Mirek Gawinkowski

Mirek Gawinkowski Siedlce informatyk
wdrożeniowiec,
wdrażanie
oprogramowan...

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Zarówno po RDP (w sieci lokalnej) jak i na końcówce wyszukiwanie intuicyjne jest tak samo zamulone nie widać różnicy.
Szymon M.:
To jest jasne tylko użytkownik może to odczuć jaka przymulenie. okienka w terminalu mogą również dłużej się otwierać czy inne programy niż WF-MAGSzymon M. edytował(a) ten post dnia 14.02.11 o godzinie 13:59
Krzysztof Stachyra

Krzysztof Stachyra Szef Wydziału
Produkcji Systemów
Handlowo-Magazynowyc
h i ...

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

jak ma nie być zamulone jak jest 5x60000 co daje 300000 wierszy przemnóż sobie to na strony po 8kb a to na MB i weź pod uwagę, że żeby coś znaleźć po nazwie intuicji korzystasz z magicznego like '%costamcostam%' więc nie ma szans na skorzystanie z jakiegokolwiek indeksu i musisz przeczytać KAŻDĄ STRONĘ DANYCH!
Nawet jak wsadzisz do tego serwera 40 gb ramu to wiele tu nie przyspieszysz chyba, że wszystko upchniesz w pamięć a i tak szukanie po zwykłej nazwie i odpytanie zwykłego indeksu będzie szybsze.
Nie ma co tu dywagować tego nie zoptymalizujesz jak użytkownik nie zrozumie co robi źle.
Mirek Gawinkowski

Mirek Gawinkowski Siedlce informatyk
wdrożeniowiec,
wdrażanie
oprogramowan...

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Chyba nie dokońca to jest 5x60000 :) Każdy magazyn ma oddzielne kartoteki i tylko na jednym z magazynów jest tyle pozycji.
Skoro jestem w wybranym magazynie to rozumiem że wf mag od razu pomija zapisy na innych magazynach (np.: select * from artykul where id_magazynu=1)
Skoro włączam filtr pokaż stan >0 (select * from artykul where id_magazynu=1 and stan>0) to do wyszukania mam tylko 20 000 i na tych pozycjach szukam operatorem like '%abc%' (select * from artykul where id_magazynu=1 and nazwa like '%abc%') Wyszukiwanie pod sqlem trwa ułamek sekundy z poziomu WfMaga czekam aż na filtrze pojawi się literka a.... b....c.... i mam na liście 3 asortymenty
Szymon M.

Szymon M. Kierownik działu IT

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Mirek Gawinkowski:
Chyba nie dokońca to jest 5x60000 :) Każdy magazyn ma oddzielne kartoteki i tylko na jednym z magazynów jest tyle pozycji.
Skoro jestem w wybranym magazynie to rozumiem że wf mag od razu pomija zapisy na innych magazynach (np.: select * from artykul where id_magazynu=1)
Skoro włączam filtr pokaż stan >0 (select * from artykul where id_magazynu=1 and stan>0) to do wyszukania mam tylko 20 000 i na tych pozycjach szukam operatorem like '%abc%' (select * from artykul where id_magazynu=1 and nazwa like '%abc%') Wyszukiwanie pod sqlem trwa ułamek sekundy z poziomu WfMaga czekam aż na filtrze pojawi się literka a.... b....c.... i mam na liście 3 asortymenty

Zauważ, że wszystkie artykuły znajdują się w tej samej tabeli dbo.artykul
Poza tym w profilerze to zapytanie nie wygląda tak prosto jak napisałeś
" (select * from > artykul where id_magazynu=1 and nazwa like '%abc%') "

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Włodzimierz Groch:
Oczywiscie takie rzeczy jak defragmentacja bazy i kompaktowanie zostalo przeprowadzone ?


