Ryszard Hapka

Ryszard Hapka Członek zarządu,
Dyrektor IT

Temat: HDR

Witam,

właśnie zaczynam swoją przygodę z techniką HDR

zdjęcia tutaj: http://www.hary.pl/tag/hdr/

krytyka ( byle konstruktywna ) mile widziana :)
Piotr Sabak

Piotr Sabak IT Administrator at
Evio Polska Sp. z
o.o.

Temat: HDR

bardzo fajne.

można wiedzieć jakim programem łączysz HDR-y??
Ryszard Hapka

Ryszard Hapka Członek zarządu,
Dyrektor IT

Temat: HDR

dzięki :)

do łączenia JPGów używam Photomatix Pro, efektem łączenia jest dopiero HDR ;)

Temat: HDR

Ryszard,

mam pytanie, jak tworzysz grafike wsadową do Photomatixa ?,
[robisz serie aparatem]
całkiem fajnie ci wychodzą te HDRY, i pytanie za 100pkt :) czy masz jakiś patent na zdjecia w ruchu, co by nie było widac kolejnych faz ruchu na wynikowym HDRze ?

Ja na powyższy problem znalazłem taki patent, że wykonuje tylko 1 zdjecie w RAW, wywołuje je z 5 ustawieniami od -2EV do +2EV (wiekszy zakres jest nie osiagalny niestety) i wrzucam takie foty do Photomatixa, wychodza ale takie sobie....

konto usunięte

Temat: HDR

.Konrad Łaszczyński edytował(a) ten post dnia 31.03.12 o godzinie 10:55
Piotr Sabak

Piotr Sabak IT Administrator at
Evio Polska Sp. z
o.o.

Temat: HDR

Ryszard "HaRy" H.:
dzięki :)

do łączenia JPGów używam Photomatix Pro, efektem łączenia jest dopiero HDR ;)

tak wiem, o to mi właśnie chodziło. ja też używam Photomatixa do tworzenia hdr, z reguły robie 3 rawy z różnym naświetleniem, wywołuje je w PS i wrzucam do Photomatixa.

a używa ktoś może PS do tworzenia HDR?? ja próbowałem, ale efekt jest zazwyczaj gorszy niż w Photomatixie.
Ryszard Hapka

Ryszard Hapka Członek zarządu,
Dyrektor IT

Temat: HDR

słyszałem plotki o tym, że HDR'a można zrobić z jednego RAW'a ( wywołując go do 3 JPGów i je łącząc w HDR'a ) ale ta sztuka jeszcze mi się nie udała, nie mówiąc o HDRze z jednego JPG'a - bo takie kwiatki też widziałem, np.: http://www.flickr.com/photos/snake-eyes/1387596744/ :)
Michał K.

Michał K. projektant, ComArch
S.A.

Temat: HDR

Co do HDRa z jednego RAWa, to nie prościej skonwertować bezpośrednio RAWa do jakiegoś 16-bitowego formatu (zamiast wywoływać 3 razy)?

A co co HDRa z jednego JPGa to owszem, da się, ale dynamiki się tym nie poprawi (a w końcu o to chodzi w HDR).

W obu powyższych przypadkach nie uda się jednak uzyskać szczegółów w scenach o wysokim kontraście - w cieniach będą szumy (co widać na tym HDRze z JPGa), a miejca prześwietlone będą "płaskie".

Np. takiego HDRa z jednego JPGa się nie da zrobić ;)

Obrazek
Michał Kulka

Michał Kulka Doradca inwestorów i
startupów

Temat: HDR

Prosisz o krytykę ? Prosze bardzo:

1) jak na HDR to gdzieś ucieka jednak rozpiętość tonalna i kontrast
2) bardzo szare światła. Nie wiem czy celowo, ale takie jest moje wrazenie
3) HDR to tylko technika. Jezeli scena i kompozycja nie jest dobra to HDR nic nie pomoze. Niestety spora czesc zdjec sprawia przypadkowe wrazenie.
4) generalnie nie ma dla mnie znaczenia czy zdjecie wynikowe powstało na kliszy i pod powiekszalnikiem czy w photoshopie, czy jako HDR - liczy sie ostateczny wynik. Pare mi sie podoba, sporo wcale.

