Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Sporo było o wynagrodzeniach w innych wątkach.
Sęk w tym, że przeważnie były to mity - bardzo szkodliwe w umysłach menedżerów i właścicieli firm.
Chciałbym te mity obalić - na początek jednak, dla zaostrzenia apetytu, pytanie:

Czy warto zainwestować w akcje firmy, działającej w segmencie oprogramowania komputerowego, która nie płaci swoim handlowcom prowizji od sprzedaży, nie przyznaje im indywidualnych premii i nie oferuje ani opcji na zakup akcji, ani nawet phantom shares?

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

od kiedy to warto inwestować w cokolwiek na podstawie znajomości tylko jednego czynnika i to nie wiedząc czym został on uwarunkowany?

Co do obalania mitów - czekam z zaciekawieniem.
Piotr Tomasz Piotrowski

Piotr Tomasz Piotrowski Inżynier Testów,
Analityk Danych,
Menedżer, Działacz
społ...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Jest to początek drogi za poszukiwaniem, dlaczego niewarto.
Anna T.

Anna T. Wszystko jest
możliwe. Niemożliwe
po prostu wymaga
więcej...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

pytanie czy oskarżenie?
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Anna D.:
od kiedy to warto inwestować w cokolwiek na podstawie znajomości tylko jednego czynnika i to nie wiedząc czym został on uwarunkowany?

___________________

Wypowiedzi zdecydowanej większości dyskutantów, zabierających na tym forum głos w kwestii wynagradzania, deprecjonowały tzw. wynagrodzenia stałe, gloryfikując rozwiązania oparte o składniki ruchome, z najbardziej popularną prowizją na czele.
Dyskutanci nie wyobrażali sobie innego systemu twierdząc, ze wysoka "podstawa" zabija zainteresowanie efektywnością ekonomiczną pracy i wieszcząc firmie stosującej takie rozwiązania rychłe zejście z rynku. Można to prześledzić w długim wątku Bo ja chcę duuuużo zarabiać.

Ten na przykład pracownik chyba by się do tej firmy nie nadawał?

Być może powinno się głębiej namyślać przed udzieleniem odpowiedzi twierdzącej na pytanie z postu inicjującego, ale odpowiedź negatywna powinna być - w świetle opisanych wyżej opinii - automatyczna.

To jak to w końcu jest ze stałą częścią wynagrodzenia, z proporcjami części ruchomej i stałej, z systemem prowizyjnym w sprzedaży?
I co z nabyciem akcji tej, wspomnianej w poście inicjującym, firmy?
Maciej Hedrych-Ozimina

Maciej Hedrych-Ozimina IT - problem ? jaki
problem ? nowe
wyzwanie
+48_503_970_286

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Janusz K.:
Sporo było o wynagrodzeniach w innych wątkach.
Sęk w tym, że przeważnie były to mity - bardzo szkodliwe w umysłach menedżerów i właścicieli firm.
Chciałbym te mity obalić - na początek jednak, dla zaostrzenia apetytu, pytanie:

Czy warto zainwestować w akcje firmy, działającej w segmencie oprogramowania komputerowego, która nie płaci swoim handlowcom prowizji od sprzedaży, nie przyznaje im indywidualnych premii i nie oferuje ani opcji na zakup akcji, ani nawet phantom shares?


handlowiec ktory nie dostaje podstawy plus prowizja to albo ma za dużą podstawe albo sprzedaz idzie tak dobrze ze zarabia na swoje stala pensje niezależnie czy aktywanie pracuje 5 dni czy 15 w miesiacu....moze to sa slabi handlowcy i ich podstawowa pensja jest im wystarczajaca....poza tym brak premii jest malo motywujacay w dluższym okresie pracy - chyba ze im niezalezy bo maja spokojna pewna posade

co do inwestowania to warto sie przyjrzec czy ów soft ma racje bytu i faktycznie inwestycja zarobi tyle ile bys chcial...
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Przecież ja nie pytam, czy kupiłbyś ten soft, tylko akcje firmy która go produkuje i tak inaczej niż wszyscy sprzedaje.

