konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Witam,
Netia sprzedała dług do firmy windykacyjnej zgodnie z art.509 KC, cesja z dnia 23 stycznia 2007 r. za fakture
z dnia 12-06-2005 roku.
Firma windykacyjna podała mnie jako osobe prywatna na sad grodzki 03-08-2009 r i sedzia wydał nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym. Wiem, ze moge sie odwołac w ciagu 14 dni ale pytania.

1. Umowa z netia była na firme i wierzytelnosc tez wobec firmy a nie na osobe prywatna -pozew jest na moje nazwisko -czy tak mozna?
2. Przedawnienie miedzy firmami nastepuje po okresie 2 lat z tego co wiem kiedys było to 3 lata
3. Na co mam sie powołac w odwołaniu od nakazu zapłaty?- i na podst. jakiego paragrafu

Z tego co tu czytam to dług dawno sie przedawnił /nawiasem mówiac netia zapłacona, nie wysłała mi nawet zadnego upomnienia nigdy o zapłate-wiec co sprzedała to nie wiem/

Dla mnie takie postepowanie firmy windykacyjnej jest conajmniej dziwnym, tutaj nawet nazwisko jest przekrecone a wymieniona faktura nie zgadza sie z kwota, nie ma zadnych dowodów tylko cesja na firme. To na jakiej podstawie nawet sad tak szybko wydał nakaz i to na mnie jesli cesja na firmę?

z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz
Tomasz Mandecki

Tomasz Mandecki Adwokat, Kancelaria
Prawnicza "Doradca"
adwokat Tomasz Ma...

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Witam,
Sąd wydał nakaz w postępowaniu upominawczym zgodnie z zasadą, którą kierują się niektórzy sędziowie, że w upominawczym można wszystko a może pozwany się nie odwoła i jest fajka (czyli załatwiona sprawa w statystyce załatwień). Coś takiego zdarza się często odkąd w Sądach króluje statystyka.

Pozdrawiam
Tomasz Mandecki
http://www.doradca.jgora.pl

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

No tak ale ja mam kłopot i jak byłam dzis w sadzie to w rozmowie z sedzia sie dowiedziałam,ze referendarz wydał nakaz bezprawnie bo powinien na firme a nie na mnie i teraz nie wiem co mam na te ich bzdury odpisac, tym bardziej,ze jest zapłacone wsio. Jedni mówia 10 lat, inni 3,inni 2 lata. Tu po terminie jest juz 3 lata , nie wiem jaki paragraf mnie dokładnie chroni i na jakim sie oprzec

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

kasia kalicka:
Witam,
Netia sprzedała dług do firmy windykacyjnej zgodnie z art.509 KC, cesja z dnia 23 stycznia 2007 r. za fakture
z dnia 12-06-2005 roku.
Firma windykacyjna podała mnie jako osobe prywatna na sad grodzki 03-08-2009 r i sedzia wydał nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym. Wiem, ze moge sie odwołac w ciagu 14 dni ale pytania.

1. Umowa z netia była na firme i wierzytelnosc tez wobec firmy a nie na osobe prywatna -pozew jest na moje nazwisko -czy tak mozna?

Jeśli prowadzisz własną, jednoosobową działalność gospodarczą, to pozew, a w konsekwencji nakaz i wyrok musi ZAWSZE wskazywać Twoje imię i nazwisko. Różnica jest tylko taka, że sprawa powinna być rozpoznawana przez Sąd Gospodarczy, a nie Sąd Grodzki. Nie jest to jednak uchybienie skutkujące nieważnością postępowania.
2. Przedawnienie miedzy firmami nastepuje po okresie 2 lat z tego co wiem kiedys było to 3 lata

Nie, generalna reguła się nie zmieniła - przedawnienie roszczeń przedsiębiorcy wynosi 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego). Krótsze terminy przedawnienia dotyczą tylko niektórych zobowiązań, wymienionych w przepisach szczególnych.

W Twoim przypadku w grę wchodzi 3 letni termin przedawnienia. Na taki termin przedawnienia wskazał Sąd Najwyższy, stwierdzając, iż "Termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy z 16.7.2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 r., Nr 171, poz. 1800, ze zm.), określa art. 118 KC." (uchwała Sądu Najwyższego z 2009-05-07, III CZP 20/09).

