Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Witam,
wybieram sie ze znajomymi (w sumie 4 osoby) do Tajlandii, Kambodzy i Malezji od 24 listopada do 16 grudnia tego roku.

Ulozylismy sobie nastepujacy plan:

24.11 – 11.20 wylot z Warszawy przez Moskwe do Bangkoku
25.11 – 8.40 przylot do Bangkoku,zakwaterowanie i zwiedzanie
26.11 – przejazd z Bangkoku do Kambodzy do Siem Reap,zakwaterowanie itd
27.11 – Angkor
28.11 - Angkor
29.11 – Jezioro Tonle Sap i dojazd do stolicy Phnom Penh,zwiedzanie
30.11 – przelot z Phnom Penh do Kuala Lumpur,zakwaterowanie i zwiedzanie
01.11 – Park Taman Negara
02.11 – Park Taman Negara
03.11 – Park Taman Negara
04.12 – rano wyjazd do Cameron Highlands
05.12 – pola herbaciane Cameron Highlands
06.12 – pola herbaciane Cameron Highlands
07.12 – Powrot do Kuala Lumpur i lot na Koh Samui
08.12 – Koh Phangan
09.12 – Koh Phangan
10.12 – Koh Phangan
11.12 – Koh Phangan
12.12 – Koh Phangan
13.12 – Koh Phangan
14.12 – wyjazd do Bangkoku
15.12 – Bangkok
16.12 – Wylot do Warszawy

Czy ktos wie jak najszybciej dostac sie z Cameron Highlands do Kuala Lumpur?
Chodzi o to, ze wylot z Kuala Lumpur na Koh Samui jest tylko 1 w ciagu dnia i to o godzinie 13.35. Jak dostac sie z Cameron tak zeby zdarzyc na lotnisko na godzine 12 ? ponoc pierwszy autobus jedzie dopiero o godzinie 8 rano i na 12 w poludnie nie da rady zdarzyc. Czy sa jakies inne sposoby dotarcia na ten czas ? zapewne taksowka ale ma ktos doswiadczenia jakie to sa koszta ?

Co byscie powiedzieli na taki plan? jakies sugestie? wszelkie komentarze mile widziane!

PozdrawiamKarol Kudelski edytował(a) ten post dnia 28.08.10 o godzinie 13:52
Mat P.

Mat P. Service Engineer,
Wincor-Nixdorf
Poland

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Karol Kudelski:
Witam,
wybieram sie ze znajomymi (w sumie 4 osoby) do Tajlandii, Kambodzy i Malezji od 24 listopada do 16 grudnia tego roku.

Ulozylismy sobie nastepujacy plan:

24.11 – 11.20 wylot z Warszawy przez Moskwe do Bangkoku
25.11 – 8.40 przylot do Bangkoku,zakwaterowanie i zwiedzanie
26.11 – przejazd z Bangkoku do Kambodzy do Siem Reap,zakwaterowanie itd
27.11 – Angkor
28.11 - Angkor
29.11 – Jezioro Tonle Sap i dojazd do stolicy Phnom Penh
30.11 – przelot z Phnom Penh do Kuala Lumpur,zakwaterowanie i zwiedzanie
01.11 – Park Taman Negara
02.11 – Park Taman Negara
03.11 – Park Taman Negara
04.12 – rano wyjazd do Cameron Highlands
05.12 – pola herbaciane Cameron Highlands
06.12 – pola herbaciane Cameron Highlands
07.12 – Powrot do Kuala Lumpur
08.12 – Lot na Koh Samui i lodzia na Koh Phangan
09.12 – Koh PHangan
10.12 – Koh PHangan
11.12 – wycieczka na Koh Tao
12.12 – wycieczka na Koh NAng Yuan
13.12 – Koh PHangan
14.12 – wyjazd do Bangkoku
15.12 – Bangkok
16.12 – Wylot do Warszawy

Czy ktos wie jak najszybciej dostac sie z Cameron Highlands do Kuala Lumpur?
Chodzi o to, ze wylot z Kuala Lumpur na Koh Samui jest tylko 1 w ciagu dnia i to o godzinie 13.35. Jak dostac sie z Cameron tak zeby zdarzyc na lotnisko na godzine 12 ? ponoc pierwszy autobus jedzie dopiero o godzinie 8 rano i na 12 w poludnie nie da rady zdarzyc. Czy sa jakies inne sposoby dotarcia na ten czas ? zapewne taksowka ale ma ktos doswiadczenia jakie to sa koszta ?

