loss

@ Andrzej Bukowski

Kiedyś ktoś pomógł mnie (bezpłatnie), więc teraz spłacam dług wdzięczności.

Jedyną strategią działającą w długim terminie jest kup i trzymaj indeks szerokiego rynku, przy czym warto i nalezy wyjść z rodzimych opłotków.
Oczywiście jest to strategia nieefektowna. Efektownie prezentują się strategie inne, np. timing.

Timing jest mitem inwestycyjnym, który się nie sprawdza. Ale na mitach można pięknie zarobić, co pokazują Grecy od ponad kilku tysięcy lat.

Niedługo na moim blogu ukaże się materiał dotyczący niebagatelnej roli kosztów bieżących utrzymania produktów inwestycyjnych (które rzekomo kosztami nie są).

Tytułem wstępu:

„Po prawidłowym zdefiniowaniu pojęć aktywnego i pasywnego zarządzania portfelem, muszą się nasunąć następujące wnioski:

1) Przed uwzględnieniem kosztów rentowność przeciętnej aktywnie zarządzanej jednostki pieniężnej jest równa rentowności przeciętnej pasywnie zarządzanej jednostki pieniężnej.

2) Po uwzględnieniu kosztów rentowność przeciętnej aktywnie zarządzanej jednostki pieniężnej jest niższa niż rentowność przeciętnej pasywnie zarządzanej jednostki pieniężnej.

Powyższe wnioski mają wartość ponadczasową”.
W. Sharpe

Dodajmy jeszcze znany już Państwu cytat:
„Większość inwestorów jest przekonana o swej wyjątkowości.”

.....

Pamiętajmy przy tym, że rynki papierów wartościowych są grą o wyniku pozytywnym. Czyli nie jest na szczęście tak, że aby zyskała jedna jednostka pieniężna, stracić musi druga. Inaczej mówiąc: łączna rentowność rynków papierów wartościowych jest pozytywna. Natomiast sam podział rentowności na rynku jest grą o wyniku zerowym. A po uwzględnieniu kosztów ponad 50% wszystkich jednostek pieniężnych MUSI osiągnąć wyniki gorsze od przeciętnej rynkowej (indeksu), bo przecież indeks kosztów nie ponosi.

Niektórzy sądzą, że wymkną się regule o wyniku zerowym zamydlając oczy stosując ucieczkę. Na przykład fundusz akcji oficjalnie podający, że jego benchmarkiem jest WIG (czy też WIG 20) za część środków kupuje akcje rumuńskie. Indeks akcji rumuńskich zyskuje na wartości bardziej niż polskich. Co robią władze TFI? Chcąc zachować uczciwość, dla tej rumuńskiej części powinny ustanowić jako benchmark indeks akcji rumuńskich, prawda? Ale tego nie zrobiły. I zrobiło się głośno, że zarządzający zostawił indeks warszawski daleko w tyle. Cud?
Nie. Żaden cud. Nieświadomy inwestor bierze udział w dwóch grach o zerowym wyniku rentowności.

.....

Oczywiście stosujący aktywne zarządzanie zaprzeczy powyższym wywodom argumentując, że jego strategia jest wyjątkowa i na pewno da lepsze wyniki od średniej rynkowej. Tyle, że teoria i praktyka temu przeczą.

......

Prawdopodobieństwo uzyskania przez inwestora stosującego aktywne zarządzanie wyższej rentowności od inwestora stosującego strategię „kup i trzymaj indeks” maleje z czasem i rosnącymi kosztami (nawet jeżeli ktoś tych kosztów nie chce uznać za koszty. W końcu kuli ziemskiej też nie każdy musi uznać za bardzo zbliżoną do okrągłej, tylko może ją uważać za płaską. Nie zmieni to jednak faktu, że Ziemia płaska nie jest). Rozsądny inwestor potraktuje cudowne strategie uśmiechem politowania i sięgnie po tani produkt indeksowy. Niczego tu nie odkrywam. To są fakty przemilczane przez sprzedawców.

Pozdrawiam

Jacek Pietkiewicz
http://www.etfko.blogspot.com/



Wyślij zaproszenie do