konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Naszła mnie taka fantazja rozwinąć się na wody szersze niż nasz tylko język. Wcześniej było tylko PL, chwilowo jest tylko EN, gdyż podwójne treści zajmują sporo miejsca i trochę dziwnie się je czyta...

Zależy mi w szczególności na elementach nawigacji typu 'home', 'older posts', 'newer posts', 'comments' (Polacy nie gęsi, nie wszyscy obce języki znają :)) Dodatkowo każdy post może mieć tylko 200 znaków w tagach, a to mało żeby ogarnąć dwa języki :/

Pytanie więc: jak sensownie zrobić dwujęzycznego bloga?

Chwilowo opcje są dwie:
1. każdą treść umieszczać w poście podwójnie w PL i EN (posty czasem robią się długawe...)
2. założyć drugiego bloga obok, kopiować html postów i zmieniać treść na drugi język.

Pierwsza opcja mi 'nie wygląda za ładnie', a druga 'wygląda ździebko męcząco' ;) jakieś inne pomysły czy rozwiązania? :>

edit1:
Znalazłem odpowiedź! :)) jest jakieś kilka postów niżej.

edit2:
Jeśli masz trochę pojęcia o internecie, dopiero zakładasz bloga, nie masz nic a chcesz mieć dwa/więcej języki, rozważ WordPress i plugin WP Multi Language (WPML).

edit3:
Znalazłem sensowne rozwiązanie dla bloggera i innych blogów :) jest kilkanaście postów niżej, pod koniec tej strony, albo bezpośrednio tutaj :)Kamil W. edytował(a) ten post dnia 25.05.12 o godzinie 14:50

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Ja mam bloga dwujezycznego i pisze kazdego posta 2 razy, najpierw po hiszpansku, pozniej po polsku kursywa. Rzeczywiscie czasem jest dlugawo, ale kiedy zaczynalam to wydalo mi sie najlepszym rozwiazaniem.

Oporcz opcji, ktore podajesz mam trzecia. Pomysl mojego meza. Blog jest jeden, posty dwa, kazdy w innym jezyku i z etykietka ENGLISH lub ESPAÑOL. Na samej gorze zrobil przycisk, zeby przejsc do drugiej wersji jezykowej. Nie ma tez innych etykiet wiec jedyne mozliwe sortowanie to wlasnie jezyk. Nie jest to idealne rozwiazanie, ale w jego przypadku sie sprawdza.

Jesli chodzi o elementy nawigacji staralam sie po prostu uniknac slów. Zamiast home mam rysunek domku i strzalki zamiast starszych i nowszych postów. A gadzety opisalam dwujezycznie. Date zostawialam w formacie cyfrowym.
Michał Z.

Michał Z. jestem kontent

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Agnieszka S.:
(...)

Agnieszko a mogłabyś podać adresy blogów Twojego i Twojego męża? Też zastanawiam się nad wprowadzeniem wersji językowych i chciałbym zobaczyć jak to funkcjonuje.
Z góry wielkie dzięki!
Pozdrawiam
Michał

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Michał Z.:
Agnieszka S.:
(...)

Agnieszko a mogłabyś podać adresy blogów Twojego i Twojego męża? Też zastanawiam się nad wprowadzeniem wersji językowych i chciałbym zobaczyć jak to funkcjonuje.
Z góry wielkie dzięki!
Pozdrawiam
Michał


Poprosilam meza o adres jego bloga i powiedzial mi, ze podzielil go na dwa bo wersja dwyjezyczna nie sprawdzala sie. Publikowanie pewnych tresci nie mialo sensu w obu jezykach wiec w koncu je rozdzielil i prowadzi dwa, polaczonone linkiem.

Michal, poniewaz moj blog jest prywatny-rodzinny wysylam Ci link osobiscie.
Michał Z.

Michał Z. jestem kontent

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Rozumiem, wielkie dzięki za pomoc!
Czekam zatem, jeśli nie będzie to oczywiście problemem, na wiadomość.
Pozdrawiam
M.

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Generalnie to widziałem kilka blogów pisanych kursywą tu i tam...
No ale nie podoba mi się taki układ, zwyczajnie...

Niby przeglądarki internetowe mają 'wbity' język, chciałbym żeby dla pl_pl było PL a dla innych en_US, ale jak się nie da to bida...