Co byscie powiedzieli na taki plan? jakies sugestie? wszelkie komentarze mile widziane!

Pozdrawiam


Do tej pory mialem bardzo podobny plan, bo lece na 21 dni.

Na ta chwile zastanawiam sie czy chang mai czy malezja i aktualnie wygrywa chang mai, troche szkoda mi byc w tajlandii i zobaczyc tylko bkk i wyspy.

Myslales ile cie to wyniesie ? pytam bo sam licze i licze :)

Jesli chodzi ceny i mozliwosci w malezi to wypytywalem przypadkowo znalezionego czlowieka/przewodnika z KL, mam tylko kontakt na FB i www zwie sie Anuar Ismail i mysle ze chetnie ci pomoze.
http://www.kualalumpurtravel.net/ ale nie polecam bo goscia zupelnie nie znam :)Mateusz Pronobis edytował(a) ten post dnia 23.08.10 o godzinie 00:23

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Hej,
dzieki za link.
Co do kaski to zdaje sie na znajomego, ktory rok temu juz byl w Tajlandii. Wzglednie liczylismy 1 tys dolarow powinno starczyc na spokojnie. Wiadomo, sporo kaski idzie na przemieszczanie sie a my z KAmbodzy do MAlezji i pozniej z Malezji do Tajlandii chcemy przeleciec samolotem. Nie ma sensu ladem gdyz sa to dalekie odleglosci no a 22 dni to nie 30. Tez chcielismy wlaczyc do naszego planu polnoc Tajlandii oraz park Bako na Borneo w Malezji no ale niestety nie mamy tyle dni. Dlatego skupilismy sie glownie na tych najwazniejszych miejscach w tych krajach choc wiadomo, ze Chang Mai uchodzi rowniez za cos co warto zobaczyc. No coz, my uznalismy, ze krajobrazy lepsze beda w Cameron Highlands stad nasza decyzja. Koniecznie tez chcemy zobaczyc dzika dzungle. Juz nie chodzi o same zwierzaki bo moze byc tak ze w Taman Negara w ktorym zyje ich najwiecej mozemy zobaczyc jedynie insekty ale nam chodzi tez o klimat, odglosy itd
Co do Kambodzy, wybralismy ja bo stwierdzilismy, ze nie ma sensu jezdzic w Tajlandii po tych mniejszych swiatyniach skoro kazdy mowi, ze Angkor duzo lepszy.
Co do wysp w Tajlandii poczatkowo mielismy jechac na Phuket ale glownie dlatego zeby zobaczyc tam Phi PHi, PHang Nga i Similiany ale po przeczytaniu setek opinii nie warto sie tam pchac stad nasza decyzja o Koh PHangan. Lubimy tez poimprezowac a na Koh PHangan sa ponoc i ladne plaze i fajne imprezy na w okolicach plazy Haad Rin. Poza tym z Koh PHangan mozna szybko doplynac na Koh Samui, Koh Tao czy Koh Nang Yuan i tez zobaczyc a ponoc warto. JEst w poblizu jeszcze Ang Thong MArine Park ale niestety w grudniu ponoc jest zamkniety ale liczymy chociaz ze bedzie mozna go oplynac lodka.
A ty na jakie wyspy planujesz jechac?
Mat P.

Mat P. Service Engineer,
Wincor-Nixdorf
Poland

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Karol Kudelski:
Hej,
dzieki za link.
Co do wysp w Tajlandii poczatkowo mielismy jechac na Phuket ale glownie dlatego zeby zobaczyc tam Phi PHi, PHang Nga i Similiany ale po przeczytaniu setek opinii nie warto sie tam pchac stad nasza decyzja o Koh PHangan. Lubimy tez poimprezowac a na Koh PHangan sa ponoc i ladne plaze i fajne imprezy na w okolicach plazy Haad Rin. Poza tym z Koh PHangan mozna szybko doplynac na Koh Samui, Koh Tao czy Koh Nang Yuan i tez zobaczyc a ponoc warto. JEst w poblizu jeszcze Ang Thong MArine Park ale niestety w grudniu ponoc jest zamkniety ale liczymy chociaz ze bedzie mozna go oplynac lodka.
A ty na jakie wyspy planujesz jechac?

