Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Czy nagrywanie rozpraw sadowych do wlasnych celow jest dozwolone?
Jesli nie - jakie sa przepisy to regulujace? (podobno porzadek rozpraw sadowych, ale nic takiego eni moge znalezc).

I drugie pytanie: czy mozliwe jest wykorzystywanie NIEPRAWOMOCNEGO wyroku wydanego przez inny sad w podobnej sprawie (z wykorzystaniem danych osobowych obcych osob) i dolaczeniem ich do akt zupelnie innej sprawy???? (czyli pozywa stale ta sama osoba inne osoby i wykorzystala nieprawomocny wyrok ze sprawy A w sprawie B, sprawa A i B podobne sa co do meritum)

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Art. 159. kpc
§ 1. Przebieg czynności protokołowanych może być utrwalony za pomocą aparatury
dźwiękowej, o czym należy przed uruchomieniem aparatury uprzedzić wszystkie
osoby uczestniczące w czynności.

jest to sformułowanie niejasne. nie wiadomo co znaczy słowo "może być". na tym jadą sędziowie, którzy nienawidzą jak im się patrzy na ręce. oczywiście czują się władni do określania czy "sąd zgadza się" na to czy nie, choć możnaby to interpretować też tak, że kpc na to zezwala.
ćwiczyłem to kilkakrotnie. na trzy rozprawy, gdzie miałem zgłoszenie pisemne w tej sprawie, dwa razy się sędzina nie zgodziła (ta sama) innym razem kierowniczka wydziału prowadząc sprawę pod nieobecność tamtej zgodziła się.
rzecz jest cenna, gdy chce się wnosić poprawki do protokółu. to co pisze protokólant zwykle dalekie jest od rzeczywistości. ponadto drobna zmiana sformułowania może np w wyższej instancji znaczyć co innego. nota bene do moich poprawek do protokółu sędzina nawet się nie odniosła. raz natomiast na moją prośbe by coś znalazło się w protokóle sędzina pouczała mnie, że to sąd jest od określania co ma się znaleźć w nim i jak ma wyglądać. po czym wniosłem o nagrywanie (dodatkowe dwa razy a więc w sumie pięć) oczywiście się nie zgodziła. na następnej rozprawie również. ach, było też przesłuchanie świadka w innym mieście - zgodzono się. tak więc na 6 razy - wynik 5:2

pozdrawiam
Jerzy

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Jerzy, art. 159 kpc jest skierowany do organów prowadzących postępowanie, a nie do uczestników/stron.
Sędzina to żona sędziego, kobieta również jest sędzią.

Ad. 1.
Rejestracja rozprawy jest możliwa tylko i wyłącznie po uzyskaniu zgody sędziego - przewodniczącego składu orzekającego. W zależności od procedury mówi o tym odpowiedni przepis odpowiedniej ustawy.

Ad. 2.
Sądy są niezależne i niezawisły, co do zasady możliwe jest przytoczenie sentencji wyroku, nawet nieprawomocnego, w argumentacji w innej sprawie, jednak po pierwsze wyrok zdąży się uprawomocnić albo zostanie wzruszony zapewne zanim informacja o nim dojdzie do sądu,a po drugie sąd nie będzie związany treścią takiego wyroku w jakikolwiek sposób.

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Karolina L.:
Jerzy, art. 159 kpc jest skierowany do organów prowadzących postępowanie, a nie do uczestników/stron.
Sędzina to żona sędziego, kobieta również jest sędzią.

w prawie mojżeszowym zabronione bylo kobietom w ogóle występowanie w sądzie (jako mało wiarygodnym), dziś to one sądzą. do czego doszliśmy oj, oj.
Podob
Ad. 1.
Rejestracja rozprawy jest możliwa tylko i wyłącznie po uzyskaniu zgody sędziego - przewodniczącego składu orzekającego. W zależności od procedury mówi o tym odpowiedni
przepis odpowiedniej ustawy.

jj: czy możesz ją podać, bo przypuszczam, że i tego sędziowie (i sędziny) nie znają. na hasło, że chcę nagrywać przewodnicząca złapała sie za kodeks, który leżał na stole, po czym zarządziła 5 minut przerwy.

Ad. 2.
Sądy są niezależne

głównie od prawdy
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Jerzy Jałowiczor:
Karolina L.:
Jerzy, art. 159 kpc jest skierowany do organów prowadzących postępowanie, a nie do uczestników/stron.
Sędzina to żona sędziego, kobieta również jest sędzią.

w prawie mojżeszowym zabronione bylo kobietom w ogóle występowanie w sądzie (jako mało wiarygodnym), dziś to one sądzą. do czego doszliśmy oj, oj.
Notabene, sądzą o wiele gorzej niz faceci:(... gdzie to te baby sie nie pchają;)...a chłopy to z Sądów uciekają czy jak, że tak ich tam mało?...

