Ireneusz Czyżewski

Ireneusz Czyżewski Zarządzanie;
Energetyka; NGO;
Badania i Rozwój

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Co sądzicie na ten temat, "przepuszczając" zagadnienie przez waszą wiedzę i spostrzeżenia?

Poniżej artykuł z NP
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inteligentne-sieci-dys...

PozdrawiamIreneusz Czyżewski edytował(a) ten post dnia 20.02.10 o godzinie 18:30

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Kilka firm się nieźle obłowi - opomiarowanie i otrasmisjowanie dziesięciu milonów odbiorców, to góra kasy do zarobienia ;>
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Ireneusz Czyżewski:
Co sądzicie na ten temat, "przepuszczając" zagadnienie przez waszą wiedzę i spostrzeżenia?

Poniżej artykuł z NP
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inteligentne-sieci-dys...

PozdrawiamIreneusz Czyżewski edytował(a) ten post dnia 20.02.10 o godzinie 18:30


Ciekawostka: Chiny inwestują w Smart Grind więcje (netto) niż USA:

http://greeninc.blogs.nytimes.com/2010/02/01/chinas-sm...
Stanisław K.

Stanisław K. Technical Director,
R&D and Innovation
Technologies

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Adam B.:
Ciekawostka: Chiny inwestują w Smart Grind więcje (netto) niż USA
to akurat nie dziwi. Chiny w odroznieniu od USA maja kase na inwestycje.

ze swojej strony widzac kto finansuje i realizuje te projekty, i majac okazje widziec ich realizacje w praktyce obawiam sie, ze wiekszosc tych pieniedzy zostanie zmarnowana.
Ireneusz Czyżewski

Ireneusz Czyżewski Zarządzanie;
Energetyka; NGO;
Badania i Rozwój

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Adam B.:
Ireneusz Czyżewski:
Co sądzicie na ten temat, "przepuszczając" zagadnienie przez waszą wiedzę i spostrzeżenia?

Poniżej artykuł z NP
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inteligentne-sieci-dys...

PozdrawiamIreneusz Czyżewski edytował(a) ten post dnia 20.02.10 o godzinie 18:30


Ciekawostka: Chiny inwestują w Smart Grind więcje (netto) niż USA:

http://greeninc.blogs.nytimes.com/2010/02/01/chinas-sm...

Czym wcześniej zaczną inwestować w racjonalne gospodarowanie tym więcej zyskają (zwłaszcza przy ich obrotach ;)

A co myślicie o racji bytu czegoś takiego w pl?

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Dla odbiorców indywidualnych? Żadnego.

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Sławomir Zimosz:
Dla odbiorców indywidualnych? Żadnego.
Możliwe, że będzie drożej, bo gdzieś trzeba odbić sobie inwestycje w inteligencję. ;-)
---
pozdr.czes;-)
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Polecam badania University Of Technology w Sydney:

http://www.sciencealert.com.au/news/20093006-19364.html

W oderwaniu od tego należy pamiętać że obniżenie kosztów energii nie jest jedynym, ani nawet głównym celem smart grid.

Co do Polski, to jest to pieśń przyszłości :)

W Belgii i Holandii bardzo wiele gospodarstw ma zainstalowane dwa liczniki energii: dzienny i nocny. Taryfa nocna jest dużo tańsza, co zachęca odbiorców do bardziej zrównoważonego jej użytkowania.

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Na prawdę? W Belgii i Holandii mają po dwa liczniki?

No to kurde wyprzedzilim Europę, bo cała moja wieś na pojedynczych, za to dwustrefowych działa...
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Sławomir Zimosz:
Na prawdę? W Belgii i Holandii mają po dwa liczniki?

No to kurde wyprzedzilim Europę, bo cała moja wieś na pojedynczych, za to dwustrefowych działa...

Owszem, i wychodzi na to samo.

Niemniej Smart Grid to dużo więcej niż dwie taryfy, i o to mi chodziło w kwestii przyszłości.

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Opomiarowanie i ściąganie tych danych to nie jest problem, oczywiście poza kosztami inwestycji i kosztami transmisji danych pomiarowych. Kwestią jest użycie tej sterty danych.

Społeczeństwo polskie też wydaje się zostało przetrenowane w oszczędzaniu wszystkiego łącznie oczywiście z energią elektryczną. Oznacza to niewiele da pokazanie kosztów energii online (obojętnie czy ceny jednostkowej czy kosztów zużycia godzinowego).

