Izabela N.

Izabela N. Tłumaczenia,
redakcja blogów,
lektorka języka
angielskiego

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Mam kilka pytań co do wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, ponieważ złożyłam wypowiedzenie i jestem zatrudniona do 16.10 (2-tygodniowy okres wypowiedzenia). Bardzo zależy mi, żeby urlop został dobrze wyliczony za przepracowany okres.

1. Czy 3-letnie studia licencjackie liczą się jako 8-letni staż pracy? Wiem, że tak, ale wolę się upewnić, ponieważ nie dla wszystkich jest to jasne.

2. Czy jeśli będę zatrudniona do 15.10 to czy przysługuje mi urlop również za październik, innymi słowy - czy październik liczy się jako pełny przepracowany miesiąc?
Czytałam gdzieś, że "niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca" (dokładnie tutaj: http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;oblic... Ramka "Pamiętaj" po akapicie "Zmiana pracodawcy").

3. I teraz najważniejsze. Jeśli 8.09 nabyłam prawo do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego (8 lat - studia oraz 2 lata - staż pracy) to ile dni urlopu przysługuje mi za ten rok, jeśli będę pracowała do 15.10?
Czy będzie to 20/12*8 miesięcy (do sierpnia) + 26/12*2 miesiące (wrzesień+październik)
czy może: 26/12*10 miesięcy (styczeń-październik)
czy może jeszcze jakoś inaczej?

Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie rady, źródła i podstawy prawne :)

konto usunięte

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Izabela Nawrot:
1. Czy 3-letnie studia licencjackie liczą się jako 8-letni staż pracy? Wiem, że tak, ale wolę się upewnić, ponieważ nie dla wszystkich jest to jasne.

Tak
Art. 155.
§ 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
[...]
6) szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym
była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.


2. Czy jeśli będę zatrudniona do 15.10 to czy przysługuje mi urlop również za październik, innymi słowy - czy październik liczy się jako pełny przepracowany miesiąc?

Tak.
Art. 155^2a
.
§ 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155^1 i 155^2 kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2.
§ 2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
§ 3. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.


3. I teraz najważniejsze. Jeśli 8.09 nabyłam prawo do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego (8 lat - studia oraz 2 lata - staż pracy) to ile dni urlopu przysługuje mi za ten rok, jeśli będę pracowała do 15.10?

Gdybyś pracowała u tego samego pracodawcy cały rok - miałabyś 6 dni ekstra. A tak masz proporcjonalnie.
Czy będzie to 20/12*8 miesięcy (do sierpnia) + 26/12*2 miesiące (wrzesień+październik)

Tak.
Izabela N.

Izabela N. Tłumaczenia,
redakcja blogów,
lektorka języka
angielskiego

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Bardzo dziękuję za szybką i szczegółową odpowiedź :)
Czy będzie to 20/12*8 miesięcy (do sierpnia) + 26/12*2 miesiące (wrzesień+październik)

Tak.

Rozumiem, że jest to: 13,3 + 4,3 dnia = 17,6 czyli w zaokrągleniu 18 dni urlopu za okres od stycznia do października?
Gdybym pracowała u kolejnego pracodawcy w listopadzie i grudniu to miałabym u niego 8 dni urlopu za ten rok, tak?
Niestety w tym roku już nie będę pracować na umowę o pracę.
Trochę to dla mnie dziwne, że za okres styczeń-października przysługuje mi "tylko" 18 dni urlopu, a za listopad-grudzień mogłoby mi przysługiwać "aż" 8 dni (których niestety nie wykorzystam) ;)

konto usunięte

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Izabela Nawrot:
Rozumiem, że jest to: 13,3 + 4,3 dnia = 17,6 czyli w zaokrągleniu 18 dni urlopu za okres od stycznia do października?

Update - Nie. Jeżeli zmieniasz pracę już po uzyskaniu wyższego wymiaru urlopu, to liczy się wszystko od 26 dni i w całym roku ma być też 26.
Gdybym pracowała u kolejnego pracodawcy w listopadzie i grudniu to miałabym u niego 8 dni urlopu za ten rok, tak?

2/12*26 - wychodzi mi 5 dni.

Właśnie o to się rozchodzi, że zmieniając w trakcie roku, w którym uzyskujesz wyższy wymiar urlopu, pracę - tracisz i w sumie nie masz 26 dni urlopu.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 29.09.10 o godzinie 18:28
Agnieszka Jucha

Agnieszka Jucha geograf, pilot
wycieczek, pracownik
branży turystycznej

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Mariuszu,

czy w takim razie w mojej sytuacji będzie podobnie? (pomagałeś mi niedawno z wyższym wymiarem urlopu, za co serdecznie dziękuję)
Jednak moja sytuacja lekko się pokomplikowała:

- w marcu zmieniłam pracodawcę (u starego "wykorzystałam" 5 dni urlopu - 40 godzin)
- w marcu zaczęłam pracować u nowego pracodawcy (aktalnie jestem na etapie wypowiedzenia - pracuję do 9.10.2010)
- w maju uzyskałam 10 lat pracy (wyższy wymiar urlopu)

czy w takim razie mój wymiar urlopu u tego "aktualnego" pracodawcy powinnam liczyć tak:
20/12 * 2 (kwiecień, maj)= 3 dni
26/12 * 5 (czerwiec - październik)= 10,8 = 11 dni

czyli razem przysługuje mi 14 dni urlopu u tego pracodawcy?

Będę wdzięczna za pomoc.

konto usunięte

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Przepraszam, zaćmienie.
Agnieszko, w Twoim starym temacie sobie zaktualizowałem wiedzę, a potem o tym zapomniałem.

Kiedyś było tak jak piszę w tym wątku - teraz tak nie jest. To znaczy kiedyś osobno liczyło się niższy wymiar osobno wyższy (ale tylko gdy zmieniało się pracę w trakcie roku).

Teraz jest tak, jak pisałem w Twoim wątku:

Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

§ 3. Wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Czyli pracownikowi liczy się X * 20 dni tylko, gdy zmienia pracę zanim uzyska 26 dni. Gdy zmienia już po uzyskaniu wyższego wymiaru - to jest X * 26.
Agnieszka Jucha

Agnieszka Jucha geograf, pilot
wycieczek, pracownik
branży turystycznej

Temat: urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie w środku roku

Czyli w mojej sytuacji powinno być tak, że ten pracodawca, u którego pracuję "obecnie" (od marca do października) udziela mi urlopu w wyższym wymiarze biorąc pod uwagę cały rok, a nie od miesiąca w którym zaczął mi ten wyższy wymiar przysługiwać?

Czyli za 7 miesięcy pracy powinnam mieć obliczone: 26/12*7= 15 dni
(bo za marzec miałam urlop u starego pracodawcy)

Mam nadzieję, że dobrze rozumuję.

Swoją drogą podziwiam takie osoby jak Ty, które tak dobrze czują się w tematyce prawnej. Dla mnie to jest nadal zagmatwana dziedzina.
Dziękuję za pomoc :)

Następna dyskusja:

Urlop wypoczynkowy przy zmi...




Wyślij zaproszenie do