konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Może ktoś interesuje się tą tematyką i ma coś do powiedzenia w kwestii spalarni śmieci w Białymstoku? Nie wiem, czy ten wątek był już na forum.

Generalnie uważam, że spalarnia jest potrzebna w regionie, żeby nie było...

Bolą mnie za to strasznie dwie rzeczy:

- dlaczego w województwie o jednej z najniższych w kraju gęstości zaludnienia spalarnia musi powstać 3-4 kilometry od centrum miasta wojewódzkiego, naszego megalopolis... Przecież to jedno z niewielu miejsc w województwie o dużej gęstości zaludnienia. Wiem, że chodzi o kwestie administracyjne i prawne, może ktoś mi je rozjaśni.

- lokalizacja takiej inwestycji jest nielogiczna z punktu widzenia ekonomii. Moim zdaniem żaden prywatny inwestor nie wybudowałaby w tym miejscu tego typu obiektu.Marcin Krejza edytował(a) ten post dnia 16.12.09 o godzinie 21:55
Maciej Nowicki

Maciej Nowicki Java Developer

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Mnie najbardziej nurtuje jedna rzecz: o ile dobrze rozumiem, śmieci do spalarni nie sypie się prosto ze śmieciarki, gdyż trzeba je najpierw posegregować. Sortownia odpadów znajduje się w Hryniewiczach, dlaczego więc spalarnia nie będzie budowana tuż obok niej? Wtedy zamiast wozić odpadki śmieciarkami w tę i z powrotem, wystarczyłby zwykły przenośnik taśmowy.
Adam G.

Adam G. ENFJ - lubię
truskawki

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku


- dlaczego w województwie o jednej z najniższych w kraju gęstości zaludnienia spalarnia musi powstać 3-4 kilometry od centrum miasta

Z tego co wiem to spalarnia jest gazowa i w mieście łatwo ją podpiąć do sieci co znacznie obniża koszty inwestycji i eksploatacji.

Spalarnia zawsze będzie komuś przeszkadzać , choćby po to aby zarobić na proteście mógł ktoś ;) - w mieście nie dobrze bo ludzie , poza miastem też niedobrze bo żabki i kwiatki no i jak prawie wszędzie jacyś ludzie też się znajdą.
Ja tam nie mam złudzeń to walka na argumenty tylko po to aby ktoś sracił (najlepiej Państwo bo to "niby" nikt) a ktoś zarobił.
A mnie bardziej interesuje kiedy w końcu lotnisko bedzie bo to jest bardziej istotne dla odczuwalnego przez nas rozwoju miasta niż lokalizacja spalarni.
Kuba Regucki

Kuba Regucki IT Team Leader

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

http://www.spalarnia.org/

Tu bynajmniej nie chodzi o to, aby mieszkańcy mogli zarobić na braku spalarni ;)

Projektanci przytaczają przykład o spalarni w centrum Wiednia.
Problem polega tylko na tym, że tam są zastosowane supernowoczesne filtry - zupełnie inne niż te planowane u nas...
Mariusz Wróbel

Mariusz Wróbel Zakład Energetyki
Cieplnej, Wodociągów
I Kanalizacji w
Ch...

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Nie rozumiem dlaczego się dziwisz, że spalarnia śmieci ma powstać w obrębie miasta ???, a co w tym dziwnego. W Europie jest wiele spalarni które znajdują się prawie w centrach miast (zobacz Wiedeń). A co do spalarni uważam, że najwyższy czas aby powstała, z tego co wiem wysypisko w Hryniewiczach niedługo zostanie zapełnione, nowych lokalizacji jak na razie nie ma, a my codziennie produkujemy niesamowite ilości śmieci.
Spalarnia spalarnią ale jednak my powinniśmy pomyśleć już o selektywnej zbiórce odpadów, kto to robi ????, nieliczni.
Myślę, że przy spalaniu odpadów powstanie spora ilość energii, którą będzie można wykorzystać znaczy sprzedać hym… może to spowoduje że my za śmieci zapłacimy mniej … nie wiadomo jak to będzie, ale było by miłoMariusz Wróbel edytował(a) ten post dnia 17.12.09 o godzinie 22:54

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Nie jestem specjalistą, ty prawdopodobnie też nie. Wszyscy podają przykład Wiednia, bez wgłębiania się w szczegóły. Jakie śmieci w jaki sposób będą spalane w obu miastach i jak są/ będą składowane.