My myslelismy o koh tao i ewentualnie ewakuacje na inna w okolicy gdy nam sie znudzi. W sumie to nie wiemy na 100% zobaczymy jak wyjdziemy z czasem bo wyspy chcemy sobie zostawic na koniec, jesli zostanie na wiecej czasu to pewnie zobaczymy wiecej :)
Grzegorz Łaski

Grzegorz Łaski Operations Director
(TNS Vietnam)

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Karol Kudelski:
Witam,
wybieram sie ze znajomymi (w sumie 4 osoby) do Tajlandii, Kambodzy i Malezji od 24 listopada do 16 grudnia tego roku.

Ulozylismy sobie nastepujacy plan:

24.11 – 11.20 wylot z Warszawy przez Moskwe do Bangkoku
25.11 – 8.40 przylot do Bangkoku,zakwaterowanie i zwiedzanie
26.11 – przejazd z Bangkoku do Kambodzy do Siem Reap,zakwaterowanie itd
27.11 – Angkor
28.11 - Angkor
29.11 – Jezioro Tonle Sap i dojazd do stolicy Phnom Penh
30.11 – przelot z Phnom Penh do Kuala Lumpur,zakwaterowanie i zwiedzanie
01.11 – Park Taman Negara
02.11 – Park Taman Negara
03.11 – Park Taman Negara
04.12 – rano wyjazd do Cameron Highlands
05.12 – pola herbaciane Cameron Highlands
06.12 – pola herbaciane Cameron Highlands
07.12 – Powrot do Kuala Lumpur
08.12 – Lot na Koh Samui i lodzia na Koh Phangan
09.12 – Koh PHangan
10.12 – Koh PHangan
11.12 – wycieczka na Koh Tao
12.12 – wycieczka na Koh NAng Yuan
13.12 – Koh PHangan
14.12 – wyjazd do Bangkoku
15.12 – Bangkok
16.12 – Wylot do Warszawy


Witaj

Fajny plan - jechałem podobną trasą 3 lata temu. Proponuję jednak pewną zmianę, zamiast jechać lądem do Siem Reap, tracić dzień siły - proponuję polecieć z Bangkoku do Phnom Penh (Air Asia) a potem przez jezioro do Siem Reap a następnie z Siem Reap samolotem do Kuala. Nie wydacie dużo więcej (a może i mniej - zależy od ceny biletu Airasia) a zaoszczędzicie dobrych kilka naście godzin.

Acha - wydaje mi się też, że za mało czasu poświęcacie na Bangkok. Ja jestem zakochany w tym mieście, więc moja opinia może nie być do końca obiektywna :) ale moim zdaniem 2 niecałe dni to stanowczo za mało (tym bardziej, że następnego dnia po przylocie to niewiele będzie Wam się chciało

1000$ na luzie wystarczy na taką trasę, z dużą ilością piwka :)

Pozdrawiam

greg
Aga Kreciglowa

Aga Kreciglowa leisure centre

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

hej Karol
tak sobie czytam wasz plan wyjazdu, i moje pytanie brzmi (sama wybieram sie do malezji w listopadzie od 5.11) czy udalo wam sie gdzies sprawdzic czy park Taman Negara jest otwarty w listopadzie? wyczytalam na jednym z forow ze od listopada park jest zamkniety ze wzgledow pogodowych prawda czy falsz?

pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Ojej. Ja też jadę w listopadzie i jednym z moich głównych punktów w malezji jest Taman Nagara. Porażka jeśli będzie zamknięty:(

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Hej,
nic mi o tym nie bylo wiadomo, ze Taman Negara jest zamkniety gdyz myslalem, ze jest otwarty caly rok. Cale szczescie, ze napisalyscie bo sprawdzilem na niektorych stronach i rzeczywiscie Taman jest zamkniety od listopada do marca. Napisalem jeszcze maila do nich ale tez zadzwonie zeby sie upewnic.Karol Kudelski edytował(a) ten post dnia 28.08.10 o godzinie 11:04
Tomasz Urbanowicz

