Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Krzysztof Fałek:
W atmosferze, więcej wilgoci w powietrzu, (np na skutek ocieplenia klimatu), powoduje zwiększenie energii atmosfery, a to szybsze ruchy powietrza.


Właśnie jeden taki ruch dobija do NYC.
Krzysztof F.

Krzysztof F. inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Kolejny do NO.
Ogłoszono częściową ewakuację.
Będzie więcej.
A zimy ze śniegiem do wysokości człowieka w naszym klimacie.
Przynajmniej wody nam nie powinno braknąć na wiosnę.

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Krzysztof Fałek:
Przynajmniej wody nam nie powinno braknąć na wiosnę.

Tak. A rolnikom dla odmiany wszystko zgnije. Jeszcze nie słyszałem o warunkach, w których na coś by nie narzekali.
Krzysztof F.

Krzysztof F. inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Zgnije nie zgnije ceny i tak światowe.
Czegoś będzie u nas więcej się sprzeda do Argentyny. Będzie mało przywieziemy z Chin.

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Krzysztof Fałek:
Czegoś będzie u nas więcej się sprzeda do Argentyny.

Na szczęście nie.
Dzięki temu mamy w tym roku pyszne , tanie pomidory :-)
Krzysztof F.

Krzysztof F. inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Fakt pomidory nie są przesadnie drogie.
Za godzinę pracy można sobie kupić parę kilo.
Przesadnie tanie jednak też nie są.
Praca włożona w ich uprawę, to około godziny na 100kG.
Tak podaje znajomy ogrodnik.
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Czeslaw Mrall:
Adam B.:
Jest taki koleś, nazywa się Richard Muller. Bardzo głośny sceptyk klimatyczny, ostatnio udało mu się namówić fundację Kocha na finansowanie badań nad pomiarami temperatury. Chciał w naukowy sposób wykazać szwindel. Wczoraj miał przesłuchanie w Kongresie amerykańskim,i sie był przyznał że jednak klimatolodzy mają rację, klimat się ociepla.
Musi porwali 'kolesiowi' rodzinę i szantażem zmusili do oświadczenia. Oj, nieładnie postępują wyznawcy GO.

Dziś w NYT pojawił się artykuł Mullera, i jego wyniki badań są opublikowane również.

Ciekawy przypadek gościa, który jako silny sceptyk, zdobył prywatne fundusze na maksymalnie obiektywne, niezależne badania.

http://berkeleyearth.org/

Efektu chyba się nikt nie spodziewał, włącznie z nim samym, ale tak to jest jak się rzetelnie podchodzi do badań. Z faktami się nie dyskutuje.

Dziś Muller jest, jak sam by siebie nazwał 5 lat temu, "alarmistą klimatycznym".

http://www.nytimes.com/2012/07/30/opinion/the-conversi...

Ja to mówią za wielką wodą od kilku lat: "The science is settled".

Temat: Ocieplenie klimatu cd

No, to teraz wychodzi na to, że trzeba się smarować filtrami UV w pomieszczeniach ze świetlówkami:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1751-1097...
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Maciej L.:
No, to teraz wychodzi na to, że trzeba się smarować filtrami UV w pomieszczeniach ze świetlówkami:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1751-1097...

No, ale to już stare jest. Komisja Europejska już 4 lata temu zwracała uwagę ze nieosłonięte świetlówki, z odległości 20 cm u osób z bardzo wrażliwą skórą moga być niezdrowe.

http://copublications.greenfacts.org/en/energy-saving-...

Ja bym tam się mimo wszystko cieszył z tych 3/4 oszędności na emitowanej rtęci do atmosfery przez nasze elektrownie węglowe na każdej wymienionej żarówce :)

(i nie, świetlówki nie mają w sobie więcej rtęci niż pochodzi z węgla którego nie trzeba spalać dzięki ich oszczędnościom)
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Juliusz Grzegorz Sumorok:
Obserwujemy w okresie ostatnich około stu lat wzrost średniej temperatury ziemi i wzrost stężenia dwutlenku węgla. Naukowcy wyprowadzili z tego wniosek, że przyczyną wzrostu temperatury jest wzrost stężenia dwutlenku węgla wzmagający efekt cieplarniany.
Czy takie dowodzenie jest na pewno słuszne? Mamy tu do czynienia z dowodem indukcyjnym, współwystępowanie trzech zjawisk, które połączone zostały w łańcuch przyczynowo – skutkowy.

Mniej więcej od 2008 roku, nikt rozsądny w branży nie mówi już o dowodzie indukcyjnym.

Na dzień dzisiejszy jest już bowiem dowód empiryczny:

Satelity analizujące odbite widmo z Ziemi, potwierdzają spadek promieniowania w częstotliwościach charakterystycznych dla CO2. Mniej energii opószcza planetę, i CO2 ją pochłania.
Również naziemne czujniki raportują wzrost promieniowania w tych częstotliwościach, więc mamy podwójne potwierdzenie.

