Łukasz Gajos

Łukasz Gajos Fizjoterapeuta,
Ratownik Medyczny

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Witam

Chciałem zapytać was co myślicie na temat nowo powstałego stowarzyszenia Fizjoterapia Polska? Na pewno duża część z was dostała maila z informacją o tym stowarzyszeniu.
Coś nowego? a może jednak powtórka z rozrywki. Ciekaw jestem waszego zdania.

http://www.fizjoterapeuci.org/

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

czas pokaże czy będzie to aktywne stowarzyszenie...
Kanya Krongboon

Kanya Krongboon www.massagethai.info
kurs masaz tajski,
indonezyjski, ste...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

im wiecej organizacji i dzialalnosci, tym lepiej dla profesji, trzeba dac szanse. Tylko to stowarzyszenie jest jeszcze niemrawe, np nie wyswietlaja mi sie szkolenia w poszczegolnych wojewodztwach.

ciekawa jest struktura tego stowarzyszenia, choc nie kojarze tych nazwisk.

zastanawia mailowy adres kontaktowy (FP@fizjoterapia.pl) do stowarzyszenia, wskazujacy, ze jest ono bezposrednio zwiazane z reha+kanya Krongboon edytował(a) ten post dnia 26.04.10 o godzinie 10:40
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Jeśli ktokolwiek zakłada stowarzyszenie w celu rzeczywistej integracji środowiska, to najpierw ogłasza taki zamiar. Zbiera jak najwięcej członków-założycieli, by spośród nich wybrać jak najbardziej reprezentatywny zarząd. Każdy zainteresowany ma wtedy możliwość współtworzenia takiej inicjatywy.

Jeśli zaś ktoś zakłada kółko wzajemnej adoracji, a dopiero potem szuka szeregowych ochotników, którzy "poprzez aktywne członkostwo wesprą [...] działania" i spełnią marzenia założycieli, które polegają na "przelewaniu w przyszłości 10 000 składek z Polski", to omijam takie towarzystwo z daleka.

Cała inicjatywa wydaje mi się jedynie tanim chwytem PR-owskim. Najpierw FizjoMinus modernizuje swoją stronę, nazywa ją tyleż szumnie, co kabaretowo "największym portalem fizjoterapeutycznym w Polsce" (mimo że jest przecież to jedynie witryna firmy), wysyła newslettery, potem robi kilka akcji marketingowych, nie unikając czarnego PR. A teraz ta "Fizjoterapia Polska" opisana jako wyczekiwany przez wszystkich Mesjasz środowiska polskich fizjoterapeutów.

A przecież głównie rozchodzi się o pieniądze. Po prostu poprzez stowarzyszenie można "wpompować" pieniądze z Unii, a czasu nie ma za wiele, bo tylko do 2013 roku.

Inną sprawą jest, że firma FizjoMinus ma coraz większą konkurencję. Kursy, na które do niedawna miała monopol, dziś organizowane są niemal w każdym większym mieście. Nic dziwnego, że rozpaczliwie szuka nowych chwytów marketingowych, by zwrócić na siebie uwagę.

Niestety, FizjoMinus zatrudnia bardzo kiepskich "spin-doctorów", którzy albo mają mgliste pojęcie o realiach naszego środowiska, albo myślą, że "ciemny lud wszystko kupi".Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 09.07.10 o godzinie 16:32
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Jeśli zaś ktoś zakłada kółko wzajemnej adoracji, a dopiero potem szuka szeregowych ochotników, którzy "poprzez aktywne członkostwo wesprą [...] działania" i spełnią marzenia założycieli, które polegają na "przelewaniu w przyszłości 10 000 składek z Polski", to omijam takie towarzystwo z daleka.

Myślę, że jeśli chodziłoby tylko o to - już ostatecznie - sporo osób straci szacunek do "firmy fizjominus" :) A o głupotę stamtąd na pewno nikogoż bym nie posądził. Sęk wlaśnie w tym, że w stowarzyszeniu są rożni ludzie, którzy nie zawsze dobrze podchodzili do działalności tejże firmy. Z opiniami na razie się wstrzymuje. Czas pokaże...
A przecież głównie rozchodzi się o pieniądze. Po prostu poprzez stowarzyszenie można "wpompować" pieniądze z Unii, a czasu nie ma za wiele, bo tylko do 2013 roku.

Wiadomo. Ale też warto poczekać może, jak te pieniądze będą wydawane.
Aleksandra Gut

Aleksandra Gut mgr fizjoterapii

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Ja osobiście w pełni popieram inincjatywę... ciesze sie, ze coś się ruszyło. O istniejącym dotąd stowarzyszeniu fizjoterapeutów bardzo rzadko słyszałam i nie spotkałam się z tym, żeby w jakikolwiek sposób zabiegało o nowych członków.
Bardzo dobrze że powstało konkurencyjne zgrupowanie, bo jak wiadomo konkurencja równa się postęp...:) (miejmy nadzieję)

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Wreszcie został uruchomiony Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, Masażystów i Biomasażystów http://krfmib.pl Istota serwisu to Ogólnopolska Baza skupiająca specjalistów z branży fizjoterapeutycznej, masażystów, biomasażystów, gabinety spa, ośrodki odnowy biologicznej i placówki edukacyjne. KRFMiB współpracuje z Instytutem Patologii Narządu Ruchu oraz Ministerstwem Zdrowia.