Nasi południowi sąsiedzi wdrożyli element sterowania systemem poprzez sterowanie pewnej liczby odbiorników w danych obszarach systemu. Odbiorniki takie jak pompy czy ogrzewanie, które nie muszą być uruchamiane dokładnie w określonym momencie mogą być załączane/wyłączane pod wpływem impulsu wynikającego z aktualnej sytuacji sieciowej.

Jeżeli chcemy wprowadzić oszczędzanie energii poprzez inteligentną sieć w warunkach polskich to będzie musiało się to wiązać z jeszcze większym oszczędzaniem energii. Mogę sobie tutaj wyobrazić standard techniczny stosowany przez producentów urządzeń AGD takich jak zmywarki, pralki automatyczne które to można będzie zaprogramować na uruchomienie gdy cena energii spadnie poniżej zaprogramowanej ceny. Jak również raportowanie zużycia energii elektrycznej poprzez sprzęt AGD.

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Sprawą tą zajmuje się także google
http://www.google.org/powermeter/index.html

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Piotr Górka:
Opomiarowanie i ściąganie tych danych to nie jest problem, oczywiście poza kosztami inwestycji i kosztami transmisji danych pomiarowych. Kwestią jest użycie tej sterty danych.

Przy podejściu ściągnięcie mogą być problemy. Przy podejściu odebranie ich liczba się zmniejsza.

Koszty transmisji... Powiem tak: widziałem zapędy, żeby proste, standardowe raporty w SOAP'a pakować :D

Sterty danych wcale być nie musi - wystarczy ją shierachizować, rozproszyć i wymieniać się agregatami.

Ale moim zdaniem ten system i tak będzie (w przypadku gospodarstw domowych) więcej energii zjadał niż oszczędzał ;>

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Sławomir Zimosz:
Piotr Górka:
Opomiarowanie i ściąganie tych danych to nie jest problem, oczywiście poza kosztami inwestycji i kosztami transmisji danych pomiarowych. Kwestią jest użycie tej sterty danych.

Przy podejściu ściągnięcie mogą być problemy. Przy podejściu odebranie ich liczba się zmniejsza.

Koszty transmisji... Powiem tak: widziałem zapędy, żeby proste, standardowe raporty w SOAP'a pakować :D

Sterty danych wcale być nie musi - wystarczy ją shierachizować, rozproszyć i wymieniać się agregatami.

Ale moim zdaniem ten system i tak będzie (w przypadku gospodarstw domowych) więcej energii zjadał niż oszczędzał ;>

Pierwsze pytanie które należy zadać to funkcjonalność docelowa. Później dopiero wkraczają sprawy techniczne. Bez celu nie ma wdrożenia. Cel jest równoznaczny z korzyścią biznesową zlecającego lub z realizacją wymagań prawnych.
1. Cel.
2. Dane potrzebne dla osiągnięcia celu.
3. Sposób realizacji.

PS Jeśli dane miały by być prezentowane użytkownikowi to trzeba je zaimportować co najmniej w chwili rejestracji użytkownika w serwisie internetowym OSD/Sprzedawcy. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której użytkownik będzie sam ślęczał przed licznikiem lub podłączał się do niego laptopem ze specjalnym oprogramowaniem. Cała funkcjonalność importu bezpośrednio z licznika przez użytkownika stanowiła by duże problemy. To wszystko musi być w serwisie internetowym.Piotr Górka edytował(a) ten post dnia 22.02.10 o godzinie 11:16

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Czy ja wiem, czy duże problemy? Sonda optyczna z jednej strony pudełka, ethernet z drugiej. No dobrze, problem jest w tym, że pomiędzy musiałoby stać coś mniejszego od PC'ta ;)

Ja jednak patrzę na problem od dołu. Od kwestii technicznych. Bo oczywiście uzyskamy prezycyjne wyniki zbierając i mieląc dane od 10 milionów odbiorców w czasie rzeczywistym, ale o ile mniej dokładne będą te uzyskane metodami statystycznymi od - powiedzmy - 10 tysięcy? O ile we wdrożeniu i utrzymaniu tańsze? Przy tej skali większość danych będzie wysyłana z piwnicy tylko po to, żeby je w salonie obejrzeć. Albo i nie obejrzeć, jeżeli ostateczne rozwiązanie (sic!) będzie miało być dobre, a wyjdzie jak zwykle.

No i dlaczego, za chwilę będziemy dublować system rozliczania innych mediów? Bo przecież będziemy...

