Artur Miernik

Artur Miernik projektant grafiki
użytkowej

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Nie jestem programistą lecz grafikiem, debiutuję w CMSach i mam pewien kłopot:
Potrzebowałem postawić portfolio na jakimś CMSie tak, bym mógł mieć każdą pracę (obrazek) w bazie, razem z opisem, do tego skategoryzowaną i otagowaną. Do listy prac miałem się odwoływać raz poprzez kategorie, innym razem poprzez tagi. Zależnie od odwołania miały pokazywać się tylko miniaturki z wybranej kategorii/słowa kluczowego albo prace z pełnym opisem (dostęp na hasło).

Opis porażki:
Na naukę CMSa i wykonanie strony wygospodarowałem sobie około miesiąca. Po trzech tygodniach okazało się, że wiem jak zrobić szablon pod Joomlę, lecz nie wiem jak poradzić sobie z jej systemem wyłącznych kategorii. Został mi tydzień, więc zrezygnowałem z dalszych poszukiwać i na szybko stronę postawiłem w dziwactwie pod tytułem Indexhibit.
Indexhibit działa, ale niczego nie oferuje.

Potrzebuję CMSa, który:
- pozwoli mi przypisywać treści do kilku kategorii na raz (Joomla! mnie tu zawiodła),
- pozwoli mi otagować (słowa kluczowe) treści i odwoływać się do treści także poprzez tagi,
- pozwoli mi tworzyć własną szatę graficzną (szablony),
- ma mechanizm tworzenia strony w kilku wersjach językowych,
- zabezpiecza formularze i utrudnia botom odczyt adresów poczty,
- sprawdza poprawność wypełnienia formularza,
- ma czytelny panel admina,
- ma szyfrowany dostęp do dodatkowych treści (hasło lub zarejestrowany użytkownik),
- możliwość rozbudowy o własne moduły/wtyczki,

Przy czym dobrze by było na przyszłość, gdyby CMS miał:
- kodowanie w UTFie,
- obsługę wielu witryn.

Jako, że sam nie programuję, spróbuję z grubsza określić to z czym sobie radzę, a co mnie przerasta: Z HTMLem i CSS jestem od dawna zaprzyjaźniony, podobnie z JavaScriptem. Nie znam natomiast PHP ani Pythona. Tym bardziej nie znam TypoScriptu.

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Ja bym pozostał przy joomli. Znalazł jakiś komponent CCK który pozwala na przypisywanie do wielu kategorii, tagi mają chyba wszystkie i będzie ok.
Artur Miernik

Artur Miernik projektant grafiki
użytkowej

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Niestety nie znam takiego komponentu. Może ktoś podpowie?

Wcześniej myślałem nad przypisaniem wszystkich artykułów do jednej kategorii, bądź nie przypisywaniem ich nigdzie i oparciu się tylko na tagach. Tylko jaki jest sens użycia Joomli bez tak istotnego dla niej elementu jak struktura kategorii/sekcji?
Krzysztof G.

Krzysztof G. Administrator Sieci
/ Unix & Linux /
Instruktor Judo

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Drupal powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Kiepsko szukałeś.

http://mightyextensions.com - komponent resources - pozwala na przypisanie artykułu do kilku kategorii, otagowanie go i parę innych rzeczy.

Jak pogrzebiesz na ich stronie to znajdziesz także moje spolszczenie ;)
Maciej Lukianski

Maciej Lukianski www.droptica.pl

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Też polecam Drupala.
Artur Miernik

Artur Miernik projektant grafiki
użytkowej

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Dziękuję za rady.

DRUPAL
Poczytałem co nieco o nim. Gdybym nie poświęcił trzech tygodni na Joomlę zacząłbym właśnie od Drupala. Tymczasem spróbuję podmienić CCK w Joomli.

JOOMLA!
Zacznę od MightyResources. Mam nadzieję, że wersja darmowa spełni oczekiwania. Jeśli nie - spróbuję z JSeblod. Zapytam o to jeszcze w grupie joomlowej.

Do Marka Wojtaszka: dziękuję za podpowiedź. Czy może Pan podać link do tłumaczenia?
Marek Przegaliński

Marek Przegaliński SEO/SEM Web Promocja
Bezpieczeństwo

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Joomla spełnia Twoje wszystkie wymagania (lista wyżej). Niestety - trzeba ją dłużej trawić i dogłębnie (większość opcji jest - od ręki ....?:-)).

