Arkadiusz B.

Arkadiusz B. Dyrektor Obszaru
Detalicznego - ING
Bank Śląski S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Witajcie...

Mam watpliwosci co do decyzji mojej kadrowej, wiec chcialbym abyscie Wy - specjalisci od PP - wypowiedzieli sie w tym temacie. Otoz mam pracownika, ktory mial naliczony wymiar urlopu na ten rok w ilosci 20 dni. Wyszlo na to, ze w grudniu tego roku nabyl prawo do 26 dni z racji wyksztalcenia i dotychczasowego doswiadczenia. Nagle ksiegowa mnie poinformowala, ze pracownik ma od tego momentu 26 dni a nie 20. Czy faktycznie jest tak, ze skoro nabyl prawo do 26 dni w grudniu to wlasnie 6 dni musi wykorzystac do konca roku lub do 31 marca 2010 r ? Czy nie jest tak, ze w zwiazku z tym, ze dopiero w grudniu nabyl to prawo to powinno te 6 dni byc naliczone jakos proporcjonalnie np. 6 dni / 12 mc ?
Małgorzata R.

Małgorzata R. Radca prawny

Temat: Nowy wymiar urlopu...

ma prawo do dodatkowych 6 dni, nawet jeśli nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu 31.12.

należy bardziej doceniać kadrową;)Małgorzata R. edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 17:31
Arkadiusz B.

Arkadiusz B. Dyrektor Obszaru
Detalicznego - ING
Bank Śląski S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Haha serio kocham GoldenLine i ludzi tu panujacych :). Jeszcze nie zdolalem dobrze zadac pytania a juz otrzymalem odpowiedz:) Wielkie dzieki ! Tak na serio to bardzo cenie wiedze i profesjonlizm mojej ksiegowej, ale jak to bywa czlowiek jest tylko czlowiekiem i moze sie pomylic, wiec wole choc odrobine kontrolowac to, za co jestem wspolodpowiedzialny :) Dzieki za odp...Arkadiusz Błoszyk edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 17:35
Angelika K.

Angelika K. Samodzielna księgowa
KPiR

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Małgorzata R.:
ma prawo do dodatkowych 6 dni, nawet jeśli nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu 31.12.

Potwierdzam :)
Urlopu uzupełniającego nie można zmniejszyć i przyznać proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do końca roku kalendarzowego. Pracownik nabył prawo do pełnych 6 dni urlopu (art. 158 Kodeksu Pracy).
Arkadiusz B.

Arkadiusz B. Dyrektor Obszaru
Detalicznego - ING
Bank Śląski S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Ale juz wiem jak tutaj mozna wysnuc pretensje do mojej ksiegowej :) Prawdą jest, ze mogla/powinna poinformowac mnie na poczatku roku lub podczas jego trwania o tym, ze pracownik za chwile nabedzie prawo do urlopu wiekszego o 6 dni. Wtedy latwiej bylo by mi zaplanowac prace i dostosowac plan urlopow do tego faktu...no przyznajcie drogie Panie tutaj racje:)Arkadiusz Błoszyk edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 17:47

konto usunięte

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Arkadiusz Błoszyk:
Nagle ksiegowa mnie poinformowala, ze pracownik ma od tego momentu 26 dni a nie 20. Czy faktycznie jest tak, ze skoro nabyl prawo do 26 dni w grudniu to wlasnie 6 dni musi wykorzystac do konca roku lub do 31 marca 2010 r ? Czy nie jest tak, ze w zwiazku z tym, ze dopiero w grudniu nabyl to prawo to powinno te 6 dni byc naliczone jakos proporcjonalnie np. 6 dni / 12 mc ?

Jeżeli cały rok przepracował w jednej firmie, to w dniu ukończenia 10 lat stażu pracy (wliczając odpowiednio wykształcenie) nabywa prawo do dodatkowych 6 dni urlopu.
Gdyby w trakcie roku zmieniał pracę, to liczyłoby się proporcjonalnie do czasu pracy u "nowego" pracodawcy (czyli pracownik byłby stratny).

konto usunięte

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Mariusz G.:
Arkadiusz Błoszyk:
Nagle ksiegowa mnie poinformowala, ze pracownik ma od tego momentu 26 dni a nie 20. Czy faktycznie jest tak, ze skoro nabyl prawo do 26 dni w grudniu to wlasnie 6 dni musi wykorzystac do konca roku lub do 31 marca 2010 r ? Czy nie jest tak, ze w zwiazku z tym, ze dopiero w grudniu nabyl to prawo to powinno te 6 dni byc naliczone jakos proporcjonalnie np. 6 dni / 12 mc ?

