konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Łukasz M.:
https://www.dropbox.com/s/a5zfej0e2poijaf/pismo_przewod...

wydaje mi sie, że nic wielkiego ale chyba punkt 4 calkiem dobrze nam wyszedl :)

Dziękujemy bardzo, oby nikt nie musiał używać tego pisma :)
pzdr
Jacek Stępień

Jacek Stępień specjalista ds.
logistyki

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witajcie,
jakiś czas temu pisałem Wam tutaj o przejściu na wcześniejszy macierzyński żony, ZUS właśnie umieścił informacje na PUE.ZUS.PL informacje o tym, że zasiłek został przyznany, ALE od 1.01.2014 od 22.01.2014, a za resztę okresu macierzyńskiego odmówili :((((((
Macie pojęcie co mogło pójść nie tak???
Syn urodził się 21.01.2014.
Jacek Stępień

Jacek Stępień specjalista ds.
logistyki

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Już wszystko jasne, ZUS wypłaci kasę za okres przed porodem, a za okres po porodzie - po dostarczeniu aktu urodzenia. Wygląda na to że jesteśmy w gronie szczęśliwców :-)...
Karolina Kasprzak

Karolina Kasprzak secpialis, demoni

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Jacek S.:
Już wszystko jasne, ZUS wypłaci kasę za okres przed porodem, a za okres po porodzie - po dostarczeniu aktu urodzenia. Wygląda na to że jesteśmy w gronie szczęśliwców :-)...


tego Ci Życzę ale tak naprawdę to ZUS może zapukać nawet po 8 m-c jak u znajmomej i odmówił , nakazał zwrotu itp

po 3 latach zus nie ma prawa do zwrotu zasiłku

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Karolina K.:
Jacek S.:
Już wszystko jasne, ZUS wypłaci kasę za okres przed porodem, a za okres po porodzie - po dostarczeniu aktu urodzenia. Wygląda na to że jesteśmy w gronie szczęśliwców :-)...


tego Ci Życzę ale tak naprawdę to ZUS może zapukać nawet po 8 m-c jak u znajmomej i odmówił , nakazał zwrotu itp

po 3 latach zus nie ma prawa do zwrotu zasiłku

Jestem w szoku. Jak to przyznał a po 8 miesiącach wypłacania odmówił ? Możesz napisać coś więcej ? O co im chodziło i jak się sprawa zakończyła ?
Karolina Kasprzak

Karolina Kasprzak secpialis, demoni

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Paweł K.:
Karolina K.:
Jacek S.:
Już wszystko jasne, ZUS wypłaci kasę za okres przed porodem, a za okres po porodzie - po dostarczeniu aktu urodzenia. Wygląda na to że jesteśmy w gronie szczęśliwców :-)...


tego Ci Życzę ale tak naprawdę to ZUS może zapukać nawet po 8 m-c jak u znajmomej i odmówił , nakazał zwrotu itp

po 3 latach zus nie ma prawa do zwrotu zasiłku

Jestem w szoku. Jak to przyznał a po 8 miesiącach wypłacania odmówił ? Możesz napisać coś więcej ? O co im chodziło i jak się sprawa zakończyła ?


Niestety ale ZUS w każdym momencie może dokonać sprawdzenia poprawności zgłoszenia do ubezpieczenia i wtedy np, po 6m-c bo jest roboty przysyła takie samo pismo ze wszczęcie kontroli i jest odmowa , mało tego za zasiłek trzeba oddać z odsetkami i kwotę brutto , bo to co poszło na podatki to ich nie interesuje Ty masz oddać wszystko !! jeśli chodzi o sprawę koleżanki jest w sądzie czeka na rozprawę 4 m-c

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

dzisiaj czytałam artykuł:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ubezpieczenie_c...
Czy jesli faktycznie istnieje już projekt ustawy (z dnia 15 listopada 2013 r.) o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw
to możemy się niedługo spodziewać zmian o których tak wszyscy strasza?

