Temat: najczęściej wybierane systemy ERP
Słusznie, i jak myślisz, który samochód będzie bardziej Ci odpowiadał? Albo ubranie szyte na miarę czy ze sklepu? które będzie bardziej pasować?
rozejrzyj się wokół siebie, popytaj znajomych: ilu z nich ubiera się u krawca a ilu w sklepie i ilu z nich uważa się za głąbów i naiwniaków? Do krawca chodzimy w wyjątkowych sytuacjach a nie ZAWSZE, teza, ze szyte na miarę jest jest zawsze lepsze z gruntu fałszywa, bo większość ludzi ma bardzo dobrze leżące na nich ubranie ze sklepu, po drugie krawcowi trzeba to dobrze opisać a to trzeba umieć - czytaj ponieść koszt tego opisu. Ciuchy na miarę mają ludzie, którzy dzięki temu (aż takie dopasowanie do nietypowych potrzeb) więcej zarabiają a nie każdy.
najbardziej odpowiada mi samochód który jest wystarczająco dobry i mieści w moim budżecie...
A jeżeli chcesz płacić za funkcjonalności, które nie są potrzebne w Twojej firmie to sprawa pomiędzy Tobą a właścicielem tej firmy, który te pieniądze wyłoży. Ciekaw jestem co powie :)
kolejna fałszywa teza: gotowe uniwersalne oprogramowanie jest wyceniane jako korzyść rynkowa a nie per posiadana funkcja (pakiet ERP nawet 6 tys, cech!), bogactwo funkcji uniwersalnych systemów to konieczność producenta (efekt skali) by nie popaść w dedykowane wersje. "Znany pakiet biurowy" to wydatek rzędu kilkuset złotych, zamówienie analogicznego dedykowanego kosztowało by fortunę, wielu go ma mimo, że używa w 10%ach.
Do tego dochodzi wygoda korzystania z systemu dla pracowników, łatwość w nauce obsługi nowego systemu, gdy mają dokładnie to co jest im potrzebne w przeciwieństwie do gąszczu zbędnych "okienek". "przycisków". "zakładek" itp.
to cecha nie mająca związku z tym czy to masowe czy dedykowane...
Pozdrawiam
problem z systemem ERP jako pakietem zintegrowanym polega na tym, że prawie zawsze ogranicza pewne możliwości kupującego. Jest to efekt zastosowanego modelu danych (dziedziny), który jest zawsze pewną specyfiką firm. Jednak tych specyficznych cech jest relatywnie mało. Nie ma żadnego sensu pisanie od zera księgowości i fakturowania czy obsługi magazynowej bo to reguluje prawo i systemy takie są na rynku. Ma sens analiza, który obszar firmy wyróżnia ją od innych ale to na pewno nie jest zadanie programistyczne...
i na koniec dodam: ZAWSZE system projektowany przez jego późniejszego wykonawcę ma dwie kluczowe wady:
- zamawiający nie ma szans na skontrolowanie tego czy dostał optymalne rozwiązanie bo wykonawca jest autorem projektu i uprości go jak tylko zagrożona będzie jego marża
- zamawiający traci kontrolę nad swoim know-how gdy autorem analizy i projektu jest późniejszy twórca oprogramowania - prawo autorskie, powszechnie znane są przypadki oferowania później na rynku owych "dedykowanych" wersji jako "rynkowego dziedzinowego systemu" i Zamawiający jest tu bezsilny, bo nie on jest autorem projektu (wymagania i projekt).
Jedynym sposobem zatrzymania autorstwa projektu przy zamawiającym jest posiadanie przez niego pełni praw majątkowych i to wyłącznych. Po drugie Firma programistyczna jako autor, nawet jak sprzeda prawa majątkowe to i tak ma niezbywalne prawa autorskie osobiste i może użyć tej wiedzy oferując rozwiązania "nieco zmodyfikowane" konkurentom swojego pierwotnego klienta (co jest powszechne na rynku niestety, etyka w branży IT jest na bardzo niskim poziomie).
Nie twierdzę, że każda firma programistyczna to kanciarze ale z uwagi na ryzyko, nie ma sensu ryzykować kontraktu, w którym dostawca sam sobie projektuje wymagania, realizuje jej i sprawdza ich wykonanie a do tego zaoferuje to potem każdemu konkurentowi...
Rzucanie się na duży projekt jako dedykowany nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla kupującego, ma sens wielki zysk dla wykonawcy:
http://it-consulting.pl/autoinstalator/wordpress/2012/...
innym czytelnikom wątku polecam to:
http://it-consulting.pl/autoinstalator/wordpress/index...Jarek Żeliński edytował(a) ten post dnia 23.03.12 o godzinie 12:04