Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Witam

Mam 25 lat, 193cm, ok 100kg.Mam również lekko okrągle plecy.

Od podstawówki prowadziłem aktywny tryb zycia( dużo sportu: kosz, siatka, pływanie, rower)

Niestety od zeszłych wakacji ( 11.08.2008) mam problemy z dyskopatią ( L4-L5 i L5-S1)

Nabawiłem sie jej na siłowni, źle chwyciłem ciężar i za szybko chciałem się wyprostować.

Bolało strasznie w odcinku L-S. Ból nie poszedł do nogi.
Karetka zawiozła mnie do szpitala, bo sam nie mogłem wstać z łóżka
Najpierw leżałem w szpitalu, na chirurgi , gdzie postawili błędną diagnoze: naderwanie mięsnia grzbietu

Ból nie ustępował, wiec udałem sie do fizjoteraputy.
Zaczełem rehabilitacje. I uzupełniałem ją badaniami diagnostycznymi.

Wykonałem MRI, RTG , badania krwi, moczu

MRI wykazał dwie przepukliny L4-L5 i L5-S1 ( wynik odebrałem w lutym tego roku)

Po otrzymaniu wyniku byłęm 4 tyg. w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym gdzie miałem takie zabiegi jak:
- fango
-hydroterapie
-theraplus
-prady dd
-kinezyterapia

Nic nie pomogło, nawet w miedzyczasie się pogorszyło.
Tzn. Dlaej ból w odcinku ledzwiowym , jakby w centrum kreogslupa i bardziej z lewej strony.

Po tem kontynuowałem leczenie prywatnie u fizjoterapeuty ( spec.od terapii manualnej kaltenborna ) wzmacniałem miesnie brzucha i się oszczędzałem ( zresztą oszczedzam się od tego wypadku na siłowni)

Nic nie pomagało, naprawdę nic. Zaczełem chodzić na basen gdzie pływałem grzbietem aby odciążyć plecy. Ćwiczę równiez w domu, mam taka dużą piłke, dyski sensomotoryczne, wykonuje cwiczeia zalecone przez fizjo,

Dalej nic. Postanowiłe troche poszukać jakiejś profesjonalnej klinki gdzie by się mną profesjonalnie zajęto i trafiłem do CKR w Konstancinie.

W lipcu miałem tam 2 tygodniową kurację. Gdzie korzystałem z :
-basen,sauna
-wyciąg pulsacyjny
- terapia z osteopatą
- kriokomora ogólnoustrojowa
- prady TENS
- Terapii Master SET

i znowu to samo, nic sie nie polepszyło, w miedzyczasie było znowu gorzej.

Pod koniec wakacji zaczełem, akupunkture pod okiem ortopedy-traumatologa

Ostatnio zaczełem McKenziego u teraputy po kursach ABCD( jakieś 3 tygodnie temu) i znwou nic. Ani się nie pogorszyło anie nie polepszyło.

Od jakiś 2 miesięcy mam lekkie ciągnięcie w lewej łydce.

Nie mam ubytków neurologicznych, ale boli mnie cały czas w kregosłupie, w odcinku ledzwiowym.

Założyłem tu ten wątek, bo może ktoś podsunie mi jakiś pomysł, da jakąs radę jak zaleczyć/wyciszyć dyskopatię. Chciałbym wrocić kiedyś do sportu. Mieszkam na Pomorzu jakies 50km od Trójmiasta.
Co robić ?? Any IDEA??Marek Norwid edytował(a) ten post dnia 24.11.09 o godzinie 16:27

konto usunięte

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

ufffff.. Dużo tego !
Może głupie pytanie zadam, ale jakoś trzeba zacząć :)
Czy każdy z Terapeutów diagnozował Cię i każdy potwierdzał dyskopatię? Czy sugerowano się MRI?

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Pierwszy fizjo do którego sie udałem podejrzewał dyskopatię i zalecił aby wykonać MRI.
( wiadomo wczesniej miałem kontakt z lekarzemi ale ci nie chętnie wysyłają na takie badanie).MRI potwierdziło jego podejrzenie. Dwie wypukliny.

Pozostałym fizjo , przedstawiałem juz całą diagnostykę więc raczej na pewno sugerowali się MRI.
Choć uważali ze moje objway są dziwne , bo boli mnie własnie w kręgosłupie, jakby w środku.
Nie mam typowych objawów rwy kulszowej.


Badany neurologicznie byłem kilka razy w przeciągu tych 15 miesięcy( przez neurologa , neurochirurga i fizjoterapute)
Wg tego badanie mam lekko osłabiony odruch stawu skokowego lewego.