Poruszyłeś temat segregacji odpadów. Tak się składa, że byłem w Wiedniu na stypendium, więc wiem, iż tam segregowanie odpadów jest powszechne. Wszyscy to robią. Być może istnieje zatem jakaś różnicą pomiędzy Wiedniem a Białymstokiem, więc nie wrzucajmy tych dwóch miast do jednego worka.

Poza tym, co do lokalizacji spalarni śmieci ma zapełnienie wysypiska oraz generacja energii elektrycznej? Jeżeli powstanie ona 10 km dalej, to będzie miała taki sam wpływ na te czynniki.

W obrębie kilometra czy dwóch od spalarni mieszka tysiące ludzi, a to jednak jest uciążliwa inwestycja. W pierwszym poście zresztą napisałem, że spalarnia powinna powstać. Ale to bez sensu, że ze względu na bezsensowne regulacje prawno-administracyjne musi powstać tutaj.

Jedyne co może przemawiać za spalarnią w mieście to lepszy dostęp do mediów (siec gazowa, energetyczna), ale przyznam się, że tej sprawy nie zbadałem dokładnie.

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Marcin Krejza:
Wszyscy podają przykład Wiednia, bez wgłębiania się w szczegóły. Jakie śmieci w jaki sposób będą spalane w obu miastach i jak są/ będą składowane.

Poruszyłeś temat segregacji odpadów. Tak się składa, że byłem w Wiedniu na stypendium, więc wiem, iż tam segregowanie odpadów jest powszechne. Wszyscy to robią. Być może istnieje zatem jakaś różnicą pomiędzy Wiedniem a Białymstokiem, więc nie wrzucajmy tych dwóch miast do jednego worka.
Odpowiem krótko - wiem jak to robią w Wiedniu oraz w na terenie Unii Europejskiej, a między Wiedniem a Białymstokiem jest taka różnica jak odległość od Wiednia do Białegostoku! Nie rozumiem dlaczego tak się gospodaruje odpadami w Białymstoku od wielu już lat, a to co się teraz proponuje, to zrobienie kroku naprzód w sytuacji postawienia stopy "nad przepaścią".

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką:

- na TAK dla spalarni - odsyłam tu: http://www.czystaenergia.bialystok.pl

- na NIE dla spalarni - odsyłam tu:
http://www.spalarnia.org
http://ste-silesia.org/bialystok
oraz na fora internetowe lokalnej prasy.

Osobiście uważam, że każda/y Białostoczanka/in ma prawo do rzetelnej informacji i poznania prawdy przed ewentualnym rozpoczęciem tejże inwestycji w Białymstoku na ul. Andersa, to jest w Stolicy Zielonych Płuc Polski oraz w przyszłości na terenie Zielonych Płuc Europy.Stanisław Kopciewski edytował(a) ten post dnia 05.03.11 o godzinie 12:59
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

ciachRobert Polak edytował(a) ten post dnia 21.10.11 o godzinie 14:02

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Robert Polak:
Co przez to pan rozumie??
bo problem jest i pozostanie bez względu na wybranie dobrego czy złego porównania. Frazesy są medialne, wzbudzają zainteresowanie. Lat zacofania w stosunku do tych którzy z tym problem sobie poradzili rzadne rozwiązanie nie jest dobre co najwyżej mniejsze zło.
Śmieci są były i będą a skoro chowa się głowę w piasek uważając że jest dobrze jak jest to ma się to co się ma:(
Przez to rozumiem, że w Białymstoku Miasto-Inwestor oraz LECH-Beneficjent wybrali 3 razy droższe jeżeli idzie o inwestycję i 3 razy droższe jeżeli idzie o eksploatację rozwiązanie problematyki gospodarki odpadami niż to jest np. w Olsztynie. Spalarnia we Wiedniu jest bezpieczna pod względem ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Proponowane rozwiązanie dla Białegostoku jest totalnie głupie i niczym nieuzasadnione.