3. Na co mam sie powołac w odwołaniu od nakazu zapłaty?- i na podst. jakiego paragrafu

Masz napisać, że odmawiasz zapłaty z uwagi na przedawnienie. Powołaj się przy tym na art. 118 k.c. i wskazaną powyżej uchwałę Sądu Najwyższego.
Z tego co tu czytam to dług dawno sie przedawnił /nawiasem mówiac netia zapłacona, nie wysłała mi nawet zadnego upomnienia nigdy o zapłate-wiec co sprzedała to nie wiem/

Dla mnie takie postepowanie firmy windykacyjnej jest conajmniej dziwnym, tutaj nawet nazwisko jest przekrecone a wymieniona faktura nie zgadza sie z kwota, nie ma zadnych dowodów tylko cesja na firme. To na jakiej podstawie nawet sad tak szybko wydał nakaz i to na mnie jesli cesja na firmę?
Doświadczenie uczy, że mało kto wie o terminach przedawnienia i mało kto ten zarzut podnosi. Firmy windykacyjne mają zatem takie ryzyko wkalkulowane w swoją działalność. Sąd nie bada z urzędu przedawnienia, dlatego też wydał nakaz zapłaty. Twoją rolą jest natomiast wnieść sprzeciw i zarzut ten (a także inne zarzuty jakie posiadasz) podnieść.

Pamiętaj tylko, że sprzeciw do nakazu zapłaty wnosisz na urzędowym formularzu. Formularz jest do pobrania na stronie http://www.ms.gov.pl/sprawy_cywilne/sprawy_cywilne.php Szukaj formularza "SP".
z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz

Ależ proszę uprzejmie :)

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Jarosław Markieta:
Robert M.:
Małgorzata P.:
tej sytuacji chyba zapomniałeś dodać że kancelaria która kupiła dług może wystąpić do sądu w trybie nakazowym i Krzysztof nie zostanie wezwany na rozprawe a nawet nie dostanie wyroku sądu, i obudzi sie z ręką w nocniku jak mu przyjdzie komornik.

Nakazy zapłaty też są zaskarżalne. Jarek zresztą o tym napisał.

no dokładnie można zaskarżyć ale biorąc pod uwage działania firm i kancelarii windykacyjnych wygląda to tak że "dłużnik" dowiaduje sie o wszystkim dopiero jak zapuka komornik (oczywiście można zaskarżyć czynności komornicze ale to niestety już dalszy etap)

Nie, dłużnik dowiaduje się o tym z sądu, jak dostaje nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie i terminie w jakim może zaskarżyć nakaz zapłaty.

Sposób działania form windykacyjnych nie ma tu nic do rzeczy - prawo jest jednakowe i dla firm windykacyjnych i innych. Moja Kancelaria też zajmuje się między innymi windykacją należności, więc gdyby to o czym piszesz było możliwe, zapewniam, że sam z uśmiechem na ustach bym takie możliwości wykorzystywał ;)
To znaczy że prawo swoje a realia swoje. Obsługuje wielu klientów którzy dostali tylko wezwanie przed sądowe i potem już tylko komornik. Żadne pisma z sądu nie przychodzą. I tu moge )z przykrością napisać) że takich wypadków jest 80% (i zgodnie z tym co piszesz nasze sądy działają nie zgdonie z prawem).

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Dziekuje bardzo Jarku
Beata P.

Beata P. życie jest
do......skonałe :)

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

..... Na
taki termin przedawnienia wskazał Sąd Najwyższy, stwierdzając, iż "Termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy z 16.7.2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 r., Nr 171, poz. 1800, ze zm.), określa art. 118 KC." (uchwała Sądu Najwyższego z 2009-05-07, III CZP 20/09).

Dziękuję Jarku bardzo za wskazanie tego orzecznictwa Sądu Najwyższego. Naszukałam się takiej informacji okrutnie.
Chociaż i bez tego udało się zakończyć sprawę pozytywnie.

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Robert M.:
To znaczy że prawo swoje a realia swoje. Obsługuje wielu klientów którzy dostali tylko wezwanie przed sądowe i potem już tylko komornik. Żadne pisma z sądu nie przychodzą. I tu moge )z przykrością napisać) że takich wypadków jest 80% (i zgodnie z tym co piszesz nasze sądy działają nie zgdonie z prawem).

Taka sytuacja, o której piszesz (wyjąwszy zabezpieczenie, na które zwracałem wcześniej uwagę) nie może się zdarzyć przy nakazie zapłaty. Sąd, aby nadać nakazowi klauzulę wykonalności i tym samym umożliwić egzekucję musi najpierw sprawdzić skuteczność doręczenia nakazu, bo bez tego nie może stwierdzić prawomocności orzeczenia. Gdyby taka sytuacja się mimo wszystko zdarzyła, to nie skarżysz wówczas czynności Komornika, lecz składasz do Sądu zażalenie na nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności. Masz na to 7 dni od daty doręczenia Ci zajęcia komorniczego (art. 795 kodeksu postępowania cywilnego).

Może się natomiast zdarzyć, że korespondencja z sądu nie została przez pozwanego odebrana, wtedy sąd stosuje tzw, fikcję doręczenia.