Dodam jeszcze ze jakies parę lat wstecz:
- 2-3 temu zablokowało mi sie kolano na skutek zderzenia z przeciwinikem podczas gry w koszykówkę.Do dziś potrafi się ono zblokować boleśnie
- 5-6 lat temu miałem skręcony staw skokowy: 2 x lewy i 1x prawy.

Czy to może mieć wpływ na mój stan kregosłupa??

konto usunięte

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Hej,
Bardzo trudno jest napisać co masz robić, żeby sobie pomóc, nie wiedząc co na pewno jest problemem. Ból tylko w kręgosłupie po dźwignięciu ciężaru może świadczyć o konflikcie dyskowym, dobrze dla Ciebie, że nie masz objawów w kończynach dolnych. Napisz proszę, po jakich czynnościach pojawia się ból a po jakich jest lepiej. Napisz czy lepiej jest rano czy wieczorem czy w ogóle nie ma to znaczenia. Czy kaszel, kichanie Cię boli i gdzie. Czy jak chodzisz jest lepiej a jak siedzisz, gorzej. Czy ból pojawia się od razu czy potrzebujesz trochę czasu (np. musisz posiedzieć 15 min, żeby zaczęło Cię boleć). Co nazywasz ciągnięciem w łydce i w którym miejscu to jest. Czy to ciągnięcie pojawia się z bólem w kręgosłupie czy nie, jak nie to kiedy. Podkreślam, że nie diagnozuję Cie przez internet, ale może to pomoże w ogólnym rozeznaniu.
Pzdr ŁZ

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Już odpisuje , będe starał się robić przerwy, odstepy w swojej wypowiedzi aby łatwiej się czytało.I bedzie tego dużo od razu uprzedzam

-----Zacznę od tego,że ból w kręgosłupie mam non stop, nie jest to co prawda 24h/dobę ale coś koło 17h/dobę. Spać spię, ale coraz gorzej mi to wychodzi.

----- Jesli chodzi o to czy boli bardziej rano czy wieczorem.To składniam się jednak ku temu ze gorzej jest wieczorem, ale nie jest to duża róźnica w porównaniu z porankiem.

----- Ostatnio byłem przeziembiony i tydzien miałem atak kichania i pod koniec choroby tez kaszlu. Mocniejszy kaszel powodował ból ale w innej czesci kregoslupa , mnie boli w L-S a kaszel powodowałe ból w przejsciu jakby miedzy L a Th.

----- Ból jest cały czas , nie musze na niego czekać aż sobie posiedzę czy zrobie coś innego.

----- Ciągnięcie w łydce, pojawia sie w rózncyh sytuacjach, nie zwiększa się wtedy ból w kregoslupe. Jest to ciągniecie jakby po lince mięsnia w lewej łydce po zewnętrznej stronie.

----- Jak sie wieczorem kładę spać na wznak , to odczuwam pulsację w odcinku lędzwiowym, jakby ze srodka czuje pulsacje punktową

---- jak czasem posiedze dłużej i chce wstać to mam uczucie tzw. klina, trwa to chwile ale cieżko sie wtedy w pełni wyprostowac i mija troche czasów i kilka kroków zanim sie to uspokoji.

----- przy wydechu wygina mnie lekko w lewą stronę i to własnie z tej strony boli mnie bardziej.

Nie wiem co jeszcze tu napisać.
Staram się przybliżyć swoj problem najlepiej jak potrafię.Nie wiem co jeszcze mam napisać.

Dodaje ze pare lat wstecz miałem:
- uraz stawu skokowego 2 x skrecony lewy i 1x skręcony prawy
( po każdym z nich mialem nogę w gipsie)
- i kiedyś mi sie bolesnie zblokowało kolano podczas zderzenia z przeciwkiem podczas gry w kosza i do dzis mi sie czasem blokuje bolesnie

Innych urazów, złaman nie mialem.Na inne choroby nie choruje

Znacie kogoś na Pomorzu kto mogłby mi Pomóc????Marek Norwid edytował(a) ten post dnia 30.11.09 o godzinie 12:10

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Czy przyczyną moich dolegliwości może być: sztywność odcinka lędzwiowego( brak odpowiedniej ruchomości tego segmentu kregoslupa) ????
i co za tym idzie nadmierna ruchomość odcinka piersiowego.
Mozliwe jest utrzymywanie się tego stanu ( sztywności ) przez 16 miesiecy?
Marta Wójcik

Marta Wójcik fizjoterapeuta

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Proszę spróbować DENSa (dynamiczna elektroneurostymulacja).
Tak w skrócie, to jest to metoda stymulacji organizmu do zwalczania choroby lub dolegliwości przez bodziec podobny w odczuciu do prądów, który przekazywany jest przez zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze. Zabieg bezbolesny, powiedziałabym nawet, że bardzo przyjemny, jednak dość długi (ok.30min do 1h). Metoda ta została opracowana przez rosyjskich naukowców i jest szeroko stosowana w tamtejszych szpitalach jak i domach! Sprawdziłam na sobie niejednokrotnie, jak również na swoich znajomych oraz pacjentach.
Więcej informacji na temat aparatu można znaleźć na polskiej stronie korporacji: http://denas.pl
A jeśli chodzi o wybrzeże, to w Łebie posiadają taki aparat, jak również w okolicach zachodniej granicy.