Odnośnie FRAZESÓW - czy o tych frazesach mówimy, a mianowicie czy firmie LECH można powierzyć zarządzanie spalarnią w Białymstoku? Oni mają wdrożone i certyfikowane systemy zarządzania (http://www.lech.net.pl/certyfikaty.htm) nawet dotychczasową działalność prowadzą bez części pozwoleń! Oto dowód: http://www.wios.bialystok.pl/pdf/miasto_bialystok2010.pdf str. 22
Składowisko odpadów komunalnych w Hryniewiczach, gmina Juchnowiec Kościelny (kontrola: maj-czerwiec 2010 r.). Właścicielem i zarządzającym składowiskiem jest Przedsiębiorstwio Usługowo‐Handlowo‐Produkcyjne „LECH” Spółka z o.o., które Uchwałą Rady Miejskiej Białegostoku (Nr LII/659/10 z dnia 22 lutego 2010 r.) przejęło zadania własne Gminy Białystok z zakresu odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych do 31 grudnia 2045 r. Zadania będą realizowane zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Miasta Białegostoku na lata 2004‐2015 oraz Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Podlaskiego. W ramach powierzonych zadań spółka uczestniczyć będzie w realizacji projektu pod nazwą „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej”. Na terenie obiektu prowadzona jest działalność w zakresie składowania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów pochodzących z terenu miasta Białystok. Instalacja do składowania odpadów obejmuje kwatery I, II, III, pole składowe powstałe w wyniku połączenia pola składowego I i III – wąwóz oraz pole przylegające do pola I i II ‐ trójkąt. Kwatery I i II od marca 2007 r. nie są eksploatowane. W zakresie stanu prawnego, zarządzający w okresie kontroli nie uzyskał zgody na zamknięcie części składowiska odpadów tj. kwater I i II. Składowanie odpadów odbywa się na polu składowym III, zlokalizowanym w południowo‐wschodniej części, wąwozie i trójkącie. W oparciu o przedłożoną dokumentację ustalono, że pojemność zapełniona (łącznie z warstwami izolacyjnymi) na koniec 2009 r. wynosiła 200 867,4 m3, (w tym pojemność pola III – 181 585 m3, wąwozu – 17 456 m3, trójkąta – 1 826,4 m3). Składowisko podlega całodobowemu dozorowi. Ogrodzenie uniemożliwia wstęp na teren osób nieuprawnionych, a także zabezpiecza przed obecnością zwierząt. W dniu kontroli stwierdzono, iż brodzik był wypełniony wodą z dodatkiem płynu dezynfekcyjnego. Wagi były sprawne i posiadały świadectwa legalizacji. W 2009 r. zostało zewidencjonowanych 16 rodzajów odpadów (z grup 15, 16, 19) w ilości powyżej 5 tysięcy Mg oraz 4 rodzaje odpadów niebezpiecznych (z grup 13 i 16) w ilości powyżej 1 Mg. W wyniku analizy działalności podmiotu stwierdzono, że unieszkodliwianiu podlegały odpady, które nie zostały dopuszczone w decyzji Marszałka Województwa Podlaskiego. Ponadto ilość poddanych odzyskowi odpadów ulegających biodegradacji ‐ 1 892,4 Mg przekroczyła ilość określoną w decyzji na odzysk odpadów (1800 Mg). Odpady wielkogabarytowe: meble, stolarka drzwiowa i okienna, sprzęt kuchenny i łazienkowy, elementy wyposażenia mieszkań i inne przedmioty o wymiarach gabarytowych powyżej 0,5 m podlegały demontażowi. Z uzyskanych elementów odzyskiwano surowce takie jak: złom, drewno, szkło a pozostałości wywożono na pola składowe. Decyzja Wojewody Podlaskiego, dotycząca prowadzenia działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów nie uwzględnia procesu demontażu oraz rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych. W dniu kontroli stwierdzono, że podmiot nie posiadał pozwolenia na wytwarzanie odpadów, które powstają w związku z eksploatacją instalacji jeżeli wytwarza powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy Mg odpadów innych niż niebezpieczne rocznie. W czerwcu 2010 r. wystąpiono z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów w ZUOK w Hryniewiczach.
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Stanisław Kopciewski:
Przez to rozumiem, że w Białymstoku Miasto-Inwestor oraz LECH-Beneficjent wybrali 3 razy droższe jeżeli idzie o inwestycję i 3 razy droższe jeżeli idzie o eksploatację rozwiązanie problematyki gospodarki odpadami niż to jest np. w Olsztynie.

Poczekamy zobaczymy jak ruszy. Na razie to jakaś koncepcja. Z tego co wiem jedynie ruszyły inwestycje w Bydgoszczy i Krakowie.
Najgorsze, że jest znany termin zakończenia inwestycji nie widać jednak jego początku.

Spalarnia spalarnia o protestować łatwo, łatwo na tym zarobić. gdzie są "ekolodzy" jak wyrzuca się śmieci do lasu. Jak mimo ustawienia na każdym osiedlu pojemników do selektywnej zbiórki, opakowaniówka ląduje dalej w zmieszanych.
Gdzie są ekolodzy, ze nie protestują nad praktykami odbioru selektywnej za pomocą jednej śmieciarki wszystkich odpadów,
Gdzie są ekolodzy jak odpady lądują w bliżej nieokreślonych miejscach a nie tam gdzie powinny,
Gdzie są ekolodzy kiedy domy ogrzewa się odpadami.