Ale generlanie - fajnie. Powodzenia w doskonaleniu techniki.
Krzysztof G.

Krzysztof G. Fotografia

Temat: HDR

Z tego co mi wiadomo, to na HDR potrzebne jest jak najwięcej klatek (a nie kombinowanie z jedną...), poza tym zalecane jest minimum 5. Podobno są tacy, co robią z 20. No i oczywiście scena musi być dosyć kontrastowa. Bez sensu walczyć z HDR (i tracić czas), jeśli robi się zdjęcia w pochmurny dzień czy po zachodzie słońca.
Co do galerii, nie powiem - fajne. Może dlatego, że nie wziąłem się za HDR-y. Chociaż Deviantart zdecydowanie lepsza.

Polecam to: http://www.photoshelter.com/search?I_DSC=HDR&I_SDATE%5...
Mirosław Połeć

Mirosław Połeć Kierownik
Projektu/Project
Manager

Temat: HDR

Zdjęcie z kamiennej góry masakryczne pięknie pociągasz za spust :)

konto usunięte

Temat: HDR

Witam,

właśnie zainteresowałem się techniką HDR, bardzo mi się podobają fotki w tej technice są takie bajkowe, nierzeczywiste.

Czy możecie mi podpowiedzieć czy żeby robić HDR wystarczy zakupić program Photomatix Pro ? Czy trzeba dokupywać jeszcze jakiś plug-in'y, filtry czy coś ?

konto usunięte

Temat: HDR

Adam Borkowski:
Witam,

właśnie zainteresowałem się techniką HDR, bardzo mi się podobają fotki w tej technice są takie bajkowe, nierzeczywiste.

nierzeczywiste jeśli taki ma być efekt
np http://picasaweb.google.com/nazwiskokropkaimie/HdrTest...
ale hdr-a wymyślono chyba po to aby oddać na fotce to co widzi ludzkie oko a nie negatyw czy matryca

Czy możecie mi podpowiedzieć czy żeby robić HDR wystarczy zakupić program Photomatix Pro ? Czy trzeba dokupywać jeszcze jakiś plug-in'y, filtry czy coś ?

co potrzeba..
1. aparat z zapisem w formacie raw
2. przydałby się statyw
3. program do "wywoływania" rawów - najczęściej dołączony do aparatu
4. photomatix
5. dużo wolnego czasu :)
6. PS? czasem się przydaje
7. skrypt do wrzucania gotowych hdr-ów do galerii na stronce :D

konto usunięte

Temat: HDR

Świetnie !

czyli największą barierą jest punkt 5.

Jak sobie radzisz z poruszającymi się obiektami, tak jak ten jadący samochód ?

Wyciagasz z 3 fotki z jednego RAWa ?
Albert W.

Albert W. creative director

Temat: HDR

[obrazek]

Stary Browar w poznaniuAlbert Wallin edytował(a) ten post dnia 19.12.07 o godzinie 23:47
Albert W.

Albert W. creative director

Temat: HDR

[obrazek]

konto usunięte

Temat: HDR

Wyciagasz z 3 fotki z jednego RAWa ?

wybaczcie, ale po co robic takiego pseudo HDRa z jegdnego RAWa, jak DOKLADNIE TEN SAM EFEKT mozna uzyskac odpowiednio wolajac fotki chocby w zwyklym ACRze?
a nazywanie tego HDRem to juz przeciez jakas pomylka wielka!

Temat: HDR

zrodlo: jeden jpg.
nie lubie kiedy mowi sie, ze czegos nie da sie zrobic...


Obrazek
Maciej P. edytował(a) ten post dnia 20.12.07 o godzinie 01:22
Ryszard Hapka

Ryszard Hapka Członek zarządu,
Dyrektor IT

Temat: HDR

Ryszard "HaRy" Hapka:
(...)
o HDRze z jednego JPG'a - bo takie kwiatki też widziałem, np.: http://www.flickr.com/photos/snake-eyes/1387596744/ :)
(...)

Albert - kolaże niesamowici! ;)Ryszard "HaRy" Hapka edytował(a) ten post dnia 20.12.07 o godzinie 08:09

Temat: HDR

witajcie

zapraszam do rzucenia okiem na mój artykuł na temat tej techniki

http://www.onephoto.net/publish.php?idPublish=31



Wyślij zaproszenie do