Przerażający jest fakt co zus może sobie bezkarnie robić? zwrot kwoty brutto i do tego po takim czasie czyli po wydanej uprzednio decyzji pozytywnej to lekka przesada moim zdaniem :/
Weronika Oleksy

Weronika Oleksy Student, UR Kraków

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witam,
mam pytanie i proszę o radę.
Od sierpnia prowadzę działalność i płace składki preferencyjne. Dowiedziałam się, ze jestem w ciąży, planowany termin porodu na wrzesień i teraz pytanie czy już muszę zrezygnować na miesiąc z płacenia dobrowolnej składki chorobowej ( w miesiącu lutym), a po tym miesiącu przerwy zgłosić się od razu do wyższej podstawy razem z chorobową składka( od marca)? i tak płacić 3 miesiąca a, później iść na L4? Jak będzie wtedy obliczane macierzyńskie? czy tylko średnia z tych trzech miesięcy płacenia składek w wyższej podstawie?
I jakie dokumenty trzeba złożyć do ZUS aby:
1. zrezygnować z dobrowolnego chorobowego?
2. podnieść składki i ponownie zgłosić się do chorobowego

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Weronika O.:
zrezygnować na miesiąc z płacenia dobrowolnej składki

Na 31 dni. Wyrejestruj się z wszystkich ubezpieczeń od 1 stycznia ZWUA i ZUA z tą samą datą zarejestruj się do do wszystkich, oprócz chorobowego. 1 lutego ZWUA z dotychczasowych ubezpieczeń, i ZUA do wszystkiego, włącznie z chorobowym. Do tego co miesiąc DRA z aktualizacją deklarowanej kwoty. Żeby uzyskać prawo do chorobowego musisz opłacać taką składkę przez co najmniej 90 dni - czyli włącznie z początkiem maja.
Jak będzie wtedy obliczane macierzyńskie?

Wg aktualnych przepisów - wg tej wysokiej kwoty. Ale patrz post przed Twoim. Czy zdążysz przed zmianą przepisów, kiedy one wejdą, i jak będą działały w okresie przejściowym (czy podstawa macierzyńskiego poprzedzonego chorobowym będzie przeliczana, czy będzie ta sama, co chorobowego) - pytanie do wróżki.

A tak przy okazji, po co płaciłaś chorobowe? Co na tym zyskałabyś, gdybyś (o ile możesz) cały miesiąc chorowała?Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.14 o godzinie 11:08
Weronika Oleksy

Weronika Oleksy Student, UR Kraków

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Dziś znajoma z ZUS-u powiedziała mi że wystarczy jak spóźnię się z płatnością za luty np. o 5 dni i wtedy automatycznie wypadam ze składki chorobowej. Tylko żeby później nie pisać pism o wyjaśnienie dotyczące nieterminowej wpłaty. Tylko że luty ma 28 dni i czy to wystarczy w przerwie z ubezpieczeniem chorobowym?
Później zgłaszam w ZUS na początku marca że od marca chce być znowu ze składką chorobową i już z wyższą podstawą. A druk DRA składam dopiero na początku kwietnia? dobrze to rozumiem?
Aleksandra D.

Aleksandra D. kierownik projektów
wdrożeniowych

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mariusz G.:

Jak będzie wtedy obliczane macierzyńskie?

Wg aktualnych przepisów - wg tej wysokiej kwoty. Ale patrz post przed Twoim. Czy zdążysz przed zmianą przepisów, kiedy one wejdą, i jak będą działały w okresie przejściowym (czy podstawa macierzyńskiego poprzedzonego chorobowym będzie przeliczana, czy będzie ta sama, co chorobowego) - pytanie do wróżki.

Po co Ci wróżka, wystarczy przeczytać projekt ustawy - jest tam to określone.
Łukasz Mrówka

Łukasz Mrówka Specjalista IT

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

jeszcze zeby sie upewnić ( bo szczerze mówiąc nie wiem czy cos sie zmieniło ).
Czy będą na macierzynskim/rodzicielskim żona może prowadzić działalność ( wystawiać rachunki )?
Z tego co czytałem to do tej pory nie było z tym problemu...po prostu chcemy mieć pewność żeby nie doszło do sytuacji, że nagle się ZUS o cos upomni bo żona prowadziła działalność i trochę grosza zarobiła...

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Aleksandra D.:
Po co Ci wróżka, wystarczy przeczytać projekt ustawy - jest tam to określone.

Chętnie przeczytam. Wiesz, gdzie znajdę projekt?

Chociaż tak długo, jak nie uchwali tego sejm+senat, to treść może się zmienić. A jak prezydent nie podpisze i nie opublikuje, to ciągle nie wiadomo będzie, kiedy wejdzie w życie.
Aleksandra D.

Aleksandra D. kierownik projektów
wdrożeniowych

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mariusz G.:
Aleksandra D.:
Po co Ci wróżka, wystarczy przeczytać projekt ustawy - jest tam to określone.