Spalarnia we Wiedniu jest bezpieczna pod względem
ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Proponowane rozwiązanie dla Białegostoku jest totalnie głupie i niczym nieuzasadnione.

Kolej frazes. Głupie? to zostawmy tak jak jest to jest mądre;)

Odnośnie FRAZESÓW - czy o tych frazesach mówimy, a mianowicie czy firmie LECH można powierzyć zarządzanie spalarnią w Białymstoku? Oni mają wdrożone i certyfikowane systemy zarządzania (http://www.lech.net.pl/certyfikaty.htm) nawet dotychczasową działalność prowadzą bez części pozwoleń! Oto dowód: http://www.wios.bialystok.pl/pdf/miasto_bialystok2010.pdf str. 22
zmiana ustawy odpadowej w marcu 2010 roku. Wcześniejsze kontrole tego problemu nie widziały (2008, 2009) bo było inne prawo. To chyba dobrze, ze w końcu sprawę uregulowano. Żadna decyzja nie jest doskonała, przy takim tempie zmian prawa.

Odpowiedź na pytanie jest oczywiście trudna, ale jak się spojrzy na kierunki zmiana ustaw odpadowej i utrzymania czystości w gminie alternatyw za dużych nie ma w chwili obecnej.

Rozwiązanie, żadna instalacja nie pomoże jak nie uszczelni się systemu selektywnej zbiórki.
Tylko wtedy inwestycje będą opłacalne i nie obciążające mieszkańców.
Jaki ma teraz w tym interes ze wrzucę PET do złotego pojemnika, czy do zmieszanych i tak zapłacę tyle samo

od 2013 nie będzie można zgodnie z prawem ze składować nic co ma wartość kaloryczna po 6MJ, (np kiszony ogórek),
od 2012 opłata za 1t ze składowanych odpadów niezależnie czy sortowanych czy nie sortowanych wzrośnie do 150zł za tone gdzie dziś sa zróżnicowane od 20- do 230
Czyli co innego jak nie spalarnia.
Jeśli robić to coś co jest realne.
Juz nic nie mówiąc o pozimach do osiagniecia ze zbiórki, kary dla unni niebotyczne

Osobiście już widzę zadowolonych mieszkańców od przyszłego roku jak ceny za odpady poszybują w gorę i kto będzie winny oczywiście miasto bo buduje spalarnie.
Ta spalarnia powinna być już w 2008roku
>
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Najgorszym wrogiem tej inwestycji jest czas.
A skoro czas to pieniądz to nie łudźmy się, że jak będziemy mocniej blokować to inwestycja będzie tańsza, podejmowane decyzje będą trafniejsze.
Porównywanie się do Unii rzeczywiście jest nieuzasadnione. Co region to inna specyfika.
Poraża mnie ten kraj, który działa od tyłu
Niebotyczne wymagania wobec podmiotów gospodarujących odpady, a nie wobec tych którzy maja to w tyle.
Brak jakichkolwiek instrumentów by zmusić Kowalskiego do przestrzegania podstawowych zasad.

