Temat: przestrzenne bazy danych
Generalnie możesz rozbić sobie całość na:
Serverside:
- server bazy danych (postgis) - czyli przechowywanie danych
- server danych przestrzennych (geoserver, mapserver) - czyli maszynka do wystawienia Twoich danych w zadanym formacie / jako zadaną usługę
Clientside:
- Oprogramowanie klienckie web - aplikacje www oparte o openlayers, mapbender
- Oprogramowanie klienckie desktop - czyli gvsig, qgis, etc.
Można z pewnym uproszczeniem założyć, że aplikacje www kontaktują się z bazą danych poprzez server danych przestrzennych, natomiast desktopowe bezpośrednio z bazą danych, ale można sobie też to nieco skomplikować - nie ma żadnych przeciwskazań, żeby aplikacja www gadała bezpośrednio z bazą danych, natomiast desktopowa poprzez server danych przestrzennych (np. wms, czy wfs).
W przypadku aplikacji www pomiędzy clientside, a serverside jest jeszcze serwer www, chociaż jak widać powyżej może być on potrzebny i przy wykorzystaniu aplikacji desktop.
Zazwyczaj działa to tak, że klienckie oprogramowanie desktop słuzy do zaawansowanej pracy z danymi - tworzenie, edycja, analiza, usuwanie, etc., ale coraz powszechcniejsze są aplikacje www, które pisane są właśnie jako tzw. narzędzia CRUD - create, read, update and delete.
Chociaż zapewne obecnie poszukujesz rozwiązania pozwlającego na odczytanie danych przez www, a nie koniecznie ich edycję.