Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

W związku z faktem, iż chodzi mi po głowie ten pomysł od kilku dni, a ponadto jeden z członków grupy zainspirował mnie dodatkowo, postanowiłam założyć ten oto wątek (dzięki Michał!).
Często pojawiają się jakieś pytania, zagadnienia, wskazówki odnośnie diety, konkretnych przepisów na posiłki, co z czym łączyć i tym podobne dylematy. Uznałam, że może warto by to wszystko zebrać do kupy co pozwoli ułatwić poruszanie się w grupie dla nas wszystkich, a w szczególności dla nowych osób, które według obserwacji jakie prowadzę, regularnie dołączają do grupy co mnie cieszy niezmiernie.
Reasumując, możemy tu zamieszczać ciekawe (najlepiej i z pozytywnym akcentem dla zdrowia) wspomniane wyżej przepisy różnorakich dań, wklejać zdjęcia, ale i prowadzić dyskusję dotyczacą poszczególnych zagadnień.
Poniżej wklejam kilka linków do wątków jakie znalazłam. Są to otwarte tematy (poza jednym) gdzie możemy zaczerpnąć info związane z kuchnią oraz jak najbardziej kontynuować rozpoczętą dyskusję:
Omlet Proszę
Olej Lniany
Dietka dla wegetarianki
Kurczak z warzywami na słodko
Największe błędy żywieniowe
Kaloria kalorii nierówna
Poradnik "Jak ułożyć samemu dietę?"
Czy to jest dobra metoda i czy to jest dobra dieta?
Posiłki przed/po treningu
Mleko-czym zastąpić?
Rola śniadania w diecie
Dieta białkowa dla kobiet
Tuńczyk-przepisy
Kawa zbożowa
Tajniki diety
Dieta
Dieta wysokobiałkowa-konkretne przepisy dań
Zielona herbata
Czy majonez tuczy?
Jak nie przytyć przez Wielkanoc?
Podstawowe zasady żywienia w sporcie
Odżywianie w miejscu pracy
Płatki śniadaniowe
Pozdrawiam,
MagdaMagda K. edytował(a) ten post dnia 24.07.11 o godzinie 17:07

konto usunięte

Temat: KULINARIA

To ja zacznę :)
Jeśli już muszę zjeść coś na mieście wybieram mniejsze zło czyli....i dlaczego?
Tak wiem, że "wsadzam kij w mrowisko" bo na mieście trudno o zdrowe jedzenie :)
Ale ciekaw jestem waszych opinii

Aha mam na myśli albo przekąskę białkowo-witaminową albo białkowo-węglowodanową (z tym, że węgle i niskim IG)Michał P. edytował(a) ten post dnia 18.12.09 o godzinie 10:55
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Zawsze w biegu można wyskoczyć na świeżo wyciskany sok z cytrusów. Do tego sałatka z kawałkami kurczaka i warzywami plus opcjonalnie ryż. Ja staram się mieć przy sobie także migdały lub orzechy włoskie, garść wystarczy spokojnie żeby zabić pierwszy głód.
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

5 POTRAW, KTÓRYCH LEPIEJ UNIKAĆ

Mówi się, że jeść można wszystko – o ile tylko zachowa się umiar. Ale nie wszyscy są tego zdania. Dr Joseph Mercola, znany propagator zdrowej żywności, przedstawił listę pięciu potraw, których spożycie oprócz dużej ilości szkodliwych substancji, nic nam nie daje.

1. Pączki
Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że przeciętny pączek ma 400 – 600 kalorii i składa się w około 12% z tłuszczu. Co ważniejsze, 30 – 40% z nich, to niebezpieczne tłuszcze trans (izomery trans kwasów tłuszczowych), powstałe w procesie utwardzania olejów roślinnych. Uważane są one za jeden z głównych sprawców epidemii otyłości na świecie.
Wielu ludzi, szczególnie Amerykanów, traktuje pączki jako element szybkiego śniadania. To jedna z najgorszych przyjemności, jaką można zafundować sobie o poranku. Cukier tylko na chwilę zaspokoi głód, który wkrótce i tak powróci.
Aby spalić tę bombę kaloryczną, potrzeba minimum pół godziny biegu po płaskiej powierzchni.