Rejestracja w KRFMiB JEST BEZPŁATNA.

Pełne informacje dostępne na stronie Rejestru oraz w portalu serwis-masazysta.pl, gdzie dostępny jest wywiad z inicjatorem KRFMiB.
Link do wywiadu: http://www.serwis-masazysta.pl/artykuly/art237,1,krfmi...
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

czia C.:
Wreszcie został uruchomiony Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, Masażystów i Biomasażystów http://krfmib.pl Istota serwisu to Ogólnopolska Baza skupiająca specjalistów z branży fizjoterapeutycznej, masażystów, biomasażystów, gabinety spa, ośrodki odnowy biologicznej i placówki edukacyjne. KRFMiB współpracuje z Instytutem Patologii Narządu Ruchu oraz Ministerstwem Zdrowia.

Rejestracja w KRFMiB JEST BEZPŁATNA.

Pełne informacje dostępne na stronie Rejestru oraz w portalu serwis-masazysta.pl, gdzie dostępny jest wywiad z inicjatorem KRFMiB.
Link do wywiadu: http://www.serwis-masazysta.pl/artykuly/art237,1,krfmi...

Biofizjoterapeutów już nikt nie chce ująć?
Piotr Biernot

Piotr Biernot Fizjoterapeuta ,
terapeuta manualny.

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Drodzy koledzy i koleżanki.

Osobiście sądzę , że Fizjoterapia Polska jako alternatywa do PTF jest bardzo dobrym pomysłem. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii powiedzcie mi na co przeznacza składki członkowskie , sam się tym zainteresowałem i próbowałem się skontaktować z kimś z PTF u(niestety w co dalej mi trudno uwierzyć jest to niemożliwe) bo PTF nie ma Ani swojego biura ani osoby ,która choćby mogła udzielić najprostszych informacji. Zadzwońcie do FP i spytajcie o to samo , a może zaskoczycie się równie miło jak ja.

Jak wiecie nie ma ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty , a co za tym idzie Fizjoterapeuta w Polsce nie ma żadnych praw. Nie możemy założyć związku zawodowego dzięki ,któremu moglibyśmy np. strajkować. Inaczej mówiąc jeżeli ktoś z ministerstwa , lobby np. lekarskiego wpływowej firmy farmaceutycznej zdecyduje i dzięki swoim możliwością obniży nam pensje o 50 % to my nic oprócz zwolnienia nie możemy z tym zrobić. Pewnie większość z Was myśli na razie nic takiego sie nie działo i jest wszystko ok. Dla zainteresowanych polecam do przeczytania propozycje funkcjonowania placówek rehabilitacyjnych Pana Krasuckiego , który jest krajowym konsultantem do spraw rehabilitacji. Kto z Was ma w sobie ambicje i chęć rozwijania się to na pewno zrozumie co propozycja ta za sobą niesie. Tu jest link do tej "propozycji" http://www.fizjoterapeuci.org/media/Plany.pdfhttp://ww... .

Jeżeli chcecie przeciwstawić się temu walczyć o swoje prawa, możliwości rozwoju no i oczywiście jeżeli chcecie być szanowani jako ludzie i jako specjaliści z danej branży do przestańcie być malkontentami narzekać obrażać i krytykować , a zróbcie coś , zacznijcie działać.

Zadzwońcie do FP , a tam wam powiedzą co trzeba zrobić ,żeby nas( Fizjoterapeutów ) los się zmienił. Nie mówię wam zapiszcie się tu albo tu , chcę tylko przekazać ,że zacznijcie się orientować co się wokół was dzieje bo jeżeli czegoś nie zrobimy to niedaleka przyszłość zmieni się diametralnie i to z pewności nie na leprze.
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Piotr Biernot:
Drodzy koledzy i koleżanki.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii powiedzcie mi na co przeznacza składki członkowskie , sam się tym zainteresowałem i próbowałem się skontaktować z kimś z PTF u(niestety w co dalej mi trudno uwierzyć jest to niemożliwe) bo PTF nie ma Ani swojego biura ani osoby ,która choćby mogła udzielić najprostszych informacji.

Każdy oddział rozlicza się corocznie ze składek. Piecze nad tym ma komisja rewizyjna. Jaki cel ma wprowadzanie w błąd poprzez pisanie pierdoł wyssanych z palca o rzekomych "próbach skontaktowania się"? By dowiedzieć się, na co idą składki, wystarczy zapytać skarbnika, który udzieli wyczerpujących informacji, do KTÓRYCH KAŻDY MA WGLĄD, ze względu na to, że to PTF działa w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach.
Zadzwońcie do FP i spytajcie o to samo , a może zaskoczycie się równie miło jak ja.
To znaczy, że tam wiedzą, na co idą składki wpłacane do PTF?

