Paweł Skiba

Paweł Skiba Administracja
systemami IT

Temat: Backup WinXp

Witam poszukuje narzędzia coś jak BE Symantec tylko na linuxie by można było odzyskać całą maszynę by wrazie awarii dysku podmieniam na nowy i odzyskuje cały sytem

konto usunięte

Temat: Backup WinXp

Paweł Skiba:
Witam poszukuje narzędzia coś jak BE Symantec tylko na linuxie by można było odzyskać całą maszynę by wrazie awarii dysku podmieniam na nowy i odzyskuje cały sytem

1. DRBL - http://marcinbojko.wordpress.com/tag/drbl/
2. Clonezilla - http://www.clonezilla.org

Na moim blogu masz kilka artykułów na ten temat.Marcin Bojko edytował(a) ten post dnia 06.05.10 o godzinie 11:12

Temat: Backup WinXp

Istnieje także Ghost for linux. Ale osobiście polecam dd.
Adrian Czerniak

Adrian Czerniak Administrator
Systemów Uniksowych

Temat: Backup WinXp

Partimage.

konto usunięte

Temat: Backup WinXp

ja polecam clonezilla- to wlasciwie dziala jak ghost

konto usunięte

Temat: Backup WinXp

Oddzielnie dd i partimage mają swoje wady - w zasadzie najlepszym rozwiązaniem jest używanie tego łącznie. Tą własnie funkcję oferuje clonezilla - z automatu. Partycje kopiowanie sa partimagiem, w tle kompresowane wybranym algorytmem, dane nietypowe - MBR/Tablice partycji, hidden data czy filesystemy nie zrozumiałe dla partimage są kopiowane właśnie dd.
Połączenie, oskryptowanie i reakcja na błedy poszczególnych części operacji to właśnie potęga clonezilli/drbla.

Temat: Backup WinXp

To może i ja się podłącze do pytania. W kwestii samego dd. Wszystko jest fajnie, przy użyciu wbudowanych narzędzi ale - straaaaasznie powolne.
Zdaję sobie sprawę, że jest to surowe kopiowanie i nie mogę oczekiwać kokosów, ale czy nie dałoby się dd'a jakoś przyspieszyć?
Adrian Czerniak

Adrian Czerniak Administrator
Systemów Uniksowych

Temat: Backup WinXp

A ile MB/s dd u Ciebie "wyciąga"?

Temat: Backup WinXp

Oj, gdybym to pamiętał. Ostatnio używałem go tylko do przerzucenia rzeczy z VM'a na inny komputer w sieci, ale że sprzęt mega-leciwy to szło w granicy 200kB/s. Ale to dość mało wymiarowy przykład.

dd'em robiłem kopie całego dysku 4GB z mojego eee pc i zabrało mu to jeśli dobrze pamiętam przeszło 5 godzin. Czyli dajmy na to 13MB/s

konto usunięte

Temat: Backup WinXp

Bartłomiej Kacprzak:
Oj, gdybym to pamiętał. Ostatnio używałem go tylko do przerzucenia rzeczy z VM'a na inny komputer w sieci, ale że sprzęt mega-leciwy to szło w granicy 200kB/s. Ale to dość mało wymiarowy przykład.

dd'em robiłem kopie całego dysku 4GB z mojego eee pc i zabrało mu to jeśli dobrze pamiętam przeszło 5 godzin. Czyli dajmy na to 13MB/s
Bo domyślnie dd to bodajże po 1 bajcie leci ;)
Musisz dodać parametr bs=x
gdzie x - doświadczalnie sprawdź od 2048 do 16384
U mnie 4096 było najszybsze.
Paweł Ufnalewski

Paweł Ufnalewski Infrastructure
Architect

Temat: Backup WinXp

Poza tym nie zapomnij wlaczyc DMA - hdparm -d1 /dev/<dysk>
Jarosław Rafa

Jarosław Rafa senior software
engineer, Motorola
Solutions Systems
Polska

Temat: Backup WinXp

Marcin Bojko:

Bo domyślnie dd to bodajże po 1 bajcie leci ;)
Musisz dodać parametr bs=x
gdzie x - doświadczalnie sprawdź od 2048 do 16384
U mnie 4096 było najszybsze.

Z moich doswiadczeń, to im wiekszy był bufor - gdzies tak do wielkości 1M, bo potem nie było różnicy - tym było szybciej. Więc zostałem przy bs=1M :)

konto usunięte

Temat: Backup WinXp

Jarosław Rafa:
Marcin Bojko:

Bo domyślnie dd to bodajże po 1 bajcie leci ;)
Musisz dodać parametr bs=x
gdzie x - doświadczalnie sprawdź od 2048 do 16384
U mnie 4096 było najszybsze.

Z moich doswiadczeń, to im wiekszy był bufor - gdzies tak do wielkości 1M, bo potem nie było różnicy - tym było szybciej. Więc zostałem przy bs=1M :)
Dysk, geometria, filesystem itp.itd.
Dlatego warto spróbować z wieloma parametrami.

konto usunięte

Temat: Backup WinXp

Paweł Ufnalewski:
Poza tym nie zapomnij wlaczyc DMA - hdparm -d1 /dev/<dysk>
DMA na SATA?

Temat: Backup WinXp

Marcin Bojko:
Paweł Ufnalewski:
Poza tym nie zapomnij wlaczyc DMA - hdparm -d1 /dev/<dysk>
DMA na SATA?
To raz i dwa - w VMie nie można kontrolować fizycznie dysku.
Paweł Ufnalewski

Paweł Ufnalewski Infrastructure
Architect

Temat: Backup WinXp

No z tym DMA i tak i nie - faktycznie przez hdparm nie można dysków sata przestawiać w tryb DMA, ponieważ one mają domyślnie DMA włączone. Jeśli dysk jest podpięty pod AHCI to nie można DMA wyłączyć, jeśli w compatibility to można wymusić PIO. Czego to się człowiek nie nauczy jak strzeli gafę ;)

Następna dyskusja:

Kto oferuje dobry backup?




Wyślij zaproszenie do