2. Kolorowa woda gazowana
Puszka napoju typu cola zawiera 10 łyżeczek cukru, 150 kalorii, 30-55mg kofeiny, sztuczne barwniki i związki siarki. Badania wykazały wpływ kolorowych napojów gazowanych na rozwój osteoporozy, otyłości, próchnicy, a nawet chorób serca. W ostatnich kilku latach poziom spożycia takich płynów wśród dzieci i młodzieży znacznie wzrósł. Nikogo to nie powinno dziwić, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że automaty do sprzedawania napojów stoją w niemal każdej szkole. Jeśli gazowane wody stanowią ważny element twojego żywienia, to wyeliminowanie ich spożycia jest pierwszym krokiem do poprawy sylwetki i samopoczucia.

3. Frytki i prawie wszystkie smażone potrawy kupowane na mieście.
Podczas procesu obróbki termicznej ziemniaka, w tłuszczach trans powstaje wiele groźnych związków chemicznych. Nieważne, czy smażymy mięso, czy warzywa – w każdym przypadku oprócz kwasów trans, powstaje także akryloamid: substancja uznawana za rakotwórczą.
Oleje sojowy, kukurydziany, krokoszowy i orzechowy jełczeją, gdy są wystawione na działanie tlenu oraz przyczyniają się do powstania dużych ilości wolnych rodników w ciele człowieka. Są przyczyną szybszego starzenia się, powstawania skrzepów, zapaleń, raka i przybierania na wadze.
Na szczęście istnieje zdrowszy sposób przygotowywania frytek – smażenie w świeżym oleju kokosowym. Wysoka zawartość tłuszczów nasyconych sprawia, że w procesie obróbki termicznej olej zachowuje się stabilnie.

4. Chipsy
Tłuszcze typu trans to zmartwienie także i amatorów chipsów. Specjalnie dla nich firmy zajmujące się produkcją tego typu przekąsek, coraz częściej ograniczają użycie tłuszczów trans lub całkowicie je eliminują. Niestety, pozostaje jeszcze wysoka temperatura, która przyczynia się do powstawiania akryloamidów.

5. Smażone owoce morza (oprócz ryb)
Mimo, że same w sobie są zdrowe, to poddane smażeniu zawierają wspomniane wyżej tłuszcze trans, akryloamidy, a ponadto narażają nasz organizm na ryzyko zatrucia rtęcią. Niektóre z owoców morza zawierają spore ilości tego toksycznego pierwiastka. Smażenie krewetek, małż, ostryg czy homarów może nie zabić wszystkich wirusów i pasożytów w nich zawartych.
Czy racja jest po stronie obiegowej opinii, czy raczej ma ją Dr Joseph Mercola...dokładnie nie wiadomo. W słuszność amerykańskiego badacza wątpią też nałogowi pochłaniacze chipsów i frytek. Największy sprzeciw mogą wykazać amatorzy pączków i obrońcy narodowej tradycji. Bo jak wyglądałby np. Tłusty Czwartek bez wszystkich wysokokalorycznych wspaniałości?
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Czy jadacie zupy, a jeśli tak to czy do gotowania używacie na przykład kostki rosołowej/wołowej czy sądzicie, że jest to sama chemia???

Temat: KULINARIA

Magda pisałaś o napojach typu cola, a co z Colą zero, light etc.?

konto usunięte

Temat: KULINARIA

Magda K.:
Czy jadacie zupy, a jeśli tak to czy do gotowania używacie na przykład kostki rosołowej/wołowej czy sądzicie, że jest to sama chemia???

zupy, owszem, ale rzadko,
Tak używam kostek rosołowych,
Czy to jest chemia? chemia jest wszędzie, a najwięcej jest jej tam, gdzie się jej nawet nie spodziewacie.

Czy kasza kuskus może być dobrym źródłem węglowodanów (szybka, wygodna w przygotowaniu zwłaszcza po wieczornym treningu, kiedy nie chce się już stać w kuchni)Michał P. edytował(a) ten post dnia 19.12.09 o godzinie 20:37
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Łukasz Z.:
Magda pisałaś o napojach typu cola, a co z Colą zero, light etc.?