Jak wiecie nie ma ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty , a co za tym idzie Fizjoterapeuta w Polsce nie ma żadnych praw.
Co za brednie. Nie ma praw do czego?
Nie możemy założyć związku zawodowego dzięki ,któremu moglibyśmy np. strajkować.
Najpierw trzeba sprawdzić fakty, nim napisze się kolejne idiotyzmy. W Polsce działa kilka związków zawodowych zrzeszających fizjoterapeutów. Poza tym radzę chociaż trochę poczytać na temat zakładania związków i dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić warunki, by założyć związek zawodowy oraz, by strajk był legalny.
Inaczej mówiąc jeżeli ktoś z ministerstwa , lobby np. lekarskiego wpływowej firmy farmaceutycznej zdecyduje i dzięki swoim możliwością obniży nam pensje o 50 % to my nic oprócz zwolnienia nie możemy z tym zrobić.
Tak... Bo lobby aptekarskie decyduje, ile zarabiają moi pracownicy. Proponuję się wyspać i porzucić przekonanie, że ma się do czynienia z bezmyślnymi cymbałami.
Zadzwońcie do FP , a tam wam powiedzą co trzeba zrobić ,żeby nas( Fizjoterapeutów ) los się zmienił. Nie mówię wam zapiszcie się tu albo tu , chcę tylko przekazać ,że zacznijcie się orientować co się wokół was dzieje bo jeżeli czegoś nie zrobimy to niedaleka przyszłość zmieni się diametralnie i to z pewności nie na leprze.
Po takich słowach wywiały mi resztki złudzeń, co do powagi tego stowarzyszenia...
Nie jestem jakimś szczególnym fanem PTF, ale nie lubię jak się ludziom bezczelnie próbuje wciskać ciemnotę, pokazując tym samym, że ma się wszystkich dookoła za tępych półgłówków.Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 11:20
Ewa Kilian

Ewa Kilian Symbiosis Centrum
Dermatologii

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Tomasz B.:
Piotr Biernot:
Drodzy koledzy i koleżanki.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii powiedzcie mi na co przeznacza składki członkowskie , sam się tym zainteresowałem i próbowałem się skontaktować z kimś z PTF u(niestety w co dalej mi trudno uwierzyć jest to niemożliwe) bo PTF nie ma Ani swojego biura ani osoby ,która choćby mogła udzielić najprostszych informacji.
Po takich słowach wywiały mi resztki złudzeń, co do powagi tego stowarzyszenia...Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 29.06.10 o godzinie 23:34


Mi też, tj. do ideologii politycznych, które poparcie budują na krytyce innch pnieważ nie mają rzeczowych argumentów do budowania czegoś nowego..

Ale to jest wolny kraj każdy "idealista" ma swoich zwolenników, każdy ma też świadomość pod czym się podpisuje :), wiec może Pomysłodawca znajdzie coś dla Siebie.
Błędów nie popełnia ten kto nic robi :)
Łukasz Gajos

Łukasz Gajos Fizjoterapeuta,
Ratownik Medyczny

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Rozmawiałem z jednym z członków założycieli FP i uzyskałem odpowiedzi na niektóre pytania.

Celem stowarzyszenia jest przeforsowaniu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty co jak wszyscy wiemy stara się niestety nieudolnie zrobić PTF już od dłuższego czasu.
Zapytałem czemu musimy płacić zapisując się do stowarzyszenia? Odpowiedź była bardzo prosta i w pewnym stopniu mnie przekonała. Ponieważ logistyka jaka jest potrzebna do zebrania potrzebnej ilości podpisów kosztuje, ponieważ dobra kancelaria prawna która napisze projekt ustawy również kosztuje. Prosto krótko i na temat.
Z tego co się również dowiedziałem jeśli stowarzyszenie nie będzie miało wystarczającej ilości członków która pozwoliłaby na podjęcie tego projektu po prostu się rozwiąże. Wydaje mi się że uczciwe postawienie sprawy bez mydlenia oczu obietnicami.
PTF zbierał posłów jak wiadomo zawsze im ich brakowało, wydaje mi się że zebranie podpisów pod projektem ustawy to dużo bardziej realne wyjście. Pod jednym warunkiem że spróbujemy pomóc.

Panie Tomku czy mogę zapytać jakie związki zawodowe zrzeszają fizjoterapeutów?