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Tak w srócie to czemu Pani proponuje mi ten rodzaj zabiegu?

Oprócz tego ze chce Pani zareklamować produkt? jakie są przesłanki swiadczące ze mi to pomoże?
Marta Wójcik

Marta Wójcik fizjoterapeuta

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Doradzam co ewentualnie mogłoby jeszcze pomóc, skoro dostępna rehabilitacja w przychodni czy szpitalu nie podziałała tak jak powinna. Nie musi Pan korzystać z tej metody, po prostu odpowiedziałam na zadane przez Pana pytanie "jak zaleczyć dyskopatię - ja już nie wiem co robić". Napisałam, ponieważ znam dwie osoby, które spróbowały i poczuły się zdecydowanie lepiej po DENSie w ciągu dwutygodniowej terapii. Może pomogłoby i większej ilości osób, tego nie wiem, bo nie stosuję tej metody na siłę i nie wpieram, że na pewno pomoże. Mam własny aparat i po prostu w tych dwóch przypadkach spróbowałam, ponieważ pacjenci sami wyrazili zgodę i chęć na tą terapię. Każdy ma jakiś wybór.
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Ja sie osobiscie poddaje:D Z samej relacji na forum trudno jest odpowiedziec, gdzie jest sedno sprawy:). Osobiscie dla mnie pewne rzeczy, ktore Pan pisze są troche niejasne. Pol zartem pol serio: gdyby przyszedl Pan do mnie, myslalbym, iz to kolejny pacjent chcacy wyludzić rente:D a jesli okazaloby sie, ze to nie prawda, opowiadalbym, za jakims DUZYM problemem zdrowotnym. Ma Pan ponadprzecietną wiedze na temat schorzen i doszukuje sie Pan zawiłości(ktore zreszta moga byc trafne). Wynika z tego, ze mial Pan chyba niezlych terapeutów, ktorzy mowili Panu o innch mozliwosciach, ale jakos nie udało im sie pomóc. Totez - w ostatecznosci: jesli zachowawcze metody zawiodly, zawsze mozna zaryzykowac i polozyc sie pod jakis dobry skalpel.
Marta Wójcik

Marta Wójcik fizjoterapeuta

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Właśnie, zgadzam się z Panem, ale skalpel to już ostateczność i... niestety duże ryzyko.
Mirosław Musielak

Mirosław Musielak fizjoterapeuta z
zamiłowania :)

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

była sprawdzana długość kończyn i ustawienie miednicy?

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Myślałem kiedyś nad operacją technikami małoinwazyjnymi.
Jednak wizyta u neurochirurgów trzech ( jeden prof i dwóch dr)
i ich zdanie nan temat operacji w moim przyadku odwidoły mnie od tej myśli, tymbardziej ze nie ma gwarancji poprawy także prosze mi nie doradzać skalpela.

Ustawienie miednicy było sprawdzane tak.
I nie chce żadnej recepty , jak juz pisałem leki nie działaja, no chyba ze możecie załatwić vicodin,metadon, morfine. Tego nie próbowałem jeszcze.

A jak psychika wpływa na kregosłup?
Łukasz Gajos

Łukasz Gajos Fizjoterapeuta,
Ratownik Medyczny

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Witam

Żaden fizjoterapeuta ani lekarz nie postawi diagnozy tylko na podstawie opisów które przeczytał na forum, no chyba że dr House :) Możemy tu jedynie rozmawiać hipotetycznie na temat Pana bólu. Nikt z nas nie poda panu diagnozy i sposobu leczenia bez wcześniejszego badania manualnego. A przyczyn bólu który Pan odczuwa na podstawie ww opisu może być mnóstwo. Więc jeśli chcemy Panu pomóc proszę się nie oburzać.
Dla przykładu powiem że równie dobrze może to być problem zlokalizowany w mięśniach jak i w odległej części ciała a dającej ból rzutowany.
Pozdrawiam Łukasz