Opisana przez Ciebie sytuacja, że najpierw przychodzi wezwanie do zapłaty, a później od razu Komornik może jednak zaistnieć na gruncie tzw. pozasądowych tytułów egzekucyjnych tj. bankowego tytułu egzekucyjnego lub aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji z tego aktu. W takiej sytuacji rola sądu ogranicza się tylko do nadania klauzuli wykonalności. Formą obrony dłużnika jest w tym wypadku powództwo przeciwegzekucyjne (art. 840 k.p.c.). Składając taki pozew możesz żądać zabezpieczenia powództwa poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

A czy na złozony sprzeciw dostaje sie jakas odpowiedz? Pamietam,ze wiele lat temu nie dostałam nic, poprostu mnie olano-dokładnie i sprawe załatwiłam dopiero na cywilnym składajac powództwo przeciwegzekucyjne.

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

kasia K.:
A czy na złozony sprzeciw dostaje sie jakas odpowiedz? Pamietam,ze wiele lat temu nie dostałam nic, poprostu mnie olano-dokładnie i sprawe załatwiłam dopiero na cywilnym składajac powództwo przeciwegzekucyjne.

Jeśli złożyłaś sprzeciw w terminie i nie został on odrzucony z powodu braków formalnych, to z mocy ustawy nakaz zapłaty traci moc, a sąd wyznacza rozprawę (art. 505 kodeksu postępowania cywilnego). Coś musiało być nie tak z Twoim sprzeciwem.
Wojciech Nurkowski

Wojciech Nurkowski Specjalista....

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Jacek J.:
Gosia Regulska:
jeśli można nieco w temacie- jaki jest okres, po którym przedawniają się długi , z należności głównych.

z góry dzięki za podpowiedź

Z mojej praktyki:
Generalnie 10 lat
W zakresie działalności gospodarczej 3 lat, w tym jeśli to sprzedaż to 2 lata.
Proszę prawników aby mnie skorygować jeśli coś mylę.

Czy to oznacza ze jak wysle klientowi towar a przez 2 lata on nie zapłaci to juz nie mam czego szukać??

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Wojciech N.:
Jacek J.:
Gosia Regulska:
jeśli można nieco w temacie- jaki jest okres, po którym przedawniają się długi , z należności głównych.

z góry dzięki za podpowiedź

Z mojej praktyki:
Generalnie 10 lat
W zakresie działalności gospodarczej 3 lat, w tym jeśli to sprzedaż to 2 lata.
Proszę prawników aby mnie skorygować jeśli coś mylę.

Czy to oznacza ze jak wysle klientowi towar a przez 2 lata on nie zapłaci to juz nie mam czego szukać??

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to tak (art. 554 k.c.)

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

No ale tu wystarczy jesli podmiotem gospodarczym jest jedna strona, czy nie?

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

kasia K.:
No ale tu wystarczy jesli podmiotem gospodarczym jest jedna strona, czy nie?

Art. 554 k.c. dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca jest sprzedawcą. Kupującym może być inny przedsiębiorca, lub konsument. Ten przepis dotyczy roszczeń sprzedawcy (przedsiębiorcy).

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Jarosław Markieta:
jeszcze w temacie przedawnienia. wlasna dzialalnosc dlug za telefon
w tpsa z 2001. w 2002 potwierdzone w sadzie przez dluznika. sprzedane firmie windykacyjnej. pisma ponaglajace przez wiele lat....

ostetecznie wstepne porozumienie z firma windykacyjna na platnosc bez odsetek dn. 09.2009. umowa jeszcze nie podpisana, ale wplacona 1sza rata z 20-stu rat. czy wplata przerywa okres przedawnieniea czy tylko podpisana umowa? czy moze potwierdzenie przed sadem zadluzenia?

prosba o porade czy okres przedawnienia zostal przerwany?

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Czy to oznacza ze jak wysle klientowi towar a przez 2 lata on nie zapłaci to juz nie mam czego szukać??

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to tak (art. 554 k.c.)

ale trzeba pamiętać że przedawnienie jest na zarzut, tzn. dopóki dłużnik nie dowie się, że to roszczenie się przedawniło można domagać się zapłaty także w sądzie

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Małgorzata P.:
Czy to oznacza ze jak wysle klientowi towar a przez 2 lata on nie zapłaci to juz nie mam czego szukać??