Pozdrawiam
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Łukaszu drogi :)
Łukasz Gajos:
Celem stowarzyszenia jest przeforsowaniu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Poważnie? To już inne poszły w odstawkę? Jaki jest prawdziwy cel założenia tego stowarzyszenia dobrze wiemy i nie ma sensu udawać, że jest niedostrzegalny.
co jak wszyscy wiemy stara się niestety nieudolnie zrobić PTF już od dłuższego czasu.
To, że PTF jest nieudolne, w żaden sposób nie przysparza chwały FP. Nie wiem, skąd w tym kraju wziął się zwyczaj uzurpowania sobie zasług poprzez fakt, że inni w czymś nie dociągają. Przez to, że mam brzydkich sąsiadów, nie staję się przecież bardziej przystojnym.
Zapytałem czemu musimy płacić zapisując się do stowarzyszenia?
Trochę dziwne pytanie... Wszystkie stowarzyszenia przecież zbierają składki :)
Odpowiedź była bardzo prosta i w pewnym stopniu mnie przekonała. Ponieważ logistyka jaka jest potrzebna do zebrania potrzebnej ilości podpisów kosztuje, ponieważ dobra kancelaria prawna która napisze projekt ustawy również kosztuje. Prosto krótko i na temat. y
A składki w PTF to zbrodnia i oszustwo, nieprawdaż? Co ciekawe PTF działa w imieniu wszystkich fizjoterapeutów - i tych, którzy są członkami PTF i tych, którzy nimi nie są. I nikogo nie
szantażuje idiotyzmami w stylu, że "jak nam nie pomożecie, to się obrazimy i rozwiążemy, a was czeka bieda, nędza i rzeżączka z biegunką".
Z tego co się również dowiedziałem jeśli stowarzyszenie nie będzie miało wystarczającej ilości członków która pozwoliłaby na podjęcie tego projektu po prostu się rozwiąże. Wydaje mi się że uczciwe postawienie sprawy bez mydlenia oczu obietnicami.
Ale przecież to jest właśnie mydlenie oczu! Wycieranie sobie gęby pomysłem na nowy projekt ustawy (po jaką cholerę? co takiego w obecnym projekcie nie pasuje?) i wciskanie ludziom bezczelnego kitu, że to niby taka nie wiadomo jak fundamentalna i przenajświętsza sprawa życia i śmierci. Co się takiego zmieni się w życiu każdego z nas po wejściu ustawy? No co? Będziemy więcej zarabiać? Płacić niższe podatki? Będziemy mieli większy wymiar urlopu? Będziemy szczęśliwsi i piękniejsi? Pracodawcy będą nas ubóstwiać, pacjenci będą milsi, a lekarze będą kłaniać się nam w pas, a zagranicą będą rozkładać przed nami dywan na lotniskach, bo parlament przyjął jakąś tam ustawę w sprawie zawodu fizjoterapeuty?

Żyliśmy sobie spokojnie przez długie lata, a tu nagle dajemy się wmanewrowywać w jakąś zbiorową histerię, że oto koniecznie i nagle potrzebujemy do szczęścia ustawy o zawodzie; i jeśli coś z tym jak najszybciej nie zrobimy, to kiła-mogiła, armagedon i koniec świata. Co takiego zmieni ustawa w naszej codziennej pracy w przychodni, w szpitalu czy w prowadzeniu naszych prywatnych firm?

A co jeśli ustawa wejdzie w życie? Jaki wtedy sens będzie miało owe stowarzyszenie, skoro to dla nich jedyny sens istnienia?
Z tego co się również dowiedziałem jeśli stowarzyszenie nie będzie miało wystarczającej ilości członków która pozwoliłaby na podjęcie tego projektu po prostu się rozwiąże.
Jak to się rozwiąże? Z powodu jakiejś tam patykiem w marzeniach pisanej ustawy (której już - żeby było zabawniej - już istnieje). Czytałem o pięknych, szczytnych celach. O jakichś darmowych szkoleniach, reprezentowaniu polskich fizjoterapeutów zagranicą, pomocy dla studentów, opiece prawnej i inne takie futuryzmy. A tu nagle wszystkie cele stowarzyszenia FP stopniały do bezpłodnego dywagowania o ustawie, która i tak jest w trakcie procesu legislacyjnego.

Po prostu FizjoMinus liczyło na to, że wszyscy podążą jak bezmyślna trzoda za Jedynie Słusznym Stowarzyszeniem, że da się ich omamić pustymi słowami i bezustanną krytyką PTF. A gdy się okazało, że trudno znaleźć wystarczającą ilość jeleni do opłacania składek i pracy wolontariackiej (chociaż nawet nie, bo wolontariusz to taki, któremu nie płacą, a nie taki który płaci, by go wykorzystywać), to obmyśla jak tu po angielsku zabrać klocki i czmychnąć.

Zauważmy, że poza czczym gadaniem owe stowarzyszenie NICZEGO JESZCZE NIE ZROBIŁO. Nie rozumiem więc, skąd te wszystkie pochwały i westchnienia pod adresem FP? Za gadanie po próżnicy i przechwalanie się, czego to by się nie zrobiłoby, gdyby się mogło?

Rozumiem, że populistyczne hasła są urzekające. W końcu Lepper też miał swoje pięć minut...
Panie Tomku czy mogę zapytać jakie związki zawodowe zrzeszają fizjoterapeutów?