Tomasz Urbanowicz asystent, Plus

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Witam,
bylem pod koniec zeszlego roku w Malezji, konkretnie w drugiej polowie grudnia i rzeczywiscie Taman Negara byl zamkniety. Jest to spowodowane mocna pora deszczowa po tej stronie Malezji i opady siegaja wtedy 600-700mm. Dla porownania w Polsce w listopadzie i grudniu jest kolo 40-50mm. W Cameron Highlands jest wtedy calkien inny klimat mimo, ze lezy jakies 7-8 godzin w strone zachodnia ale jest to spowodowane cieplym powietrzem ze strony morza Andamanskiego w tym okresie.

Co do waszego planu, to plan bardzo fajny, zroznicowany. Widze, ze nie macie w planie ani Ayuthaya ani Sukhotai. Biorac pod uwage, ze wybraliscie Kambodze to bardzo dobre posuniecie. 2 dni na Angkor wystarczy tak zeby na spokojnie zobaczyc te glowne atrakcje. Mi najbardziej podobala sie Bayon i Ta Prohm. Co do Tonle Sap to rowniez dobry wybor. Mozna zobaczyc w jakich warunkach zyja ludzie na jeziorze ale trzeba miec mocne nerwy jak widzi sie malego dzieciaka z ogromnym wezem,ktory bawi sie nim jak zabawka. W Phnom Penh warto zobaczyc srebrna pagote i palac krolewski ale o ile dobrze pamietam mozna je zwiedzac tylko do godziny 16. Moge sie mylic.
Cameron Highlands jest rewelacyjne. Nie polecam wykupywac wycieczki z biur podrozy po tych rejonach no chyba, ze interesuja was rowniez farma truskawek czy motyli...same pola i dzungla sa wysmienite. Polecam trek po dzungli przez ktora mozna dotrzec do przepieknych pol herbacianych. Idzie sie kolo 4 godzin ale to co widzi sie na koncu jest nie do opisania. Sama dzungla ponoc podobna do tej na obrzezach Taman Negara. W Taman nie bylem gdyz byl zamkniety tak jak wyzej napisalem ale znajomi byli i w Negarze i w Cameron i wszystko wyglada bardzo podobnie. W Taman zeby zobaczyc jakies godne zwierzeta trzeba zaglebic sie w glab dzungli na chociaz 3 lub 4 dni choc i tak prawdopodobienstwo ich zobaczenia jest male.Wszystko zalezy od szczescia.Dzungla w Tanah Rata jest gesta , mocno porosnieta , jest cudowne swierze powietrze gdyz sa to tereny gorzyste. Warto tam zabrac jakis polarek czy dluzsze spodnie gdyz rano i wieczorami jest troszke zimniej , kolo 15-20 stopni.
Same pola herbaciane to cos pieknego, polecam zaglebic sie w nie, pochodzic miedzy sciezkami gdyz od srodka wyglada to rownie pieknie jak z punktow widokowych.
Co do wysp - bylem na Koh Phangan , Samui i Tao tez w podobnym okresie i bylo pieknie. Moja wyspa docelowa byla Koh Phanghan, jest tam duzo fajnych klubow gdzie wieczorami mozna sie pobawic ale glownie w okolicy Haad Rin gdzie odbywaja sie slynne imprezy Full Moon Party.Mi osobiscie bardziej przypadlo Black Moon Party i Half Moon Party. Plaze sa ladne dlatego polecam zobaczyc kilka z nich. Polecam tez punkt widokowy na Bottle Beach, przepiekny widok jak i mala swiatynie na wzgorzu gdzie rowniez rozprzestrzenia sie cudowny widok na okolice. NA Koh Phanghan jak na innych wyspach popularne do skutery. My rzadko z nich korzystalismy poniewaz bylismy ulokowaniu w hotelu Salad Beach Resort przy plazy Haad Salad i na objazd wyspy bralismy glownie jeepa z przewodnikiem. Jest to tani i szybki sposob na dotarcie gdziekolwiek na tej wyspie.
Polecam rowniez wybrac sie na Koh Tao i na Koh Nang Yuan. Nie jest to kosztowna ani dluga podroz. Koniecznie bedac w tym rejonie wybrac sie do Parku Ang Thong. Jest on zamkniety co roku w listopadzie i grudniu ale mozna go oplynac lodka. Widoki lepsze niz te na Phang Nga po stronie morza Andamanskiego. Koh Samui jest rownie piekna ,ale bardziej oblegana niz Phanghan. Widoki jednak bardzo przyzwoite.

