Martyna Górniak

Martyna Górniak fotoreporter,
fotograf

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Witam
chciałam przedstawić pewien problem, z którym się borykam od pewnego czasu. Chodzi o samochód, który wystawiłam rok temu na allegro na aukcji "KUP TERAZ". Jak wcześniej mi się wydawało, każdy kto chce zakupić samochód, przyjedzie, lub choć zadzwoni by zapytać o jego stan techniczny. Auto stare 9 letnie, cena ok. 7 tys zł. Pewnego dnia przyjechała pani, która byla zainteresowana autkiem i postanowila je zakupić, zapłaciła kwotę, podpisałyśmy umowę i odjechała. Postanowiłam więc wejść na konto allegro, by zdjąć już moje ogłoszenie. Niestety tego samego dnia, o tej samej porze ktoś "kliknął" KUP TERAZ. Dodam, ze ta osoba nie kontaktowała się ze mną wcześniej, kupiła samochód "w ciemno". Napisałam więc uczciwie, ze 5 min. temu samochód został sprzedany osobie, która przyjechała, obejrzała, zapłaciła, podpisała umowę. Na co dostałam odpowiedz "w takim razie widzimy się w sądzie". zapomniałam już o całej sprawie, az tu wczoraj przyszedł pozew. zupełnie nie wiem co robić. nie wiem jakiej wielkości kara pieniężna może mi grozić za coś takiego (jeśli przegram sprawę). Rozprawa ma się odbyć w Łodzi, ja obecnie pracuję i przebywam w Poznaniu, same dojazdy do Łodzi więc mnie zrujnują. Czy powinnam jechać na tą rozprawę? na pozwie mam zaznaczone, że obecność nieobowiązkowa. Czy ktoś może mi coś poradzić w tej "śmiesznej" sprawie?
Robert M.

Robert M. Webmaster / Drupal
Developer

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Martyna Górniak:
Jak wcześniej mi się wydawało, każdy kto chce zakupić samochód, przyjedzie, lub choć zadzwoni by zapytać o jego stan techniczny.

Nie jestem prawnikiem, jednak postaram się przedstawić jak sprawa wygląda z punktu widzenia regulaminu allegro.
W myśl punktu 5.8 regulaminu:
Sprzedający jest związany treścią zawartą w opisie Aukcji, jednakże > może dokonać zmian treści zawartej w opisie Aukcji, które stanowią > zmianę warunków transakcji, do momentu złożenia pierwszej oferty w > licytacji. W przypadku Aukcji z opcją Kup Teraz warunki transakcji > zawarte w jej opisie nie mogą ulec zmianie w stosunku do
Kupujących, którzy złożyli ofertę przed dokonaniem omawianej
zmiany. Zakazane jest dokonywanie zmian w opisie Aukcji przez
Sprzedającego, które stanowią zmianę właściwości Towaru.

Myślę, że bardzo ważnym jest czy w aukcji zaznaczone było, że sprzedaż samochodu tylko i wyłącznie po obejrzeniu samochodu/kontakcie ze sprzedającym, gdyż zgodnie z regulaminem allegro treść aukcji stanowi treść umowy sprzedaży zawieranej między sprzedającym a kupującym.

Punkt 7.2 regulaminu określa kiedy jest zawarta umowa w przypadku aukcji kup teraz:
Z wyjątkiem przypadków opisanych w art. 7.3. zawarcie umowy
pomiędzy Sprzedającym a zwycięzcą licytacji następuje z chwilą
przybicia, natomiast umowy pomiędzy Sprzedającym a Kupującym,
korzystającym z opcji Kup Teraz, następuje z chwilą potwierdzenia
przez Kupującego skorzystania z tej opcji, o czym Sprzedający jest
automatycznie powiadamiany. Po zawarciu umowy dalszy tok
postępowania kontrahentów wynika z obowiązujących przepisów prawa.

Jest więc szansa, że jeżeli kupujący nie potwierdził w tym czasie, w którym sprzedała Pani samochód i chciała go usunąć z aukcji, można uznać umowę za niebyłą, tudzież nie ważną.

Jest to mój punkt widzenia w odniesieniu do regulaminu Allegro, oczywiście może tu mieć znaczenie o wiele więcej kwestii, o których myślę powiedzą osoby zaznajomione z tematem.

Pozdrawiam
Malak Robert

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Sprawa o tyle nie jest śmieszna, że masz sporą szansę ją przegrać - zwłaszcza, jeżeli się nie pojawisz na rozprawie.

W świetle prawa, w momencie kiedy człowiek kliknął na "kup teraz" nawiązaliście umowę cywilnoprawną. Co gorsza, brak intencji zawarcia transakcji z Twojej strony nie zwolni Cię z odpowiedzialności (precedensowy był w tej sprawie wyrok w sprawie człowieka, który umieścił na allego fikcyjną aukcję Jeepa Cherokee żeby sprawdzić, za ile by poszedł).