Wystarczy wpisać w Google:
http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=zwi%C4%85zek+z...
Oczywiście poza tym stosowne sekcje w OPZZ i w Solidarności.Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 21.07.10 o godzinie 08:22
Łukasz Gajos

Łukasz Gajos Fizjoterapeuta,
Ratownik Medyczny

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Dziękuję za link Panie Tomaszu :)

Oczywiście decyzję czy przystąpić czy nie podejmie każdy z nas indywidualnie mam nadzieje po dogłębnym przeanalizowaniu sytuacji.

Dziękuję za jak zwykle konstruktywną dyskusję Panie Tomaszu :)

PozdrawiamŁukasz Gajos edytował(a) ten post dnia 27.07.10 o godzinie 22:42
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Łukasz Gajos:
Dziękuję za jak zwykle konstruktywną dyskusję Panie Tomaszu :)
Z najszczerszą wzajemnością :)
Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski Student, AWF
Warszawa

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Tomaszu Borowski trochę pokory. Założyciele Fizjoterapii Polskiej odeszli z PTFu właśnie przez bierność tego drugiego. Z pieniędzy członków opłacana jest 1 pensja - sekretarki. Reszta to pieniądze jak już ktoś mówił dla kancelarii i zebrania 100 000 podpisów wśród Polaków. Widzę, że strasznie szkoda Ci 150zł na rok żeby przystąpić do FP i chociaż sprawdzić o co tu chodzi. Celem Fizjoterapii Polskiej jest też promocja i wyodrębnienie nas z masy dziwnych specjalności takich jak bio-energo-maserolodzy. Mamy swój wyuczony przez 5 lat zawód i należy się mu trochę szacunku szczególnie wśród lekarzy, którzy uważają nas za debili, bo wiedzą że nie mamy jak się im przeciwstawić. Najwidoczniej nic nie robicie z tym projektem ustawy skoro przez tyle lat nikt nic nie usłyszał. Tymczasem stowarzyszenie jest jak najbardziej aktywne. Najlepszym przykładem jest mecz z Reprezentacją Dziennikarzy Polskich 01.10.2011r. Co dalej? czas pokaże. Dziwisz się, że jeśli nie znajdzie się odpowiednio duża ilość członków (potrzeba ok. 1200) Stowarzyszenie się rozpadnie? Tutaj sam sobie odpowiadasz jaki jest prawdziwy jego sens istnienia. I najlepsza Twoja wypowiedź: "Co ciekawe PTF działa w imieniu wszystkich fizjoterapeutów - i tych, którzy są członkami PTF i tych, którzy nimi nie są." A Fizjoterapia Polska chce sobie wprowadzić ustawę tylko dla członków...Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 03.10.11 o godzinie 00:35
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Tomasz Kowalski:
Tomaszu Borowski trochę pokory. Założyciele Fizjoterapii Polskiej odeszli z PTFu właśnie przez bierność tego drugiego. Z pieniędzy członków opłacana jest 1 pensja - sekretarki. Reszta to pieniądze jak już ktoś mówił dla kancelarii i zebrania 100 000 podpisów wśród Polaków. Widzę, że strasznie szkoda Ci 150zł na rok żeby przystąpić do FP i chociaż sprawdzić o co tu chodzi. Celem Fizjoterapii Polskiej jest też promocja i wyodrębnienie nas z masy dziwnych specjalności takich jak bio-energo-maserolodzy. Mamy swój wyuczony przez 5 lat zawód i należy się mu trochę szacunku szczególnie wśród lekarzy, którzy uważają nas za debili, bo wiedzą że nie mamy jak się im przeciwstawić. Najwidoczniej nic nie robicie z tym projektem ustawy skoro przez tyle lat nikt nic nie usłyszał. Tymczasem stowarzyszenie jest jak najbardziej aktywne. Najlepszym przykładem jest mecz z Reprezentacją Dziennikarzy Polskich 01.10.2011r. Co dalej? czas pokaże. Dziwisz się, że jeśli nie znajdzie się odpowiednio duża ilość członków (potrzeba ok. 1200) Stowarzyszenie się rozpadnie? Tutaj sam sobie odpowiadasz jaki jest prawdziwy jego sens istnienia. I najlepsza Twoja wypowiedź: "Co ciekawe PTF działa w imieniu wszystkich fizjoterapeutów - i tych, którzy są członkami PTF i tych, którzy nimi nie są." A Fizjoterapia Polska chce sobie wprowadzić ustawę tylko dla członków...

http://www.goldenline.pl/forum/2588700/o-fizjoterapii-...

Doradzam czytanie innych wątków, powstrzymania się od przeinaczania czyichś wypowiedzi (zwłaszcza moich) oraz unikania retorycznych ozdobników lotnych jak drzwi szafy pancernej.

Jeżeli, Szanowny Kolego, spośród naprawdę ciekawych inicjatyw Fizjoterapii Polskiej, Ty za najistotniejszą uważasz kopanie kawałka skóry z dziennikarzami, to - przyznaję - nie wiem, co myśleć...