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Robert Polak:
Najgorsze, że jest znany termin zakończenia inwestycji nie widać jednak jego początku.
Najgorsze jest to, że lokalna władza ma „monopol na mądrość” i robi wszystko, żeby utracić dotację z UE do projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej”.
Spalarnia spalarnia o protestować łatwo, łatwo na tym zarobić.
Czy może mi Pan wskazać osobę, która zarobiła na protestowaniu?
gdzie są "ekolodzy" jak wyrzuca się śmieci do lasu.
Tam gdzie potrzeba – potępiają ten proceder, sprzątają lasy raz do roku (wiadomo kiedy!) oraz cieszą się bardzo, że przynajmniej w Supraślu zakupiono kamerę i łapie się „wytwórców odpadów”.
Jak mimo ustawienia na każdym osiedlu pojemników do selektywnej zbiórki, opakowaniówka ląduje dalej w zmieszanych.
Cóż – proszę sprawdzić kto za nasze pieniądze robi kampanie szkoleniowe dla Mieszkańców Białegostoku i zastanowić się dlaczego jest to tak mało skuteczne. Czy tutaj również winni są ekolodzy?
Gdzie są ekolodzy, ze nie protestują nad praktykami odbioru selektywnej za pomocą jednej śmieciarki wszystkich odpadów,
A jak Pan myśli? Wiedzą dokładnie, że wszystkie firmy śmieciowe w Białymstoku tak nie postępują!
Gdzie są ekolodzy jak odpady lądują w bliżej nieokreślonych miejscach a nie tam gdzie powinny,
Pracują i zarabiają pieniądze, żeby wyżywić swoje rodziny. Nie wiem natomiast co robi firma LECH oraz Miasto Białystok, że dzięki ich nienagannej pracy znaczna część odpadów od wytwórców z Białegostoku zamiast na składowisko w Hryniewiczach pojechała w siną dal. Nie wiem też jaką uchwałę podejmie Rada Miejska w Białymstoku odnośnie sprawozdania z realizacji „Planu gospodarki odpadami dla Miasta Białegostoku” za lata 2009-2010? Czy ktokolwiek poniesie konsekwencje z tego tytułu?
Gdzie są ekolodzy kiedy domy ogrzewa się odpadami.
Oczywiście pilnują Strażników Miejskich, żeby nie robili kontroli i nie pisali mandatów – hahaha! Szok!
Spalarnia we Wiedniu jest bezpieczna pod względem
ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Proponowane rozwiązanie dla Białegostoku jest totalnie głupie i niczym nieuzasadnione.

Kolej frazes. Głupie? to zostawmy tak jak jest to jest mądre;)
Szanowny Panie proponuję wpierw zapoznać się z metodą rozwiązania systemu oczyszczania spalin we Wiedniu albo w Kilonii i potem porównać do tego co zaakceptowała nasza lokalna władza w Białymstoku. To nie wytrzymuje krytyki! Czy tutaj też są winni ekolodzy?
Rozwiązanie, żadna instalacja nie pomoże jak nie uszczelni się systemu selektywnej zbiórki.
Tylko wtedy inwestycje będą opłacalne i nie obciążające mieszkańców.
Jaki ma teraz w tym interes ze wrzucę PET do złotego pojemnika, czy do zmieszanych i tak zapłacę tyle samo
I za to również winę ponoszą ekolodzy (?!).
od 2013 nie będzie można zgodnie z prawem ze składować nic co ma wartość kaloryczna po 6MJ, (np kiszony ogórek),
Wiedza lokalnej władzy na temat wartości opałowej odpadów jest „wielka” => proszę przeczytać zapisy na ten sam temat na str. 14 Decyzji Nr 308/2011 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego z 11 kwietnia 2011r.
od 2012 opłata za 1t ze składowanych odpadów niezależnie czy sortowanych czy nie sortowanych wzrośnie do 150zł za tone gdzie dziś sa zróżnicowane od 20- do 230
A jak Pan myśli – kto na tej różnicy zarabia? Nie zarabiają ani mieszkańcy ani ekolodzy, ale firmy typu ZUOK. Proszę poczytać wypowiedź posła T. Arkit na str. 137 http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/484ddbbb3fb... i Pan się dowie, że „ Nie zarabia na tym ani obywatel, ani państwo, ale firma przerabiająca odpady – przy 100 tys. ton odpadów firma może zarobić ok. 2 mln zł w ciągu roku.”
Czyli co innego jak nie spalarnia.
Jeśli robić to coś co jest realne.
To co robi Gdańsk i Olsztyn oraz inni => tam są ludzie myślący i potrafiący liczyć koszty.
Juz nic nie mówiąc o pozimach do osiagniecia ze zbiórki, kary dla unni niebotyczne
Czy tu również ekolodzy mają się podjąć selektywnej zbiórki? Za ten stan rzeczy odpowiada kto inny!
Osobiście już widzę zadowolonych mieszkańców od przyszłego roku jak ceny za odpady poszybują w gorę i kto będzie winny oczywiście miasto bo buduje spalarnie.
Dokładnie tak!
Ta spalarnia powinna być już w 2008roku
Unia Europejska dotuje przedsięwzięcie „Zintegrowany … białostockiej”, a nie spalarnię według technologii sprzed wieku oraz z „inwalidzkim systemem oczyszczania spalin”. Dlatego też w Olsztynie po zrobieniu dokładnej i rzetelnej analizy SWOT zrezygnowano ze spalania odpadów komunalnych zmieszanych na rzecz innego rozwiązania => 3 razy tańszego. U nas około 80% odpadów ma jechać prosto do spalarni. Ale nie pojedzie, ponieważ dla takiego rozwiązania nie ma zgody ekologów.