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Sławomir Zimosz:
Czy ja wiem, czy duże problemy? Sonda optyczna z jednej strony pudełka, ethernet z drugiej. No dobrze, problem jest w tym, że pomiędzy musiałoby stać coś mniejszego od PC'ta ;)

Wydaje się że lepiej do tego wykorzystać gotowe moduły komunikacyjne. Nie można na stałe przykręcić "świnki" i dokładać do tego zewnętrznego modułu a nawet jak to się zrobi to jak to podłączyć do sieci ethernet? Ok jakoś rozwiązaliśmy ten problem bardzo drogim i zawodnym PLC. Teraz każdy użytkownik musi zainstalować oprogramowanie ze sterownikami odpowiednimi dla licznika. Następnie to oprogramowanie należy utrzymywać w nowej wersji i co najważniejsze supportować. Nie wyobrażam sobie tego. To musi być proste dla użytkownika jak konto w usłudze na www.

Ja jednak patrzę na problem od dołu. Od kwestii technicznych. Bo oczywiście uzyskamy prezycyjne wyniki zbierając i mieląc dane od 10 milionów odbiorców w czasie rzeczywistym, ale o ile mniej dokładne będą te uzyskane metodami statystycznymi od - powiedzmy - 10 tysięcy? O ile we wdrożeniu i utrzymaniu tańsze? Przy tej skali większość danych będzie wysyłana z piwnicy tylko po to, żeby je w salonie obejrzeć. Albo i nie obejrzeć, jeżeli ostateczne rozwiązanie (sic!) będzie miało być dobre, a wyjdzie jak zwykle.

Tutaj padło pytanie o cele. O ile się orientuję smart metering miał wspomagać odbiorców a nie koniecznie OSD. Dla celów OSD można opomiarować wielkich odbiorców i małych wyliczać online z różnicy w bilansie. Dokładniejsze dane można odczytać z losowych 10tys małych odbiorców czytanych ręcznie przez inkasentów.

Smart metering dla odbiorców pokazujący ich zużycie na wykresie (złotówki w godzinach)w celu znalezienia przyczyn dużego zużycia. Niestety podstawy fizyki moc-energia nie każdemu coś mówią, ale pieniążki już są jakoś rozumiane przez społeczeństwo. I w przypadku takiego smart meteringu nie za bardzo pomogą standardowe profile zużycia energii.
No i dlaczego, za chwilę będziemy dublować system rozliczania innych mediów? Bo przecież będziemy...
Ponieważ nie mamy spółek "multimedialnych" promowanych kiedyś przez pewną osobę. Nie mogę sobie wyobrazić odczytu a zarazem przecież zgrubnej kontroli urządzenia pomiarowego przez firmę nie związaną ze spółką. Tak, wiem zdarząją się odczyty zlecane innej firmie, ale czy w Polsce?
Adam B.

Adam B. "Never attribute to
malice that which is
adequately expla...

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Sławomir Zimosz:
.

Ale moim zdaniem ten system i tak będzie (w przypadku gospodarstw domowych) więcej energii zjadał niż oszczędzał ;>

Zgadza się, dlatego Google podchodzi do tego od drugiej strony. Dane otrzymuje od dystrybutora.

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Jedni promują spółki multimedialne, inni scentralizowany system odczytu DLMS ;> Na ile punktów jeden rdzeń wyjdzie? Przy prostych modułach komunikacyjnych więcej prądu zje trzymanie połączeń niż obróbka faktycznie użytecznych danych.

A cel jest jeden: zarobić, ale sie nie narobić. Z tym, że ja patrzę bardziej z pozycji tego, który za to będzie płacił :/

Edit: No i jest jeszcze sprzeciw natury światopoglądowej. Nie podoba mi się po prostu, że ktoś (poza mną) ma mieć dostęp w czasie rzeczywistym do mojego zużycia. Zwłaszcza, że nie musi. Wszystkie dane jakie są potrzebne bym mógł podejmować świadome decyzje można gromadzić nie dość, że inaczej, to jeszcze taniej.Sławomir Zimosz edytował(a) ten post dnia 22.02.10 o godzinie 15:47

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

Drobne spostrzeżenie,
Liczniki energii z transmisją w każdym domu to kwestia czasu. Pokończą się związkowcom gwarancje i okaże się, że taniej jest powymieniać liczniki niż utrzymywać armię domokrążców do odczytów.

Poza tym w przemyśle TPA zrobiło swoje. Każdy kto zmienia dostawcę wymienia liczniki i to na własny koszt.

konto usunięte

Temat: Inteligentne Sieci Energetyczne

I tak będzie trzeba ręcznie czytać :P Niezaszyfrowana i/lub nieuwierzytelniona transmisja nie może być podstawą do wystawienia faktury :D

EDIT: nie powinna.Sławomir Zimosz edytował(a) ten post dnia 24.02.10 o godzinie 23:52

Następna dyskusja:

Forum Energetyczne, 10 grudnia




Wyślij zaproszenie do