Nie jestem prawnikiem, więc nie wiem czego kupujący będzie od Ciebie żądał (zwłaszcza, że jak rozumiem nie płacił żadnych pieniędzy), ale znając naturę pozwów cywilnych będzie szło o jakieś odszkodowanie. W Twoim interesie zatem jest być na rozprawie i walczyć o to, by było jak najniższe.
Bogna Węgorska

Bogna Węgorska Mistrz NLP,
Certyfikowany
ThetaHealer®DNA 3,
chirurg fant...

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Niestety tak to jest! Jak sprzedałaś to masz obowiązek towar wydać. Ja też sprzedałam stary (i uszkodzony) samochod facetowi ktory nawet go nie obejrzał i dał "kup teraz". Tak się zdarza, zwłaszcza jeśli opis auta był dość dokładny. Nie miałaś też pewnie zastrzeżenia, że "wobec reklamy w innych mediach, zastrzegam sobie możliwość wcześniejszej sprzedaży...".
Ja probowałabym w tej sytuacji dogadać się z Kupującym żeby wycofał pozew o wydanie przedmiotu aukcji. Przeprosić itd.Bogna W. edytował(a) ten post dnia 13.05.10 o godzinie 12:06

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Robert M.:

Punkt 7.2 regulaminu określa kiedy jest zawarta umowa w przypadku aukcji kup teraz:
Z wyjątkiem przypadków opisanych w art. 7.3. zawarcie umowy
pomiędzy Sprzedającym a zwycięzcą licytacji następuje z chwilą
przybicia, natomiast umowy pomiędzy Sprzedającym a Kupującym,
korzystającym z opcji Kup Teraz, następuje z chwilą potwierdzenia
przez Kupującego skorzystania z tej opcji, o czym Sprzedający jest
automatycznie powiadamiany.
Jest więc szansa, że jeżeli kupujący nie potwierdził w tym czasie, w którym sprzedała Pani samochód i chciała go usunąć z aukcji, można uznać umowę za niebyłą, tudzież nie ważną.

Diabeł tkwi w podświetlonych wyżej szczegółach. Ten paragraf byłby pomocny gdyby system allegro nawalił i Sprzedająca nie wiedziałaby, że aukcja się zakończyła.

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Martyna Górniak:
Czy powinnam jechać na tą rozprawę? na pozwie mam zaznaczone, że obecność nieobowiązkowa. Czy ktoś może mi coś poradzić w tej "śmiesznej" sprawie?

Powinnaś zatrudnić dobrego prawnika bo masz poważny problem. W momencie kliknięcia "kup teraz" została zawarta umowa (dziwne, że ten co kupił nie kliknął najpierw).

Był już podobny wyrok - i sprzedawca miał sprzedać samochód za wylicytowaną kwotę (nie ważne skąd miał go wziąć i czy go miał - bo w rzeczonej sprawie sprzedawca stwierdził, że samochodu w ogóle nie miał, nie ma i nie zamierza mieć).

Sprawa sprzedaży auta na Allegro
Robert M.

Robert M. Webmaster / Drupal
Developer

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Maciej K.:
Robert M.:

Punkt 7.2 regulaminu określa kiedy jest zawarta umowa w przypadku aukcji kup teraz:
Z wyjątkiem przypadków opisanych w art. 7.3. zawarcie umowy
pomiędzy Sprzedającym a zwycięzcą licytacji następuje z chwilą
przybicia, natomiast umowy pomiędzy Sprzedającym a Kupującym,
korzystającym z opcji Kup Teraz, następuje z chwilą potwierdzenia
przez Kupującego skorzystania z tej opcji, o czym Sprzedający jest
automatycznie powiadamiany.
Jest więc szansa, że jeżeli kupujący nie potwierdził w tym czasie, w którym sprzedała Pani samochód i chciała go usunąć z aukcji, można uznać umowę za niebyłą, tudzież nie ważną.

Diabeł tkwi w podświetlonych wyżej szczegółach. Ten paragraf byłby pomocny gdyby system allegro nawalił i Sprzedająca nie wiedziałaby, że aukcja się zakończyła.

Rzeczywiście, zakładając, że allegro ma tu na myśli moment drugiego kliknięcia po kliknięciu Kup Teraz: "Potwierdź Zakup" to ten zapis faktycznie nie okaże się tu pomocny.
Dla tego tak ważne jest umieszczanie informacji o możliwej sprzedaży wcześniej i konieczności kontaktu ze sprzedającym przed kupnem.

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Robert M.:
>
Dla tego tak ważne jest umieszczanie informacji o możliwej sprzedaży wcześniej i konieczności kontaktu ze sprzedającym przed kupnem.

...oraz nie dawanie się namawiać na kiwanie Allegro na prowizjach (sprzedaż poza aukcją i anulowanie takowej) :) A jeżeli już to robienie tego umijętnie...

Mariusz, czyli w świetle prawa Kupujący jakby nabywa "opcję na samochód"? Bo zakładając, że np. proces potrwa 3 miesiące i w międzyczasie ceny takiego auta wzrosną o 5%, to gość z automatu zyskuje 5% inwestycji. A jeżeli w czasie procesu cena rynkowa auta znacząco spadnie, to wystarczy wycofać pozew i kupić taniej na rynku...