Mam pytanie w tej kwestii a nie chcę zakładać nowego wątku, więc skorzystam:

W jakiej kolejności wykonujemy "porządkowanie" bazy?:
a) wpierw defragmentacja potem kompaktowanie
b) kompaktowanie potem defragmentacja
(pytam bo mój serwisant polecał mi opcję b, a tu czytam opcję a)

2. Czy kiedy wykonam te operacje z poziomu administratora bazy danych wapro to ta baza będzie naprawdę "uporządkowana"? czy to tylko usuwa pustki, a bałagan (numeracja tabel, indeksy) nadal pozostaje?
Krzysztof Stachyra

Krzysztof Stachyra Szef Wydziału
Produkcji Systemów
Handlowo-Magazynowyc
h i ...

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Opcja B jest jedyną słuszną (po argumenty odsyłam do dokumentacji SQL Server na stronach Microosft technet - operacje defragmentacji indeksów i shrink bazy danych).

Administrator wykonuje polecenia SQL więc baza jest tak uporządkowana na ile pozwala SQL Server, ale nie rozumiem o co chodzi z tym numerowaniem tabel :)

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Czyli upewniam się - porządkując bazę wapro administratorem baz danych od Wapro należy wpierw użyć opcji "kompaktuj" a następnie "defragmentuj" - nigdy odwrotnie.

Co do pytania drugiego - chodziło mi o to, czy jeśli wykonam powyższe operacje to zostanie wykonana tylko defragmentacja fizyczna pliku bazy (czyli połowiczny porządek), czy może defragmentacja fizyczna pliku bazy + defragmentacja indeksów (czyli pełen porządek), no i zostaje jeszcze opcja trzecia - tylko defragmentacja indeksów?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Krzysztof Stachyra

Krzysztof Stachyra Szef Wydziału
Produkcji Systemów
Handlowo-Magazynowyc
h i ...

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

ad1. tak - ale tu nie należy paranoicznie wykorzystywać opcji kompaktuj, jej zastosowanie jest do wykorzystania sporadycznie jeśli jest potrzeba a nie jako ciągły element wydajnościowy.

ad2. wykonywana jest defragmentacja indeksów, jeśli dotyczy to indeksów clastrowych to dotyczy też oczywiście porządku tabel ale nie dotyczy to samego pliku jako takiego.
Michał Majewski

Michał Majewski właściciel, MWM

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Rafał M.:
Zdjęcia nie mają znaczenia dla operacji remanentowych ale ilość transakcji i duża defragmentacja bazy owszem. Na większych instalacjach rzędu kilkudziesięciu stanowisk WF-Maga pracujących pod dużym obciążeniem setek dokumentów dziennie zalecamy codzienną administrację bazą i sprawdzanie poziomu defragmentacji tabel i indeksów oraz wskaźników wydajności.

Dzień dobry,
jak sprawdzić poziom defragmentacji tabel i indeksów oraz wskaźniki wydajności?
Krzysztof Stachyra

Krzysztof Stachyra Szef Wydziału
Produkcji Systemów
Handlowo-Magazynowyc
h i ...

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

W management studio.
Są raporty, są widoki/funkcje, ogólnie wyświetlić to jedno a potem prawidłowo zinterpretować to drugie.
Część rzeczy mierzy się z poziomu samego SQL, część z poziomu liczników wydajności Windows (procesor/dyski/RAM).
Ogólnie temat rzeka i raczej ciężko to ująć w jednym poście.

Temat: Jak poprawić szybkość działania WF-MAG

Dzień dobry.

Ciekawią mnie tu wpisy na temat kolejności wykonywania operacji kompatowania i defragmentacji bazy.

Na pomoc wapro: https://pomoc.wapro.pl/dokumentacja-erp/best/ABS-000-00...

Jest podana informacja: "Przed wykonaniem operacji kompaktowania bazy danych zalecamy wcześniej przeprowadzić defragmentację (opisana w dalszej części rozdziału)."

To w końcu jak to jest?



Wyślij zaproszenie do