Poprzednie Twoje rozważania to coś w stylu przepowiedni:
Po świętym Firminie deszcz spadnie albo i nie....

--------------------------------

To jak - kupiłbyś akcje tej spółki?
Stanisław K.

Stanisław K. Technical Director,
R&D and Innovation
Technologies

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Janusz K.:
To jak - kupiłbyś akcje tej spółki?
co ma do decyzji o zakupie akcji spolki jej polityka placowa ? jesli jest szansa sprzedac je powyzej ceny zakupu, albo skasowania sowitej dywidendy to odpowiedz brzmi "tak".
Michał Szpakowski

Michał Szpakowski rób to, co lubisz. z
ludźmi, których
lubisz. a praca
stan...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Również uważam, że polityka płacowa nie ma wiele wspólnego z decyzją inwestycyjną. No, chyba że jestem pracownikiem tej firmy i liczę na dywidendy jako premie...
Chyba trochę temat dyskusji nie pasuje do tematu wątku? Dyskutujemy o sensie inwestycji a watek sugeruje coś zupełnie innego
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Stanisław Kowalik:
co ma do decyzji o zakupie akcji spolki jej polityka placowa ?

_______________________________

W wątku Bo ja chcę duuuużo zarabiać zdecydowana większość głosów wieszczyła rychły upadek firmie, która płaci handlowcom wynagrodzenie stałe.Rzekomo tylko prowizja (ewentualnie wysoka premia + niewielka "podstawa") stanowi bodziec skłaniający handlowca do pracy - a przecież bez sprzedaży firma padnie.
Związek - i to przyczynowo-skutkowy! - między systemem wynagradzania a wynikiem ekonomicznym firmy był tam formułowany bez żenady. A przecież związek decyzji o zakupie akcji z przewidywaniem co do przyszłych zysków jest niemniej oczywisty, prawda?

Pytam więc jeszcze raz - czy kupiłbyś akcje firmy produkującej oprogramowanie, która swoim handlowcom nie płaci ani prowizji od sprzedaży, ani premii, ani nie daje opcji na akcje, tylko wypłaca stałe wynagrodzenie?

Inaczej ujmując: czy oceniasz, że taka firma ma szanse dać Ci zarobić na swoich akcjach??
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Michał S.:
Również uważam, że polityka płacowa nie ma wiele wspólnego z decyzją inwestycyjną. No, chyba że jestem pracownikiem tej firmy i liczę na dywidendy jako premie...

________________________________

Wyraźnie piszę, że nie ma mowy o opcjach na akcje (więc o akcjach tym bardziej) ani nawet phantom shares - jako składniku wynagrodzeń.

Chyba trochę temat dyskusji nie pasuje do tematu wątku? Dyskutujemy o sensie inwestycji a watek sugeruje coś zupełnie innego

________________________________

Cały czas dyskutujemy (próbuję do tego doprowadzić) o jednym z mitów na temat wynagrodzeń, głoszonym w wątku Bo ja chcę duuuużo zarabiać - że stosowanie prowizji jako formy wynagradzania jest jedyną skuteczną i korzystną dla firmy formą wynagradzania, zaś zachłanne dążenie do maksymalizacji zarobków jest jedyną siłą napędzającą pracownika do efektywnej pracy.