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

TYPO3
Artur Miernik

Artur Miernik projektant grafiki
użytkowej

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Nie znam TypoScriptu.

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Artur Miernik:
Nie znam TypoScriptu.
w nowej wersji 4.4.0 jest udostępniona gotowa paczka. wystarczy zainstalować i cieszyć się w 100% skonfigurowanym systemem.

jednak z tego co Pan opisał zaawansowana znajomość typoskryptu nie jest potrzebna. można to szybko opanować.

można też skorzystać z rozszerzenia templavoila. ułatwia pewne elementy. Jak Pan widzi opcji z tym systemem jest wiele.
Artur Miernik

Artur Miernik projektant grafiki
użytkowej

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Póki co, dam jeszcze sobie trochę czasu na Joomlę ze zmienionym silnikiem (MightyResource). Może nie polegnę? — Choć to prawdopodobne, ze względu na poważne zmiany w podejściu do szablonów i brak dokumentacji.

Niemniej, przyznam, że mocno się zaciekawiłem dzięki tej wypowiedzi:
Dawid Daniel Pacholczyk:
w nowej wersji 4.4.0 jest udostępniona gotowa paczka. wystarczy zainstalować i cieszyć się w 100% skonfigurowanym systemem.(…)
można też skorzystać z rozszerzenia templavoila. ułatwia pewne elementy.(…)

Na tyle mocno, że zapoznałem się z anglojęzyczną prezentacją (PDF) TemplaVoili. Zassałem też dokumentację TypoScriptu — niestety: angielską, a język wygląda nieco szpetnie.Artur Miernik edytował(a) ten post dnia 27.07.10 o godzinie 15:29

Temat: Jaki darmowy CMS spełni te oczekiwania?

Artur Miernik:
Póki co, dam jeszcze sobie trochę czasu na Joomlę ze zmienionym silnikiem (MightyResource). Może nie polegnę? — Choć to prawdopodobne, ze względu na poważne zmiany w podejściu do szablonów i brak dokumentacji.

Niemniej, przyznam, że mocno się zaciekawiłem dzięki tej wypowiedzi:
Dawid Daniel Pacholczyk:
w nowej wersji 4.4.0 jest udostępniona gotowa paczka. wystarczy zainstalować i cieszyć się w 100% skonfigurowanym systemem.(…)
można też skorzystać z rozszerzenia templavoila. ułatwia pewne elementy.(…)

Na tyle mocno, że zapoznałem się z anglojęzyczną prezentacją (PDF) TemplaVoili. Zassałem też dokumentację TypoScriptu — niestety: angielską, a język wygląda nieco szpetnie.Artur Miernik edytował(a) ten post dnia 27.07.10 o godzinie 15:29

Więc tak:

W wersji 4.4.0 z tego co pamiętam strona jest zbudowana przy wykorzystaniu autotemplatemaker. Nie przepadam za tym rozwiązaniem.

Osobiście wyznaję: Modern Template Build i Futuristic Template Build

Najszybciej mówiać MTB jest bez użycia TemplaVoila a FTB z wykorzystaniem TemplaVoila. Niezależnie od techniki można bez większych problemów wykonać to samo. Zauważam tendencję migrowania z MTB do FTP

Nie wiem co zassałeś jako dokumentację typoskryptu, ale jedyne co się uznaje to TSRef http://typo3.org/documentation/document-library/refere...

Co do kodu to jak zaczniesz korzystać z systemu TYPO3 w ext manager uruchom podświetlanie składni w edytorze. Jest on synchronizowany z TSRef, koloruje składnie, podpowiada. Ogólnie pomaga.

Co do samego typoskryptu nie można go nazwać językiem programowania, jest to coś bardziej jak język konfigurowania :) Jak trochę w nim posiedzisz zobaczysz pewne zbliżenia do php, gdyż jest z nim ściśle powiązany.

Co do "niestety w języku angielskim" to musisz zdać sobie sprawę, że w trakcie korzystania z TYPO3 trzeba się nastawić na angielski. Jest to międzynarodowy projekt skupiający ogromną społeczność z całego świata i angielski jest przyjęty jako język TYPO3. Wiele informacji możesz znaleźć na typo3.pl i forum.typo3.pl oraz na typo3blog.pl

W razie pytań służę pomocą :)

Pozdrawiam,
Dawid Pacholczyk

Następna dyskusja:

jaki na poczatek darmowy cm...




Wyślij zaproszenie do