konto usunięte

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Witam
Mam jedno, proste pytanie.

Czy firma która świadczy usługi remontowo - budowlane może kupić materiały budowlane na siebie po czym wrzucić je w koszta firmowe?

Prosty przykład:
Firma przyjmuje zlecenie na remont mieszkania. Wycenia remont na 10.000 pln. Do tego deklaruje pomoc klientowi przy zakupie i transporcie materiałów. Wszystkie materiały jednak kupuje nie na dane klienta, a swoje - firmowe:) Czy takie materiały mimo iż kupione dla i w imieniu klienta są kosztem uzyskania przychodu?

I pytania pomocnicze - czy sytuacja (zakładam że odpowiedź będzie pozytywna) dotyczy tylko materiałów budowlanych czy wykończeniowych też? Mowa tutaj np o panelach podłogowych?
Jak tak to idźmy jeszcze krok dalej - co np. z takimi rzeczami jak kozetka czy kabina prysznicowa??

Pozdrawiam.
Magdalena Pawłowska

Magdalena Pawłowska Project Manager /
Business Analyst,
BNP Paribas S.A.
Oddz...

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Jeśli w cenę, jaką zapłaci klient za usługę będą wkalkulowane materiały, to oczywiście mogą one być kosztem Twojej firmy. Ale jeśli klient będzie za nie płacił, a faktura będzie na firmę - to absolutnie nie. Wówczas bowiem okaże się, że np: klient za remont mieszkania wraz z wszystkimi materiałami zapłacił 10.000 PLN, a same materiały kosztowały 20.000 PLN.

konto usunięte

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Ale gdy założymy że firma wydała na materiały 5.000 a za remont wzięła 10.000 to oficjalnie cała kwotę za materiały wrzuca w koszta, dobrze rozumiem?

I jeszcze jedno - jak tu ma się kwestia np. paneli podłogowych?
Firma budowlana może kupić wszystko i później odsprzedać?
Np. materiału budowlane - 5.000
Panele 5.000
okna 5.000
Firma wydała 15.000 na to wszystko...
Firma wystawiła klientowi rachunek na kwotę 25.000

Czy w takim wypadku całe 15.000 stanowi dla firmy koszt?
Pozdrawiam i dziękuję.Łukasz Strzelec edytował(a) ten post dnia 29.09.09 o godzinie 11:29
Magdalena Pawłowska

Magdalena Pawłowska Project Manager /
Business Analyst,
BNP Paribas S.A.
Oddz...

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Dobrze rozumiesz, a odpowiadając na drugie pytanie: w opisanej sytuacji cała kwota może być kosztem firmy. Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego kosztem firmy może być wszystko, jeśli tylko będziesz w stanie udowodnić urzędnikowi, że było to niezbędne do prowadzenia działalności lub w tej działalności wtorzystane.

konto usunięte

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Nie każda firma musi być droga. Polecam Paro http://paro.pl/
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Magdalena P.:
Jeśli w cenę, jaką zapłaci klient za usługę będą wkalkulowane materiały, to oczywiście mogą one być kosztem Twojej firmy. Ale jeśli klient będzie za nie płacił, a faktura będzie na firmę - to absolutnie nie. Wówczas bowiem okaże się, że np: klient za remont mieszkania wraz z wszystkimi materiałami zapłacił 10.000 PLN, a same materiały kosztowały 20.000 PLN.
A ja mam tu inne zdanie - zakupione materiały posłużyły osiągnięciu przychodu, to że klient nie zapłacił "za nie" to inna kwestia - wykonawca niewłaściwie ustalił cenę. Kupił, zużył do uslugi więc jak może nie być to kosztem przychodu który w związaku z tym osiągnął? A że nie uzyskał dochodu, poniósł stratę - cóż...

oj nie zauważyłem że to wątek z 2009! Ale w razie czego ten budowlaniec może skorygować rozliczenie i ustalić KUP - jeszcze nie jest za późnoTen post został edytowany przez Autora dnia 22.06.13 o godzinie 08:24
Natalia S.

Natalia S. Nie staram się
zostać człowiekiem
sukcesu, lecz
człowieki...

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Łukasz S.:
Witam
Mam jedno, proste pytanie.

Czy firma która świadczy usługi remontowo - budowlane może kupić materiały budowlane na siebie po czym wrzucić je w koszta firmowe?

Prosty przykład:
Firma przyjmuje zlecenie na remont mieszkania. Wycenia remont na 10.000 pln. Do tego deklaruje pomoc klientowi przy zakupie i transporcie materiałów. Wszystkie materiały jednak kupuje nie na dane klienta, a swoje - firmowe:) Czy takie materiały mimo iż kupione dla i w imieniu klienta są kosztem uzyskania przychodu?

I pytania pomocnicze - czy sytuacja (zakładam że odpowiedź będzie pozytywna) dotyczy tylko materiałów budowlanych czy wykończeniowych też? Mowa tutaj np o panelach podłogowych?
Jak tak to idźmy jeszcze krok dalej - co np. z takimi rzeczami jak kozetka czy kabina prysznicowa??

Pozdrawiam.

Znam firmę, która działa w taki sposób. Tyle, że ja tej firmy nie zaliczyłabym do działającej w branży remontowo-budowlanej a handlowej... Jakby co, handel lewymi fakturami nadal kwitnie!
Czytając powyższe oraz następne pytania, odnoszę wrażenie że ma Pan podobny pomysł na swój biznes.

- NS
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Firma budowlana a "koszta"

bożesz.....
tak oficjalnie pytać o takie sprawy :PPPPPP

Temat: Firma budowlana a "koszta"

Witam po długim wyszukiwaniu i odbieraniu kosztorysów od wielu firm trafiłem na te firmę sourcemania.pl najbardziej zobrazowane koszta nic nie jest ukrywane a efekt końcowy bardzo zadowalający . Warto zastanowić się nad wyborem

Następna dyskusja:

firma budowlana - rozliczen...




Wyślij zaproszenie do