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Robert Polak:
Najgorszym wrogiem tej inwestycji jest czas.
Najgorszym wrogiem tejże inwestycji jest upór lokalnej władzy i jej „monopol na mądrość”. Jak się okazuje np. w Szczecinie można było podpisać porozumienie z ekologami, ale u nas nie. Gdańsk i Olsztyn zmienili zdanie - czyżby w Gdańsku i Olsztynie rządzili ludzie „niepoważni”? Tam też są Zielone Płuca Europy tak samo jak w Białymstoku. Ale tam dokonuje się rzetelnych analiz i robi wszystko, żeby nie utracić dotacji z UE na uporządkowanie gospodarki odpadami.
A skoro czas to pieniądz to nie łudźmy się, że jak będziemy mocniej blokować to inwestycja będzie tańsza, podejmowane decyzje będą trafniejsze.
Blokować czy nie dopuszczać do realizacji nieodpowiedzialnych decyzji? To zasadnicza różnica.
Porównywanie się do Unii rzeczywiście jest nieuzasadnione. Co region to inna specyfika.
I tu się z Panem zgadzam.
Poraża mnie ten kraj, który działa od tyłu
Niebotyczne wymagania wobec podmiotów gospodarujących odpady, a nie wobec tych którzy maja to w tyle.
Brak jakichkolwiek instrumentów by zmusić Kowalskiego do przestrzegania podstawowych zasad.
Dokładnie tak samo i mnie poraża. Czy ekolodzy blokują uchwalenie ustawy o odpadach (12 grudnia 2010 r. już dawno minął!)? NIE. Blokuje je lobby spalarniowe! Otóż jak uchwali się nowelizację tejże ustawy (zgodnie z postanowieniami dyrektyw), to się okaże iż brakuje wsadu do spalarni. A 50% paliwa alternatywnego z odpadów do polskich cementowni przywożą z Niemiec => to też wina oczywiście ekologów (?!).
Bzdury kolega pisze o braku instrumentów. Dlaczego więc jedynie Zarząd Mienia Komunalnego potrafi zrobić przetarg i wstawić do SIWZ wymagania prawie zgodne z „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Białystok”? Jakoś firmy wywozowe dostarczyły tam żądaną ilość wszystkich pojemników i nie płaczą, ponieważ wkalkulowały koszta w cenę usług. Ale to nie firmy śmieciowe i nie ekolodzy mówią, że selektywna zbiórka odpadów ma być za darmo. Wie Pan dokładnie kto głosi takie herezje. Dlaczego więc w SIWZ na przetargach w Spółdzielniach Mieszkaniowych, Wspólnotach, zakładach pracy, itp. nie ma selektywnej zbiórki wpisanej zgodnie z „Regulaminem …. Białystok”? Oczywiście winni temu są ekolodzy(?!). Straż Miejska w Białymstoku tym się nie interesuje, a ma uprawnienia => winni są ekolodzy (?!).

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Robert Polak:
Rozwiązanie, żadna instalacja nie pomoże jak nie uszczelni się systemu selektywnej zbiórki.
Niełatwo nauczyć Polaków takiej zbiórki, więc może pora zastanowić się nad dostępnymi, skutecznymi technologiami segregacji odpadów, czy to u źródła, czy w firmie odbierającej odpady.
Czyli co innego jak nie spalarnia.
Zapytajmy samorządowców z Leszna o ich Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani koło Leszna.
'Roczny przerób Zakładu Zagospodarowania Odpadów to 70 tysięcy ton. Pracę w zakładzie docelowo znajdzie około 70 osób. Trzebania obsługuje 250 tysięcy ludzi mieszkających w naszym regionie. Koszt zakładu - prawie 25 mln euro'
http://www.srodowisko.pl/newsItem.aspx?pk=8482
Za 100mln złotych mają zakład przerabiający 70 tyś. ton odpadów!
Można 'co innego'? Można! Trzeba tylko chcieć.

Jeśli jednak kto się upiera przy termicznym przetwarzaniu odpadów, to można polecić instalacje plazmowe, mieszane: zgazowanie + plazma.
Osobiście już widzę zadowolonych mieszkańców od przyszłego roku jak ceny za odpady poszybują w gorę i kto będzie winny oczywiście miasto bo buduje spalarnie.
A są oczekiwane obniżki opłat w związku z budową spalarni?
Ta spalarnia powinna być już w 2008roku
A dlaczego powinna być spalarnia?
Najmniej efektywna i najdroższa metoda wyciągania energii z odpadów!
---
pozdr.czes;-)

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Robert Polak:
Stanisław Kopciewski:

Przez to rozumiem, że w Białymstoku Miasto-Inwestor oraz LECH-Beneficjent wybrali 3 razy droższe jeżeli idzie o inwestycję i 3 razy droższe jeżeli idzie o eksploatację rozwiązanie problematyki gospodarki odpadami niż to jest np. w Olsztynie.