Ps a co do ostatniego zdania co ma wspólnego psychika z kręgosłupem polecam książkę "Kręgosłup w stresie" :)Łukasz Gajos edytował(a) ten post dnia 14.12.09 o godzinie 14:03
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Marek Norwid:
Myślałem kiedyś nad operacją technikami małoinwazyjnymi.
Jednak wizyta u neurochirurgów trzech ( jeden prof i dwóch dr)
i ich zdanie nan temat operacji w moim przyadku odwidoły mnie od tej myśli

Ok, to dobrze, szczerze mówiąc troche się dziwie, bo wiekszosc (neuro)chirurgów majac pacjenta, az rwie sie do operacji( z drugiej strony nie ma sie co dziwic, jesli tylko na tym sie znaja). Malo mialem do czynienia z pacjentami, gdzie lekarz-chirurg odpowiedzialnie i profesjonalnie potraktowal pacjenta i dał szanse na leczenie zachowawcze(np. leczenie manulane).

Zaleznosci między psychika a dolegliwosciami np. kregoslupowymi są u nas traktowane po macoszemu, a moim zdaniem tu czesto lezy przyczyna. Jakby problemów psychosomatycznych zupelnie nie bylo:/

vicodin, metadon, morfina??:) to na pewno dr House:D pozdrawiam

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Łukasz Gajos:
Witam

Żaden fizjoterapeuta ani lekarz nie postawi diagnozy tylko na podstawie opisów które przeczytał na forum


No na forum nikt nie wiem co mi jest to zrozumiałe.
Ale lekarze z ktorymi miałem kontakt fizyczny oraz terapeuci również nie są w stanie powiedziec co dokładnie mi jest.
Fakt mam dwie przepukliny w L-S ,ale nie jest pewne czy ból jest ich pochodną tzn dyskowy.

"Kręgosłup w stresie" już mam. Narazie nie chce sobie w głowie mieszać i nie czytam.

Dodam że ostatni fizjopo zbadaniu i obejrzeniu badan diagnostycznych , stwierdził ze to nie od dysku te ból i zalecił bieganie i nordic walking zeby rozruszać sztywność w odcinku L-S.
Łukasz Gajos

Łukasz Gajos Fizjoterapeuta,
Ratownik Medyczny

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Z tego co napisałeś rozumiem że uszkodzenia samego kręgu zostały wykluczone? Chodzi mi tu konkretnie o pęknięcie wyrostka kolczystego.
Być może doszło do jakiegoś uszkodzenia mięśni grzbietu i w procesie gojenia do zrostu z powięzią ale to wszystko jest hipotetyczne. Z mojej strony mogę polecić wizytę w Poznaniu u dr Ciechomskiego. Uczę się na jego kursach i widziałem jak pracuje z pacjentem więc mogę go z czystym sumieniem polecić.
Namiary znajdziesz na stronie http://www.klinikaosteopatii.com.pl/

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Jesli chodzi o uszkodzenie kregu to w całym procesie leczenia, ( neurolog, neurochirurg, terapeuta, reumatolog, chirurg, ortopeda) nikt nie poruszył tego teamtu więc Pan panie Gajos jest pierwszym człowiekiem , który na to zwraca uwagę.

Na opisach RTG,MRI rownież nic takiego nie zostało wymienione.

Jesli ktoś ma zamiar mi kogoś polecić , to prosze o osoby z okolic Trójmiasta i okolic , ponieważ ja nie jestem w stanie dsotać się np. na sląsk , czy do poznania.

Troche bałagan się robi w tym temacie. Dlatego prosze , aby namiary na terapeutów podawać na priv.
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Pekniecie zapewne byloby widoczne na RTG czy MRI, a konsultowal sie Pan ze specjalistami i watpliwa sprawa, aby wszyscy to przeoczyli.

PS. Ciechomski ma renome jak nauczyciel i terapeuta, aczkolwiek slyszalem od ludzi,ktorzy obecnie uczeszczają, ze troche obnizyla sie jakosc jego kursow("masówka",mniejsza ilosc przekazywanej wiedzy itp), jesli ktos chce pracować w terapii miesniowo-powieziowej osobiscie polecam:
http://oftc.pl/europejska-terapia-nerwowo-miesniowa.html
oraz zakup na Gwiazdke kilka pozycji z literatury zachodniej:) pozdrawiamMaciej Okoń edytował(a) ten post dnia 16.12.09 o godzinie 21:34

Temat: Jak zaleczyć Dyskopatię- ja już nie wiem co robić

Nawet nie wiecie jak mi jest przykro, jaki jestem zdołowany tym że nikt nie jest w stanie mi pomóc w walce z bólem. Boje sie nawet z domu wyjsc przez ten ból. Powiem ze mam nawet coraz bardziej czarne mysli.

Gdzie mogłbym sie udać po pomoc?? Czego jeszcze spróbować??
Prosze o pomoc



Wyślij zaproszenie do