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to tak (art. 554 k.c.)

ale trzeba pamiętać że przedawnienie jest na zarzut, tzn. dopóki dłużnik nie dowie się, że to roszczenie się przedawniło można domagać się zapłaty także w sądzie

Domagać się możesz zawsze. Jednak jedno zdanie, "odmawiam zapłaty z powodu przedawnienia" kosztuje Cię poniesienie całych kosztów procesu (wraz z wynagrodzeniem pełnomocnika procesowego pozwanego). Ja nie namawiam klientów do takiego ryzyka ;)

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Krzysztof Szymańczyk:
Jarosław Markieta:
jeszcze w temacie przedawnienia. wlasna dzialalnosc dlug za telefon
w tpsa z 2001. w 2002 potwierdzone w sadzie przez dluznika. sprzedane firmie windykacyjnej. pisma ponaglajace przez wiele lat....

ostetecznie wstepne porozumienie z firma windykacyjna na platnosc bez odsetek dn. 09.2009. umowa jeszcze nie podpisana, ale wplacona 1sza rata z 20-stu rat. czy wplata przerywa okres przedawnieniea czy tylko podpisana umowa? czy moze potwierdzenie przed sadem zadluzenia?

prosba o porade czy okres przedawnienia zostal przerwany?

Jeżeli dług jest już przedawniony, to nie można mówić o przerwaniu biegu przedawnienia. Przerwać można tylko coś, co biegnie. W takiej jak opisałeś sytuacji dłużnik musiałby zrzec się korzystania z zarzutu przedawnienia (art. 117 k.c.). Uznanie długu i w konsekwencji przerwanie biegu przedawnienia, a zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia to dwie, odrębne instytucje prawne).

Moim zdaniem sama zapłata, bez towarzyszącego mu oświadczenia nie stanowi zrzeczenia się korzystania z zarzutu przedawnienia. Dłużnik zawsze ma prawo spełnić przedawnione świadczenie, ponieważ przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania, lecz jedynie jego przekształcenie w tzw. zobowiązanie naturalne (zobowiązanie istnieje, ale nie jest chronione przymusem państwowym). Aby jednak przyjąć, że dłużnik płacąc drobną część zobowiązania zrzekł się korzystania z zarzutu przedawnienia co do pozostałe części, to musiałoby istnieć jakieś dodatkowe oświadczenie dłużnika, z którego taki zamiar wynikałby w sposób niewątpliwy.

Moim zdaniem dopiero podpisanie porozumienie, w którym strony wskazałyby na przedawnienie roszczeń, przy jednoczesnym zobowiązaniu dłużnika do jego spłaty, świadczyłby o zrzeczeniu się korzystania z zarzutu przedawnienia.

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Jarosław Markieta:
Krzysztof Szymańczyk:
Jarosław Markieta:
jeszcze w temacie przedawnienia. wlasna dzialalnosc dlug za telefon
w tpsa z 2001. w 2002 potwierdzone w sadzie przez dluznika. sprzedane firmie windykacyjnej. pisma ponaglajace przez wiele lat....

ostetecznie wstepne porozumienie z firma windykacyjna na platnosc bez odsetek dn. 09.2009. umowa jeszcze nie podpisana, ale wplacona 1sza rata z 20-stu rat. czy wplata przerywa okres przedawnieniea czy tylko podpisana umowa? czy moze potwierdzenie przed sadem zadluzenia?

prosba o porade czy okres przedawnienia zostal przerwany?
dziekuje goraco za wyjasnienie.
upewnie sie tylko. ile wynosi okres przedawnienia przy r-kach za telefon przy wlasnej dzialalnosci gospodarczej? oswiadczenie zlozone w sadzie w 2002r o zadluzeniu nie powoduje wydluzenia okresu przedawnienia do np. 10 lat?

konto usunięte

Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu

Krzysztof Szymańczyk:
Jarosław Markieta:
Krzysztof Szymańczyk:
Jarosław Markieta:
jeszcze w temacie przedawnienia. wlasna dzialalnosc dlug za telefon
w tpsa z 2001. w 2002 potwierdzone w sadzie przez dluznika. sprzedane firmie windykacyjnej. pisma ponaglajace przez wiele lat....

ostetecznie wstepne porozumienie z firma windykacyjna na platnosc bez odsetek dn. 09.2009. umowa jeszcze nie podpisana, ale wplacona 1sza rata z 20-stu rat. czy wplata przerywa okres przedawnieniea czy tylko podpisana umowa? czy moze potwierdzenie przed sadem zadluzenia?

prosba o porade czy okres przedawnienia zostal przerwany?
dziekuje goraco za wyjasnienie.
upewnie sie tylko. ile wynosi okres przedawnienia przy r-kach za telefon przy wlasnej dzialalnosci gospodarczej? oswiadczenie zlozone w sadzie w 2002r o zadluzeniu nie powoduje wydluzenia okresu przedawnienia do np. 10 lat?

Przedawnienie w tym wypadku wynosi 3 lata (tak Sąd Najwyższy w uchwale z 2009-05-07, III CZP 20/09). Uznanie długu powoduje, że biegnie ono na nowo, tj. od daty uznania liczysz znowu 3 lata. W tym wypadku roszczenie przedawniło się ponownie w 2005 r.

Następna dyskusja:

przedawnienie dlugu




Wyślij zaproszenie do