Małgorzata K.

Małgorzata K. Learning manager (
specjalizacja
multimedia)

Temat: pytanie do eksperta

witam wszystkich,

zaczynam moja "przygode" z moodle.

Musze zalozyc ok 500 kont dla ludzi, ktorzy uczestnicza juz w zajeciach "normalnych" w klasach i sa juz podzieleni na grupy. ( istnieje 6 poziomow i na kazdym poziemie jest pare grup) Musze stworzyc te same grupy z tymi samymi ludzmi na platformie.

czy ktos ma pomysl jak moglabym zrobic to automatycznie ?

znalazlam dokument (http://docs.moodle.org/en/Upload_users), ktory tlumaczy jak eksportowac liste ludzi i stworzyc automaczycznie konta. Ale nic tam nie ma na temat przyporzadkowania kont do odpowiednich grup.

Help...Małgorzata K. edytował(a) ten post dnia 10.02.10 o godzinie 14:00
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: pytanie do eksperta

Małgorzata K.:
witam wszystkich,

zaczynam moja "przygode" z moodle.

Musze zalozyc ok 500 kont dla ludzi, ktorzy uczestnicza juz w zajeciach "normalnych" w klasach i sa juz podzieleni na grupy. ( istnieje 6 poziomow i na kazdym poziemie jest pare grup)

Czym sa klasy i czym sa poziomy?

Musze stworzyc te same grupy z tymi samymi ludzmi na platformie.

czy ktos ma pomysl jak moglabym zrobic to automatycznie ?

Możesz zrobić tak:
- zakładasz kursy (ile ich masz?)
- w ramach kursu tworzysz grupy (ile ich masz?)

dla każdej grupy tworzysz oddzielne hasło dostępu

teraz:
- każesz się każdemu zarejestrować w Moodle (dla jednej osoby jest to 5 minut)
- jeżeli wszyscy korzystają z jednego serwera poczty mail to wtedy włączasz ten serwer jako sposób autoryzacji w Moodle (wtedy można się zalogować podając jako login swój email i hasło do niego)

Teraz działa automat: każdej osobie np. podczas lekcji całej grupie podajesz do jakiego kursu ma się zapisać i kod dostępu. Każdy sam loguje się na serwerze, wybiera kurs a podawany kod wrzuci każdego do właściwej grupy.

konto usunięte

Temat: pytanie do eksperta

Nie obraź się Jarku, ale to tak troszkę z Krakowa do Wieliczki przez Szczecin.

Jeśli nie masz już gdzieś bazy użytkowników to polecam zrobić tak:

1. W excelu stworzyć sobie tabelę :
username, password, firstname, lastname, email, course1, group1
malgorzata, verysecret(*), Małgorzata, Kuc, m@moodle.edu, Twój Kurs, Twoja Grupa

2. Poniżej pierwszej kolumny wpisujesz dane, lub możesz je sprytnie zebrać korzystając z Google Forms (jeśli chcesz uniknąć 100% ręcznego wpisywania)

3. Zapisujesz swój plik jako CSV

4. Importujesz do moodle

5. Wykonujesz wielkorotną akcję na użytkownikach powiadamiając ich o założeniu konta i konieczności zmiany hasła(**)

* Do automatycznego generowania loginów możesz użyć formuły: =LITERY.MAŁE(C2&D2), gdzie C2 to komórka z nazwiskiem, a D2 imieniem, albo odwrotnie.

* Warto też wygenerować sobie listę haseł jednorazowych.

** Dobrą zasadą jest też ustawienie dla każdego użytkownika konieczności zmiany hasła w trakcie pierwszego logowania. Załatwi to sprawę z trudnymi hasłami.

Generalnie przy tym rozwiązaniu jesteś w stanie dowolnego użytkownika przypisać do dowolnych grup i automatycznie zapisać na konkretne szkolenia.

ufffff

jak coś to proszę na priv :)
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: pytanie do eksperta

Piotr Peszko:
Nie obraź się Jarku, ale to tak troszkę z Krakowa do Wieliczki przez Szczecin.

nie obrażam się, po prostu jak z jakiegokolwiek powodu problem tkwi w masowych akcjach ....

pytanie jaki mam:
- skąd brać loginy dla tych 500 userów? samemu nadać - nie polubią? 500 konsultacji? będzie nie lada wyzwaniem....

dlatego swoich studentów dziesiątkami całymi "załatwiam" opisana metodą i nie ma z tym żadnego kłopotu a ja mam pracy na kilkanaście minut..