Wiesz co, myślę, że spożywanie produktów tzw. LIGHT ma sens pod warunkiem, iż potrafimy i do tego podejść z głową. Przeważnie jednak jest tak, że jeśli coś jest teoretycznie mniej kaloryczne, ludziom wydaje się, że mogą spożywać dany produkt częściej, jeść go więcej i bez wyrzutów sumienia. Prawda jest taka, że jak te wszystkie ilości zebrać by do kupy to okazuje się, że zjesz 2 razy tyle co zwykle, a co tyczy się produktów zwyczajnych. Podobnie jest z cukrem. Jeśli zastąpisz produkt uwzględniający zawartość tego składnika, dajmy na to innym artykułem spożywczym nie zawierającym cukru, ale na przykład słodzik (który pod kątem aspektu zdrowotnego jest na pewno bardziej przyjazny niż zwykły biały cukier)nie znaczy, że możesz sobie pozwolić na dostarczanie go do organizmu w mega ilościach, bo nie dość, że nie będzie to służyć zdrowiu w dłuższej perspektywie czasu, będzie miało także negatywny wydźwięk względem sylwetki. Oczywiście jak "zaszalejesz" raz na jakiś czas i wypijesz sobie colę do popcornu w kinie to włos Ci z głowy nie spadnie, podobnie jak wypijesz drinka czy zapalisz papierosa dla tzw. "klimatu" w towarzystwie, bo lubisz. Zresztą w kwestii fajek to też temat rzeka. Być może te light zawierają mniejsze ilości nikotyny, ale nie oznacza to, że są zdrowe! Nawiązując jeszcze do produktów odtłuszczonych typu twaróg, jogurt, mleko, etc., sądzę, że w tym wypadku wersja LIGHT się sprawdza jak najbardziej gdyż ograniczamy spożycie tłuszczów nasyconych, które powodują wzrost złego cholesterolu LDL, ten z kolei powoduje tworzenie się złogów na ścianach naczyń włosowatych, a złogi takowe mogą spowodować zwężenie naczyń krwionośnych, nieprawidłowy przepływ limfy, a to z kolei prowadzi np. do miażdżycy, dalej do zawału serca, a dalej chyba już nie muszę pisać…

konto usunięte

Temat: KULINARIA

Magda K.:
Nawiązując jeszcze do produktów odtłuszczonych typu twaróg, jogurt, mleko, etc., sądzę, że w tym wypadku wersja LIGHT się sprawdza jak najbardziej gdyż ograniczamy spożycie tłuszczów nasyconych, które powodują wzrost złego cholesterolu LDL, ten z kolei powoduje tworzenie się złogów na ścianach naczyń włosowatych, a złogi takowe mogą spowodować zwężenie naczyń krwionośnych, nieprawidłowy przepływ limfy, a to z kolei prowadzi np. do miażdżycy, dalej do zawału serca, a dalej chyba już nie muszę pisać…

A tam zawał, miażdzyca, najgorszym skutkiem problemów z naczyniami krwionośnymi jest impotencja, przynajmniej dla mężczyzn, jak dla niektórych bardzo skuteczny argument.Michał P. edytował(a) ten post dnia 08.01.10 o godzinie 09:23

konto usunięte

Temat: KULINARIA

Jeśli już muszę zjeść coś na mieście wybieram mniejsze zło czyli....i dlaczego?

sałatka cesarska w Salad Story, tylko ze zamiast boczku dodatkowy kurczak :) Niestety nie zawsze jest taka opcja. Druga opcja to jakies kanapki z drobiem, najlepiej w ciemny pieczywie. Ale jest to problem.
Tobiasz Szlęk

Tobiasz Szlęk SEM, SEO, PPC -
zabawy słowem
(kluczowym).

Temat: KULINARIA

No to może ktoś się pochwali swoimi potrawami wigilijno-świątecznymi? :) Jestem ciekaw czy odpuszczacie sobie w te dni dietkę, czy też nie.
Marcin Omiotek

Marcin Omiotek Mgr Biologii

Temat: KULINARIA

Cola light zawierająca słodziki typu aspartam, acesulfam K itp jest bardziej szkodliwa niż cukier. Mechanizm polega na oszukiwaniu organizmu (słodziki w produktach spożywczych oznacza się jako 0 kcal) a dokładnie mechanizmu regulacji poziomu cukru co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wydzielania insuliny i gromadzenia tłuszczu. Oprócz tego aspartam spożywany w dużych ilościach robi ,,dziurę w mózgu" hamując rozwój neuronów w mózgu. Oczywiście są również nieliczne badania świadczące o wpływie na rozwój niektórych typów nowotworów, choć badania były prowadzone na szczurach i myszach, ale czego się robi na zwierzętach?

Wracając do frytek, fast food i chipsów. Myszy i szczury , choć te ostatnie wykazują niższy stopień podatności na ,,skażenia " środowiska karmione frytkami i chipsami zdechły w ciągu tygodnia na skutek ogromnej ilości toksycznych związków zawartych w wyżej wymienionych pokarmach. To małe stworzenie ale daje do myślenia.