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Maciej K.:
Bo zakładając, że np. proces potrwa 3 miesiące i w międzyczasie ceny takiego auta wzrosną o 5%, to gość z automatu zyskuje 5% inwestycji. A jeżeli w czasie procesu cena rynkowa auta znacząco spadnie, to wystarczy wycofać pozew i kupić taniej na rynku...

Nie bardzo to się opłaca. Sprawa sądowa kosztuje. Do tego umowa została zawarta i obydwie strony mogą domagać się jej realizacji - więc jak wycofasz pozew, to sprzedający może złożyć swój, że nie chcesz kupić wylicytowanego przedmiotu.

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Faktycznie nie pomyślałem o tym ostatnim, ale to dobrze: zmniejsza ryzyko naciągania. Dzięki.

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

ciekawe czy
edit: bo jeszcze komus jakies glupoty przyjda do glowy...Karolina Ł. edytował(a) ten post dnia 13.05.10 o godzinie 16:29
Martyna Górniak

Martyna Górniak fotoreporter,
fotograf

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

jeśli odszkodowanie wynosi 5 proc. wartości pojazdu (a pojazd wart było ok 5-6 tys) to o co walczy ta osoba? o 300 - 400 zł???
nie chce mi się w to wierzyć.

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Martyna Górniak:
jeśli odszkodowanie wynosi 5 proc. wartości pojazdu (a pojazd wart było ok 5-6 tys) to o co walczy ta osoba? o 300 - 400 zł???
nie chce mi się w to wierzyć.

Czytałaś wyrok? Sprzedawca ma sprzedać auto za wylicytowaną kwotę. Skąd wymyśliłaś odszkodowanie?
Jacek S.

Jacek S. Zarządzanie procesem
budowlanym

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Dziwny zbieg okoliczności. Warto sprawdzić czy ów zawzięty nabywca z allegro i Pani która kupiła auto nie działają w zmowie. Dla mnie dziwnym jest procesowanie się o sprzedaż auto wartości 6000 PLN, biorąc pod uwagę czas i nakłady które należy ponieść - chyba , że sprawa była już zaplanowana w momencie kliknięcia w kup teraz.
Martyna Górniak

Martyna Górniak fotoreporter,
fotograf

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

osoba, która kupiła osobiście oraz osoba "kup teraz" są z Łodzi. Niewykluczone więc, że się znają. poza tym osoba o takim nazwisku prowadzi w Łodzi auto-komis oraz auto-szrot. Może więc to nie pierwsza ich sprawa....

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Martyna Górniak:
osoba, która kupiła osobiście oraz osoba "kup teraz" są z Łodzi. Niewykluczone więc, że się znają. poza tym osoba o takim nazwisku prowadzi w Łodzi auto-komis oraz auto-szrot. Może więc to nie pierwsza ich sprawa....
no to ja bym juz była pewna na 95% ze to zmowa...tak, jak pisalam...
teraz pojda z Toba na ugode, dostana 2, 3 tys i maja auto za grosze.

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Martyna Górniak:
osoba, która kupiła osobiście oraz osoba "kup teraz" są z Łodzi. Niewykluczone więc, że się znają. poza tym osoba o takim nazwisku prowadzi w Łodzi auto-komis oraz auto-szrot. Może więc to nie pierwsza ich sprawa....

trzeba to więc ładnie zbadać... i w razie czego zgłosić jako próbę wyłudzenia pieniędzy

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Martyna Górniak:
osoba, która kupiła osobiście oraz osoba "kup teraz" są z Łodzi. Niewykluczone więc, że się znają. poza tym osoba o takim nazwisku prowadzi w Łodzi auto-komis oraz auto-szrot. Może więc to nie pierwsza ich sprawa....
a niech ktos z Twoich znajomych zrobi taki myk? zadzwoni do tej osoby co kupiła osobiscie i poprosi Pana z opcji "kup teraz"
tylko niech to zrobi jakis pan, zeby nie było ze to Ty, bo sie domysla..

konto usunięte

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Karolina Ł.:

czym grozi nakłanianie do przestępstwa ? :P

takie porady to do zainteresowanej, ale na priv ;p a nie publicznie dowodów dostarczasz ;pPaweł G. edytował(a) ten post dnia 13.05.10 o godzinie 22:41
Andrzej Machnacki

Andrzej Machnacki Sam sobie sterem,
żaglem, i t p :),
Własna działalnośc
go...

Temat: "Śmieszna" (?) histria z allegro

Paweł G.:
trzeba to więc ładnie zbadać... i w razie czego zgłosić jako próbę wyłudzenia pieniędzy

Przypominam, że na tej grupie porad powinny udzielać osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę o prawie i systemie prawnym :)

Następna dyskusja:

Zakupy na allegro. Opcja Ku...




Wyślij zaproszenie do