Zmieniłem zdanie o Fizjoterapii Polskiej (sam będąc obecnie członkiem zarządu jednego z oddziałów PTF), nie z powodu głupiej i naiwnej propagandy (jaką sieją na GL szeregowi członkowie-neofici) albo dla jakichś śmiesznych meczyków, ale z powodu bardzo poważnych i sensownych działań na rzecz środowiska polskich fizjoterapeutów, o jakich dowiedziałem się od członków zarządu głównego FP.

Pozdrawiam serdecznie!Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 04.10.11 o godzinie 00:14
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Witam.
Tak patrząc z boku kilka słów. Parę razy gościłem na spotkaniach fizjoterapeutów z wykładami, prezentacjami. Zaangażowanie jest bardzo zróżnicowanie, od faktycznych profesjonalistów, hobbystów, pasjonatów po osoby którym coś wiecznie nie pasuje, jak nie za drogo, to nudnie, i tak w kółko.

Ze współpracą międzyśrodowiskową bywa różnie, ten co ma kompleks w stosunku do lekarzy, pewnie przenosi to na kursowych masażystów, kosmetyczki czy alter med :) Osobny temat to utarczki licencjat - mgr, ludzie większość fizjoterapeutów w U.E. kończy licencjat i hajda do roboty. A już w trakcie albo dodatkowo mgr albo w kierunku terapii manualne, chiropraktyki, itd. Temat rzeka. Fizjoterapeuta startuje w wieku 21-22 lat.

Jednak nadal w stowarzyszeniach brak podstawowych celów - lub są realizowane zbyt opieszale - a mianowicie konkretnych informacji dla potencjalnych klientów w tym przypadku pacjentów. Folderów, popularnych broszur jak na lekarstwo.

To nie jest krytyka, tylko kilka koleżeńskich uwag:)
W moim środowisku także stowarzyszenia nie działają, o Polsce mowa rzecz jasna:( Poza granicami świadomość stowarzyszeń jest zupełnie inna. Mam na myśli pracę od środka na zewnątrz. Nie ma to wiele wspólnego z finansami, tylko faktycznym zaangażowaniem no i zrozumieniem roli networkingu w danej grupie zawodowej.

Z pozdrowieniami i najlepszymi życzeniami Piotr Szczotka

konto usunięte

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Fizjoterapia Polska - jak każde stowarzyszenie - posiada plusy i minusy- bez wątpienia. Jednak nasz grupa zawodowa jest coraz liczniejsza. Nie mamy prawa głosu ani walki o swoje. Dlaczego? Bo każdy działa na swoją rękę i Nie mamy ustawy dotyczącej naszego zawodu. Dla mnie mniej ważne jest co chcą ugrać założyciele stowarzyszenia dla siebie. Myślę jednak, że regulacja prawna naszego zawodu będzie dużym krokiem w kierunku rehabilitacji na światowym poziomie. A to bardzo dużo. Jeśli nie zrzeszymy się w dużej liczbie do końca roku to ustawy znowu nie będzie.
Ewelina P.

Ewelina P. mgr fizjoterapii
(AWF Wrocław)

Temat: Nowe stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Ważne!!!

Warszawa, 9 listopada 2011r
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU SFP Z PRAC NAD PROJEKTEM
USTAWY O ZAWODZIE FIZJOTERAPEUTY
Zgodnie ze złożoną deklaracją, w dniu 01 października 2011r Zarząd przedstawił na Walnym Zgromadzeniu projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
Przedłożony projekt różni się zasadniczo od projektu rządowego „o niektórych zawodach medycznych” w zasadniczych kwestiach, min. uwzględnia:

1. Powołanie samorządu fizjoterapeutycznego w formie Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF). W opinii prawników pracujących nad projektem jest to najistotniejszy element ustawy. Opinia opiera się na zapisach Konstytucji RP, w myśl których zawód fizjoterapeuty ze względu na swój charakter jest zawodem zaufania publicznego. Jedynie powołanie KRFu gwarantuje pełną autonomię zawodu oraz obowiązek prowadzenia rejestru. Dzięki szerokim kompetencjom, KRF, reprezentując fizjoterapeutów przed organami prawa i administracji państwowej, może dbać o bezpieczeństwo pacjentów, przyznając prawo wykonywania zawodu wyłącznie osobom posiadającym wykształcenie fizjoterapeutyczne.

2. Powołanie Fizjoterapeutycznego Egzaminu Państwowego (FEP) dla absolwentów, którzy w dniu wejścia ustawy w życie nie uzyskali jeszcze dyplomu. FEP ma wpłynąć na podniesienie jakości kształcenia i dbać o bezpieczeństwo pacjentów dopuszczając do pracy osoby, posiadające określone kwalifikacje zawodowe.

3. Wprowadzenie specjalizacji kierunkowych na wzór specjalizacji lekarskich i innych zawodów medycznych. Specjalizacje ułatwią pacjentom rozpoznanie wysokich kwalifikacji u swoich terapeutów w poszczególnych dziedzinach medycznych.