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Dorota Magdalena S.:
Jerzy Jałowiczor:
Karolina L.:
Jerzy, art. 159 kpc jest skierowany do organów prowadzących postępowanie, a nie do uczestników/stron.
Sędzina to żona sędziego, kobieta również jest sędzią.

w prawie mojżeszowym zabronione bylo kobietom w ogóle występowanie w sądzie (jako mało wiarygodnym), dziś to one sądzą. do czego doszliśmy oj, oj.
Notabene, sądzą o wiele gorzej niz faceci:(... gdzie to te baby sie nie pchają;)...a chłopy to z Sądów uciekają czy jak, że tak ich tam mało?...

zajmują się poważnymi sprawami a nie awanturami

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

przypominam, ze jednymi z zasad wypowiadania sie na tym forum sa rzetelnosc, fachowosc i adekwatnosc udzielanych porad do tematu wątku...
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Jerzy Jałowiczor:
Art. 159. kpc
§ 1. Przebieg czynności protokołowanych może być utrwalony za pomocą aparatury
dźwiękowej, o czym należy przed uruchomieniem aparatury uprzedzić wszystkie
osoby uczestniczące w czynności.

jest to sformułowanie niejasne. nie wiadomo co znaczy słowo "może być". na tym jadą sędziowie, którzy nienawidzą jak im się patrzy na ręce. oczywiście czują się władni do określania czy "sąd zgadza się" na to czy nie, choć możnaby to interpretować też tak, że kpc na to zezwala.
ćwiczyłem to kilkakrotnie. na trzy rozprawy, gdzie miałem zgłoszenie pisemne w tej sprawie, dwa razy się sędzina nie zgodziła (ta sama) innym razem kierowniczka wydziału prowadząc sprawę pod nieobecność tamtej zgodziła się.
rzecz jest cenna, gdy chce się wnosić poprawki do protokółu. to co pisze protokólant zwykle dalekie jest od rzeczywistości. ponadto drobna zmiana sformułowania może np w wyższej instancji znaczyć co innego. nota bene do moich poprawek do protokółu sędzina nawet się nie odniosła. raz natomiast na moją prośbe by coś znalazło się w protokóle sędzina pouczała mnie, że to sąd jest od określania co ma się znaleźć w nim i jak ma wyglądać. po czym wniosłem o nagrywanie (dodatkowe dwa razy a więc w sumie pięć) oczywiście się nie zgodziła. na następnej rozprawie również. ach, było też przesłuchanie świadka w innym mieście - zgodzono się. tak więc na 6 razy - wynik 5:2

pozdrawiam
Jerzy
Zgadza sie, jest z tym bardzo duży problem i bardzo trudno jest sprostowac lub uzupełenic Protokół choc jest do tego prawo.uwazam, ze powinien byc nagrywany z urzędu.Do tego niektórzy Sądziowie mają dziwaczny sposób protokołowania- nie zapisują pytań choć czesto te dowodzą, że pytany w ogóle nie odpowiadał na pytania( z to chyba moze pociągnąć za sobą jakies czynności istotne dla sprawy).A gdzie jest stenogram?...czy my nie jestesmy 100 lat za Murzynami?...Dorota Magdalena S. edytował(a) ten post dnia 25.11.07 o godzinie 17:25

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Dorota Magdalena S.:
Jerzy Jałowiczor:
Dorota Magdalena S.:
Jerzy Jałowiczor:
Karolina L.:
Jerzy, art. 159 kpc jest skierowany do organów prowadzących postępowanie, a nie do uczestników/stron.
Sędzina to żona sędziego, kobieta również jest sędzią.

w prawie mojżeszowym zabronione bylo kobietom w ogóle występowanie w sądzie (jako mało wiarygodnym), dziś to one sądzą. do czego doszliśmy oj, oj.
Notabene, sądzą o wiele gorzej niz faceci:(... gdzie to te baby sie nie pchają;)...a chłopy to z Sądów uciekają czy jak, że tak ich tam mało?...

zajmują się poważnymi sprawami a nie awanturami
Np.?

np pracą, domem; aż do czasu, gdy ktos im w tym przeszkodzi, np żona wsparta jakimiś feministycznymi organizacjami

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Dorota Magdalena S.:
Marta K. L.:
przypominam, ze jednymi z zasad wypowiadania sie na tym forum sa rzetelnosc, fachowosc i adekwatnosc udzielanych porad do tematu wątku...
a propos adekwatnosci do tematu wątku...oj, chyba składnia szwankuje...