---

Coś dla WP jakby ktoś szukał:
http://crosscultural.transycan.net/blog/archives/2005/...

i:
http://plugins.trac.wordpress.org/wiki/BasicBilingual

i najlepsze:
http://planetozh.com/blog/2004/05/a-solution-for-a-bil...

i na tym ostatnim zamierzam oprzeć jakoś swoje rozwiązanie dla blogspota :) w końcu :)Kamil W. edytował(a) ten post dnia 25.05.12 o godzinie 14:43

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

To działaaa!! ;)))

Na blogspocie wystarczy dodać gadżet html/javascript i wrzucić tam kod:


<script language='javascript' type='text/javascript'>
function createCookie(name,value,days) {
if (days) {
var date = new Date();
date.setTime(date.getTime()+(days*24*60*60*1000));
var expires = "; expires="+date.toGMTString();
}
else expires = "";
document.cookie = name+"="+value+expires+"; path=/";
}

function readCookie(name) {
var nameEQ = name + "=";
var ca = document.cookie.split(';');
for(var i=0;i <ca.length;i++) {
var c = ca[i];
while (c.charAt(0)==' ') c = c.substring(1,c.length);
if (c.indexOf(nameEQ) == 0) return c.substring(nameEQ.length,c.length);
}
return null;
}

function language(lang_on, lang_off) {
createCookie("langue_on",lang_on,365);
createCookie("langue_off",lang_off,365);
for (var i=0; i<document.getElementsByTagName("div").length; i++ ) {
if (document.getElementsByTagName("div")[i].lang == lang_on) {
document.getElementsByTagName("div")[i].style.display="block";
}
if (document.getElementsByTagName("div")[i].lang == lang_off) {
document.getElementsByTagName("div")[i].style.display="none";
}
}
}

function startlanguage() {
var notdefined;
var lang_on = readCookie("langue_on");
var lang_off = readCookie("langue_off");
if (lang_on == notdefined) {lang_on = "pl";}
if (lang_off == notdefined) {lang_off = "en";}
language(lang_on,lang_off);
}

window.onload = function () {startlanguage();}
</script>

<a href="javascript:language('en','pl')" title="English Version">English</a><br />
<a href="javascript:language('pl','en')" title="Polish Version">Polski</a>


A potem edytując posta wchodzić w edycję html i pisać np tak:


<div lang="en">
English only<br />
<br />
It works! Thanks to <a href="http://planetozh.com/blog/2004/05/a-solution-for-a-bilingual-wordpress/">this solution :)</a>
</div>

<div lang="pl">
Tylko polski<br />
<br />
Działa! A wszystko dzięki <a href="http://planetozh.com/blog/2004/05/a-solution-for-a-bilingual-wordpress/">temu rozwiązaniu :)</a>
</div>


Treści nieopisane tymi tagami będą wyświetlały się normalnie :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.09.13 o godzinie 00:16
Michał Z.

Michał Z. jestem kontent

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Kamil W.:
To działaaa!! ;)))

Dzięki ogromne! Fantastyczne rozwiązanie, już sprawdziłem, faktycznie działa :) Jeszcze tylko jedno pytanie: jak zrobić, by po wklejeniu takich czarów pierwsza wersja posta była wersją polską? Może to głupie pytanie, może to banał - ale laik ze mnie totalny :) A sprawdziłem, i po wejściu na stronę główną pierwsza pojawia się wersja angielska.

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Michał Z.:
jak zrobić, by po wklejeniu takich czarów pierwsza wersja posta była wersją
O ile się nie mylę, to w jednej z ostatnich linijek kodu powinno być wtedy:


window.onload = function () {startlanguage(pl);}


Ale nie mam pewności...
U mnie wystarczy że pierwsza jest EN, mi tam gra, więc już nie kombinuję ;)))
Michał Z.