W dniu 04.10. 2011 r. ustawa została skierowana do konsultacji środowiskowych i zamieszczona na stronie internetowej SFP. Dwa dni po ogłoszeniu zakończenia prac nad projektem SFP i umieszczeniu go SFP na stronie Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii pojawił się projekt przygotowany przez ZG PTF. W opinii prawników pojawienie się drugiego projektu jest bardzo niekorzystne dla środowiska, a wszelkie próby przedłożenia obu
projektów skazane są na niepowodzenie. Jedyną szansą na wprowadzenie alternatywnego dla ministerialnego projektu jest jeden projekt, pod którym podpisze się całe środowisko fizjoterapeutyczne. W zaistniałej sytuacji Zarząd SFP zwołał w trybie pilnym, na dzień 14.10.2011 r., Nadzwyczajne Posiedzenie Zarządu, na które zaprosił Zarząd Główny PTF, w celu omówienia kwestii promowania jednego projektu ustawy. Spotkało się to za akceptacją społeczności fizjoterapeutycznej, czego wyrazem były liczne maile i telefony do Zarządu Głównego SFP. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Zarządu Głównego PTF w osobach: Zbigniew Śliwiński, Romuald Tokarski oraz Lech Wasilewski – przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego PTF. Pierwsze spotkanie zakończyło się satysfakcjonująco i rokująco na dalsze konstruktywne rozmowy. Ustalono, że celem obydwu Towarzystw jest promowanie odrębnej ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Strony zgodziły się co do faktu, że dla dobra sprawy środowisko powinno promować wyłącznie jeden projekt i ustaliły wstępny harmonogram pracy nad ujednoliceniem przedłożonych projektów ustaw. Zarządy postanowiły o niezwłocznym zdjęciu projektów ustaw ze swoich stron, (ażeby nie prowokować zamieszania w środowisku), wymieniły się natomiast swoimi dokumentami (projekty ustaw) w celu naniesienia komentarzy i konsultacji prawnych przed kolejnym spotkaniem, które zaplanowane zostało na 6 i 7 listopada 2011 r. w Zgorzelcu.

W opinii prawników SFP projekt ustawy PTF jest „kalką” projektu ministerialnego, w którym zastąpione zostały słowa „zawód medyczny” na „fizjoterapeuta” (nie zawsze), poza tym projekt PTF nie jest ukończony i zawiera błędy prawne, głównie związane z nieprawidłowymi odniesieniami do aktów prawnych i brakiem prawidłowego uzasadnienia. Merytorycznie natomiast projekt PTF różni się od projektu SFP zasadniczo tzn. nie uwzględnia centralnego egzaminu, prawa wykonywania zawodu, obowiązku prowadzenia rejestru, oraz co najważniejsze wyklucza powołanie samorządu, co skutkuje tym, że m.in. wszelkie decyzje dotyczące zawodu fizjoterapeuty byłyby podejmowane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia bez konsultacji ze środowiskiem fizjoterapeutycznym. Projekt PTF nie podkreśla także z taką siłą jak nasz projekt niezależności i samodzielności zawodowej. Nadesłane komentarze do projektu SFP (naszego projektu) przez ekspertów PTF, podkreślały fakt że jest to pełny, bardzo obszerny dokument, obejmujący w swym zakresie wszystkie sfery działalności fizjoterapeutycznej, w tym zapewniając pełną autonomię zawodu. Większość komentarzy odnosiło się do kwestii technicznych, niemniej PTF zwrócił uwagę , że pomimo całkowitego poparcia dla samorządu może się on stać punktem spornym w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia i przyczynić do odrzucenia projektu. Stanowisko SFP jest w kwestii
samorządu odmienne i brzmi, że jeśli nawet projekt nasz jest zbyt obszerny to łatwiej będzie w toku negocjacji rezygnować z pewnych zapisów niż ich w ogóle nie posiadać i tworzyć at hoc.

Na spotkanie obu zarządów w dniach 6-7.11.2011 r. Zarząd SFP stawił się w pełnym, 7 osobowym składzie i przygotował propozycje:
 Pracy na projekcie SFP, argumentując to tym że, projekt jest ukończony, pełniejszy i wolny od błędów prawnych .
 Merytorycznej dyskusji na temat wszystkich zgłoszonych komentarzy do projektu do czasu uzyskania akceptacji obu stron.
 Utrzymać zapisy dotyczące samorządu (Krajowej Rady Fizjoterapeutycznej), argumentując to jak pkt. 1 powyżej.
 Powołać gremium: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wejdą, w równej liczbie osoby wskazane przez oba Zarządy. Celem Komitetu będą prace związane z procesem legislacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
 Podpisanie umowy, o wzajemnej współpracy, w myśl której strony podejmą działania zmierzające do osiągnięcia celu polegającego na przygotowaniu wspólnego projektu ustawy oraz podjęciu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej tego projektu. Ponadto strony zobowiążą się do niepodejmowania działań we własnym imieniu i na własną rzecz lub w porozumieniu z innymi podmiotami (projekt umowy został przesłany 02.11.2011 na ręce Profesora Śliwińskiego).