Czy teraz jest już jasne, dlaczego domagam sie odpowiedzi na pytanie z postu inicjującego wątek?
Katarzyna Kobylińska

Katarzyna Kobylińska sprzedaż i logistyka

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Ja bym się wahała, czy wejść w taki interes: co prawda np. Blikle (jak i paru innych znanych jakościowców) twierdzi, że ludzie powinni mieć stałą pensję i - co więcej - na tym samym poziomie dla podobnych stanowisk. Oznacza to, że w tej koncepcji różnicowanie zarobków poprzez premie jest postrzegane jako złe, co jest tłumaczone tym, że jeśli komuś płacimy mniej, bo gorzej pracował, to zwyczajnie godzimy się na to, że może tak być, a tymczasem w organizacji dla złych pracowników po prostu nie ma miejsca. Brzmi sensownie, prawda?
Ale: ponad pół roku temu zmienialiśmy system wynagrodzeń, przepchnęłam swoje przekonanie, że płaca zasadnicza powinna mieć racjonalną wysokość (nie stanowić większości całkowitego wynagrodzenia), a akord to XIX wiek... Okazało się jednak, ze w grupie inżynierów produktu (kt. "przerabiają" dokumentację klientów) to nie zagrało i ci po prostu pracują teraz mniej wydajnie. Można stwierdzić, że to zepsuta grupa pracowników (co racja;-))), ale fakt pozostaje faktem: zabezpieczone przez system bezpieczeństwo finansowe pracowników nie przekłada się na korzyść firmy.
Stanisław K.

Stanisław K. Technical Director,
R&D and Innovation
Technologies

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Janusz K.:
Inaczej ujmując: czy oceniasz, że taka firma ma szanse dać Ci zarobić na swoich akcjach??
jesli podejmuje decyzje o zakupie akcji to po by je sprzedac z zyskiem w perspektywie max. kilku tygodni. polityka placowa, a nawet powiem wiecej - polityka personalna, firmy nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

czesto nie obchodzi mnie nawet czym f-ma sie zajmuje. w koncu zycie pokazuje, ze f-ma nie musi nic robic, ani nawet przynosic dochodow zeby mozna bylo dobrze zarobic na jej akcjach. rynek finansowy juz dawno rozjechal sie z rzeczywistoscia, ale to juz nie moj problem. majac do wyboru "zarobic lub nie" wybieram to pierwsze.

konto usunięte

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Kupiłabym akcje firmy wiedząc, że handlowiec nie ma dodatkowych profitów z tytułu sprzedaży tych akcji.

Po pierwsze dlatego, że miałabym większą pewność, że sprzedaż akcji odbywa się w sposób jasny, precyzyjny i przede wszystkim jest ona skierowana na kupującego, aby mu dobrze przedstawić produkt a nie wcisnąć go na siłę, bo ktoś chce na tym zarobić, wyrobić normę ...
Po drugie - pomyślałabym, że firma ma ugruntowaną pozycję na rynku, handlowiec jest wynagradzany wysoko w sposób umiejętny a nie od ilości "złapanych klientów" - co potwierdziłoby mi dodatkowo słuszność zakupu akcji.
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Joanna Kopczyk-Rogus:
Kupiłabym akcje firmy wiedząc, że handlowiec nie ma dodatkowych profitów z tytułu sprzedaży tych akcji.
_________________________

Widzę, że niejasno sformułowałem problem: handlowcy nie sprzedają akcji tej firmy, a oprogramowanie komputerowe, które firma produkuje.

Po pierwsze dlatego, że miałabym większą pewność, że sprzedaż akcji odbywa się w sposób jasny, precyzyjny i przede wszystkim jest ona skierowana na kupującego, aby mu dobrze przedstawić produkt a nie wcisnąć go na siłę, bo ktoś chce na tym zarobić, wyrobić normę ...

_________________________

Ta argumentacja bardzo mi się podoba.. ;-))
Po drugie - pomyślałabym, że firma ma ugruntowaną pozycję na rynku, handlowiec jest wynagradzany wysoko w sposób umiejętny a nie od ilości "złapanych klientów" - co potwierdziłoby mi dodatkowo słuszność zakupu akcji.
_________________________

A ta jeszcze bardziej - zapraszam do wątku Bo ja chcę duuuużo zarabiać na dalszą dyskusję o sposobach wynagradzania handlowców ;-))

-------------------------
Stanisław Kowalik:
jesli podejmuje decyzje o zakupie akcji to po by je sprzedac z zyskiem w perspektywie max. kilku tygodni.