Jak macie jeszcze jakies pytania to pytac, chetnie pomoge.
Pozdrawiam
Aga Kreciglowa

Aga Kreciglowa leisure centre

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Hej
Kurcze a juz mysla ze to ja nie mam racji z T. Negra. Karol daj koniecznie znac jak dowiesz sie czegos wiecej, bo ja za nic nie moge nic wskorac na stronie parku. Czytalam tez ze z pogoda jest roznie czasem pora deszczowa sie opoznia i istnieje opcja ze park jest otwarty dluzej az do grudnia (zaleznie od opadow). jest tyle forow na necie tyle roznych info , kto wie.
pozdrawiam wszystkich
Katarzyna Szawłoska

Katarzyna Szawłoska manager, Procter &
Gamble

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Hej,
Taman Negara jest zamkniety w okresie deszczowym. W zeszlym roku planowalam sie tam dostac. Niestety bez skutku, na domiar zlego wszedzie mi mowiono, ze jest otwarty. Pisalam maila do ludzi z oficjalnej strony, dzwonilam i wszedzie mnie zapewniano , ze otwarty. Bylam zdziwiona, gdyz na niektorych nieoficjalnych stronach ludzie pisali, ze zamkniety. A ja glupia chcac przekonac sie sama wyruszylam z chlopakiem z Kuala Lumpur (gdzie w agencji turystycznych rowniez mowili, ze otwarty i polecali hotele przy Taman Negara) jednak na miejscu okazalo sie, ze park jest zamkniety od listopada do konca lutego a ze bylo juz pozno to nie bylo opcji powrotu tego samego dnia i musielismy wykupic nocleg w hotelu na domiar zlego polecany przez Agencje w Kuala Lumpur... stracilismy przez to poltora dnia.
Tak jak napisal Tomasz, najlepszy okres na odwiedzenie zachodniej strony Malezji to Pazdziernik - Luty gdzie w tym samym okresie na wschodniej stronie jest bardzo deszczowo stad park Taman Negara jest zamkniety.
My mielismy plan zeby z Taman Negara jechac prosto na wyspy Perhentian ale z powodu pogody musielismy odpuscic gdyz jest to jeszcze bardziej na wschod niz Taman Negara.
Piotr Szac

Piotr Szac analityk medyczny,
Polfarmex S.A

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Kasia witaj w klubie. Ja nadziałem sie podobnie :) no moze troche gorzej :) też mnie zapewniano,że park jest otwarty :) stąd wykupiliśmy wycieczke 4 dniowa do Taman Negara z biura turystycznego w Kuala Lumpur. Co sie okazało na miejscu...że park jest niby otwarty ale nie można praktycznie nigdzie wędrowac bo warunki na to nie pozwalały i 90% scieżek bylo zamknietych :) także 1 dzień spedziliśmy na kłotni z dyrekcja biura podróży w celu zwrotu pieniedzy. Na szczescie udało nam sie wynegocjować zwrot kasy ale tak jak ty stracilismy sporo czasu.
Tutaj wklejam link :
http://www.uptownmalaysia.com/blog/malaysia-travel-blo...

Zwroccie uwage na: Useful Information / Guidelines for Visitors:

* The park is closed during the rainy season from November to March.
Jarosław Dąbrowski

Jarosław Dąbrowski Expert Finansowy,
Open Finance S.A.

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Witam.
Też wybieram się w te rejony.Ale plan jest trochę inny :
Bangkok - Siem Reap-Angkor Wat- Phnom Penh- Ho Chi Minh - DaNang - Hanoi.
Z Hanoi do domu:)
Ktoś z Was robił może podobną trasę?
Marta Koniuszewska

Marta Koniuszewska programista /
grafik, IBM Polska
Sp. z o.o.