Jeżeli cały rok przepracował w jednej firmie, to w dniu ukończenia 10 lat stażu pracy (wliczając odpowiednio wykształcenie) nabywa prawo do dodatkowych 6 dni urlopu.
Gdyby w trakcie roku zmieniał pracę, to liczyłoby się proporcjonalnie do czasu pracy u "nowego" pracodawcy (czyli pracownik byłby stratny).
w jaki sposób?

konto usunięte

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Alina M.:
Jeżeli cały rok przepracował w jednej firmie, to w dniu ukończenia 10 lat stażu pracy (wliczając odpowiednio wykształcenie) nabywa prawo do dodatkowych 6 dni urlopu.
Gdyby w trakcie roku zmieniał pracę, to liczyłoby się proporcjonalnie do czasu pracy u "nowego" pracodawcy (czyli pracownik byłby stratny).
w jaki sposób?

Przykład 1.
Pracownik 10 grudnia 2009 kończy 10 lat stażu pracy. Od 1 stycznia 2009 jest zatrudniony w tej samej firmie. Nabywa prawo do 6 dni urlopu 10 grudnia. Czyli w całym roku 2009 dostaje 26 dni urlopu

Przykład 2.
Pracownik 10 grudnia 2009 kończy 10 lat stażu pracy. Od 1 lipca 2009 jest zatrudniony w tej samej firmie. U poprzedniego pracodawcy wykorzystał 10 dni urlopu. Nabywa prawo do 3 dni urlopu 10 grudnia. Czyli w całym roku 2009 dostaje 23 dni urlopu - zatem jest o 3 dni stratny.

Podstawa - rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego § 3Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 20:18
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Arek
Nie wymawaj sie na planowanie roboty - jako dyrcio to Ty masz przewidywać ew. kłopoty czy trudnosci, nie ksiegowa. Postąpiła słusznie - informując Cię o tym dopiero w chwili gdy pracownik rzeczywiscie nabył prawo do dodatkowych 6 dniu urlopu
A skad ksiegowa miała wiedzieć - np. że ten pracownik napewno się nie zwolni przed nabyciem prawa do dodatkowego urlopu np. - w listopadzie ?
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Według mojej wiedzy, do urlopu uzupełniającego nie mają zastosowania zasady proporcjonalności. jeśli w grudniu nabędzie prawo do dodatkowych dni, to nowy pracodawca będzie miał problem ze zwiększoną ilością, bo w tym momencie pracownikowi będzie przysługiwać DODATKOWE 6 DNI
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Aniu
Skąd pomysł "nowego pracodawcy" - w tej dyskusji - kto z nas o nim wspominał.

A jak już o tym wspomniałaś - to jest to prosta sprawa :
Przykład - Załuzmy, że:
Pracownik nabywa prawo do dodatkowych 6 dni urlopu np. z dniem 1,12, a jest na wypowedzeniu do 15.12.
Jeżeli nie zdąży fizycznie wybrać dodatkowego urlopu - przysługuje mu ekwiwalent pieniężny i po sprawie.

Tak samo działa to w drugą stronę:
Przykład - pracownik przyjmuje sie do pracy 1.12. - dostaje informację p przysługujacym mu wymiarze urlopu (20 dni). Z dniem 15.12, nabywa prawo do dodatkowych 6 dni urlopu. Pracodawca informuje go o tym - a pracownik do wykorzystania ma proporcjonalnie 26 dni urlopu a nie 20. ProsteKrzysztof K. edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 20:39
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Krzysztofie, odniosłam się do przykładu Mariusza. Tyko tyle:-)

konto usunięte

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Anna Patoleta:
Według mojej wiedzy, do urlopu uzupełniającego nie mają zastosowania zasady proporcjonalności.

Skoro podanie przepisu nie wystarczy...
Zacytuję:
§ 3. Wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Polecam tez komentarze do art. 158 KP. Liczy się proporcjonalnie do wyższego wymiaru (a stary pracodawca nie ma obowiązku, ani możliwości udzielenia urlopu uzupełniającego).

Lubię wyrażać się precyzyjnie, więc na pytanie autora wątku, czy powinno te 6 dni naliczać proporcjonalnie (zresztą dokładnie cytuję fragment, na który odpowiadam) odpowiadałem precyzyjnie - że jest sytuacja, gdy proporcjonalnie, a jest, gdy 6 dni. A przykłady i podstawę podałem po wyrażeniu wątpliwości przez Alinę.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 20:56

konto usunięte

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Mariusz G.:
Alina M.:
Jeżeli cały rok przepracował w jednej firmie, to w dniu ukończenia 10 lat stażu pracy (wliczając odpowiednio wykształcenie) nabywa prawo do dodatkowych 6 dni urlopu.
Gdyby w trakcie roku zmieniał pracę, to liczyłoby się proporcjonalnie do czasu pracy u "nowego" pracodawcy (czyli pracownik byłby stratny).
w jaki sposób?

Przykład 1.
Pracownik 10 grudnia 2009 kończy 10 lat stażu pracy. Od 1 stycznia 2009 jest zatrudniony w tej samej firmie. Nabywa prawo do 6 dni urlopu 10 grudnia. Czyli w całym roku 2009 dostaje 26 dni urlopu

Przykład 2.
Pracownik 10 grudnia 2009 kończy 10 lat stażu pracy. Od 1 lipca 2009 jest zatrudniony w tej samej firmie. U poprzedniego pracodawcy wykorzystał 10 dni urlopu. Nabywa prawo do 3 dni urlopu 10 grudnia. Czyli w całym roku 2009 dostaje 23 dni urlopu - zatem jest o 3 dni stratny.