Michał Z. jestem kontent

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Też już trochę pokombinowałem, ale nie mam recepty... Nie wiem, zresztą trudno, zmiana wersji to kwestia jednego kliknięcia już :) No Kamil, aż żal, że można za wypowiedź dawać tylko jednego plusa - wielkie dzięki :) Wersje językowe już są u mnie dostępne; nawet przetłumaczyłem ostatni tekst na próbę. Zobaczymy jak ta zmiana zostanie przyjęta przez czytelników i czy uda się zdobyć nowych odbiorców za granicą :)

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Michał Z.:
Zobaczymy czy uda się zdobyć nowych odbiorców za granicą :)
Wstaw sobie FlagCounter :) nic nie kosztuje :)

---
Wszystkich zainteresowanych dwujęzycznością bloga z pomocą powyższego skryptu
zapraszam do zerknięcia na odświeżoną wersję mojego bloga pod adresem: http://olesku.pl :o)

---
Kilku rzeczy nie mogę znaleźć w kodzie - np jak się kliknie taga (etykietę) to w ramce wyskakuje nazwa taga oraz 'older' i 'newer', nie mogę też namierzyć 'subscribe' które jest na dole. Kamil W. edytował(a) ten post dnia 25.05.12 o godzinie 14:53

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Kupę czasu później stwierdzam co następuje:
* WP mnie trochę wkurza, trzeba się martwić o transfer danych (zmieścić się w zakupionym limicie albo dopłacać), do tego te wszystkie pluginy, widgety, cuda wianki + moje problemy z tłumaczeniami - pierdzielę WP, chwilowo ;)

* Blogger.com ma teraz poprawiony silnik, łatwo go związać z własną domeną lub subdomeną, łatwo zarządzać SEO i innymi pierdołami, jest dość prosty nawet dla osób początkujących a z takimi mam często styczność.

Zaletą jest fakt, że WPML kosztuje, WP na swoim hostingu kosztuje, a blogger.com nie :)

---

W związku z tym dalej mnie nurtowała kwestia zlokalizowania bloga na więcej niż jeden język, blog ma być multi / wielojęzyczny / no przynajmniej dwujęzyczny. Okazuje się, że można to uzyskać jeszcze banalniejszym skrypcikiem, niż ten podany powyżej! No po prostu taka prościzna że ojej, każdy sobie poradzi :))

Wymaga posiadania dwóch oddzielnych blogów (lub więcej dla większej ilości języków).

Dodatkowo jak ktoś ma domenę, to może mieć np blog po polsku na: pl.domena.eu, blog angielski na en.domena.eu, blog hiszpański na es.domena.eu a swoją własną statyczną stronę na domena.eu :) albo głównego bloga, co kto woli :)

---

Cała metoda jest opisana tu:
http://olesiowo.blogspot.com/p/multilanguage-blogger-w...
polecam :)Kamil W. edytował(a) ten post dnia 25.05.12 o godzinie 14:51

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Cześć, szukałam i znalazłam - mam nadzieję, że się nie przedawniło. Chciałabym wykorzystać sposób który podałeś (ten pierwszy z kodem i bez drugiego bloga) ale mam problem. Na blogu są etykietki: Polski i English, Wszystko co pisałam w <div lang="en"> </div> znika po załadowaniu stony i tak ma być, ale po kilknięciu "English" nic się nie zmienia, dalej mamy tylko Polski. Czy masz pomysł dlaczego? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo nigdzie indziej nie znalazłam tych sposobów :-)

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Sabina Ż.:
Daj chociaź linka :)

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Dzięki za zainteresowanie :-) http://sabkiewicz.blogspot.fr/
Tak to działa, jak powklejałam kody, które tu podałeś (tylko "Post techniczny", innych nie edytowałam)

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Sabina Ż.:
Nie wiem co masz w kodzie java a na telefonie tego nie sprawdzę. Ale już widzę, że Golden line chyba popsuł mój kod!

Szlag by go... zacytuj mojego posta z kodem Java i zobacz czy jest tak samo. W cytowanym powinno być ok. Szczególnie istotne są treści między cudzysłowami po słowach href.

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Rzeczywiście jest różnica z tym co się pojawia w oknie z cytowaniem, pooglądam, może coś znajdę ;-)

DZIAŁA! Wielkie dzięki, podlinkuję Cię za pomoc.

Gdy włączyłam: "cytuj" kod był inny, i w każdej linijce był "<" na początku. Po usunięciu - działa jak trzeba :-)Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.09.13 o godzinie 00:52

konto usunięte

Temat: Blogger / Blogspot - dwujęzycznie?

Sabina Ż.:
Istotne jest to co w hrefach. GL jest głupi i poprawia kod chociaż nikt go o to nie prosi...



Wyślij zaproszenie do