Poczekamy zobaczymy jak ruszy. Na razie to jakaś koncepcja. Z tego co wiem jedynie ruszyły inwestycje w Bydgoszczy i Krakowie.
Już ruszyła i to galopem, a szczegóły poniżej:

http://www.wfosigw.olsztyn.pl/?art_id=2&type=aktualnos...
Jeden projekt odpadowy dla 37 gmin - podpisanie umowy w ramach POIiŚ (2011-04-22 11:15:48)

http://www.zgok.olsztyn.pl
28.04.2011
Umowa uroczyście podpisana
Umowa o dofinansowanie projektu została uroczyście podpisana przez Panią Marię Sokoll Zastępcę Prezesa WFOŚiGW w Olszynie i Pana Ryszarda Szymańskiego Prezesa ZGOK Sp. z o.o. w Olsztynie w obecności Właścicieli i zaproszonych gości. Nasz Zakład dostanie prawie 163 mln złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na stworzenie systemu zagospodarowania odpadów dla 37 gmin. Pierwsze przetargi ogłoszone zostaną już w czerwcu tego roku. Zakończenie inwestycji planujemy jesienią 2014 roku.

http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie...
27.04.2011
Kompleksowa gospodarka odpadami w regionie warmińsko-mazurskim
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wartość przyznanych beneficjentom dotacji w ramach Działania 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, Programu Infrastruktura i Środowisko podwoiła się do kwoty 2 mld zł (24 projekty). Oznacza to, że połowa dostępnych środków unijnych została już rozdysponowana.

27 kwietnia 2011 r. podpisano umowę o dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko dla projektu pn. "System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów".
Inwestycja ta o wartości ponad 284 mln zł została wsparta środkami unijnymi w kwocie ponad 162 mln zł. Jej zakończenie planowane jest w 2014 roku.

Ponad pół miliona osób zamieszkujących 37 gmin środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego zostanie objętych systemem zagospodarowania odpadów komunalnych. W ramach projektu zrekultywowanych zostanie osiem składowisk odpadów oraz wybudowane:
• Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych,
• cztery stacje przeładunkowe,
• sortownia,
• kompostownia,
• składowisko.
Projekt przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków dla środowiska oraz dla zdrowia ludzi wynikających z konieczności zagospodarowania odpadów, jak i funkcjonowania samych instalacji. Realizacja przedsięwzięcia wpłynie na osiągnięcie standardów obowiązujących w krajach członkowskich UE, w szczególności dotyczących osiągnięcia poziomów odzysku, ograniczenia składowania odpadów (w tym biodegradowalnych) oraz wykorzystania odpadów jako źródła energii.

Kolejne duże projekty inwestycyjne w zakresie gospodarki odpadami, dla których przygotowywane są umowy o dofinansowanie:
• Budowa zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego,
• Uporządkowanie Gospodarki Odpadami na Terenie Subregionu Konińskiego,
• System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania (realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego).

Czy teraz Pan rozumie powagę sytuacji? Połowa dostępnych środków unijnych została już rozdysponowana. Szczecin ma podpisane porozumienie, a inni jak widać też potrafią się dogadać.
Ja apeluję do lokalnej władzy, żeby NIEZWŁOCZNIE przystąpiła ro rozmów z ekologami. Nie można na siłę forsować złego rozwiązania gospodarki odpadami w 10-ciu gminach! Kontynuacja tej drogi wróży zły koniec - utratę dofinansowania!Stanisław Kopciewski edytował(a) ten post dnia 13.05.11 o godzinie 01:22
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Czy teraz Pan rozumie powagę sytuacji? Połowa dostępnych środków unijnych została już rozdysponowana. Szczecin ma podpisane porozumienie, a inni jak widać też potrafią się dogadać.
Ja apeluję do lokalnej władzy, żeby NIEZWŁOCZNIE przystąpiła ro rozmów z ekologami. Nie można na siłę forsować złego rozwiązania gospodarki odpadami w 10-ciu gminach! Kontynuacja tej drogi wróży zły koniec - utratę dofinansowania!