Podstawa - rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego § 3Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 20:18
aaa, no tak. Dzieki :o)

konto usunięte

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Arkadiusz Błoszyk:
Ale juz wiem jak tutaj mozna wysnuc pretensje do mojej ksiegowej :) Prawdą jest, ze mogla/powinna poinformowac mnie na poczatku roku lub podczas jego trwania o tym, ze pracownik za chwile nabedzie prawo do urlopu wiekszego o 6 dni. Wtedy latwiej bylo by mi zaplanowac prace i dostosowac plan urlopow do tego faktu...no przyznajcie drogie Panie tutaj racje:)Arkadiusz Błoszyk edytował(a) ten post dnia 12.12.09 o godzinie 17:47

Nie przyznam Ci racji, a odnoszę wrażenie, że szukasz haka na księgową ;) zrobiła dobrze, a Ty nadal marudzisz, doceń ją lepiej :)
Arkadiusz B.

Arkadiusz B. Dyrektor Obszaru
Detalicznego - ING
Bank Śląski S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

To "przyczepienie" sie do ksiegowej mialo wybrzmiec raczej jako forma zartu...oczywiscie, ze doceniam i nie zadzwonie do niej w pn by wyrazic moje oburzenie:). Zadalem pytanie, gdyz nie bylem pewny i chcialem sie upewnic, po to w koncu powstala ta grupa...
Arkadiusz B.

Arkadiusz B. Dyrektor Obszaru
Detalicznego - ING
Bank Śląski S.A.

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Krzysztof K.:
Arek
Nie wymawaj sie na planowanie roboty - jako dyrcio to Ty masz przewidywać ew. kłopoty czy trudnosci, nie ksiegowa. Postąpiła słusznie - informując Cię o tym dopiero w chwili gdy pracownik rzeczywiscie nabył prawo do dodatkowych 6 dniu urlopu
A skad ksiegowa miała wiedzieć - np. że ten pracownik napewno się nie zwolni przed nabyciem prawa do dodatkowego urlopu np. - w listopadzie ?

Juz ustalilismy, ze postapila slusznie i dziekuje za Wasze wsparcie w tym temacie. Co do przwidywania trudnosci i klopotow. Oczywiscie sie zgodze, ale w korporacjach jest tak, ze sztab ludzi pracuje na to, by innym bylo latwiej i by zminimalizowac ryzyko pojawienia sie trudnosci i klopotow. Stad wsparcie dzialu personalnego, informatycznego, ryzyka itp itd. Poza tym nawet przy zalozeniu, ze jestes super dyrkiem pod kazdym wzgledem, w zyciu nie przewidzisz wszystkich negatywnych zjawisk, raczej trzeba umiec sobie szybko radzic w momencie, gdy sie pojawia :).
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Arek
Zgoda - przyznaje Ci rację - ale zawsze bierz pod uwagę to iż zycie płata rożne figle, które mogą zakłucić normalny rytm pracy w firmie, nawet jak sam piszesz "" masz wsparcie dzialu personalnego, informatycznego, ryzyka itp itd.""
A Twoje """Mam watpliwosci co do decyzji mojej kadrowej..." wiekszośc napewno odebrała jako szukanie na nią haka.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 14.12.09 o godzinie 07:48

Temat: Nowy wymiar urlopu...

Wtrącę się do dyskusji...
Skończyłam szkołę średnią, poszłam do pracy i na pełnym etacie przepracowałam 14 miesięcy, po czym rozwiązałam umowę i postanowiłam dalej kontynuować naukę pracując na pełny etat w innej firmie. Kończąc studia w listopadzie 2010 roku nadal pracowałam. W chwili obecnej zmieniłam pracę. Na dzień rozwiązania umowy miałam 14 miesięcy stażu pracy w pierwszej firmie i 8 miesięcy stażu u ostatniego pracodawcy (liczone od momentu zakończenia studiów licencjackich) Łącznie daje to 22 miesiące stażu pracy + 8 lat z tytułu ukończonych studiów. Czyli w październiku będę miała 10 lat stażu pracy włącznie z uwzględnieniem szkoły. U obecnego pracodawcy będę miała przepracowane 5 miesięcy więc przysługuje mi urlop liczony proporcjonalnie za 5 miesięcy od 26 dni. czyli 11? Dobrze liczę? Bo pogubiłam się w tym trochę a po tym co tu przeczytałam muszę uznać że kadrowa w firmie mnie trochę oskubała z urlopu, uznając że należy mi się pełny wymiar 26 dni dopiero od nowego roku...
Proszę o odpowiedź czy mój tok rozumowania jest poprawny? Pozdrawiam i z góry dzięki
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Nowy wymiar urlopu...

dobrze policzyłaś.

Następna dyskusja:

Szkoła a wymiar urlopu




Wyślij zaproszenie do