Spotkanie obu stron w Zgorzelcu zostało zakończone przed planowanym czasem tj. 06.11 2011r., bez uzgodnienia zasadniczych kwestii. Zarząd PTF reprezentowany przez: Zbigniewa Śliwińskiego, Jana, Szczegielniaka, Marka Woszczaka oraz Marka Żaka odmówił podpisania umowy argumentując to tym, że projekt umowy obraża ich środowisko a nie mieli wystarczająco czasu na przygotowanie i odesłanie komentarzy do konkretnych paragrafów. Drugim argumentem jest fakt, że 18.11.2011 r. odbędzie się Walne Zgromadzenie PTF, na którym zostaną wybrane nowe władze, a obecny Zarząd nie może podejmować wiążących zobowiązań, które przejdą na przyszłe władze Towarzystwa. Zarząd SFP, nie wierząc w radykalną zmianę składu Zarządu PTF na Walnym Zgromadzeniu, potraktował to jako wybieg i brak chęci współpracy. W zaistniałej sytuacji wraził swój głęboki żal z powodu braku szacunku dla osób poświęcających czas i pracę włożoną w przygotowania i przyjazd do Zgorzelca. Zatajenie informacji o braku decyzyjności i odmowie podpisania umowy uznał za
celową i nieprofesjonalną. W świetle opisanych zdarzeń Zarząd SFP postanowił o wstrzymaniu rozmów do czasu, kiedy ukonstytuuje się nowy Zarząd PTF i będzie zdolny do podejmowania decyzji. Zarząd PTF zobowiązał się do analizy prawnej Projektu Umowy o współpracy, który otrzymał kilka dni wcześniej.

Ważnym podkreślenia jest jednak fakt, że Krajowy Konsultant ds. fizjoterapii Profesor Zbigniew Śliwiński w imieniu Zarządu Głównego PTF przyznał, że całym sercem podpisuje się pod projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty zaproponowanym przez SFP, który zarówno dba o dobro i bezpieczeństwo pacjenta jak i w pełni zabezpiecza interesy fizjoterapeutów, gwarantując autonomię zawodu. Nie mniej Ich (PTF) doświadczenie wskazuje, że zaproponowane zapisy o samorządzie spowodują, że ustawa spotka się z negatywnym odbiorem ze strony Ministra Zdrowia i należy równolegle do naszego projektu opracować alternatywny projekt bez samorządu, który w przypadku fiaska pierwszego będzie można wykorzystać i dokończyć proces legislacji.

Niezwłocznie po zakończeniu spotkania z Zarządem PTF w dniu 06.11.2011 Zarząd SFP odbył Nadzwyczajne Posiedzenie Zarządu w Zgorzelcu, na którym obradował nad przebiegiem spotkania i konsekwencjami zdarzeń jakie miały miejsce. Wszyscy członkowie byli zgodni, że brak zgody na podpisanie umowy wynikł głównie z nałożonego, wzajemnego zobowiązania pod karą pieniężną do niepodejmowania żadnych działań we własnym imieniu i na własną rzecz lub w porozumieniu z innymi podmiotami mającą na celu promowanie innego niż wspólnie ustalony projekt ustawy. Wszystkie działania, począwszy od zamieszczenia nieukończonego, wadliwego projektu na stronie PTF w kilka dni po zakończeniu prac SFP i ogłoszeniu konsultacji środowiskowych, zmuszające nas do zdjęcia projektu ustawy ze strony internetowej SFP, świadczyły o tendencjach w Zarządzie PTF do konfrontacji od samego początku. Opóźnienie w przekazywaniu komentarzy do Projektu Ustawy przez PTF oraz ostatecznie zatajenie informacji o braku decyzyjności odebrane zostały jako celowe i obliczone na związanie nam rąk do czasu ukonstytuowania się Rady Ministrów RP i Parlamentu oraz wyboru nowych władz PTF.

W związku z powyższym Zarząd SFP uzależnił dalsze rozmowy z PTF od podpisania umowy o współpracy a do tego czasu postanowił, że obecnie skupia swoje wysiłki na przygotowaniach do wdrożenia planu legislacji, który niezależnie od wyniku rozmów z PTF będzie konieczny do wykonania w najbliższych miesiącach. W tym celu, na najbliższym zebraniu, Zarząd zamierza przygotować szczegółowy harmonogram działań w stosunku do
społeczeństwa polskiego i władz polskich. Zarząd SFP jest przekonany, że wszyscy członkowie Naszego Stowarzyszenia będą, w granicach swoich możliwości wspierali swoją pomocą kampanię społeczną i działania w kierunku uchwalenia Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.

STOWARZYSZENIE FIZJOTERAPIA POLSKA, wykazuje większą chęć działania ku pomocy dla Fizjoterapeutów!



Wyślij zaproszenie do