Jeśli nie masz już gdzieś bazy użytkowników to polecam zrobić tak:

1. W excelu stworzyć sobie tabelę :
username, password, firstname, lastname, email, course1, group1
malgorzata, verysecret(*), Małgorzata, Kuc, m@moodle.edu, Twój Kurs, Twoja Grupa

2. Poniżej pierwszej kolumny wpisujesz dane, lub możesz je sprytnie zebrać korzystając z Google Forms (jeśli chcesz uniknąć 100% ręcznego wpisywania)

3. Zapisujesz swój plik jako CSV

4. Importujesz do moodle

5. Wykonujesz wielkorotną akcję na użytkownikach powiadamiając ich o założeniu konta i konieczności zmiany hasła(**)

* Do automatycznego generowania loginów możesz użyć formuły: =LITERY.MAŁE(C2&D2), gdzie C2 to komórka z nazwiskiem, a D2 imieniem, albo odwrotnie.

* Warto też wygenerować sobie listę haseł jednorazowych.

** Dobrą zasadą jest też ustawienie dla każdego użytkownika konieczności zmiany hasła w trakcie pierwszego logowania. Załatwi to sprawę z trudnymi hasłami.

Generalnie przy tym rozwiązaniu jesteś w stanie dowolnego użytkownika przypisać do dowolnych grup i automatycznie zapisać na konkretne szkolenia.

ufffff

nie ma sensu się ścigać na pomysły, jako że z tym kursem przez szczecin jakoś nie zgadzam się :), po tym wszystkim chętnie posłucham "sprawozdania" z tego procesu...

sugeruje by inni ocenili co wolą, ja jestem "wrogiem" narzucania ludziom loginów bo im bardziej ich nie lubią tym bardziej kombinują a to tylko rodzi ryzyko bezpieczeństwa systemu...

konto usunięte

Temat: pytanie do eksperta

No tak, będąc wrogiem narzucania loginów i haseł to faktycznie zostaje nam oddanie rejestracji w ręce użytkowników, albo wykorzystanie OpenID.

Studenci to jednak grupa docelowa, która chce/musi się dostać do określonych zasobów. Jeśli brak jest czynnika przymusu to czasami lepiej dać dostęp narzucając login, no ale to taka egg - chicken discussion :)
Małgorzata K.

Małgorzata K. Learning manager (
specjalizacja
multimedia)

Temat: pytanie do eksperta

Piotrze , Jarku,

Dziekuje bardzo za tak szybka odpowiedz!

Jarku, ja tez wole uzywac MOJEGO loginu i hasla ale niestety w tym wypadku ta opcja kompletnie odpada- za duzo ludzi (500 osob to tylko projekt pilotazowy...) a poza tym to intytucja publiczna :-(

Takze stuprocentowo sprobuje propozycji Piotra. To wszystko musi pojsc automatycznie. A liste osob to powinnam dostac juz gotowa.

Projekt zaczyna sie dopiero we wrzesniu, wiec na feedback jak poszlo trzeba poczekac.

Jednak bede testowac czy umiem to zrobic wiec jakby co bede wolac o pomoc.

jeszcze raz, dzieki
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: pytanie do eksperta

Piotr Peszko:
Studenci to jednak grupa docelowa, która chce/musi się dostać do określonych zasobów. Jeśli brak jest czynnika przymusu to czasami lepiej dać dostęp narzucając login, no ale to taka egg - chicken discussion :)

faktem jest, ze bez wiedzy o "otoczeniu biznesowym" trudno radzić można sugerować, masz rację że czynnik przymusu jest decydujący - metoda zmienia się zakleżnie od tego "komu zależy"..
.

Następna dyskusja:

pytanie na sniadanie...




Wyślij zaproszenie do