Na koniec pocieszenie. Jedzenie wyżej wymienionych produktów w rozsądnych granicach nie jest samobójstwem. Co więcej może działać ochronnie (nie wspieram jednak pożerania produktów opisanych w artykule nagminnie) opierając się o zjawisko ,,hormezy"
Małe dawki czynnika trującego/toksycznego chronią przed większą dawką. Hm... już w XVI wieku szwajcarski lekarz Paracelsus stwierdził, że to dawka (a nie substancja) czyni truciznę (łac. Dosis facit venenum).

Więc szkodliwość szkodliwością, nie traktujmy wszystkiego dosłownie:)
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Eugeniusz, dziękujemy za link. Niemniej jednak bardzo proszę o to byś nie spamował, gdyż były już m.in. w tej grupie dwie panie promujące nagminnie portal aktywni.pl.

Z góry dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Tobiasz S.:
No to może ktoś się pochwali swoimi potrawami wigilijno-świątecznymi? :) Jestem ciekaw czy odpuszczacie sobie w te dni dietkę, czy też nie.

Przyznaję się bez bicia, że mam słabość do sałatki jarzynowej, takiej standardowej na majonezie. Robię ją sama jednak, nie jest to kupna wersja więc staram się zachować jakieś racjonalne proporcje takich czy innych składników.
Poza tym resztę tzw. świątecznych potraw raczej sobie umiarkowanie dozuję, bez większych szaleństw co by nie mieć potem znaczących wyrzutów sumienia.
Magdalena Hanna Nagrodzka

Magdalena Hanna Nagrodzka PSYCHOLOG KLINICZNY,
PSYCHOTERAPEUTA,
COACH, POLITOLOG

Temat: KULINARIA

Ja też w święta staram się zachować umiar. Wystarczy, że na codzień i tak sobie pozwalam, więc jeszcze w święta to byłaby już lekka przesada ;)
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Dzisiejszy świąteczny obiad w postaci pieczonego schabiku z warzywami i kopytkami. Do tego lampka czerwonego, wytrawnego wina.


Obrazek
Tobiasz Szlęk

Tobiasz Szlęk SEM, SEO, PPC -
zabawy słowem
(kluczowym).

Temat: KULINARIA

U mnie w planach też był schabik, został jednak wyparty przez perliczkę. Schabik zostanie na Nowy Rok. ;)

konto usunięte

Temat: KULINARIA

Jak liczycie ilość posiłków?
wiadomo, że odstęp między posiłkami powinien wynosić 2-3 godziny, ale jeśli nie ma tyle czasu i odstęp wynosi np pół godziny lub godzinę to traktujemy to jako jeden posiłek czy dwa?
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: KULINARIA

Pół godziny to minimalny odstęp więc ujęłabym to jako jeden posiłek. Inna rzecz to zastanawiam się jak mały ilościowo i jakościowo musi być ten Twój główny posiłek skoro za 30 minut jesteś głodny?!?
Staram się trzymać przerwy nie krótsze niż 2h. Przyznaję jednak, iż czasem zdarza mi się godzinna przerwa, ale to kiedy mam na myśli coś mniej konkretnego niż posiłek mega pożywny niczym "z krwi i kości" typu ryż z kurczakiem i warzywami. Wówczas traktuję to (tę a la przekąskę) jako kolejny posiłek. I jeszcze jedno, dla mnie właśnie posiłkiem, który wliczam do całodziennego menu i kalkulacji o którą pytasz jest na przykład szklanka 0,33l soku ze swieżo wyciśniętego grapefruita czy pomarańczy plus garść orzecha włoskiego czy migdałów. Jest to na tyle pożywne, że spokojnie na ok. 2h mi styknie. Staram się jeść 5-6 razy dziennie, ale nie panikuję kiedy zdarzy mi się zjeść 2-3 posiłki. Nie wstaję zawsze o tej samej porze zwłaszcza w weekend. Potrafię się obudzić po 11, ok. 12 zasiąść do śniadania dopiero. A jak wyjdę na imprezę i położę się o 5 rano spać w dniu następnym, to trudno żeby pierwszy posiłek zjeść o 8. Nie dam się zwariować i wstawać powiedzmy o 7 rano w dzień wolny tylko po to żeby odhaczyć sobie w grafiku ilość zjedzonego żarełka:).

Następna dyskusja:

Chorwackie kulinaria




Wyślij zaproszenie do