Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Witajcie!

Piszę pracę, w której jestem zmuszona użyć przypisów amerykańskich i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób powinnam oznaczyć kolejny cytat z dzieła tego samego autora, który pojawił się parę linijek wcześniej? Przez "ibidem" w nawiasie?

Dla przykładu:
Na początku akapitu miałam (Levinson 2006: 177), a teraz mam stronę 166. Jak to zapisać?

Z góry dziękuję za pomoc!
Z.
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Zyta Machnicka:
Witajcie!

Piszę pracę, w której jestem zmuszona użyć przypisów amerykańskich i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób powinnam oznaczyć kolejny cytat z dzieła tego samego autora, który pojawił się parę linijek wcześniej? Przez "ibidem" w nawiasie?

Dla przykładu:
Na początku akapitu miałam (Levinson 2006: 177), a teraz mam stronę 166. Jak to zapisać?
(Ibidem: 166), chociaż Amerykanin by raczej dał (Ibid.: 166), ale nie bądźmy drobiazgowi. Przy takich zapisach możesz też po prostu powtórzyć tego Levinsona, mnie by to bardzo nie raziło:)
Eliza S.

Eliza S. Mocna w słowach.
Literatura, korekta,
redakcja,
copywriti...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Ja bym powtórzyła. Jeśli fraza jest długa, czytelnik zdąży zapomnieć, na kogo autor powoływał się wcześniej - a poprzedniego przypisu będzie musiał szukać w tekście. Drażniące.
To tylko przypis - nie należy go traktować jak klasycznego powtórzenia, źle wpływającego na urodę tekstu.

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

(Ibidem: 166), chociaż Amerykanin by raczej dał (Ibid.: 166), ale nie bądźmy drobiazgowi. Przy takich zapisach możesz też po prostu powtórzyć tego Levinsona, mnie by to bardzo nie raziło:)


Ibidem kursywą:)Julia Kosek edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 21:50
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Bardzo Wam dziękuję za rady!

A proszę powiedzcie mi, czy stosować samo "ibidem" (może być w nawiasie i kursywą;) w sytuacji, gdy mam cytat z dokładnie tej samej strony, co chwilę wcześniej?

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Zyta Machnicka:
Bardzo Wam dziękuję za rady!

A proszę powiedzcie mi, czy stosować samo "ibidem" (może być w nawiasie i kursywą;) w sytuacji, gdy mam cytat z dokładnie tej samej strony, co chwilę wcześniej?


A właściwie dlaczego przypisy są w tekście?Julia Kosek edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 21:58
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Eliza S.:
Ja bym powtórzyła. Jeśli fraza jest długa, czytelnik zdąży zapomnieć, na kogo autor powoływał się wcześniej - a poprzedniego przypisu będzie musiał szukać w tekście. Drażniące.
To tylko przypis - nie należy go traktować jak klasycznego powtórzenia, źle wpływającego na urodę tekstu.


Ok.Zyta M. edytował(a) ten post dnia 15.01.11 o godzinie 23:58
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Julia Kosek:

Przepraszam, wszystkie przypisy są w tekście, to musi być nawias.Julia Kosek edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 21:52

Ok, tak też zrobię. Dzięki!
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Julia Kosek:

Ibidem kursywą:)
To się rozumie samo przez się :) A przypisy są w tekście, bo - zdaje się - w pewnych dziedzinach tak sobie wymyślono. Archeolodzy chyba się tak katują i różne socjologie:) Google zeznało, że psycholodzy też :PPiotr C. edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 22:07
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Zyta Machnicka:
Bardzo Wam dziękuję za rady!

A proszę powiedzcie mi, czy stosować samo "ibidem" (może być w nawiasie i kursywą;) w sytuacji, gdy mam cytat z dokładnie tej samej strony, co chwilę wcześniej?
Możesz, tylko pamiętaj, że jeśli masz potem jeszcze trzeci (ibidem), ale z innym numerem strony, to lepiej zrobić tak:
(Levinson 2006: 177)
(ibidem: 166)
(ibidem: 166)
(ibidem: 200)
[edit] Julię szalenie przepraszam, ale nie chce mi się wstawiać znaczników przy tych ibidemach, żeby uzyskać kursywy :)Piotr C. edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 22:12

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Piotr C.:
Julia Kosek:

Ibidem kursywą:)
To się rozumie samo przez się :) A przypisy są w tekście, bo - zdaje się - w pewnych dziedzinach tak sobie wymyślono. Archeolodzy chyba się tak katują i różne socjologie:) Google zeznało, że psycholodzy też :P


Czy to w ogóle prawidłowo się nazywa przypisami? Bo to są jakieś uwagi w nawiasie.
Eliza S.

Eliza S. Mocna w słowach.
Literatura, korekta,
redakcja,
copywriti...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Piotr C.:Archeolodzy chyba się tak katują

Archeolodzy nie. Przynajmniej nie za moich czasów ;) .
Wręcz przeciwnie - mój psor mnie srodze potępił, kiedy mu u progu studiów zaprezentowałam pracę z amerykańskimi przypisami...