_____________________

Tak, niezbyt precyzyjnie sformułowałem pytanie. Chodziło mi o ulokowanie w tych akcjach oszczędności, nie o szybki obrót.
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Ta spółka software'owa, o którą pytam, to SAS Institute.
A tu jest miarodajna opinia o tym PRACODAWCY

Pytanie o tę spółkę zadałem po to, żeby obalić jeden z najbardziej zakorzenionych mitów, związanych z wynagrodzeniami:
że ludzie pracują głównie dla pieniędzy.

To nieprawda!
Owszem, pieniądze są ważne, czasem nawet, przez jakiś czas, bardzo ważne - ale co najmniej równie ważne są: przyjazne środowisko pracy, interesująca, dająca możliwości rozwoju praca, korzystne świadczenia, zapewniające bezpieczeństwo egzystencjalne.
Ludzie pracują także dla pieniędzy - ale głównie po to, żeby nadać sens swojemu życiu. Chcą, aby praca przynosiła im satysfakcję.

Firmy, które ignorują te potrzeby, w rzeczywistości tylko przekupują swoich pracowników, ponosząc koszty ich braku lojalności i zaangażowania.

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Popieram Janusza, czasem poza pieniędzmi powinno spojrzeć się na dodatkowe elementy pracy (np. te, które Janusz wymienił). Czasem warto mniej zarobić a rozwijać się, mieć fajną atmosferę w pracy i mniej stresu. Chociaż znam osoby dla których kasa jest na 1 miejscu :/.
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Że są osoby, które kasę stawiają przed wszystkim na świecie, to prawda.
Jednak nawet wśród przedsiębiorców nie zawsze kasa jest najważniejsza - wielu z nich bardziej pragnie aktywnego działania, sprawdzania się w trudnych sytuacjach, lubi przewodzić innym, odczuwa satysfakcję z rzeczy wielkich. Motywów pozapieniężnych jest cała masa - bu ludzie są różni.

Utarło się jednak uważać - i ten mit wyznaje wielu pracodawców - że ludzi motywują głównie pieniądze.
To dlatego znacznie częściej można spotkać systemy wynagradzania zamiast systemów motywacyjnych (a to nie to samo), dlatego zaniedbują bodźce pozafinansowe, dlatego częściej chcą mówić do portfela pracownika, niż do niego samego.

Wiara w ten mit ma swoje liczne bardzo niedobre skutki - zaś jego naturalną konsekwencją jest następny, skutecznie niszczący środowisko pracy.
O tym jednak nieco potem... :-))

'
Poprawiono BBCodeJanusz K. edytował(a) ten post dnia 05.08.10 o godzinie 15:06

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Janusz K.:
To dlatego znacznie częściej można spotkać systemy wynagradzania zamiast systemów motywacyjnych (a to nie to samo),


Nie chcę się wymądrzać ale z tego co mi wiadomo to systemy motywacyjne dzielimy na płacowe i pozapłacowe z tego jeszcze pozapłacowe dzielmy na materialne i niematerialne :)
Janusz K.

Janusz K. Ekspert rozwoju i
przyszłości firm,
struktur, systemów
or...

Temat: Wynagrodzenia - mity a rzeczywistość

Rafał Dawid Zaręba:
Nie chcę się wymądrzać ale z tego co mi wiadomo to systemy motywacyjne dzielimy na płacowe i pozapłacowe z tego jeszcze pozapłacowe dzielmy na materialne i niematerialne :)

______________________________________

Przykro mi - ale ja muszę się wymądrzyć: ten podział dotyczy jedynie instrumentów oddziaływania motywacyjnego.
System motywacyjny zawiera (powinien zawierać) je wszystkie.



Wyślij zaproszenie do