Chętnie przeczytam. Wiesz, gdzie znajdę projekt?

Chociaż tak długo, jak nie uchwali tego sejm+senat, to treść może się zmienić. A jak prezydent nie podpisze i nie opublikuje, to ciągle nie wiadomo będzie, kiedy wejdzie w życie.

Tu:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/199750
i tu:
http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/pr...

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Aleksandra D.:
Tu:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/199750
i tu:
http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/pr...

Wielkie dzięki. Jak kilka dni temu pytałem, to jeszcze nikt nie słyszał i nie widział.

Jeżeli przejdzie w tej treści, to odnosząc się do sytuacji Weroniki, zdąży.

W projekcie stoi, że uśrednianie wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca od ogłoszenia. Przyjmując najbardziej pesymistyczną wersję, że ustawa zostanie ogłoszona już w lutym, to nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca (ale prawdopodobnie później).

Jak do tego dołożymy art. 43 w związku z art. 52 nie widzę podstaw do przeliczenia zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego jeżeli będzie ciągłość a pierwsze zwolnienie będzie przed wejściem w życie uśredniania.

Czy możecie potwierdzić to moje rozumowanie, że jak kobieta w ciąży weźmie pierwsze zwolnienie przed końcem maja (a może i dłużej, jak później zostanie uchwalona ustawa), to może spać spokojnie i spodziewać się wysokiego, nieuśrednionego zasiłku?

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Mariusz G.:
Aleksandra D.:
Tu:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/199750
i tu:
http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/pr...

Wielkie dzięki. Jak kilka dni temu pytałem, to jeszcze nikt nie słyszał i nie widział.

Jeżeli przejdzie w tej treści, to odnosząc się do sytuacji Weroniki, zdąży.

W projekcie stoi, że uśrednianie wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca od ogłoszenia. Przyjmując najbardziej pesymistyczną wersję, że ustawa zostanie ogłoszona już w lutym, to nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca (ale prawdopodobnie później).

Jak do tego dołożymy art. 43 w związku z art. 52 nie widzę podstaw do przeliczenia zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego jeżeli będzie ciągłość a pierwsze zwolnienie będzie przed wejściem w życie uśredniania.

Czy możecie potwierdzić to moje rozumowanie, że jak kobieta w ciąży weźmie pierwsze zwolnienie przed końcem maja (a może i dłużej, jak później zostanie uchwalona ustawa), to może spać spokojnie i spodziewać się wysokiego, nieuśrednionego zasiłku?

Co ja bym dała żeby tak było ;)
Tylko jak to wygląda odnośnie decyzji którą wydaje zus po otrzymaniu zwolnienia? jeśli np w tym czasie kiedy oni sobie decydują czy przyznać komuś zasiłek (mają chyba 30dni jeśli dobrze kojarzę) wejdą nowe zmiany? mogą się do nich odnosić czy musza rozpatrywać sprawę na "starych" zasadach?
Janina Mazur

Janina Mazur Student,
Politechnika
Lubelska

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Helena G.:
dzisiaj czytałam artykuł:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ubezpieczenie_c...
Czy jesli faktycznie istnieje już projekt ustawy (z dnia 15 listopada 2013 r.) o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw
to możemy się niedługo spodziewać zmian o których tak wszyscy strasza?

Przerażający jest fakt co zus może sobie bezkarnie robić? zwrot kwoty brutto i do tego po takim czasie czyli po wydanej uprzednio decyzji pozytywnej to lekka przesada moim zdaniem :/

Nie sądzę, aby wprowadzili jakieś zmiany przed wyborami :)

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Helena G.:
Mariusz G.:
Aleksandra D.:
Tu:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/199750
i tu:
http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/pr...

Wielkie dzięki. Jak kilka dni temu pytałem, to jeszcze nikt nie słyszał i nie widział.

Jeżeli przejdzie w tej treści, to odnosząc się do sytuacji Weroniki, zdąży.

W projekcie stoi, że uśrednianie wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca od ogłoszenia. Przyjmując najbardziej pesymistyczną wersję, że ustawa zostanie ogłoszona już w lutym, to nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca (ale prawdopodobnie później).

Jak do tego dołożymy art. 43 w związku z art. 52 nie widzę podstaw do przeliczenia zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego jeżeli będzie ciągłość a pierwsze zwolnienie będzie przed wejściem w życie uśredniania.