Zyto: powtórzenia też są zgodne z zasadami. "Idemy" i "ibidemy" jakoś tak tylko ładniej (uczeniej) wyglądają. Ja je rezerwuję dla przypisów dolnych, gdzie wszystko jest czytelnie zgrupowane w kolumienkę, w amerykańskich zawsze wolałam powtarzać - ale to już co kto woli.
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Julia Kosek:

Czy to w ogóle prawidłowo się nazywa przypisami? Bo to są jakieś uwagi w nawiasie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przypis
"Przypisy - wydzielone fragmenty tekstu w publikacji, wskazujące na źródło informacji, stanowiące uboczny lub pomocniczy nurt rozważań albo wskazujące dodatkowe informacje o danym fragmencie utworu."
Tak więc niewątpliwie są wydzielone nawiasami i wskazują na źródło informacji, a że kretyńsko to wygląda, kiepsko się czyta i beznadziejnie wyszukuje, to już inna kwestia:)
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Eliza S.:
Piotr C.:Archeolodzy chyba się tak katują

Archeolodzy nie. Przynajmniej nie za moich czasów ;) .
Wręcz przeciwnie - mój psor mnie srodze potępił, kiedy mu u progu studiów zaprezentowałam pracę z amerykańskimi przypisami...
To może później odeszli, przynajmniej częściowo, od tego koszmaru:)
Nie ma to jak schludne przypisiki oddzielone separatorkiem:P
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Julia Kosek:

A właściwie dlaczego przypisy są w tekście?Julia Kosek edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 21:58

Sprawdzający pracę zaznaczył, że można użyć w niej takich i takich przypisow, z czego ZALECA użycie amerykańskich...

Swoją drogą to mam teraz kolejną zagwozdkę - czy możliwe jest, żeby bibliografia amerykańska cała była zapisana kursywą? W takim sensie, że nie tylko wyróżniam tytuł dzieła, ale: imię, nazwisko, rok wydania, tytuł, miasto i wydawnictwo?

W taki sposób mam zapisaną bibliografię we wskazówkach do pracy i już nie wiem, czy sprawdzajacy popelnił błąd czy tak rzeczywiście powinno być?
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Zyta Machnicka:

W taki sposób mam zapisaną bibliografię we wskazówkach do pracy i już nie wiem, czy sprawdzajacy popelnił błąd czy tak rzeczywiście powinno być?
Skoro ktoś ZALECA przypisy amerykańskie, to może też życzyć sobie bibliografii kursywą, aczkolwiek to już by bardzo źle o nim świadczyło:) Nie możesz po prostu spytać u źródła?
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Piotr C.:
Zyta Machnicka:
Bardzo Wam dziękuję za rady!

A proszę powiedzcie mi, czy stosować samo "ibidem" (może być w nawiasie i kursywą;) w sytuacji, gdy mam cytat z dokładnie tej samej strony, co chwilę wcześniej?
Możesz, tylko pamiętaj, że jeśli masz potem jeszcze trzeci (ibidem), ale z innym numerem strony, to lepiej zrobić tak:
(Levinson 2006: 177)
(ibidem: 166)
(ibidem: 166)
(ibidem: 200)
[edit] Julię szalenie przepraszam, ale nie chce mi się wstawiać znaczników przy tych ibidemach, żeby uzyskać kursywy :)Piotr C. edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 22:12

Dzięki:) Takiej sytuacji na szczęście nie mam, maksymalnie dwa razy mi się wszystko powtarza:)
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Eliza S.:
Piotr C.:Archeolodzy chyba się tak katują

Archeolodzy nie. Przynajmniej nie za moich czasów ;) .
Wręcz przeciwnie - mój psor mnie srodze potępił, kiedy mu u progu studiów zaprezentowałam pracę z amerykańskimi przypisami...

Zyto: powtórzenia też są zgodne z zasadami. "Idemy" i "ibidemy" jakoś tak tylko ładniej (uczeniej) wyglądają. Ja je rezerwuję dla przypisów dolnych, gdzie wszystko jest czytelnie zgrupowane w kolumienkę, w amerykańskich zawsze wolałam powtarzać - ale to już co kto woli.

Cóż, macie, rację, mój prof jest socjologiem, ale pierwszy mi się taki trafił;)

Co do powtórzeń: OK:)
Zyta Machnicka

Zyta Machnicka employer branding II
candidate experience
II szkolenia i ...

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Piotr C.:
Zyta Machnicka:

W taki sposób mam zapisaną bibliografię we wskazówkach do pracy i już nie wiem, czy sprawdzajacy popelnił błąd czy tak rzeczywiście powinno być?
Skoro ktoś ZALECA przypisy amerykańskie, to może też życzyć sobie bibliografii kursywą, aczkolwiek to już by bardzo źle o nim świadczyło:) Nie możesz po prostu spytać u źródła?

Nie mogę. Jest na L4, a ja w ciągu kilku godzin muszę wysłać pracę.
Wszystko dlatego, że formalności pozostawiłam sobie na koniec, ale już na pewno więcej tego błędu nie popełnię. A przynajmniej nie, jeśli ktoś mnie zmusi do użycia przypisów amerykańskich ;)
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: Przypisy amerykańskie - prośba

Zyta Machnicka:
Nie mogę. Jest na L4, a ja w ciągu kilku godzin muszę wysłać pracę.
Wszystko dlatego, że formalności pozostawiłam sobie na koniec, ale już na pewno więcej tego błędu nie popełnię. A przynajmniej nie, jeśli ktoś mnie zmusi do użycia przypisów amerykańskich ;)
To rób, co Ci intuicja podpowiada - chyba nie można być aż takim formalistą, żeby kogoś uwalić z powodu źle sformatowanej bibliografii:) (Chociaż właściwie, jak sobie przypomnę galerię znanego sobie profesorstwa, to nie jestem już taki pewny...:P)
[edit] A nikt z Twojego koleżeństwa już tej pracy nie złożył? Może popytaj, co zrobili z bibliografią.Piotr C. edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 22:34



Wyślij zaproszenie do