Czyli już widzę jakie są szanse.
Najciekawsze gdzie te 9 gmin, które mają w ten system wchodzić?
Przy takim opornym forsowaniu szczerze żeby jakikolwiek wariant ruszył z dofinansowaniem.

Uwaga, nie reprezentuje stanowiska firmy "LECH", nie uczestniczę i nie uczestniczyłem w pracach nad danym projektem. Cały czas widzę wyraźne aluzje w stronę firmy, której jestem pracownikiem, zajmuje się w niej zupełnie innymi kwestiami niż spalarnia.
Cały temat jest moim osobistym spojrzeniem z wiedza jaką posiadam, ilością czasu realizując swoje pasje.

Cały czas nie widzę alternatyw.
A czas leci, rewolucja śmieciowa się zbliża, obecny pat na pewno nie służy nikomu.
Dobrze, ze chociaż nikt nie neguje sensu działań.
Co do tego czy potrafią się dogadać, wszędzie są opory, były i będą - uroki branży.

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Robert Polak:
Cały czas nie widzę alternatyw.
Czy to ma być sygnał, że takowych nie ma?

Czy w ogóle ktoś z decydentów zainteresował się innymi technologiami?
---
pozdr.czes;-)
Marcin Makarski

Marcin Makarski rozglądam się wokół

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Po co nam spalarnie, zarzadzanie odpadami, elektrownie atomowe itp.
Uzalezniajmy sie dalej od ruskiego gazu, a smieci sprzedajmy szwedom. Jeszcze na tym zarobimy :D

konto usunięte

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Marcin M.:
Po co nam spalarnie, zarzadzanie odpadami, elektrownie atomowe itp.
Uzalezniajmy sie dalej od ruskiego gazu, a smieci sprzedajmy szwedom. Jeszcze na tym zarobimy :D
Jest Pan mgr farmacji i z racji pełnionej funkcji kierownika apteki oraz posiadanej wiedzy proszę Pana o opinię odnośnie zbierania w aptekach odpadów powstających z leków u leczonych pacjentów.

Apteka, ze względu na rodzaj działalności, jest miejscem „spotkań” ludzi chorych ze zdrowymi, ludzi w bardzo różnym wieku i bardzo różnej sprawności psychofizycznej. Jest ona miejscem wzajemnych oddziaływań apteka - środowisko. Przy czym relację tą należy rozumieć dwojako, jako obszar wzajemnych wpływów, środowisko wewnętrzne (personel) - apteka (obiekt) i apteka - środowisko zewnętrzne (pacjent, klient).

Odnośnie gospodarki odpadami należy jednoznacznie powiedzieć, że leki pochodzące od mieszkańców należy zaliczyć do odpadów komunalnych, gdyż są to odpady powstające w gospodarstwach domowych. Zgodnie z klasyfikacją przyjętą w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów, leki pochodzące od mieszkańców - czyli wydzielone selektywnie z frakcji odpadów komunalnych, klasyfikuje się pod kodem 200131 oraz 200132. Kod 200131 „Leki cytotoksyczne i cytostatyczne” – są to odpady niebezpieczne komunalne. Kod 200132 „Leki inne niż wymienione w 20 01 31” są odpadami komunalnymi. Na zbieranie ich potrzebne jest uzyskanie stosownego zezwolenia przez aptekę zgodnie z ustawą o odpadach. Czy apteki takie zezwolenie posiadają? Czy takie działanie jest możliwe i zgodne z prawem?

Osobiście uważam iż odpowiedź nie jest jednoznaczna ani też prosta. Takie działanie (według mnie) jest możliwe i zgodne z prawem ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach i ustawy śmieciowej. Natomiast ja osobiście uważam, że nie jest ono zgodne z:

1). art. 66 oraz art. 67 ust. 1,2 i 3 obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2008r., Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20080450271&type=3

2) § 10 pkt. 1 ppkt. 4 i pkt. 2 ppkt. 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz. U. z 2002 r., Nr 187, poz. 1565). http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021871565&type=2

Osobiście uważam, że zbieranie takich odpadów z leków nie powinno być realizowane w aptekach, a powinno być przyjęte inne rozwiązanie tejże problematyki.Stanisław Kopciewski edytował(a) ten post dnia 29.05.11 o godzinie 15:20
Marcin Makarski

Marcin Makarski rozglądam się wokół

Temat: Spalarnia śmieci w bstoku

Apteki, w ktorych pracuje nie prowadza takiej dzialalnosci.



Wyślij zaproszenie do