natomiast twoja powyzsza wypowiedz ma sie nijak do tematu 'nagrywanie rozpraw sadowych i inne rzeczy z wyrokiem...', swoje antypatie do prawnikow mozesz wyladowac w innym miejscu, w tym forum nie ma na to miejsca, zaloz sobie grupe 'nie lubie prawnikow' i napisz kilka postow, na pewno zaraz ci ulzy, a i nie zapomnij zamknac tej grupy przed prawnikami;]

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Dorota Magdalena S.:
Dodam tylko- własciwy dla kobiety-prawniczki sposób prowadzenia konwersacji.


prawie mnie obraziłaś, ale za to bardzo rozśmieszyłaś;] urocze;]
Dorota Magdalena S.

Dorota Magdalena S. psycholog, filolog
rosyjski

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

..:
widzisz, juz nas tu zaczynają kasowac- uwagi nie na temat najwyrazniej moze rzucac tylko moderatorka...
Na pewno masz rację co do Sądów Rodzinnych. Prawa ojca to jednak bardzo duży problem.
A poza tym te kobity w togach choc niby powinny miec lepsze wyczucie w sprawach rodzinnych okazują sie tak nieludzkie, ze ta rzeczywistość skrzeczy.

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Jerzy Jałowiczor:
Marta K. L.:
Dorota Magdalena S.:
Marta K. L.:
przypominam, ze jednymi z zasad wypowiadania sie na tym forum sa rzetelnosc, fachowosc i adekwatnosc udzielanych porad do tematu wątku...
a propos adekwatnosci do tematu wątku...oj, chyba składnia szwankuje...

natomiast twoja powyzsza wypowiedz ma sie nijak do tematu 'nagrywanie rozpraw sadowych i inne rzeczy z wyrokiem...', swoje antypatie do prawnikow mozesz wyladowac w innym miejscu, w tym forum nie ma na to miejsca, zaloz sobie grupe 'nie lubie prawnikow' i napisz kilka postow, na pewno zaraz ci ulzy, a i nie zapomnij zamknac tej grupy przed prawnikami;]


jak mają się do tematu twoje wypowiedzi. podpowiedzże tej co pytała jak to jest z tym nagrywaniem, bo widze że jestes w niektórych tematach baaaardzo mondra. może więc jako prawnik dwa slowa - avanti.

a po co mam pisac to samo co Karolina Liszka, ktora ma racje, a Tobie to i tak nie wystarcza? dwa razy tego samego nie ma co pisac;]
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Karolina L.:
Jerzy, art. 159 kpc jest skierowany do organów prowadzących postępowanie, a nie do uczestników/stron.
Sędzina to żona sędziego, kobieta również jest sędzią.

Ad. 1.
Rejestracja rozprawy jest możliwa tylko i wyłącznie po uzyskaniu zgody sędziego - przewodniczącego składu orzekającego. W zależności od procedury mówi o tym odpowiedni przepis odpowiedniej ustawy.
A jesli uczestnik postepowania nagrywa to postepowanie na dyktafon / telefon komorkowy?

Ad. 2.
Sądy są niezależne i niezawisły, co do zasady możliwe jest przytoczenie sentencji wyroku, nawet nieprawomocnego, w argumentacji w innej sprawie, jednak po pierwsze wyrok zdąży się uprawomocnić albo zostanie wzruszony zapewne zanim informacja o nim dojdzie do sądu,a po drugie sąd nie będzie związany treścią takiego wyroku w jakikolwiek sposób.
A jesli uczestnik postepowania przytacza wyrok innego sadu (nieprawomocny), tlumaczac tym, ze wydano wyrok w podobnej sprawie?
Zeby bylo ciekawiej wyrok zostaje dolaczony do akt sprawy.

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Pierwsze ostrzeżenie, dla udzielających odpowiedzi niemerytorycznych. Jeżeli dalej będzie tu trwać bezsensowne bicie piany, zamykam temat.

Przypominam, że na forum bezpłatne porady prawne porad udzielają w głównej mierze prawnicy. Jeżeli komuś nie podoba się samo to, że tacy ludzie istnieją, myślę, że jest na prostej drodze do bana. Nikt nikogo nie zmusza ani do proszenia o porady prawne, ani do ich udzielania. Jeżeli natomiast ktoś już ma problem i oczekuje darmowej pomocy, to myślę, że rozwiązującym go prawnikom należy się szacunek, a nie gorzkie słowa. Ostrzegam jeszcze raz - albo zdyscyplinujecie się sami, wszystkowiedzący o prawie nieprawnicy, albo będę musiał Was zdyscyplinować mocą mojego autorytetu, czyli krótko mówiąc zbanować. A teraz zapraszam do przeczytania zasad obowiązujących na forum.Tomasz Alot edytował(a) ten post dnia 25.11.07 o godzinie 18:14
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Tomasz Alot:
Pierwsze ostrzeżenie, dla udzielających odpowiedzi niemerytorycznych. Jeżeli dalej będzie tu trwać bezsensowne bicie piany, zamykam temat.