Czy możecie potwierdzić to moje rozumowanie, że jak kobieta w ciąży weźmie pierwsze zwolnienie przed końcem maja (a może i dłużej, jak później zostanie uchwalona ustawa), to może spać spokojnie i spodziewać się wysokiego, nieuśrednionego zasiłku?

Co ja bym dała żeby tak było ;)
Tylko jak to wygląda odnośnie decyzji którą wydaje zus po otrzymaniu zwolnienia? jeśli np w tym czasie kiedy oni sobie decydują czy przyznać komuś zasiłek (mają chyba 30dni jeśli dobrze kojarzę) wejdą nowe zmiany? mogą się do nich odnosić czy musza rozpatrywać sprawę na "starych" zasadach?

Strona 10 projektu, przedostatni akapit:
"Proponuje sie, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r."

plus 3 miesiące okresu przejściowego ze strony 11 równa się 1 kwiecień 2015.
Chyba z premedytacją to zrobili, na pirma aprilis... ;)))

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Artur K.:
Strona 10 projektu, przedostatni akapit:
"Proponuje sie, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r."

plus 3 miesiące okresu przejściowego ze strony 11 równa się 1 kwiecień 2015.
Chyba z premedytacją to zrobili, na pirma aprilis... ;)))

To nie tak. Cała ustawa wchodzi 1 stycznia 2015 r. za wyjątkiem przepisów wymienionych dalej.

Strona nie 11, a 22:
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem:
[...]
2) art. 1 pkt 4-10, które wchodzą w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia


To uśrednianie jest w pkt 7, czyli podpada pod ten wyjątek. Więc w najgorszym wypadku ustawa zostanie uchwalona, podpisana i ogłoszona w lutym (wątpię, ale lepiej być przygotowanym na najgorsze) i w takiej sytuacji
Uśrednianie wejdzie w życie 1 czerwca 2014 r.

A to znaczy, że w ruletkę będą grać kobiety, które wraz z przerwą i opłacaniem przez 90 dni składek nie zdążą wziąć pierwszego zwolnienia przed tą datą. Zatem rada dla kobiet płacących niskie chorobowe (co moim zdaniem jest tak czy inaczej bezsensowne) a próbujących niebawem zajść w ciążę o wyrejestrowanie się z chorobowego. Zyskują przynajmniej jeden miesiąc który może tu być kluczowy.

Dalej w art. 2 pkt 10 ustawy zmieniającej mamy, że do ustalania wymiaru zasiłku macierzyńskiego stosuje się art. 43, który nie zmienia się a w nim stoi:

Art. 43.
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.


A to oznacza, że jak ktoś będzie miał ustaloną podstawę zasiłku chorobowego przed zmianą ustawy, to przechodząc na zasiłek macierzyński (o ile nie było przerwy, lub była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe) to podstawa nie ulegnie przeliczeniu "po nowemu".
Skutek tego będzie taki, że kobiety w ciąży czmychną na zwolnienie tak szybko, jak tylko będą mogły (Panie doktorze, ja jestem przedsiębiorcą, to takie stresujące zajęcie. Praca po 16 godzin na dobę. Czy to nie zaszkodzi dziecku? Czy nie mogę dostać zwolnienia?).Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.01.14 o godzinie 11:40

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam, wraz żoną jesteśmy szczęśliwcami którym ZUS bez zbytnich problemów wypłacił chorobowe za zwolnienie w trakcie ciąży, następnym krokiem będzie płynne przejście do zasiłku macierzyńskiego – oczywiście ogromna zasługa w tym, informacjom zgromadzonym w tym wątku, za co bardzo dziękujemy.
Pojawił się jednak jeden nurtujący mnie problem w kwestii zwrotu nadpłaconych składek ZUS, a rozliczeniem z US. Może ktoś miał podobną sytuację, byłbym wdzięczny za radę.
Za miesiąc 12/2013 zapłaciliśmy pełną składkę zus, mimo że od 4.12.13 żona była na zwolnieniu. Po przyznaniu zasiłku chorobowego złożyliśmy korektę deklaracji z prośbą by nadpłaconą składkę (ok. 690 zł) zus przelał na poczet składki zdrowotnej. Składka społeczna w miesiącu została odliczona od dochodu, natomiast składka zdrowotna odliczana jest od podatku, w związku z tym zastanawiamy się jak rozliczyć powyższe w deklaracji pit 5…



Wyślij zaproszenie do