Prosty i elegancki dowód na prawdziwość wcześniejszych założeń, wniosków i innych eksperymentów, potwierdzenie tego co już wiemy od ponad 100 lat.

Chyba czas już zaakceptować smutną rzeczywistość: człowiek ogrzewa planetę.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Adam B.:
Juliusz Grzegorz Sumorok:
Obserwujemy w okresie ostatnich około stu lat wzrost średniej temperatury ziemi i wzrost stężenia dwutlenku węgla. Naukowcy wyprowadzili z tego wniosek, że przyczyną wzrostu temperatury jest wzrost stężenia dwutlenku węgla wzmagający efekt cieplarniany.
Czy takie dowodzenie jest na pewno słuszne? Mamy tu do czynienia z dowodem indukcyjnym, współwystępowanie trzech zjawisk, które połączone zostały w łańcuch przyczynowo – skutkowy.

Mniej więcej od 2008 roku, nikt rozsądny w branży nie mówi już o dowodzie indukcyjnym.

Na dzień dzisiejszy jest już bowiem dowód empiryczny:

Satelity analizujące odbite widmo z Ziemi, potwierdzają spadek promieniowania w częstotliwościach charakterystycznych dla CO2. Mniej energii opószcza planetę, i CO2 ją pochłania.
Również naziemne czujniki raportują wzrost promieniowania w tych częstotliwościach, więc mamy podwójne potwierdzenie.

Prosty i elegancki dowód na prawdziwość wcześniejszych założeń, wniosków i innych eksperymentów, potwierdzenie tego co już wiemy od ponad 100 lat.

Chyba czas już zaakceptować smutną rzeczywistość: człowiek ogrzewa planetę.

Po pierwsze mamy wnioskowanie indukcyjne i dedukcyjne, proszę sobie w podręcznikach o tym doczytać. Tzw. dowody empiryczne są w łańcuchu wnioskowania indukcyjnego.
Po drugie, mamy epizod wzrostu temperatury, pytanie dlaczego? jaki jest tego wzrostu mechanizm? Czy nie ma innej przyczyny wzrostu stężenia CO2?
To co Pan napisał nie jest niepodważalnym dowodem, że człowiek ogrzewa planetę, tylko, że temperatura planety wzrasta.
Jak już pisałem, pan jest misjonarzem nowej religii, ja jestem sceptykiem. Poczekamy zobaczymy, na razie mam inne ważniejsze zajęcia niż śledzenie klimatycznej histerii.
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Juliusz Grzegorz Sumorok:
Po drugie, mamy epizod wzrostu temperatury, pytanie dlaczego? jaki jest tego wzrostu mechanizm? Czy nie ma innej przyczyny wzrostu stężenia CO2?

Nie ma. Węgiel z kopalin ma inny skład izotopowy, więc wiedząc ile wydobywamy, wiedząc jak skład izotopów zmienia się w czasie w atmosferze, wiemy że to my ten węgiel do atmosfery wprowadziliśmy.

To jest naprawdę elementarna wiedza. ;)

Ani słowem nie skomentował Pan argumentu z widmem Ziemi. Jak inaczej wyjaśnić to zjawisko jeśli nie tak?

(minęły 3 lata, a Pan ciągle nie ma czasu się porządnie zająć tematem ... )
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Adam B.:
Juliusz Grzegorz Sumorok:
Po drugie, mamy epizod wzrostu temperatury, pytanie dlaczego? jaki jest tego wzrostu mechanizm? Czy nie ma innej przyczyny wzrostu stężenia CO2?

Nie ma. Węgiel z kopalin ma inny skład izotopowy, więc wiedząc ile wydobywamy, wiedząc jak skład izotopów zmienia się w czasie w atmosferze, wiemy że to my ten węgiel do atmosfery wprowadziliśmy.

To jest naprawdę elementarna wiedza. ;)

Ani słowem nie skomentował Pan argumentu z widmem Ziemi. Jak inaczej wyjaśnić to zjawisko jeśli nie tak?

(minęły 3 lata, a Pan ciągle nie ma czasu się porządnie zająć tematem ... )

Bo ja w odróżnieniu od Pana na tym nie zarabiam. Widmo Ziemi jest dowodem na ocieplenie, natomiast nic nie mówi o mechanizmach tego ocieplenia.
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Juliusz Grzegorz Sumorok:
Bo ja w odróżnieniu od Pana na tym nie zarabiam. Widmo Ziemi jest dowodem na ocieplenie, natomiast nic nie mówi o mechanizmach tego ocieplenia.

Mówi, i nawet to policzono. Mamy aktualnie 1 W/m2 negatywny bilans energetyczny. 1 W/m2 "zostaje" w systemie. Skład atmosfery nie zmienił się na przestrzeni 100 lat, z wyjątkiem podwojenia się CO2, to skąd ta zmiana?

Jeśli tak by było przez tysiące lat to byśmy się ugotowali, więc musi to być jakieś novum.

Na poniższym wykresie pokazano dla jakich długości fal CO2 pochłania energię:

Obrazek


Jak widać CO2 wyłapuje promieniowanie (para wodna również, i to dzięki niej mamy na Ziemi wogóle dość ciepło).