Przypominam, że na forum bezpłatne porady prawne porad udzielają w głównej mierze prawnicy. Jeżeli komuś nie podoba się samo to, że tacy ludzie istnieją, myślę, że jest na prostej drodze do bana. Nikt nikogo nie zmusza ani do proszenia o porady prawne, ani do ich udzielania. Jeżeli natomiast ktoś już ma problem i oczekuje darmowej pomocy, to myślę, że rozwiązującym go prawnikom należy się szacunek, a nie gorzkie słowa. Ostrzegam jeszcze raz - albo zdyscyplinujecie się sami, wszystkowiedzący o prawie nieprawnicy, albo będę musiał Was zdyscyplinować mocą mojego autorytetu, czyli krótko mówiąc zbanować. A teraz zapraszam do przeczytania zasad obowiązujących na forum.Tomasz Alot edytował(a) ten post dnia 25.11.07 o godzinie 18:14

Przepraszam - ja zadalam pytanie i nie zauwazylam, bym nie okazala szacunku w ktorymkolwiek z moich postow osobom mi odpowiadajacym.
W zwiazku z tym grozenie mi, ze temat zostanie zamkniety chyba nie tyczy sie mnie, bo to nei ja robie "rozrobe" w tym temacie, a jedynie prosze o pomoc, ktora dla mnie akurat jest bardzo wazna i bardzo pilna.

Prosze jeszcez raz o pomoc.

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Magdaleno, ta uwaga nie dotyczy Ciebie, to jest oczywista oczywistość:)
A pomoc już dostałaś przecież, powtórzyłaś pytanie, ale nie bardzo wiem, co jeszcze można byłoby dodać - może sprecyzuj sytuację?
Tak jak zostało powiedziane, na nagranie przebiegu rozprawy musi zostać wyrażona zgoda przewodniczącego, a co do nieprawomocnego wyroku wydanego w innej sprawie z powództwa tej samej osoby, to można go przedstawić sądowi, ale jego treść nie wiąże sądu orzekającego w innej sprawie.Karolina L. edytował(a) ten post dnia 25.11.07 o godzinie 19:32
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

No to opowiem jaka jest sprawa:
Mielismy jako rodzina sprawe o eksmisje z powodztwa cywilnego wytoczona przez pana X.
Sprawa ma wyrok. Nie wazne jaki. Wyrok jest nieprawomocny. Poza tym jest od tego wyroku apelacja.

Natomiast pan X jest wlascicielem kilku kamienic w Warszawie i ma sprawy o eksmisje w innych sadach w Warszawie. Okazuje sie, ze innym sadzie dolaczyl do akt nasz wyrok (nieprawomocny).

Do tego tak jak mowie nagrywa rozprawy telefonem komorkowym.

Pytanie czy i do pierwszego i do drugiego ma prawo.
Rozumiem, ze do pierwszego nie.
A drugie? Co na to np. ustawa o ochronie danych osobowych?

konto usunięte

Temat: nagrywanie rozpraw sądowych i inne rzeczy z wyrokiem...

Ach, to o to chodzi!;)
Ustawa o ochronie danych osobowych nie ma tutaj zastosowania ponieważ orzeczenia sądowe są jawne. Jeżeli rozprawy nie odbywały się z wyłączeniem jawności albo za zamkniętymi drzwiami, to postępowanie również jest jawne. Jednakże nawet w przypadku całkowitego lub częściowego wyłączenia jawności postępowania wyrok ogłaszany jest publicznie - w przypadku utajnienia rozprawy wyrok będzie dostępny, ale dane stron i świadków zostaną ukryte. Pan X był stroną w sprawie, więc może dysponować doręczonym mu orzeczeniem i może powoływać się na jego treść w innym postępowaniu, którego również jest stroną:)
A co do nagrywania - jeśli nie ma zgody przewodniczącego na nagranie i sąd dowie się, że strona rejestruje przebieg rozprawy to sądzę, że może nałożyć karę porządkową... Poza tym nie przychodzą mi do głowy żadne inne sankcje.Karolina L. edytował(a) ten post dnia 26.11.07 o godzinie 08:20

Następna dyskusja:

Ograniczenie praw i inne pr...




Wyślij zaproszenie do