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Park jest zamkniety co roku od listopada do końca lutego. Czasami park jest otwierany w styczniu lub lutym gdyż deszcz powoli odpuszcza. Najlepszym okresem na odwiedzanie Taman Negara jest okres od marca do wrzesnia. W listopadzie czy grudniu nie warto sie tam wybierać gdy nawet jak park bedzie otwarty to i tak praktycznie 99% atrakcji jest nieczynna.

Best time to travel to Taman Negara National Park:
March to September. From November – December many activities are cancelled due to the monsoon.
http://www.malaysiatravelplan.co.uk/taman-negara-natio...

Wtrace swoje 3 grosze. Tak jak napisal Tomasz , dzungla w Taman Negara jest bardzo podobna do dzungli w Cameron highlands. Jezeli ktoś ma duzo czasu i chce koniecznie zobaczyć fajna dzungle to polecam Borneo,szczególnie Sarawak. Nie mówie,że Taman Negara jest mało atrakcyjna ale żeby zobaczyć tam prawdziwą dziką dzungle trzeba udać sie conajmniej na 4-5 dni w głąb dzungli z przewodnikiem. Raz,że jest to dosyć kosztowna sprawa a dwa,że i tak nie gwarantuje to zobaczenia egzotycznych zwierząt...no chyba,ze kogoś zadowala oglądanie mrówek, pijawek czy motyli ale to chyba nie o to chodzi? jedną z atrakcji Taman Negara jest Conopy Walking...atrakcja to taka,ze nie czuje sie zupełnie zadnej adrenaliny gdyż mostek jest na tyle zabezpieczony,że idzie sie jak po chodniku.

Karol plan bardzo fajny. Kambodza jest cudowna, zachód slońca nad Bayonem powoduje opad szczeki. Turystow w Angkorze bardzo duzo ale gdzie teraz nie ma turystów ? Cameron Highlands również bardzo przypadł mi do gustu. Super treki po dzungli , no i głowna atrakcje pola herbaciane rewelacja. Polecam łaczyć te dwie rzeczy gdyż przez dzungle można dojsc do pól.
Na Koh Phanghan byłam tylko 1 dzień gdyż stacjonowaliśmy na Koh Tao i obie te wyspy sa bardzo fajne, razem z Koh Samui.
Mi w Tajlandii najbardziej podobało sie Phi Phi , Koh Chang , Koh Lipe i wlaśnie Koh Tao i Koh Phangan.Marta Koniuszewska edytował(a) ten post dnia 28.08.10 o godzinie 15:36
Jacek Dziedzic

Jacek Dziedzic manager, Schenker
Sp. z o.o.

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Malezja kontynentalna ma malo ciekawego do zaoferowania. Jedynym miejscem,które warto odwiedzić jest Cameron Highlands. Bylem jeszcze w Taman Negara, w Melacce , w Ipoh , w Goergetown i to była dla mnie strata czasu. Kuala Lumpur jest jeszcze ciekawe ale na pewno nie tak jak Bangkok.
Mariusz Gąsiorowski

Mariusz Gąsiorowski Menager Recepcji,
Słoneczna Sp.z.o.o

Temat: Tajlandia - Kambodza - Malezja 22 dni

Cześć Karol, jak udała się Wam wycieczka? My mamy podobny plan - jedziemy za miesiąc - trochę więcej czasu chcemy spędzić w Tajlandii, a na koniec myslimy o wyspe Koh Yao Yai. W Malezji chieliśmy zrobić Taman Negara, ale na szczęście z formum dowiedzieliśmy się, że park jest zamknięty w listopadzie. W takim razie spędzimy więcej czasu w Cameroon Highlands - możesz nam podpowiedzieć jak dostać się tam z KL oraz gdzie spać, ile dni potrzeba, żeby zobaczyć najwieksze atrakcje i jak zorganizować trekking. Dzięki.

Następna dyskusja:

Przewodniki LP - Tajlandia,...




Wyślij zaproszenie do