Rozumowanie jest więc proste: więcej CO2= cieplej.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Adam B.:
Juliusz Grzegorz Sumorok:
Bo ja w odróżnieniu od Pana na tym nie zarabiam. Widmo Ziemi jest dowodem na ocieplenie, natomiast nic nie mówi o mechanizmach tego ocieplenia.

Mówi, i nawet to policzono. Mamy aktualnie 1 W/m2 negatywny bilans energetyczny. 1 W/m2 "zostaje" w systemie. Skład atmosfery nie zmienił się na przestrzeni 100 lat, z wyjątkiem podwojenia się CO2, to skąd ta zmiana?

Jeśli tak by było przez tysiące lat to byśmy się ugotowali, więc musi to być jakieś novum.

Na poniższym wykresie pokazano dla jakich długości fal CO2 pochłania energię:

Obrazek


Jak widać CO2 wyłapuje promieniowanie (para wodna również, i to dzięki niej mamy na Ziemi wogóle dość ciepło).

Rozumowanie jest więc proste: więcej CO2= cieplej.

Niekoniecznie, a co z fluktuacjami energii dopływającej i jej interakcjami z górnymi warstwami atmosfery. To co Pan pokazuje to tylko dowód, że jest cieplej w okresie ostatnich 150 lat.
Generalnie żadnych nowych dowodów Pan nie przedstawił a nie odpowiedział na moje stare pytania.
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Juliusz Grzegorz Sumorok:
Adam B.:
Rozumowanie jest więc proste: więcej CO2= cieplej.

Niekoniecznie, a co z fluktuacjami energii dopływającej

To nie ma znaczenia. Wiemy ile dochodzi w krótkich falach, wiemy ile się odbija, wiemy ile wraca w dół w długich falach (back radiation), wiem ile wraca w górę wdługich falach. Bilans musi być na zero, a nie jest.

Fluktuacje ilości energii ze Słońca są minimalne, i jak na złość w najcieplejszych latach ostatniej dekaty irradiacja była najniższa, czyli nie o to chodzi:


Obrazek

i jej interakcjami z górnymi warstwami atmosfery.

Również, to też dokładnie możemy policzyć, bo wszystkie elementy tego równania można zmierzyć.
Tak wygląda to w dużym przybliżeniu (dane bez przecinka):


Obrazek


Źródło:http://eesc.columbia.edu/courses/ees/climate/lectures/...
To co Pan pokazuje to tylko dowód, że jest cieplej w okresie ostatnich 150 lat.

Nie, dowodem na wzrost temperatury są inne badania, głównie pomiary ze stacji pogodowych potwierdzone wynikami z satelitów.

To co ja opisuję to mechanizm, który powoduje wzrost tej temperatury.

Mianowicie jest on taki ze za wzrost temperatury odpowiada negatywny budżet energetyczny Ziemi.
Generalnie żadnych nowych dowodów Pan nie przedstawił a nie odpowiedział na moje stare pytania.

Przedstawiłem: proszę go podważyć, lub wyjaśnić zjawisko ocieplenia przez inny mechanizm.Adam B. edytował(a) ten post dnia 06.08.12 o godzinie 14:09

konto usunięte

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Adam B.:

To nie ma znaczenia. Wiemy ile dochodzi w krótkich falach, wiemy ile się odbija, wiemy ile wraca w dół w długich falach (back radiation), wiem ile wraca w górę wdługich falach. Bilans musi być na zero, a nie jest.
Jaka temperatura byłaby na Ziemi gdyby bilans wynosił zero?
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Adam B.:

Przedstawiłem: proszę go podważyć, lub wyjaśnić zjawisko ocieplenia przez inny mechanizm.

Panie Adamie, czytał Pan uważnie moje pytania? Proszę je sobie przypomnieć.
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Agnieszka K.:
Adam B.:

To nie ma znaczenia. Wiemy ile dochodzi w krótkich falach, wiemy ile się odbija, wiemy ile wraca w dół w długich falach (back radiation), wiem ile wraca w górę wdługich falach. Bilans musi być na zero, a nie jest.
Jaka temperatura byłaby na Ziemi gdyby bilans wynosił zero?

Średnio niecały 1 stopień C mniej niż teraz. Czyli tyle o ile się ocieplił klimat od końca XIX wieku.

1 C wygląda skromnie, ale cieplejsza atmosfera to więcej pary wodnej w powietrzu i więcej energii/ekstremalnych zjawisk przy róznych zjawiskach pogodowych. Co w sumie obserwujemy.
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Ocieplenie klimatu cd

Juliusz Grzegorz Sumorok:
Adam B.:

Przedstawiłem: proszę go podważyć, lub wyjaśnić zjawisko ocieplenia przez inny mechanizm.

Panie Adamie, czytał Pan uważnie moje pytania? Proszę je sobie przypomnieć.

Na jakieś nie odpowiedzialem?

Następna dyskusja:

Przewodnik dla firm o zmian...




Wyślij zaproszenie do